Connect with Us

“Po bën fushatë për veten e tij”/ Ish-ministri akuza Ramës, asnjë ligj nuk e justifikon

Politikë

“Po bën fushatë për veten e tij”/ Ish-ministri akuza Ramës, asnjë ligj nuk e justifikon

Publikuar

-

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ndërsa komenton masat e qeverisë kundër përhapjes së koronavirusit, shkruan se kryeministri Edi Rama po shfrytëzon situtatën për të bërë fushatë politike për veten e tij.

Në një postim në rrjetet sociale, Manjani thekson se asnjë ligj i këtij vendi nuk e justifikon sjelljen e Ramës.

“Politikë që çke me të!

Po mor po, nga mëngjesi në mëngjes bën fushatë politike për veten e tij.

Nuk ka pse të kemi as frikë e as ndrojtje ta themi hapur këtë që po bën Edi Rama.

Asnjë ligj i shkruar i këtij shteti që e drejton vetë nuk e justifikon sjelljen e tij. Asnjë për bé!

Sa për informacion, ka një ligj në fuqi me titull ” PËR PARANDALIMIN E LUFTIMIN e SËMUNDJEVE NGJITËSE DHE INFEKSIONEVE”, me nr 15/2016. Ky ligj është ndër të paktët që e bën Shqipërinë pjesë të strukturave të OBSH dhe BE.

Ligji tregon me detaje se si strukturat e specializuara të shtetit (Instituti i shëndetit Publik është në krye) veprojnë në harmoni të plotë me protokollet e OBSH dhe BE, edhe për izolimet por edhe për karantinën.

Në asnjë rast ligji nuk parashikon veprimin e strukturave të shëndetit publik nën direktivat e “komandaturës së Surrelit”. Në asnjë rrjesht të këtij ligj nuk do ta gjeni këto “mrekullira” që ka urdhëruar paralelisht Kryeministri me FB dhe me akte normative. Këto të fundit jo vetëm bien ndesh me Kushtetutën, por janë dhe llogjikisht qesharake.”-shkruan Manjani.

Më tej, ai thekson se Rama e di shumë mirë ligjin dhe Kushtetutën, por ka vebdosur ti injorojë ato. Sepse, sipas tij duke zbatuar ligjet nuk ka vend për PROTAGONiZËM elektoral.

“Pandemi dhe epidemi ky shtet ka luftuar edhe pa Edi Ramën, edhe pa akte normative, edhe pa FB, edhe me median aktive edhe pa ndërprerë jetën në vend.

Edhe këtë e di Ai, prandaj i duhet të bëjë protagonistin dhe jo shtetarin në detyrë publike.

Të vetmen detyrë që ka Edi Rama si Kryeministër është të orientojë përparsitë e qeverisë (në radhë të parë buxhetore) drejt përballimit të pasojave të pandemisë dhe jo të na bëjë drejtorin e Institutit të Shëndetit Publik, as zëdhënësin e infektivit!

Të vetmen gjë që duhet të bëjë NUK e BËN! Por na tregon se si lahen duart!! Kulmi! A thua se ky popull nuk i ka larë ndonjëherë duart deri më sot.

Pah, çfarë fyerje!”-shkruan ish-ministri.

Ai ka komentuar edhe bisedën e djeshme të Ramës me Guvernatorin e BSH-së, ndërsa shkruan se “Edhe një biçim bashk/urdhër që e bëri me Guvernatorin, ligjërisht e ka djallosur. Nuk pi ujë hiç ajo paçavure përpara kontratës së kredisë Bankë-Klient. Sa për informacion, kontratat kanë gjithnonë klauzola forcash madhore. Këto klauzola nuk vihen në zbatim me paçavure juridike të tilla.

Por nejse, punë për bankat kjo.”

Po ashtu ai shkruan se “Ajo që dua të them është se e gjithë sjellja e Kryeministrit është dukshëm fushatë e pastër elektorale, megjithse në kohë të vështira për njerëzit.

Tani, të gjithë ata që shprehin “shqetësimin” se nuk është ky momenti për të kritikuar sjelljen e qeverisë, po ju them se:

Nuk jam unë njeriu që po bëj fushatë, sepse nuk dua vota. Nuk kam asnjë detyrë politike që të më lidhë me bërjen e votave. Por, qytetarisht dhe profesionalisht, po ju informoj se çfarë thonë ligjet e shtetit dhe, se sa larg tyre është sjellja e Kryeministrit i cili ka nevojë për protagonizëm dhe vota.

Sjellja e tij është qartësisht si e “shpëtimtarit të njerëzimit”. Ky i fundit nuk ka pse pret vaksinën të luftojë gripin, por ti bindet urdhërave rë Tij.

Ja, kaq do Ai.

Keni parë apo dëgjuar ndonjë udhëheqës diku në këto kohë pandemie të urdhërojë në Facebook? Po ndonjë që lavdëron veten në publik në kohë krize?!

Nga ana tjetër, asnjëherë nuk do ketë kohë të përshtatshme, nëse ndiqet verbërisht ajo që thotë populisti që do vota.

Pas kësaj pandemie Ai do dalë e do thotë, UNË JU SHËROVA, JU SHPËTOVA jetën! Pa mua jeni të mbaruar! E të tjera broçkulla elektorale si këto. Ndaj ky takëmi që ka shqetësim “kohën” ska për ta gjetur dot kurrë atë. Ndoshta u pëlqen lideri më shumë sesa ligji dhe shteti!

Më këtë takëm në fakt është e kotë të japësh argumente, sepse refuzojnë të shohin realitetin me sytë e tyre.”

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pacienti zero drejt shërimit/ Meta i emocionuar: Lajm i jashtëzakonshëm

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pasi testimi i parë për pacientin zero të konfirmuar me koronavirus ka rezultuar negativ.
Meta thotë se është emocionuar nga ky lajm i jashtëzakonshëm se pacienti zero ka nisur rrugën e shërimit.
Kreu i Shtetit ka shpërndarë deklaratën e ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliut në rrjetet sociale dhe shpreson që të marrë lajme të tilla edhe për pacientët e tjerë.
“Duke i uruar pacientit 0 shërim të plotë, shpresoj të marr së shpejti të njëjtin lajm për të gjithë të prekurit nga kjo pandemi, të cilëve ju shpreh mbështetjen dhe solidaritetin tim në këto momente të vështira!
Mirënjohje të thellë dhe falenderim për mjekët, infermierët, sanitarët dhe personelin mbështetës që janë në vijën e parë të frontit! Krenar për përkushtimin dhe profesionalizmin tuaj! Shembuj të shkëlqyer frymëzimi! Forca të gjithëve! Së bashku për të mbrojtur shëndetin e çdo qytetari!”, shkruan Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Pacienti zero nis rrugën e shërimit nga koronavirusi”/ Manastirliu nxjerr foton e mjekëve luftëtarë

Publikuar

-

Nga

Pas daljes së përgjigjes së analizës së parë të koronavirusit për pacientin zero pas mjekimit në Spitalin Infektiv, ka ardhur edhe reagimi i ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliut.
Në një postim në rrjetet sociale, Manastirliu thotë se pacienti ka nisur rrugën e shërimit, ndërsa për ta verifikuar nëse është shëruar plotësisht po kryhen testime të tjera.
“Pacienti parë që nis rrugën e shërimit nga #COVID-19 Në testin e parë pas trajtimit, rezulton negativ kontakti i parë i pacientit që u identifikua me koronavirusin e ri në Shqipëri. Do të kryhen testime të tjera për të monitoruar gjendjen e pacientit!”, shkruan ministrja krahas një fotoje të mjekëve që po luftojnë prej ditësh me këtë virus./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shtyrja e afatit të kredive/ Rama firmos dokumentin me Gent Sejkon

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama dhe guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, kanë firmosur dokumentin për shtyrjen e kësteve të kredive për shkak të situatës së krijuar në vend nga koronavirusi.

Lajmi bëhet i ditur nga Rama, i cili në një postim në rrjetet sociale thotë se ky vendim do të protokollet mbrëmjen e sotme.

“U tha u bë! Sapo e firmosa po jua çoj përpara se sa të protokollohet pas pak minutash, të gjithë atyre që kanë një biznes dhe janë në hall me bankat për shkak të luftës. Ju lutem të gjithëve miq, kini besim dhe bëni durim”, shkruan kreu i qeverisë krahas dokumentit.

Vendimi parashikon shtyrjen e afatit të pagimit të kësteve të kredive për biznese dhe individë deri në datën 31.05.2020. Për të përfituar, kredimarrësit duhet të komunikojnë me kredidhënësit duke u argumentuar këtyre të fundit arsyet nevojat për shtyrjen e pagimit të kësteve dhe pas rishikimit të kërkesës do të merret përgjigja brenda 3 ditëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE