Connect with Us

Video që sjell shpresë/ Pse koronavirusi është i pafuqishëm kundrejt njerëzimit

Sociale

Video që sjell shpresë/ Pse koronavirusi është i pafuqishëm kundrejt njerëzimit

Publikuar

-

Koronavirusi është kryefjalë e ditëve të sotme, pasi shumë vende të botës po përballen me këtë virus që ka marrë mijëra jetë njerëzish.

Megjithatë, përballë njerëzimit duket se është i pafuqishëm dhe nuk mundet ta ndalë jetën.

Mëngjesin e sotëm, kryeministri Edi Rama ka publikuar në faqen e tij në rrjetet sociale një video nga Materniteti “Mbretëresha Geraldinë”, nëpërmjet së cilës përcjell mesazhin se virusi nuk mund të ndalë fuqinë e jetës.

LEXO EDHE:  Edi Rama fut njeriun e Bamir Topit në komisionin e hapjes së dosjeve

1 Koment

1 Koment

  1. t

    18 Mars, 2020 at 12:32 pm

    Ai lloj virusi ty e te tjere si puna jote,ibmerr sa hap e mbyll syte

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Shkon në 59 numri i të prekurve nga koronavirusi në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Numri i personave të prekur nga koronavirusi në Shqipëri ka shkuar në 59.

“Mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë një pacient i moshës 66-vjecare në spitalin Infektiv, që vuante nga disa sëmundje shoqëruese: insuficenca kardiake, edemë pulmonarë dhe insuficencë renale. Prej disa ditësh pacienti ishte i intubuar (me respiracion të drejtuar) në gjendje të rëndë shëndetësore.

Gjatë ditës së djeshme, në vijim të ndjekjes dhe trajtimit shëndetësor të pacientëve të konfirmuar me COVID-19 në spitalin infektiv, është kryer ritestimi për kontaktin e parë të pacientit zero, i cili ka rezultuar negative. Do të vijohet me testin e radhës për të konfirmuar negativizimin nga COVID-19 për këtë pacient.

Ju bëj me dije se, në 24 orët e fundit janë testuar 60 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 4 raste të reja me COVID-19. Tre janë raste kontakti në gjendje të mirë shëndetësore dhe një rast i ri, një pacient 66-vjeçar që po trajtohet në terapi intensive në spitalin infektiv në QSUT. Deri në këto momente janë testuar 665 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 59 raste:

Tiranë 42 raste
Durrës 5 raste
Lushnje 2 rast
Elbasan 2 raste
Fier 6 raste
Rrogozhinë 2 raste

LEXO EDHE:  Foto-“Me qetësi dhe dashuri”/ NATO bashkon Ramën dhe Metën

LEXO EDHE:  Rama: Çmimi i energjisë i lartë? Përralla me gogol të SHQUP-it

30 pacientë janë të shtruar në spitalin Infektiv (nga Tirana, Durrësi, Fieri, Elbasani  dhe Rrogozhina).

Prej tyre, tre pacientë janë në terapi intensive. Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.
Jemi duke vijuar me testimin e rasteve të dyshuara për ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit.

Edhe një herë një lutje për qytetarët: Mos shkoni menjëherë në spital!
Telefononi 127 kur keni shenja të sëmundjes!
Pavarësisht masave të marra, e rëndësishme është izolimi social, masat vetjake, që të frenojmë sa më shumë përhapjen e infeksionit. Mënyra më e mirë për të ndihmuar personelin shëndetësor dhe për të përballuar këtë situatë është që qytetarët të qëndrojnë në shtëpi”, njofton Ministria e Shëndetësisë.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Java e dytë e mësimit në shtëpi/ Çfarë do të ndodhë pas 23 marsit?

Publikuar

-

Nga

Ndërsa tashmë kemi hyrë në javën e dytë të mësimit nga shtëpia, pasi të gjitha institucionet arsimore janë mbyllur për shkak të koronavirusit, ende nuk dihet sesa do të zgjasë kjo situatë.

Ministrja e Arsimit, Besa është shprehur sot se akoma nuk ka një vendim nëse do të kemi shtyrje të datës së nisjes së shkollës pas datës 23 mars.

Përmes një videomesazhi në rrjetet sociale, Shahini është shprehur se tashmë është arritur që rreth 80% e nxënësve janë në kontakt direkt me mësuesit e tyre. Ndër të tjera ministrja në mesazhin e saj apelon për mësuesit që nuk kanë rënë ende në komunikim direkt me nxënësit e tyre, që ta bëjnë sa më parë, në mënyrë që edhe ky grup i vogël nxënësish të mos mbetet mbrapa me mësime.

LEXO EDHE:  Turizmi/ Rama prezanton risitë e këtij sezoni

LEXO EDHE:  Turizmi/ Rama prezanton risitë e këtij sezoni

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ngrijnë “sigurimet”/ I vetmi segment me interes rinovimi i kontratave të shëndetit

Publikuar

-

Nga

Kohët e vështira të koronavirusit, me detyrimin e karantinimit të popullatës brenda shtëpive, kanë bërë që disa tregje të mbeten “të ngrira” pa afat.

Burime pranë kompanive të sigurimit thanë se, prej rreth një jave ka pak interes për produktet e këtij tregu dhe i vetmi segment me ecuri është ai i kontratave të sigurimit të shëndetit. Edhe në këtë rast bëhet fjalë për rinovimin e atyre ekzistuese, për të cilin individët kanë nxituar ta bëjnë. Ndërsa segmente të tjera të lidhura si me sigurimin motorik të detyrueshëm apo vullnetare, mbeten pa ndonjë zhvillim dinamik.

Kompanitë bëjnë të ditur se aktualisht po punohet me staf të reduktuar nëpër zyrat e tyre. Për një pjesë që punën mund ta bëjë nga shtëpia është opsioni i “smart ëorking”. Situata, sipas kompanive, është e vështirë. Dilema që shtrohet para është sesa do të zgjasë kjo situatë, ku çdo ditë që kalon përkthehet në humbje, teksa mbetet gjithmonë aktiv detyrimi për të paguar kostot nga pagat e punonjësve tek taksat.

Sigurimet e shëndetit ofrohen nga shtatë kompani në treg ndërkohë që në total janë 11 kompani sigurimi që operojnë në treg. Të dhënat zyrtare nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare tregojnë se primet e shkruara bruto për sigurimet nga aksidentet dhe shëndeti ku përfshihet edhe kjo pjesë për janarin e këtij viti ishin 111.8 milionë lekë me një rritje 10.38% në raport me janarin e vitit 2019.

LEXO EDHE:  Përgjigjia e Bashës/ Reagon Rama: Jam unë gabim apo ka diçka që nuk shkon?!

LEXO EDHE:  Shpërthimi në Ballsh/ Katastrofa që krijon mafia Sula-Rama

Të ardhurat totale nga primet e shkruara bruto të sigurimit për janar 2020 kapën vlerën mbi 1,375 milionë lekë, ose 9.63% më shumë se në janar 2019. Gjatë janarit 2020, numri i kontratave të sigurimit të lidhura arriti në 101,420, me një rritje 10.04% krahasuar me janar 2019. Tregu, sipas AMF, vazhdoi të mbetet sërish i orientuar tek sigurimet e Jo-Jetës, të cilat sollën 93.06% të vëllimit të përgjithshëm të primeve, duke i lënë përkatësisht sigurimet e Jetës me 6.94% .

Parë nga këndvështrimi i ndarjes së tregut, sipas llojit të sigurimit, i detyrueshëm dhe vullnetar, primet e shkruara bruto të sigurimit vullnetar zënë 37.17% dhe primet e shkruara bruto të sigurimit të detyrueshëm zënë 62.83% të totalit të tregut./ Monitor

LEXO TE PLOTE