Connect with Us

Përhapja e koronavirusit/ Anullohet Eurovision Song 2020

Lajme

Përhapja e koronavirusit/ Anullohet Eurovision Song 2020

Publikuar

-

Përhapja e koronavirusit në gjithë botën ka sjëllë edhe anullimin e Eurovision Song 2020.

Eurosong 2020 do të mbahej në Roterdam të Hollandës në muajin maj.

Këtë vit Shqipëria dotë përfaqësohej nga këngëtarj Arilena Ara me këngën “Qaj”.

Njoftimin e ka bërë të ditur faqja e zyrtare e eventit muzikor. Mësohet se ekziston mundësia që ky festival të mbahet në vitin 2021./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

“Të respektohen masat”/ Biznesmeni flet për betejën me koronavirusin

Publikuar

-

Nga

Biznesmeni Gjergj Luca ka folur sot për situatën në të cilën ndodhet vendi dhe për masat e qeverisë për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit.

Luca tha se në biznesin e tij i ka marrë të gjitha masat që punëtorët e tij të jenë të sigurtë, ndërsa theksoi se nuk e dimë sa do zgjasim kjo situatë, pasi jemi në një anormalitet të gjithë Europës dhe jo vetëm Shqipërisë.

“Ne kemi seleksionuar 10-15 përqind të grave që janë me tension. I kemi thënë të rrinë në shtëpi. Jemi munduar t’i themi bizneseve stop se në këtë gjendje që jemi ne është edhe e gjithë europa”, u shpreh ai në emisionin “Top Talk”.

Ndërkohë masat e qeverisë biznesmeni i cilësoi të mira, pasi pretendon se kryeministri Edi Rama ka fituar luftën me të vërtetën.

LEXO EDHE:  Koronavirusi vijon të avancojë/ Raportohen 565 viktima dhe 28 mijë të infektuar

LEXO EDHE:  Ndërron jetë e moshuara në spitalin e Kurbinit/ Dyshimet e para

“Asnjë nga gazetarët nuk e thotë që pas 100 vjetëve në Shqipëri doli një politikan dhe fitoi luftën me të vërtetën. Ky popull vetëm është gënjyer dhe në rast se kjo ekonomi u rrit me 3 %, me 4% është bërë nga ai njeri. I besoj këtij njeriu se po thotë të vërtetën. Kur të mbarojë kjo histori ky popull të shkojë diku”, nënvizoi Luca, ndërsa bëri apel që të respektohen këshillat./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Ku renditet Shqipëria?/Universiteti amerikan jep të dhënat globale për të prekurit dhe viktimat e COVID 19

Publikuar

-

Nga

Universiteti Mjekësor, Johns Hopkins në SHBA nëpërmjet qëndrës së tij shkencore raporton shifrat zyrtare për të gjithë personatt e prekur në botë nga COIVID-19, sipas shteteve dhe viktimat e kësaj pandemie.,

Sipas të dhënave aktualisht janë prekur reth 205 mijë persona anë e mbanë botës, përjashtohen disa vende afrikane.

Ne vendin e parë qëndron Kina me 81 mijë të prekur por raportimet e fundit tregopjnë se ky vend thuajse e ka fituar betejën me COvid 19, numri Ii rasteve të reja është sa gishtat e një dore dhe aspak shqetësues, mëgjithse beteja vazhdon ende deri në fund. Kina ka rreth 8200 viktima nga kjo pandemic me një raport prej 820 jetë njerëzisht të humbura në 10 mijë të prekur.
Më pas vjen Italia me 31 mijë të prekur dhe 2500 viktima. Italia ka një raport pak më të lartë se Kina, në lidhje me numrin e të prekurve dhe viktimat. Beteja në Itali është në kulmin e saj sistemi shëndetësor thuajse është në kolaps, raportohet se përgjidhen pacientët që ju jepet shërbim për t’i shpëtuar nga Covid-19.

Vendi i tretë më i prekur është Irani me 17.400, të prekur dhe 1.135 viktima gati me të njëjtat raporte si Kina dhe Italia.

Spanja është vendi i katërt dhe ditët e fundit aty janë ndezuar sirenat e alarmit. Janë 14 mijë të prekur dhe 623 jetë të humbura me një raport 400 jetë të humbura në 10 mijë raste të prekura.
Gjermani vjen e pesta me 10.082 raste të prekura por me vetëm 27 viktima nga Covid-19. Gjermania ka numrin më të ulët në botë në raportin e personave të prekur me jetë të humbura. Vetëm 27 për 10 mijë kur Kina, Italia, Irani apo Spanja janë në shifrat 600 deri 830 jetë të humbura për 10 mijë të prekur.
Shqipëria deri tani ka raportuar 59 persona të prekur dhe 2 jetë të humbura.

Me poshtë lista e plotë e numrit të të prekurve me COVID -19 në gjithë botën.

Total 205.000 të prekur:
1. 81,102 China
2. 31,506 Italy
3. 17,361 Iran
4. 13,910 Spain
5. 10,082 Germany
6. 8,413 Korea, South
7. 7,661 France
8. 6,519 US
9. 2,700 Sëitzerland
10. 2,056 Netherlands
11. 1,966 United Kingdom
12. 1,527 Norëay
13. 1,486 Belgium
14. 1,471 Austria
15. 1,212 Sëeden
16. 1,091 Denmark
17. 889 Japan
18. 790 Malaysia
19. 712 Cruise Ship
20. 598 Canada
21. 568 Australia
22. 464 Czechia
23. 448 Portugal
24. 442 Qatar
25. 433 Israel
26. 387 Greece
27. 350 Brazil
28. 336 Finland
29. 313 Singapore
30. 292 Ireland
31. 275 Slovenia
32. 258 Estonia
33. 256 Bahrain
34. 256 Pakistan
35. 251 Poland
36. 250 Iceland
37. 246 Romania
38. 238 Chile
39. 227 Indonesia
40. 212 Thailand
41. 203 Luxembourg
42. 202 Philippines
43. 196 Egypt
44. 171 Saudi Arabia
45. 164 Iraq
46. 156 India
47. 147 Russia
48. 142 Kuëait
49. 133 Lebanon
50. 119 San Marino
51. 117 Peru
52. 116 South Africa
53. 113 United Arab Emirates
54. 111 Ecuador
55. 105 Slovakia
56. 100 Taiëan*
57. 98 Turkey
58. 93 Mexico
59. 86 Panama
60. 84 Armenia
61. 83 Serbia
62. 81 Bulgaria
63. 81 Croatia
64. 79 Argentina
65. 75 Colombia
66. 72 Algeria
67. 71 Latvia
68. 68 Vietnam
69. 68 Brunei
70. 59 Albania
71. 58 Hungary
72. 51 Belarus
73. 51 Sri Lanka
74. 50 Uruguay
75. 50 Costa Rica
76. 49 Morocco
77. 49 Cyprus
78. 48 Jordan
79. 39 Andorra
80. 38 Bosnia and Herzegovina
81. 38 Georgia
82. 38 Malta
83. 36 Venezuela
84. 35 Cambodia
85. 35 North Macedonia
86. 35 Kazakhstan
87. 33 Oman
88. 31 Senegal
89. 30 Moldova
90. 29 Tunisia
91. 28 Azerbaijan
92. 27 Lithuania
93. 27 Guadeloupe
94. 22 Afghanistan
95. 21 Dominican Republic
96. 20 Burkina Faso
97. 20 Neë Zealand
98. 19 Liechtenstein
99. 19 Martinique
100. 15 Uzbekistan
101. 14 Bangladesh
102. 14 Ukraine
103. 13 Maldives
104. 13 Jamaica
105. 12 Bolivia
106. 12 Reunion
107. 11 French Guiana
108. 11 Paraguay
109. 10 Cameroon
110. 9 Honduras
111. 8 Rëanda
112. 8 Nigeria
113. 7 Monaco
114. 7 Cuba
115. 7 Ghana
116. 7 Trinidad and Tobago
117. 7 Guyana
118. 6 Ethiopia
119. 6 Guatemala
120. 6 Mongolia
121. 6 Cote d’Ivoire
122. 5 Guam
123. 4 Aruba
124. 4 Seychelles
125. 4 Congo (Kinshasa)
126. 4 Equatorial Guinea
127. 3 Tanzania
128. 3 Kenya
129. 3 Kyrgyzstan
130. 3 Mayotte
131. 2 Liberia
132. 2 Saint Lucia
133. 2 Benin
134. 2 Montenegro
135. 2 Namibia
136. 2 Kosovo
137. 2 Barbados
138. 2 Sudan
139. 2 Zambia
140. 1 Guinea
141. 1 Gabon
142. 1 Greenland
143. 1 Congo (Brazzaville)
144. 1 Saint Vincent and the Grenadines
145. 1 Somalia
146. 1 Togo
147. 1 Central African Republic
148. 1 The Bahamas
149. 1 Djibouti
150. 1 Antigua and Barbuda
151. 1 Esëatini
152. 1 Bhutan
153. 1 Nepal
154. 1 Suriname
155. 1 Holy See
156. 1 Mauritania
157. 1 Gambia, etj

LEXO TE PLOTE

Lajme

Rama “i heq” makinat administratës/ Kush shkel rregullin, i mbahet tre muaj rroga ose shkarkohet

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama vijon me ashpërsimin e masave ndaj përhapjes së koronavirust.

Rama sqaron se nga nesër, të gjithë punonjësit e ministrive, bashkive e prefekturave, nga sekretarët e përgjithshëm dhe deri tek i fundit, nuk do të përdorin më makinë për të shkuar në zyrë.

Më tej Rama theksonn se nga ky rregull përjashtohen vetëm punonjësit e Ministrisë së Shëndetësisë, Ministrisë së Mbrojtjes, Ministrisë së Financave apo të Prefektura e Bashkive, që janë të përfshirë në listën prioritare me firmën e titullarit, për të garantuar zhvillimin e luftës sipas planit, në aspektin shëndetësor dhe humanitar!
“Nga nesër, të gjithë punonjësit e tjerë të administratës shtetërore që e kanë punën në zyrë, nuk do të përdorin makinë për të shkuar në punë.
Titullarët e të gjitha institucioneve të varësisë, duhet të çojnë sot tek ministri apo kryetari i bashkisë, listën e arsyetuar të punonjësve që e kanë të domosdoshme lëvizjen me makinë. emër për emër!
Shkelja e këtyre masave, të cilat do të përfshihen nesër, së bashku me masat e reja për lëvizjen e këmbësorëve në aktin normativ, do të ndëshkohet me mbajtjen e rrogës për 3 (tre) muaj dhe në rast përsëritje me largimin përfundimtar nga puna!
Sot punonjësi i shtetit që shkel rregullat e luftës në mënyrë të përsëritur, nuk është një kundravajtës si të tjerët, po një dezertor në kuptimin e plotë të fjalës!
Nga nesër, këmbësorëve që do të shkelin masat e reja të lëvizjes dhe që figurojnë në borderotë e republikës së republikës së shqipërisë, si punonjës të administratës qendrore apo vendore, do t’u mbahet rroga për 3 (tre) muaj dhe në rast përsëritjeje do të largohen përfundimisht nga radhët!
Populli nuk i paguan taksat për t’u dhënë rroga atyre që rrezikojnë jetën e tij në këtë luftë ku punonjësit e shtetit duhet të jenë shembulli më kuptimplotë i disiplinës shtetërore dhe përgjegjshmërisë qytetare!
Kjo luftë nuk është lojë! përballë armikut që na ka sulmuar jemi një vend, një popull dhe një shtet! vetëm kështu mund t’ia dalim dhe askënd që s’do të kuptojë nuk mund ta tolerojmë më”, shkruan Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE