Connect with Us

Rama “i heq” makinat administratës/ Kush shkel rregullin, i mbahet tre muaj rroga ose shkarkohet

Lajme

Rama “i heq” makinat administratës/ Kush shkel rregullin, i mbahet tre muaj rroga ose shkarkohet

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama vijon me ashpërsimin e masave ndaj përhapjes së koronavirust.

Rama sqaron se nga nesër, të gjithë punonjësit e ministrive, bashkive e prefekturave, nga sekretarët e përgjithshëm dhe deri tek i fundit, nuk do të përdorin më makinë për të shkuar në zyrë.

Më tej Rama theksonn se nga ky rregull përjashtohen vetëm punonjësit e Ministrisë së Shëndetësisë, Ministrisë së Mbrojtjes, Ministrisë së Financave apo të Prefektura e Bashkive, që janë të përfshirë në listën prioritare me firmën e titullarit, për të garantuar zhvillimin e luftës sipas planit, në aspektin shëndetësor dhe humanitar!
“Nga nesër, të gjithë punonjësit e tjerë të administratës shtetërore që e kanë punën në zyrë, nuk do të përdorin makinë për të shkuar në punë.
Titullarët e të gjitha institucioneve të varësisë, duhet të çojnë sot tek ministri apo kryetari i bashkisë, listën e arsyetuar të punonjësve që e kanë të domosdoshme lëvizjen me makinë. emër për emër!
Shkelja e këtyre masave, të cilat do të përfshihen nesër, së bashku me masat e reja për lëvizjen e këmbësorëve në aktin normativ, do të ndëshkohet me mbajtjen e rrogës për 3 (tre) muaj dhe në rast përsëritje me largimin përfundimtar nga puna!
Sot punonjësi i shtetit që shkel rregullat e luftës në mënyrë të përsëritur, nuk është një kundravajtës si të tjerët, po një dezertor në kuptimin e plotë të fjalës!
Nga nesër, këmbësorëve që do të shkelin masat e reja të lëvizjes dhe që figurojnë në borderotë e republikës së republikës së shqipërisë, si punonjës të administratës qendrore apo vendore, do t’u mbahet rroga për 3 (tre) muaj dhe në rast përsëritjeje do të largohen përfundimisht nga radhët!
Populli nuk i paguan taksat për t’u dhënë rroga atyre që rrezikojnë jetën e tij në këtë luftë ku punonjësit e shtetit duhet të jenë shembulli më kuptimplotë i disiplinës shtetërore dhe përgjegjshmërisë qytetare!
Kjo luftë nuk është lojë! përballë armikut që na ka sulmuar jemi një vend, një popull dhe një shtet! vetëm kështu mund t’ia dalim dhe askënd që s’do të kuptojë nuk mund ta tolerojmë më”, shkruan Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Nga regjistri i shkollës tek shkrimet në rrjetet sociale/ Trafikanti Xhemail Pasmaçiu ngel në klasë edhe në 2020-n

Publikuar

-

Nga

Pse Ylli Ndroqi (Xhemail Pasmaçiu) nuk është koleg i gazetarëve

Analfabetizmi i Ylli Ndroqit tashmë është fakt dhe jo thjesht një hipotezë .

CNA.al raportoi tre ditë më parë për analfabetizmin e pronarit të mediave Ora News dhe Rtv Ora, i cili nuk di të shkruajë, nuk e di se çfarë është kryefjala, kundrinori dhe kallëzuesi, nuk e njeh gramatikën e gjuhës shqipe dhe as shenjat e pikësimit.

CNA.al analizoi me kujdes më 9 gusht disa statuse të Ylli Ndroqit ku vihet re se ai nuk di të shkruajë dhe fjalitë janë të ndërtuara në mënyrë skandaloze.

Trafikanti me emrin e ndryshuar është kujdesur në çdo detaj që t’i fshehë sa më shumë publikut të shkuarën e tij, por e pamundur  duket si mision të fshehë analfabetizmin e tij. Më poshtë ju sjellim disa nga gafat që vërtetojnë se Ylli Ndroqi nuk e njeh gramatikën e shqipes.

Në foton e parë vihet re që Ndroqi e ka nisur fjalinë me shkronjë të vogël, për të vazhduar më tej edhe me fjalinë e dytë që duhet të ishte kryerradhë, sërish me shkronjë të vogël.

Ndroqi nuk e di që fjala “mikrob” shkruhet me “b” e jo me “p”, ndërsa fjala “biologjikisht” është me “t” në fund. Edhe fjalinë pasardhëse e ka nisur me shkronjë të vogël, ashtu sikurse fjalës “shumë” i ka ngrënë sërish një “ë”, “kontribuon” një “u” dhe “surpriza” një “r”. Dikush duhet t’i tregojë Ndroqit se pas çdo pike fjalia nis me shkronjë të madhe dhe vetë fjala “publik” është me “b” e jo me “p”. Foto e tregon vetë.

Në postimin pasardhës bie në sy sërish se fjalia e dytë nis me shkronjë të vogël për të vazhduar më pas me një “e” të tepërme në mbiemrin “të këndshme” që duhet të pasohej nga një pikëçuditëse.

Ndroqi duhet të mësojë se fjala “lëviz” është me “z” dhe jo me “s”, ndërsa tipi i makinës Range Rover shkruhet me fjalë të mëdhaja.

Gjithashtu vihet sërish re që mungon një “ë” në fjalën “ka dalë” dhe është shkruar gabim fjala “sugjeroj”.

Postimi i tretë ka gabime në shenja pikësimi, siç është pikpresja që duhet pas fjalës “pas”. “Shijojeni” duhet të jetë me shkronjë të madhe, “jetë” duhet me “ë” dhe në fund të fjalisë duhet një tjetër pikëçuditëse. Ka pa fund.

Shkrimi i tij është katastrofë përsa i përket gramatikës, nuk di të formojë një fjali dhe këtë mund ta lexoni shumë mirë në postimet e ish-pronarit të Ora News.

LEXO EDHE:  Miratohet kërkesa e PD/ Ja data kur do të mbahet mocioni me debat me Ramën

LEXO EDHE:  Po ra Ilir Meta, rrëzohet Rama

Por jo vetëm kaq, është shumë e vështirë të kuptosh se çfarë ka dashur të thotë me atë që ka shkuar Ylli Ndroqi. Ai nuk ka bazat as të fillores kur mësohet rendi i fjalëve në një fjali dhe shenjat e pikësimit.

Shqiptarët tashmë janë përballë faktit, një trafikant droge i pashkolluar nuk mund të zotërojë një media. Analfabetizmi i tij “shkëlqen” dhe na vërtetoi se dhe ndryshimi i emrit  në Ylli Ndroqi nga Xhemail Pasmaçiu nuk i përmirësoi shqipen.

Analfabetizmi i tij u vërtetua edhe nga dokumenti i siguruar nga CNA.al, i cili na tregon se pronari i dy televizioneve ka ngelur për vjeshtë në gjuhën shqipe që në klasën e dytë.

Sot ai njihet me emrin Ylli Ndroqi, por kur ishte në fillore quhej Xhemail Pasmaçiu, megjithëse diku në regjistër e ka edhe Ismail. Ka qenë fëmijë i urtë, nuk ishte inteligjent por aman më vonë u bë njësh mbi njësha. I pëlqente të luante me nuska por me vonë nga talenti i madh u mor me trafik droge në Turqi dhe Itali. Këto janë akuza që sjell SPAK dhe konfirmon Interpoli, por me shumë gjasa ata gaboojnë.Kurrësesi Xhemaili i vogël nga Zbarqja e Ndroqit nuk mund të jetë ai që thonë dynjaja. Gjuhën shqipe s’e ka pasur qejf, por kjo s’do të thotë që s’ka qenë djalë i urtë dhe më pas ashtu si Bill Gates, shpërtheu talentin e tij të lindur në fushën e medias, ku konsultohet gjerësisht nga disa shkencëtarë dhe filozofë që populli nuk i kupton. Vetëm Xhemaili i vogël, sot Ylli madh është i nivelit të tyre.

I shkëlqyer, megjithëse me pesë të pathyer që në fillore. Por kjo s’do kishte rëndësi për Yllin që shkëlqeu si një star i vërtetë dhe ja kaloi edhe Berluskonit në fushën e medias.

Tashmë gjendemi përballë faktit, një trafikant droge analfabet zotëron pushtet me anë të medias. Ndoshta Ylli Ndroqi mund ta gënjejë veten duke thënë se është i zgjuar dhe intelektual, por shqiptarët e njohin se kush është në të vërtetë Xhemail Pasmaçiu. /CNA.al

AMA përballë skandalit/ Ka licensuar një trafikant droge

Reagon Ylli Ndroqi (Xhemail Pasmaçiu)/ Unë e bëra kryemistër Ramën e kryetar bashkie Veliajn

Foto-fakt/ Ylli Ndroqi për të fshehur Pasmaçiun, zhduku mbiemrat e prindërve edhe nga varret?!

Nga trafiku i drogës, tek celulat terroriste/ Lidhjet kriminale të Ylli Ndroqit dhe paralajmërimet e gazetarëve

Trafikant droge, pronar mediash/ Mund të ndodhë?

Ylli Ndroqi (Xhemail Pasmaçiu ) trafikant droge apo zëri i qytetarëve?

LEXO TE PLOTE

Lajme

Shifrat përtej pandemisë/ Më pak vdekje edhe në tremujorin e dytë

Publikuar

-

Nga

Shifrat përtej pandemisë/ Më pak vdekje edhe në tremujorin e dytë

Statistikat e INSTAT edhe për tremujorin e dytë treguan se epidemia e Covid-19 nuk ka sjellë rritje në numrin e përgjithshëm të vdekjeve në Shqipëri. Për të dytin tremujor radhazi, numri i vdekjeve u raportua në rënie, me 3.1% më pak krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Megjithatë, edhe këtë tremujor INSTAT thekson se, për shkak të kufizimeve që u shtrinë edhe në tremujorin e dytë, është e mundur që raportimet e vdekjeve në zyrat e gjendjes civile të mos jenë bërë në kohë, ndaj shifrat do të jenë objekt rishikimi. Një rezervë të ngjashme Instat e pati shprehur edhe në tremujorin e parë, por, zyrtarisht shifrat e vdekjeve nuk kanë pasur ndonjë rishikim.

Për gjysmën e parë të vitit në Shqipëri janë regjistruar rreth 11 100 mijë vdekje, 3.5% më pak krahasuar me një vit më parë. Deri tani, Covid-19 iu ka marrë jetën zyrtarisht të paktën 200 shqiptarëve dhe shifrat janë në rritje ditë pas dite.
Tabela e shifrave krahasuese të vdekjeve sipas qarqeve

LEXO EDHE:  “Qetësia politike u prish”/ Analisti zbulon biseden e Ramës me ndërkombëtarët: Nuk shkoi mirë…

LEXO EDHE:  “Rama dhe Milena Harito bllokojnë 15 portale shqiptare”

Ulja e numrit të vdekjeve e ka përmirësuar përkohësisht rritjen natyrore të popullsisë dhe numri i lindjeve e tejkaloi me 1135 numrin e vdekjeve. Sidoqoftë, edhe në tremujorin e dytë pesë qarqe regjistruan vlera negative të shtesës natyrore të popullsisë, çka do të thotë se në to u regjistruan më shumë vdekje sesa lindje. Vlora, Korça, Gjirokastra, Berati dhe Shkodra pësuan tkurrje natyrore të popullsisë.

Në themel të kësaj tendence ngelet lindshmëria e ulët. Për tremujorin e dytë të këtij viti numri i lindjeve ra me 8% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të shkuar. Me përjashtim të Lezhës, të gjithë qarqet e tjerë të vendit raportuan një ulje të numrit të lindjeve krahasuar me vitin e kaluar.

Rënia e lindjeve është një tendencë që nuk po frenohet, pavarëisht përpjekjeve për t’i nxitur duke rritur bonuset. Rënia e lindjeve, kompnuar me vijimësinë e emigracionit, po e tkurr dhe po e plak gradualisht popullsinë e Shqipërisë. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“I suksesshëm, i ndershëm dhe impresionues”/ Klodian Allajbeu publikon foton me Vitaly Klitschko

Publikuar

-

Nga

Administratori i spitalit Amerikan, Klodian Allajbeu ka publikuar një foto me Vitaly Klitschko i cili përveçse kampion boksi është edhe kryebashkiak i Kievit.

Bashkëngjitur fotos, Allajbeu shkruan: “Vitaly Klitschko, 3 herë kampion botë në boks, kryebashkiak i Kievit. I suksesshëm, i ndershëm dhe praktik. Impresionues”Vitali Klitschko lindi në 19 korrik 1971 në fshatin Belovodskoye në Kirrizi SSR. Në vitin 1984, familja Klitschko u zhvendos në Ukrainë ku Vitaly filloi të merrej seriozisht në sport. Në vitin 1988 ai u diplomua në shkollën numër 69 në Kiev, më pas ai shërbeu në ushtri dhe studioi në Universiteti Pedagogjik Shtetëror Pereyaslav-Khmelnitsky e më pas vazhdoi të shërbente si oficer në ushtrinë ukrainase. Në vitin 1996, ai u transferua në rezervë me gradën kapiten i Forcave Ajrore./CNA.al

LEXO TE PLOTE