Connect with Us

Shkon në 104 numri i viktimave në Britani/ Mbyllen të gjitha shkollat

Bota

Shkon në 104 numri i viktimave në Britani/ Mbyllen të gjitha shkollat

Publikuar

-

Ka shkuar në 104 numri i viktimave në Britani sipasojë e pandemisë së koronavirusit, ku 32 janë shënuar vetëm në 24 orët e fundit.

Ndërkaq, kryeministri Boris Jonson ka njoftuar mbylljen e të gjitha shkollave duke filluar nga e premtja deri në një njoftim të dytë.

Johnson u ka kërkuar çerdheve dhe shkollave private të bëjnë të njëjtën gjë, duke theksuar se qeveria do të rimbursojë koston.

Johnson ka këshilluar gjithashtu prindërit që fëmijët nuk duhet të lihen me gjyshërit, raporton “The Guardian./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Rritet numri i të infektuarve/ Maqedonia e Veriut shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ak shpallur pasditen e sotme gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të koronavirusit.

Bëhet me dijje se gjendja e jashtëzakonshme do të zgjasë 30 ditë me mundësi shtyrje në bazë të situatës që do të marrë lufta kundër koronavirusit.

Ditën e sotme Ministria e Shëndetësisë e vendit konfirmoi 4 raste të reja me koronavirus.
Kujtojmë se numri i përgjithshëm i personave të infektuar nga ky virus ka shkuar në 35./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Situatë dramatike në Itali/ 475 të vdekur brenda 24 orëve, mbi 35 mijë të infektuar

Publikuar

-

Nga

Italia ka shënuar një tjetër bilanc të frikshëm të numrit të viktimave. Sipas “Corriere della Sera”, vetëm sot janë shënuar 475 viktima të tjera (ne total 2978).

Ndërkaq, numri i të infektuarve ka arritur në 35 713.

14 363 po kurohen në strukturat spitalore, 2257 në terapi intesive dhe 12 090 në kushte shtëpie.

LEXO EDHE:  Koronavirusi shënon viktimën e dytë në Shqipëri

LEXO EDHE:  Biznesi në panik/ Qeveria asnjë masë

Në Itali deri më sot janë kryer 165 541 tampone.

LEXO TE PLOTE

Bota

Rritet bilanci i të infektuarve me koronavirus në Greqi/ 1000 euro gjobë për ata që shkelin rregullat

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 418 numri i të infektarve me koronavirus në Greqi, ku vetëm sot janë konfirmuar 31 raste të reja.

Ndërkaq, qeveria ka shtrënguar masat, ku ndalohen takimet me më shumë se 10 persona në vende publike. Për ata që shkelin këtë rregull do të ndëshkohen me gjobë prej 1.000 euro për person.

Zëvendësministri i Mbrojtjes Civile, Nikos Chardalias, përsëriti rekomandimin për qytetarët që të qëndrojnë në shtëpitë e tyre në mënyrë që të shmangin kontaktin maksimal me njerëzit jashtë rrethit të tyre të ngushtë familjar.

LEXO EDHE:  “Koronavirusi do ketë efekte në ekonomi”/ Ish-zv.ministrja e Ramës propozime qeverisë

LEXO EDHE:  Biznesi në panik/ Qeveria asnjë masë

 

LEXO TE PLOTE