Connect with Us

Ndalime të reja dhe kufizime të lirive tona çdo ditë nga koronavirusi/ Sa kohë do të vazhdojë kjo?

Blog

Ndalime të reja dhe kufizime të lirive tona çdo ditë nga koronavirusi/ Sa kohë do të vazhdojë kjo?

Publikuar

-

Ndalime të reja dhe kufizime të lirive tona çdo ditë. Sa kohë do të vazhdojë kjo? Më shpejt e gjitha do të kalojë po t’u përmbahemi rregullave që janë të nevojshme në këtë krizë, thotë Felix Steiner.

Po të ma kishit parashikuar atë që njoftoi kancelarja të hënën në mbrëmje një javë më parë, do t’u kisha tallur. Masa të tilla në Gjermaninë moderne, ku liria individuale është mbi të gjitha? E pakonceptueshme! Po, në Kinë kjo mund të funksionojë. Edhe në Iran ose në Rusi – kudo ku njerëzit janë mësuar prej dekadash që shteti t’u bjerë në qaftë. Po këtu në mes të Evropës? Kurrë!

Po tani kjo po ndodh. E ka edhe kuptim. Sepse shifrat e infektimeve në Gjermani dhe në vendet fqinje thuajse po shpërthejnë këto ditë. Askush nuk dëshiron kushte si në Italinë veriore. Atje, si në spitale ushtarake, mjekët duhet të vendosin se kë ia vlen akoma të mjekosh dhe kë vetëm duhet ta lënë shtrirë të vdesë.
Mesazhi nuk ka mbërritur ende kudo

Deri këtu, e kuptueshme. E megjithatë mesazhi i asaj që çfarë është në diskutim tani ende nuk ka arritur te shumë njerëz. Edhe pse konferenca e shtypit e kancelares të enjten e kaluar dhe të kryeministrave të ndryshëm të landeve të premten ishin më shumë se mbresëlënëse. Shumë njerëz që njoh janë frikësuar.

Steiner Felix Kommentarbild App
                Felix Steiner

Por kjo nuk ishte e mjaftueshme, siç tregon pamja sigurisht jo përfaqësuese nga dritarja e dhomës time në tre ditët të kaluara: të shtunën në mbrëmje, si çdo të shtunë tjetër, fqinji im shkoi të luante me birila – shoqëri në maksimum. Të rinjtë e rrugës jonë ishin bashkë në stërvitjen e futbollit të shtunën dhe të dielën. Dhe kur u mbyllën shkollat të hënën, gjendja shpirtërore në rrugë është si në pushimet e verës. Me ndryshimin që tani jashtë luajnë së bashku edhe më shumë fëmijë, sepse aktualisht nuk ka familje me pushime. Por moti këto ditë është mrekullisht me diell dhe i ngrohtë. Tamam pranverë.

LEXO EDHE:  Koronavirusi nuk kursen as kabinetin qeveritar/ Ministri i Kulturës rezulton pozitiv

Do të ketë edhe më shumë ndalime

Lista e ndalimeve të qeverisë federale dhe landeve ka ende shumë përjashtime: prandaj, ashpërsimi i mëtejshëm i masave në ditët në vijim nuk përjashtohen, janë pothuajse të sigurta – mjafton të shohim vetëm Francën, Italinë ose Spanjën. Atje ekzistojnë tashmë ndalime të vërteta për të dalë jashtë shtëpisë. Blerje lejohet të bëjë vetëm një numër i caktuar i njerëzve në të njëjtën kohë.

Askush nuk i do të gjitha këto, dhe këto mund të funksionojnë vetëm për një kohë relativisht të shkurtër – edhe kjo nuk dihet. Pra, le të jemi ambiciozë: le të përpiqemi t’ia dalim mbanë pa ndalime të tjera, e t’i marrim përfundimisht seriozisht rregullat ekzistuese!/ DW

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Corona dhe shërbimet sekrete

Publikuar

-

Nga

Në vështrim të parë shërbimet sekrete dhe pandemia Corona nuk kanë të bëjnë asgjë. Por megjithatë shërbimet sekrete në këtë botë kanë në fokus edhe sëmundje globale. Përse? Si veprojnë ato në raste të tilla?

