Connect with Us

Pandemia e koronavirusit/ Merkel: Sfida më e madhe që pas Luftës së II Botërore

Bota

Pandemia e koronavirusit/ Merkel: Sfida më e madhe që pas Luftës së II Botërore

Publikuar

-

Në një fjalim televiziv drejtuar kombit kancelarja Angela Merkel u drejton apel të fuqishëm qytetarëve në Gjermani që të evitojnë kontaktet sociale, për të kufizuar epideminë e virusit Corona.

Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel iu drejtua përmes një fjalimi televiziv qytetareve dhe qytetarëve të Gjermanisë me apelin të respektojnë masat për parandalimin e përhapjes së epidemisë.

Merkel e quajti luftimin e virusit të ri Corona si një detyrë me përmasa historike. Ajo i bëri thirrje arsyes së qytetarëve që të jenë të disiplinuar.

Gjendja është serioze, tha Merkel. Ajo tha, se e di sa e vështirë është të mbyllësh hapësirat e aktiviteteve, shkollat, kopshtet e fëmijëve dhe sheshet e lojërave.

LEXO EDHE:  Basha ngul këmbë për propozimet e PD/ "Kryeministri t'i adaptojë pa humbur kohë, nuk janë shpikje"

Janë kufizime, si nuk ka pasur asnjëherë tjetër në Republikën Federale.” Megjithatë duhet të ndiqen rregulloret, theksoi Merkel.

“Ju bëj thirrje juve: përmbajuni rregullave, që do të jenë në fuqi së shpejti. Ne si qeveri vazhdimisht do të shqyrtojmë, se çfarë mund të korrigjohet sërish, por edhe se çfarë është e nevojshme.” Që pas Luftës së Dytë Botërore nuk ka pasur ndonjë sfidë të ngjashme./DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Shkon në 104 numri i viktimave në Britani/ Mbyllen të gjitha shkollat

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 104 numri i viktimave në Britani sipasojë e pandemisë së koronavirusit, ku 32 janë shënuar vetëm në 24 orët e fundit.

Ndërkaq, kryeministri Boris Jonson ka njoftuar mbylljen e të gjitha shkollave duke filluar nga e premtja deri në një njoftim të dytë.

Johnson u ka kërkuar çerdheve dhe shkollave private të bëjnë të njëjtën gjë, duke theksuar se qeveria do të rimbursojë koston.

Johnson ka këshilluar gjithashtu prindërit që fëmijët nuk duhet të lihen me gjyshërit, raporton “The Guardian./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rritet numri i të infektuarve/ Maqedonia e Veriut shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ak shpallur pasditen e sotme gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të koronavirusit.

Bëhet me dijje se gjendja e jashtëzakonshme do të zgjasë 30 ditë me mundësi shtyrje në bazë të situatës që do të marrë lufta kundër koronavirusit.

Ditën e sotme Ministria e Shëndetësisë e vendit konfirmoi 4 raste të reja me koronavirus.
Kujtojmë se numri i përgjithshëm i personave të infektuar nga ky virus ka shkuar në 35./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Situatë dramatike në Itali/ 475 të vdekur brenda 24 orëve, mbi 35 mijë të infektuar

Publikuar

-

Nga

Italia ka shënuar një tjetër bilanc të frikshëm të numrit të viktimave. Sipas “Corriere della Sera”, vetëm sot janë shënuar 475 viktima të tjera (ne total 2978).

Ndërkaq, numri i të infektuarve ka arritur në 35 713.

14 363 po kurohen në strukturat spitalore, 2257 në terapi intesive dhe 12 090 në kushte shtëpie.

LEXO EDHE:  Video/ Ja çfarë ndodh po të dalim trimërisht rrugëve

LEXO EDHE:  Peleshi: Vizita e Merkel, sinjal i forte i forcimit te marredhenieve

Në Itali deri më sot janë kryer 165 541 tampone.

LEXO TE PLOTE