Connect with Us

“2.2 miliard euro koncesione”/ Berisha: Qeveria është marrë peng nga PPP-të

Politikë

“2.2 miliard euro koncesione”/ Berisha: Qeveria është marrë peng nga PPP-të

Publikuar

-

Ish-kryeministri Berisha në se tha se nuk duhet të vazhdohet që të paguhet klientela e PPP-vë, duke u ndalur tek koncesioni për sterelizimin e paisjeve kirurgjikale.

Sipas Berishës, përveç atij të dializës, çdo koncesion tjetër  duhet të pezullohet qysh nesër.

Të vazhdojmë ne të paguajmë klientelën e PPP-ve, është një krim i shëmtuar. Përveç PPP-së të dializës që është jetë mbajtëse, që të gjithë të tjerat janë në gjendje që do t’i pezulloje qysh nesër. Arsyeja që nuk pezullohen është se marrin para paradhënie.

Sterilizimi, për tu firmos kjo kontrartë ultrakorruptive, me një kosto 40 herë më të lartë se çe bëntë sektori publik.

Ju tha mbrëmë shqiptarëve që operacionet bëheshin me pinca të thyera, një marrëzi që nuk janë bërë as në mesjetë.

LEXO EDHE:  7 të mbytur në 6 ditë/ "Sezon mbytjesh në plazhet e askujt"

Ju tha se infektoheshin 50 mijë  të operaur, në një kohë  kur Shqipëri nuk janë opëruar më shumë se 900 vetë, Kjo qeveri është e tëra e marrë peng nga PPP. 2.2 miliard euro.

Ky komb do ta kapërceje këtë dhe i ka të gjitha mundësitë për ta kapërcy me dinjitet, por duhet të dëgjohet cdo zë, do sirenë urie, dhimbje, skamje dhe pamunësia.

Në 2012 për sterilizmin e mjeteve kirurgjikale është investuar në atë spital aparatura më moderne e Europës sa duhej 6 muaj specializk për ta përdorur, dhe këta shkuan dhe e dhanë me një çmim 40 herë më të lartë.”/CNA.al

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk u hap thesi aty ku duhej”/ Berisha kritika qeverisë për planin 7-pikësh

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Berisha ka komantuar dhe planin ekonomik të prezantuar nga qeveria sot për përballimin e situatës nga koronavirusi.

Në një lidhje me “360gradë” Berisha tha se Rama nuk e ka hapur thesin aty ku duhet.

Ai u shpreh se thesi duhet të hapej  te biznesi i vogël dhe te njerëzit në nevojë.

Nuk u hap thesi aty ku duhej, thesi duhet të hapej. Duhet të hapej për biznesin e vogël dhe njerëzit në nevojë. Biznesi i vogël ka të punësuar 500 mijë punëtorë.

LEXO EDHE:  Lezha nën ujë/ Qindra hektarë tokë të përmbytura

LEXO EDHE:  Quajti Ramën kriminel/ Grupi i PS kërkon përjashtimin e Berishës

Janë të gjithë të mbyllur në mision të mbyllur. Shtetit i takon t’i bëjë që ta përballojë këtë situatë. Punonjësit e tyre, nuk mund të paguhen me pagën e para epidemisë, por që të kapërcejnë bazat.”

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha denoncon paaftësinë e qeverisë/ Bëri “sehir” 2 muaj për COVID-19

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri, Sali Berisha, në një lidhje për “360 Gradë” ka denoncuar neglizhencën e qeverisë për ti bërë ballë epidemisë së koronavirusit.

Sipas Berishës qeveria humbi 2 muaj kohë që pas shfaqjes së virusit në Kinë, Kore e Jugut, Iran dhe më vonë në Itali duke mos marrë asnjë masë.

“E vërteta është së për fatin më të keq, këtu u veprua të paktën për 70-80 ditët e para të epidemisë me gënjeshtra dhe vetëm gënjeshtra.

Nuk kam ndërmend të bëj politikë, por nëse nuk njofhm gabimet që bëjmë vazhdojmë dhe i përsërisim ato me pasoja shumë të rënda.

Nga mesi i dhjetorit gjer me datën 9 mars, në këtë vend nuk është karantinuar qoftë dhe një qytetar i vetëm që vinte nga Kina, Joreja e Jugut dhe më vonë nga Italia.

Në këtë vend që nga mesi i dhjetorit gjer para tre ditësh, në mënyrë absolute nuk është shpenzuar asnjë qindarkë, nuk është marrë asnjë masë e vetme për tu pregatitur nga pikpamja mjeksore, për përballimin e kësaj epidemie.

Ndejtëm dy muaj duarkryq nga papërgjgjshmëria dhe paaftësia.

Me datën 25 shkurt kryeministri i Italisë, Conte ka shpallur izolimin e plotë të 10 distrikteve të Italisë së Veriut.

LEXO EDHE:  Berisha akuza të forta Ramës/ Akt banditesk, atentat ndaj shtypit të lirë

LEXO EDHE:  Sabit Brokaj: Berishës ia firmosa unë teserën për në PPSH

Atë ditë kam kërkuar që të bllokohen të gjithë shtetasit që vijnë nga këto 10 zona, shqiptarë apo italian qofshin ata, por asnjë nuk u pengua, ndonëse Tirana gumëzhinte se janë shfaqur rastet e para të koronavirusit në Shqipërii.

Na thuhej se sështë ndonjë gjë, se 97% e tyre shërohen dhe dilte zëdhënsja në media e na thoshte po pres me padurim rastin e parë.

Sa i përket rastit zero, ne duhet të falenderojmë ministrin e Shëndetësisë së Turqisë i cili na informoi se rasti zero kishte fluturuar nga Tirana nëpër Stamboll me datën dy mars dhe ishte shtruar me koronavirus në SHBA. Për të mos thënë që kishte një vdekje të dyshimtë në Korçë.

A është kjo paaftësi apo papërgjgjshmëri, këtë nuk mund ta them. Por ajo që mund të them mesiguri është që u humbën më shumë se dy muaj kohë pa u marrë asnjë masë.

Nuk u bë përgatitja më minimale, të paktën për personelin shëndetësor të gatantoheshin maskat dhe kostumet që duhen.

Nuk e shtroj për politikë, por nuk munë të qëndrojmë në bisht të kohës sepse kjo ka pasojë shumë të rënda.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama kritikon qytetarët për dyndjen në rrugë/ “Më alarmon papërgjegjshmëria, ruani distancën”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka folur sot për dyndjen e qytetarëve në rrugë sapo ora shkoi 16:00, duke treguar edhe një sjellje papërgjegjshmërie.

Rama tha në emisionin “Opinion” se e alarmon shumë kjo sjellje, pasi rrezikohen të preken më shumë persona.

“Ajo që më alarmon është çdo shenjë papërgjegjshmërie nga qytetarët, nëse ne kufizojmë orarin është e sigurt që do ketë më shumë dyqane, por është e patolerushme që të bëjmë sikur po presin autobusin dhe të turremi te dera. Po përfitoj që t’i them njerëzve ju lutem, ju lutem, ju lutem , të mos hedhim çdo gjë në plehra por të mbajmë distancën”, u shpreh kreu i qeverisë.

LEXO EDHE:  Lezha nën ujë/ Qindra hektarë tokë të përmbytura

LEXO EDHE:  Quajti Ramën kriminel/ Grupi i PS kërkon përjashtimin e Berishës

“Është shumë e rëndësishme që njerëzit të kuptojnë se nuk ka vlerë asgjë që bëjmë nëse njerëzit nuk rrinë në radhë dhe nuk mbajnë distancë. Mbarojnë punë më shpejt dhe nuk infektohen”, nënvizoi më tej kryeministri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE