Connect with Us

Shifrat-Bota nën “pushtetin” e koronavirusit/ Renditja e shteteve të prekur nga COVID-19

Lajme

Shifrat-Bota nën “pushtetin” e koronavirusit/ Renditja e shteteve të prekur nga COVID-19

Publikuar

-

Deri në këto momente Kina qendron në krye të listës me numrin e personave të cilët janë prekur nga koronavirusi dhe atyre që kanë humbur jetën për shkak të COVID-19.

Universiteti Mjekësor Johns Hopkins në SHBA nëpërmjet qëndrës së tij shkencore raporton shifrat zyrtare për të gjithë personat e prekur në botë nga koronavirusi.

Në gjithë botën janë konfirmuar 203, 529 persona të infektuar, 8,205 viktima dhe 82, 107 të shëruar.

Në Kinë janë infektuar 81, 102 persona dhe kanë humbur jetën 3122 persona duke u pasuar nga Italia ku janë infektuar 31, 506 persona ndërsa kanë humbur jetën 2503.

Përvec vdekjeve ka pasur edhe një numer të lartë të personave që janë shëruar nga koronavirusi.

LEXO EDHE:  Virologu i njohur jep shpresë/ Në Gjermani pak risk nga një valë e dytë COVID-19

Në Kinë shënohen 56 886 raste të shëruara nga koronavirusi, ndërsa në Itali 2941 raste.

Pas Italisë renditet Irani me 16, 169 të prekur, 998 viktima dhe 5389 persona të shëruar.
Spanja është një tjetër shtet ku numri i të infektuarve nga koronavirusi shkon arrin në 13, 716 persona, 558 viktima dhe 1 081 të shëruar.
Në Gjermani rezultojë 9 877 të infektuar dhe 26 viktima.

Shqipëria renditet në një nga shtetet më pak të prekura nga COVID-19.
Deri tani në vendin tonë janë infektuar 58 persona dhe kanë humbur jetën 2 prej tyre./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

“Dita e liqenit të Ohrit”/ Tre bashkitë gati planin strategjik, paketë turistike të përbashkët

Publikuar

-

Nga

“Dita e liqenit të Ohrit”/ Tre bashkitë gati planin strategjik, paketë turistike të përbashkët

Në kuadër të 21 Qershorit “Ditës së Liqenit” kryetari i Bashkisë Pogradec, Ilir Xhakolli ka pritur sot në një takim kryetarin e Bashkisë Strugë Ramiz Merko dhe Bashkisë Ohër  Kostandin Georgievski.

Në takim është diskutua për një paketë turistike të përbashkët në vijim dhe organizimin e aktiviteteve të përbashkëta artistike e kulturore në qytetet që lagen nga i njëjti liqen.

Fokusi kryesor është kalimi i bashkëpunimit turistik në një tjetër fazë.

Lëvizja ujore në të dyja anët e liqenit gjithashtu ishtë një prej prej çështjeve të diskutuara dhe që tashmë ka marrë dritën jeshile.

LEXO EDHE:  Ahmetaj tregon shifrën/ Ja sa para kemi humbur deri tani nga koronavirusi

LEXO EDHE:  Pajisja më e re teknologjike/ Krijohet roboti që mund të dezinfektojë ambjentin në vetëm 30 minuta

Këto bashki kanë fatin që shtrihen përgjatë një prej liqeneve më unikalë në botë, prandaj edhe zhvillimi i turizmit duhet të jetë në sinkron mes tre qyteteve.

Pas diskutimit, vizitat vijuan në panairin artizanal dhe në mbyllje një shëtitje me anijen “Lyhnidas” ku Qendra Kulturore shoqëroi me këngë qytetare udhëtimin./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Linda Rama nuk mban dot lotët kur flet për nënën e kryeministrit/ ”Jemi me plagë të hapur”

Publikuar

-

Nga

Linda Rama nuk ka mbajtur dot lotët teksa ka folur për largimin nga jeta të nënës së kryeministrit Edi Rama, Aneta Rama.

E ftuar në emisionin “Ilva Now” në Euronews, Linda Rama tejet e prekur është shprehur se ka patur një lidhje shumë të ngushtë me të dhe se ikja e saj ka lënë një plagë të dhimbshme në jetën e tyre.

Po të ishte Zaho këtu tani, t’ju dëgjonte me këtë pyetje do thoshte, do më shihte mua menjëherë, dhe do thoshte “mami, mos qaj”. Ajo që mund të them unë është që ne jemi akoma me plagë të hapur për humbjen e mamasë së Edit dhe fushata ishte shumë afër dhe na e bëri më evidente mungesën e saj, veçanërisht mua, që në fakt bisedat me mamanë e Edit i kisha të përditshme, sigurisht, por i kisha shteruese, i kisha shumë të gjata dhe vërtet shteruese. Mendoj që kishte një problem me ne sepse ne, mamaja e Edit na kishte bindur në kohë që nuk do ikte asnjëherë. Ajo ishte kurajoze në të gjitha sfidat që e vinte shëndeti i saj i brishtë, ishte dinjitoze, ishte madhështore si e përballoi të papërballueshmen për shkak të gjuhës së egër politike, mbështetsja më e madhe e Edit, kërkuesja më e madhe edhe besimplotë që Edi në politikë i bën mirë Shqipërisë”, u shpreh Linda Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Mandati i tretë i Ramës / Linda: Nuk i kemi festuar kurrë fitoret

Publikuar

-

Nga

Mandati i tretë i Ramës / Linda: Nuk i kemi festuar kurrë fitoret

Bashkëshortja e kryeministrit Edi Rama, Linda Rama ka treguar ndjesitë e saj pas fitimit të mandatit të tretë të PS.

Në një intervistë ekskluzive në “Euronews” me Ilva Taren, Linda Rama shprehet se ajo dhe familja e saj nuk kanë festuar asnjë fitore nga zgjedhjet pasi politika për ta është një privilegj për të cilin duhet bërë shumë punë.

Sigurisht ajo e para gjë që mund tëthem që provon një sens lëhetësie. Pasi mandate i tretë i Edit është i rëndësishëm për të çuar përpara me një axhendë që vetëm Edi e çon në një stacion të pakthyeshëm. Ne nuk kemi fituar asnjëherë një fitore të zgjedhjeve të Edit. Në politikë është një privilegj për të vijuar për të bërë punë. Është një konfrimim që pret ta marrësh çdo ditë të jetës tënde”, shprehet Linda Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: