Connect with Us

Situatë dramatike në Itali/ 475 të vdekur brenda 24 orëve, mbi 35 mijë të infektuar

Bota

Situatë dramatike në Itali/ 475 të vdekur brenda 24 orëve, mbi 35 mijë të infektuar

Publikuar

-

Italia ka shënuar një tjetër bilanc të frikshëm të numrit të viktimave. Sipas “Corriere della Sera”, vetëm sot janë shënuar 475 viktima të tjera (ne total 2978).

Ndërkaq, numri i të infektuarve ka arritur në 35 713.

14 363 po kurohen në strukturat spitalore, 2257 në terapi intesive dhe 12 090 në kushte shtëpie.

Në Itali deri më sot janë kryer 165 541 tampone.

LEXO EDHE:  S'kanë të sosur "skifterët" shqiptarë në Itali

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rritet bilanci i të infektuarve me koronavirus në Greqi/ 1000 euro gjobë për ata që shkelin rregullat

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 418 numri i të infektarve me koronavirus në Greqi, ku vetëm sot janë konfirmuar 31 raste të reja.

Ndërkaq, qeveria ka shtrënguar masat, ku ndalohen takimet me më shumë se 10 persona në vende publike. Për ata që shkelin këtë rregull do të ndëshkohen me gjobë prej 1.000 euro për person.

Zëvendësministri i Mbrojtjes Civile, Nikos Chardalias, përsëriti rekomandimin për qytetarët që të qëndrojnë në shtëpitë e tyre në mënyrë që të shmangin kontaktin maksimal me njerëzit jashtë rrethit të tyre të ngushtë familjar.

LEXO EDHE:  COVID-19/ Bashkia e Korçës transport të ushqimeve e ilaçeve për pensionistët e vetmuar

LEXO EDHE:  Tërmeti në Itali/ Bilanci shkon 247 të vdekur

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rritet numri i të infektuarve me COVID-19 në Kosovë/ Kurti dhe stafi i tij i nënshtrohen analizave

Publikuar

-

Nga

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës lajmëroi pak më parë se numri i të infektuarve ka arritur në 20 perosona.

Ndërkaq, kryeministri Albin Kurti dhe stafi i tij i janë nështruar testit për COVID-19. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu.

Ai ka thënë se testi është bërë pasi që kryeministri dhe stafi i tij kanë takime të shpeshta me delegacione vendore e ndërkombëtare në funksion të detyrave zyrtare, prandaj edhe u është rekomanduar të bëjnë analizat në kuadër të masave mbrojtëse për parandalimin e shpërndarjes së virusit.

Pas analizave, Kryeministri dhe i gjithë stafi në Zyrën e Kryeministrit kanë rezultuar negative.

LEXO EDHE:  Habit Artan Hoxha/ Agron Xhafaj nuk do të qëndrojë 7 vite e 2 muaj në burg

LEXO EDHE:  Italia “zonë e kuqe”/ Balluku: Do të mbyllim të gjitha udhëtimet përveç transportit të mallrave

 

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Një tjetër grua me COVID-19/ 20 të infektuar në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka konfirmuar se është regjistruar një tjetër person i prekur me koronavirus.

Mësohet se deri më tani numri i të infektuarve ka shkuar në 20, pasi një grua 55-vjeçare nga fshati Bradash i Podujevës ka rezultuar pozitive. Autoritetet kosovare bëjnë me dije se aktualisht janë testuar gjithsej 308 mostra.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton se po monitoron të gjitha rastet e ardhura nga shtetet e prekura dhe kontaktet e tyre, ndërsa thekson apelin për vetëizolim.

LEXO EDHE:  Tërmeti në Itali/ Bilanci shkon 247 të vdekur

LEXO EDHE:  Policia italiane arreston shqiptarin/ Një ndër furnizuesit kryesorë të drogës

“Në këtë situatë vetëdija dhe ndihma e juaj është e domosdoshme. Mbani distancë nga tjetri. Reduktoni daljet veç në raste emergjente. Ndiqni rekomandimet nga Ministria e  shëndetësisë dhe Instituti kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës”, thuhet ndër të tjera në njoftimin e IKSHPK-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE