Connect with Us

“52 milion euro pagesa dhe tendera në 2 javë ”/ Basha paralajmëron fakte tronditëse për qeverinë

Politikë

“52 milion euro pagesa dhe tendera në 2 javë ”/ Basha paralajmëron fakte tronditëse për qeverinë

Publikuar

-

Kreu i PD, Lulzim Basha ka paralajmeruar se pas pak do të sjellë fakte se si “vetëm këto 2 javë qeveria ka dhënë 52 milion euro pagesa dhe tendera për miq dhe klientë”.

Ndërkohë kryedemokrati ka sjellë një shembull se si mund të përdoreshin këto para për paketën e ndihmës social-ekonomike që kemi propozuar prej 10 ditësh:

“Për të vetëpunësuarit në biznesin e vogel, qeveria tju paguajë 300 Euro për çdo muaj që biznesi qëndron mbyllur. Kostoja e kësaj mase shkon nga 20 – 25 milionë Euro/muaj. Për punonjësit në bizneset fasonë, call centers, dhe operatorë turistikë që janë të detyruar të rrinë në shtëpi: • Qeveria duhet të mbulojë të paktën pagën minimale kur ata nuk mund të paguhen fare. • Për ata që ua paguajnë pagën, kostoja e pagës të llogaritet si shpenzim i zbritshëm në masën 200% të këtij shpenzimi. Kostoja e kësaj mase nga 25 milionë deri 30 milionë Euro/muaj. Këto janë shpenzime plotësisht të përballueshme për buxhetin kur vetëm një kilometër rrugë e tenderuar kushton 20 milionë dollarë si tek Astiri.”, shkruhet ne foton e publikuar nga Basha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Paralajmërimi i Bashës/ Ironizon Rama: Konkurrencë e ndershme për aktorët e Portokallisë

Publikuar

-

Nga

Vetëm pak minuta më parë kryetari i opozitës Lulzim Basha paralajmëroi se do të publikojë fakte tronditëse për qeverinë, se si këto dy javë ka dhënë 52 milion euro pagesa dhe tendera për miq dhe klientë.

Basha propozoi sërish një plan për përdrorimin e këtyre parave, ndërsa pas kësaj ka ardhur edhe reagimi i kryeministrit Edi Rama.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Rama izonizon liderin e PD-së, të cilin e krahason me aktorët e Portokallisë.

LEXO EDHE:  Jo trajtim special për politikanët/ Basha sqaron propozimin për Vettingun në politikë

LEXO EDHE:  Platforma kundër oligarkëve/ Anëtari i këshillit Kombëtar nxjerr bllof Bashën

“Plani 7×7=42 është zgjuar sot me rritje të shifrave! Deri kur të mbarojë lufta shifrat do kapin nivelin e një vendi të G7-ës! Pritet shifra e parashikuar nga Plani për aktorët e Portokallisë, meqë janë mbyllur në shtëpi ndërkohë që po u bëhet konkurencë e pandershme nga 7×7=42!”, shkruan kreu i qeverisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mesazhi i Bashës në telefonin e Eni Vasilit/ Kulluri zbulon tre variantet e mundshme

Publikuar

-

Nga

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri ka sjellë tre variante lidhur me mesazhin e kreut të PD, Lulzim Basha për gazetaren Eni Vasili.

Sipas Kullurit, “ose dikush ka ndërhyrë në sistemin GSM të kompanisë celulare dhe kjo përbën krim, ose Vasili ka vendosur emrin e Bashës në një numër tjetër celulari duke gënjyer publikisht, ose ky vetë është hajvan patologjik”.

Kulluri thekson se vetëm një hetim urgjent i prokurorisë me kërkesë të Bashës e zgjidh këtë punë!
Ndërkohë kujtojmë se lidhur me këtë cështje, pak me herët ka reaguar Partia Demokratike cila e quan këtë montazh dhe lojë të pistë të kreut të qeverisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ministria e Jashtme njoftim të rëndësishëm për qytetarët shqiptarë që ndodhen në Danimarkë

Publikuar

-

Nga

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka dhënë sot një njoftim të rëndësishëm për shqiptarët që ndodhen në Danimarkë.

MEPJ informon të gjithë qytetarët që ndodhen në Danimarkë, se Shërbimi Danez i Emigracionit ka vendosur të mos marrë parasysh periudhën e tejkalimit të vizës afat-shkurtër, në rast se qytetarët nuk kanë pasur mundësi të lenë Danimarkën, për shkak të anullimit të fluturimit, ose shkaqe të tjera që i kanë detyruar të qendrojnë në shtetin danez.

Por, MEPJ gjithashtu bën me dije se nuk ёshtё e mundur tё aplikohet pёr shtyrje vize afat-shkurtёr pasi Shёrbimi Danez i Emigracionit do tё jetё i mbyllur. Qytetarët nuk do të mund të aplikojnë as online, pranё Policisё Daneze.

LEXO TE PLOTE