Në fund të vitit 2002 shpërtheu SARS me pasoja të rënda akute në sistemin e frymëmarrjes, një virus i ngjashëm me Coronan, pandemia e parë asokohe në shekullin e 21 që sapo kishte nisur. Nga Kina Jugore virusi u përhap në botën e globalizuar duke shkaktuar rreth 800 viktima. Por qeveria dhe Partia Komuniste në Kinë fillimisht e mbajtën të fshehtë përhapjen e sëmundjes. Sikurse zbuloi gazeta gjermane “Die Welt”, shërbimi gjerman i informimit, BND, (Shërbimi federal i Informacionit) megjithatë kishte dijeni javë përpara se të jepej lajmi zyrtar për virusin SARS dhe përhapjen e tij. Këto informacione iu përcollën qeverisë dhe autoriteteve të shëndetësisë. Sipas informacioneve nga qarqet e sigurisë, BND asokohe kishte dëgjuar telefonatat dhe komunikimet e qeverisë kineze. Prej kësaj agjentët gjermanë përfituan jo vetëm informacionin për sëmundjen, por edhe strategjinë fillestare të qeverisë kineze për ta mbajtur të fshehtë përhapjen e sëmundjes.

Projeksioni i SARS në Singapor, 9 mars 2003

Një gamë e gjerë mjetesh e shërbimeve sekrete të SHBA-së

Sipas të dhënave aktuale nga mediat, në mënyrë të ngjashme veprojnë aktualisht kundër krizës Corona edhe shërbimet sekrete të SHBA-së: Si agjencia e lajmeve Reuters edhe Yahoo News njoftojnë njëzëri, se drejtori i Shërbimit Kombëtar të Informacionit, në varësi të të cilit janë tërësia e 17 shërbimeve informative të SHBA-së e po ashtu edhe ai i Shtëpisë së Bardhë,  mbledh dhe analizon të gjitha të dhënat aktuale për prejardhjen, zhvillimin, përhapjen dhe luftimin e virusit Corona. Në asnjë mënyrë kjo nuk i është besuar vetëm shërbimit të njohur të SHBA-së të kundërzbulimit CIA. Si një ndër vendet e pakta SHBA ka një shërbim të vetin informativ për të dhëna mbi shëndetin dhe mjekësinë, Qendra Kombëtare e Inteligjencës për Mjekësinë (NCMI), që është në varësi të shërbimit ushtarak të inteligjencës DIA (Defense Intelligence Agency).

Për të mbledhur infromacione për Corona, sikurse mësohet nga burime të mriëinformuara, për këtë rast shërbimet e SHBA-së përdorin një gamë të gjerë mjetesh për përftimin e informacionit. Thënë më qartazi, për ta arritur këtë nuk analizohen e kërkohen vetëm informacione relevante në të gjitha drejtimet si nformacione zyrtare, mediat, burimet online apo edhe rrjetet sociale. Por shërbimet e SHBA-së venë në përdorim të gjtihë arsenalin e mjeteve të inteligjencës, nga ajri e imazhet satelitore e deri tek informacioni i agjentëve dhe përgjimi i komunikimeve.

Ajo që u intereson në veçanti spiunëve natyrisht vishet me mantelin e heshtjes profesionale. Parimisht megjithatë duhet të merret parasysh, që SHBA akseset e veta të shërbimit të inteligjencës i vë në përdorim më intensivisht tani në krizën e Coronës kryesisht në Kinë dhe në Iran. Agjentët në udhëheqjen kineze apo informacionet në Ministrinë iraniane të Shëndetësisë p.sh. mund të pyeten për shifrat e padeklaruara, rrugët e panjohura të përhapjes ose strategjitë për luftimin e virusit; e nëse përgjuesit amerikanë ndërhyjnë në komunikimin qeveritar, atëherë kjo do të thotë që tani dëgjohet veçanërisht me kujdes kur bëhet fjalë për virusin Corona.

Spital në Boston – Corona është përhapur ndërkohë edhe në SHBA

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Rama pa trasparencë dhe pa strategji, mbledhja e qeverisë fasadë

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Rama pa trasparencë dhe pa strategji, mbledhja e qeverisë fasadë

Çfarë sjell kjo? 

Spiunazhi dhe shërbimet sekrete nuk mund ta shërojnë Coronën dhe as ta ndalojnë atë. Por ato mund t’u japin informacione më të mira vendimarrësve dhe – në rastin më ideal – të mundësojnë vendime të informuara. Në këtë mënyrë mund të pakësohet pasiguria, mund të kuptohet më mirë se si përhapet sëmundja, mund të vlerësohen më mirë planet dhe kapacitetet për zbatimin e tyre në botën e jashtme. E natyrisht synohet edhe që të vlerësohet dhe të kuptohet dëmi politik dhe ekonomik. Kjo ka të bëjë edhe me fushatat në rritje të desinformimit dhe ashpërsimin gjithnjë e më shumë të akuzave të ndërsjellta për fajin e përhapjes së pandemisë.

Në fakt shërbimet sekrete në krizën Corona bëjnë të njëjtën gjë që ato e bëjnë gjithmonë: ato sigurojnë informacionin, tek i cili normalisht nuk ka askush akses. Kjo vlen kryesisht për shtete si Kina ose Irani, ndaj informacioneve zyrtare të të cilave në përgjithësi ka pak besim. E po ashtu edhe me mbylljet e kufijve, ndalim-qarkullimin, mbyllen njëkohësisht edhe kanalet zyrtare ose të hapura të informacionit dhe komunikimit. Shërbimet mirëfunksionuese të inteligjencës në këtë rast ndihmojnë./DW

LEXO TE PLOTE

Blog

Coronavirusi dhe shërbimet sekrete

Publikuar

-

Nga

Në vështrim të parë shërbimet sekrete dhe pandemia Corona nuk kanë të bëjnë asgjë. Por megjithatë shërbimet sekrete në këtë botë kanë në fokus edhe sëmundje globale. Përse? Si veprojnë ato në raste të tilla?

Në fund të vitit 2002 shpërtheu SARS me pasoja të rënda akute në sistemin e frymëmarrjes, një virus i ngjashëm me Coronan, pandemia e parë asokohe në shekullin e 21 që sapo kishte nisur. Nga Kina Jugore virusi u përhap në botën e globalizuar duke shkaktuar rreth 800 viktima. Por qeveria dhe Partia Komuniste në Kinë fillimisht e mbajtën të fshehtë përhapjen e sëmundjes. Sikurse zbuloi gazeta gjermane “Die Welt”, shërbimi gjerman i informimit, BND, (Shërbimi federal i Informacionit) megjithatë kishte dijeni javë përpara se të jepej lajmi zyrtar për virusin SARS dhe përhapjen e tij. Këto informacione iu përcollën qeverisë dhe autoriteteve të shëndetësisë. Sipas informacioneve nga qarqet e sigurisë, BND asokohe kishte dëgjuar telefonatat dhe komunikimet e qeverisë kineze. Prej kësaj agjentët gjermanë përfituan jo vetëm informacionin për sëmundjen, por edhe strategjinë fillestare të qeverisë kineze për ta mbajtur të fshehtë përhapjen e sëmundjes.

Projeksioni i SARS në Singapor, 9 mars 2003

Një gamë e gjerë mjetesh e shërbimeve sekrete të SHBA-së

Sipas të dhënave aktuale nga mediat, në mënyrë të ngjashme veprojnë aktualisht kundër krizës Corona edhe shërbimet sekrete të SHBA-së: Si agjencia e lajmeve Reuters edhe Yahoo News njoftojnë njëzëri, se drejtori i Shërbimit Kombëtar të Informacionit, në varësi të të cilit janë tërësia e 17 shërbimeve informative të SHBA-së e po ashtu edhe ai i Shtëpisë së Bardhë,  mbledh dhe analizon të gjitha të dhënat aktuale për prejardhjen, zhvillimin, përhapjen dhe luftimin e virusit Corona. Në asnjë mënyrë kjo nuk i është besuar vetëm shërbimit të njohur të SHBA-së të kundërzbulimit CIA. Si një ndër vendet e pakta SHBA ka një shërbim të vetin informativ për të dhëna mbi shëndetin dhe mjekësinë, Qendra Kombëtare e Inteligjencës për Mjekësinë (NCMI), që është në varësi të shërbimit ushtarak të inteligjencës DIA (Defense Intelligence Agency).

Për të mbledhur infromacione për Corona, sikurse mësohet nga burime të mriëinformuara, për këtë rast shërbimet e SHBA-së përdorin një gamë të gjerë mjetesh për përftimin e informacionit. Thënë më qartazi, për ta arritur këtë nuk analizohen e kërkohen vetëm informacione relevante në të gjitha drejtimet si nformacione zyrtare, mediat, burimet online apo edhe rrjetet sociale. Por shërbimet e SHBA-së venë në përdorim të gjtihë arsenalin e mjeteve të inteligjencës, nga ajri e imazhet satelitore e deri tek informacioni i agjentëve dhe përgjimi i komunikimeve.

Ajo që u intereson në veçanti spiunëve natyrisht vishet me mantelin e heshtjes profesionale. Parimisht megjithatë duhet të merret parasysh, që SHBA akseset e veta të shërbimit të inteligjencës i vë në përdorim më intensivisht tani në krizën e Coronës kryesisht në Kinë dhe në Iran. Agjentët në udhëheqjen kineze apo informacionet në Ministrinë iraniane të Shëndetësisë p.sh. mund të pyeten për shifrat e padeklaruara, rrugët e panjohura të përhapjes ose strategjitë për luftimin e virusit; e nëse përgjuesit amerikanë ndërhyjnë në komunikimin qeveritar, atëherë kjo do të thotë që tani dëgjohet veçanërisht me kujdes kur bëhet fjalë për virusin Corona.

Spital në Boston – Corona është përhapur ndërkohë edhe në SHBA

LEXO EDHE:  “Shkollat të gjitha mbyllur për 2 javë”/ Ministria e Arsimit: Mësimi do të vazhdojë

LEXO EDHE:  Seehofer i shqetësuar me sasinë e armëve tek ekstremistët e djathtë/ RReziku është i qartë

Çfarë sjell kjo? 

Spiunazhi dhe shërbimet sekrete nuk mund ta shërojnë Coronën dhe as ta ndalojnë atë. Por ato mund t’u japin informacione më të mira vendimarrësve dhe – në rastin më ideal – të mundësojnë vendime të informuara. Në këtë mënyrë mund të pakësohet pasiguria, mund të kuptohet më mirë se si përhapet sëmundja, mund të vlerësohen më mirë planet dhe kapacitetet për zbatimin e tyre në botën e jashtme. E natyrisht synohet edhe që të vlerësohet dhe të kuptohet dëmi politik dhe ekonomik. Kjo ka të bëjë edhe me fushatat në rritje të desinformimit dhe ashpërsimin gjithnjë e më shumë të akuzave të ndërsjellta për fajin e përhapjes së pandemisë.

Në fakt shërbimet sekrete në krizën Corona bëjnë të njëjtën gjë që ato e bëjnë gjithmonë: ato sigurojnë informacionin, tek i cili normalisht nuk ka askush akses. Kjo vlen kryesisht për shtete si Kina ose Irani, ndaj informacioneve zyrtare të të cilave në përgjithësi ka pak besim. E po ashtu edhe me mbylljet e kufijve, ndalim-qarkullimin, mbyllen njëkohësisht edhe kanalet zyrtare ose të hapura të informacionit dhe komunikimit. Shërbimet mirëfunksionuese të inteligjencës në këtë rast ndihmojnë./ DW

LEXO TE PLOTE

Blog

Faktori frikë/ Media dhe politikanët, duhet të ndihmojnë në frenimin e panikut

Publikuar

-

Nga

Nga Douglas Mackinnon “The Hill”

* Shumica e njerëzve, kanë dëgjuar për moton e mediave të lajmeve “Nëse rrjedh gjak, vlen si lajm!”. Lajmet e bujshme apo alarmante në media, janë dëshmuar si tërheqëse të vëmendjes së publikut që nga lindja e gazetave të para dhe më vonë, i radios dhe televizionit.

Dhe dhënia jehonë e anktheve tona të ndryshme, ka qenë një element kryesor i biznesit të lajmeve që nga ajo kohë. E njëjta gjë është e vërtetë për politikën: Frika dhe ankthi, janë ndër provokimet më të sigurta, për të mobilizuar mbështetësit që të dalin të votojnë, apo që të mbështesin fushatën tuaj.

Politikanët i kanë përdorur ato me sukses, që nga mbajtja e zgjedhjeve të para në histori. Duke i ditur që të dyja, duket sikur lajmet e pandalshme dhe tmerruese, si dhe retorika politike që po përhapet në të gjithë globin në lidhje me koronavirusin më të ri, COVID-19, mund të jetë mjeti më fitimprurës për biznesin e lajmeve dhe botën politike.

Dhe shembulli më i fundit ishte: “Çifti në karantinë, vdes nga koronavirusi 2 orë larg njëri-tjetrit në Itali”. Nëse redaktorët po kërkonin për lajme që tërheqin klikime të lehta në internet, atëherë misioni është i sukseshëm. Kur lexova historinë e këtij çifti mëngjesin e të enjtes, kishte tashmë më shumë se 200.000 klikime.

Ata që në fakt ishin të interesuar mbi historinë që shoqëronte titullin sensacional, do të mësonin se megjithëse çifti u nda në mënyrë tragjike nga jeta brenda disa orësh larg njëri-tjetrit, burri ishte 86 vjeç dhe gruaja e tij 82-vjeç. Për ata që nuk shkuan më tej, dhe lexuan vetëm titullin, ishte vetëm lajm që nxiste panik tek mijëra të moshuar të tjerë.

E njëjta gazetë dhe shumë të tjera, publiklojnë tani tabela dhe grafikë të përditshme që listojnë vendet në mbarë botën që janë prekur nga koronavirusi, ku tregojnë sa njerëz janë infektuar në të gjithë botën, dhe sa dyshohet se kanë vdekur tashmë nga virusi.

Brenda shumë prej këtyre tabelave, është në dispozicion opsioni “regjistrohu”, në mënyrë që lexuesi të përditësohet çdo ditë me të dhënat më të fundit. Dhe kjo gjë është për t’u habitur, pasi media nuk publikon tabela të tilla për sezonin vjetor të gripit, që vetëm në SHBA vret çdo vit 20.000- 60.000 amerikanë.

Grafikët që shkaktojnë frikë, janë një mjet i shkëlqyer për të fituar klikime. Por ata janë gjithnjë e më të dëmshëm për mirëqenien tonë mendore dhe emocionale. Dhe kjo shtron pyetjen më kritike: Kur do të jetë etapa e fundit, që jo vetëm do të na qetësojë mendjen, por edhe do të shtyjë drejt harresës këtë histori të frikshme?

Kjo nuk është një lojë, dhe as një pyetje retorike. Për shkak të panikut të zmadhuar, ne ndodhemi në prag të një katastrofe të paimagjinushme. Biznesi i lajmeve, është në të fakt një biznes që po tkurret ose po vuan në rastin më të mirë. Si i tillë, gjatë kohërave normale dhe të qëndrueshme, nuk ka absolutisht asgjë të keqe që ndonjë faqe lajmesh të botojë ndonjë histori që synon si të sensibilizojë ashtu edhe të garantojë klikime, të shesë gazeta, dhe të ketë sa më shumë shikues në telvizion apo dëgjues në radio.

LEXO EDHE:  Mbyllet për 14 ditë kufiri me Kosovën

LEXO EDHE:  Kriza e NATO-s/ Francë, duhet të flasim!

Por gjërat nuk janë normale apo të qëndrueshme, dhe disa njerëz në industrinë e lajmeve, kanë luajtur një rol të madh në destabilizimin e botës sonë. Tani industria duhet të bëhet bashkë, për të zhbërë disa nga dëmet e shkaktuara nga disa të tjerë në biznesin e tyre.

Si? Thjesht duke raportuar aspektet pozitive që ka sjellë pandemia aktuale. Pra histori që flasin mbi dhjetëra mijëra njerëz që tashmë janë shëruar, siç janë pasagjerët e infektuar në dy anijet plot me turistë, të cilët i mbijetuan infeksionit dhe që tani janë rikthyer shëndoshë e mire në shtëpitë e tyre.

Apo histori që shpjegojnë se si ky virus do të sillet në vazhdim, dhe se sado vdekjeprurës, infektiv apo i shpejtë që mund të jetë përhapja e tij, ai ende është më pak vdekjeprurës në krahasim me vdekjet e shkaktuara çdo ditë nga gripi në SHBA dhe mbarë botën.

Ata nuk kanë nevojë që të minimizojnë, apo hedhin poshtë rreziqet dhe shqetësimet legjitime, apo të shpërfillin kufizimet që ndodhin përreth nesh si rezultat i kësaj pandemie. Ata thjesht duhet të garantojnë një ekuilibër, dhe pranimin se jeta në Tokë nuk do të marrë fund këtë javë, sikurse e kemi parë në disa filma fantastiko-shkencorë.

Tregime pozitive si këto që lartpërmenda, mund të mos jenë aq tërheqëse dhe fitimprurëse.

Por ato do të ndikonin shumë në qetësimin e njerëzve dhe frenimin e panikut. Përtej mediave, politikanët tanë duhet të bëhen menjeherë bashkë, për t’i kujtuar amerikanëve se pavarësisht anshmërisë sonë politike apo ideologjisë që përkrahim, ne jemi të gjithë bashkë, dhe se paniku, partishmëria, egoizmi janë mënyrat më të sigurta për të shqetësuar qytetarët.

Do të ketë gjithmonë kohë për militantizëm partiak. Por ky nuk është momenti. Mirëqenia e miliona, ndoshta miliarda e njerëzve varet nga ekuilibri. Nxitësit dhe përfituesit e lakmisë, urrejtjes dhe partizanizmit politik, janë bërë më aktivë më periudhën më të trazuar dhe më kërcënuese të epokës tonë.

Duke e ditur këtë, të përgjegjshmit në media dhe klasën politike, duhet që të ngrihen në këmbë, për t’i qetësuar këto “ujëra të trazuara”, duke folur nën një zë, dhe duke folur jo vetëm për frikën, por edhe për aspektet pozitive dhe shpresëdhënëse të kësaj krize./Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE