Connect with Us

“Mos u mburr me urdhëra, por me përgjegjësi”/ Sherefedin Shehu leksion Ramës: Mbro biznesin, këshillat i japin mjekët

Politikë

“Mos u mburr me urdhëra, por me përgjegjësi”/ Sherefedin Shehu leksion Ramës: Mbro biznesin, këshillat i japin mjekët

Publikuar

-

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Sherefedin Shehu ndërsa komentin situatën e krijuar për shkak të koronavirusit, jep alarmin për pasojat që do të ketë në ekonomi.

Ndërsa reagon në lidhje me deklaratën e kryeministrit Edi Rama, që bankat të shtyjnë këstet e kredive, në një postim në rrjetet sociale, Sherefedin Shehu i jep një leksion të fortë kreut të qeverisë.

Shehu thekson se edhe bankat janë biznese që mund të ndikohen nga kolapsi i mundshëm ekonomik dhe se edhe ato mund të falimentojnë.

“Po Bankat a nuk jane biznese dhe a nuk ndikohen nga kolapsi i mundshem ekonomik? Parate ne banka jane te bizneseve dhe qytetareve dhe nese ato nuk kane para per te depozituar apo paguar ne banka edhe bankat falimentojne.
Z. Rama,
Me e shumta ju mund t’ju luteshit ose t’ju rekomandoni bankave te jene tolerante ne vartesi te gjendjes se tyre financiare sepse as Guvernatori as Ju nuk keni te drejte ti urdheroni qe te mos arketojne kredite. Ju dhe Guvernatori merrni pergjegjesite ligjore per te stimuluar biznesin dhe mos e shkarkoni barren mbi te tjeret. Lutem mos u mburrni me urdherat qe jepni por me pergjegjesite e permbushura per t’i paraprire te keqes”-shkruan Shehu.

LEXO EDHE:  Media gjermane “kryqëzon” Ramën

Më tej, ai thekson se këshillat mjekësore duhet t’i japin specialistët dhe se ajo çfarë duhet të bëjë qeveria sipas tij është të mbrojë biznesin.

“Keshillat mjeksore le ti japin specialistet sepse kur i jepni ju nuk i beson njeri;
Ristrukturoni buxhetin per te permbushur shqetesimet e Organizates Boterore te Shendetesise dhe organizmave te tjera financiare nderkombetare;
Mbrojini bizneset nga falimentimi me kredi afat-shkurter nga Qeveria ose edhe me subvencione nese shkaku eshte kjo situate e veshtire dhe mos falimentoni Bankat.
Ndihmoni, monitoroni dhe garantoni funksionimin e rrjetit te prodhimit, sherbimeve dhe tregtise se çmimet nuk kontrollohen me police por vetem me ballancimin e kerkeses me oferten ne treg.
Financoni kostot shtese te bizneseve per higjenizimin, ndryshimin e proceseve teknologjike, transportin e punonjesve e te tjera qe te vazhdojne punen dhe te mos behen qendra infektimi.
Dizinfektoni rruget, zyrat dhe ambientet e tjera dhe garantoni sherbimet publike.
Garantoni nje page mujore te arsyeshme per ata qe nuk mund te punojne ne kete situate, dhe
Paguani ne kohe pesionet dhe ndihmen ekonomike.”-përfundon postimin e tij Sherefedin Shehu./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Nga Astrit Patozi/ Plotësisht dakord me Lulzim Bashën

Publikuar

-

Nga

Propozimi i Bashës për mandatin e kryeministrit/ Patozi: E kishte propozuar BD para një viti

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi bie dakord me propozimin e kreut të PD, Lulzim Basha për kufizimin e mandatit të kryeministrit.

Patozi thotë se Bindja Demokratike e ka paraqitur këtë propozim zyrtarisht rreth një vit më parë në korpusin e një pakete të plotë reformash të thella transformuese.Sipas Patozit, e mira do të kishte qenë që kjo temë të ishte hapur para 30 korrikut, meqë ishin për t’u votuar ndryshimet kushtetuese për hapjen e listave..

“Plotësisht dakord me propozimin e Lulzim Bashës për kufizimin e mandatit të kryeministrit. Si BINDJE DEMOKRATIKE e kemi paraqitur zyrtarisht rreth një vit më parë në korpusin e një pakete të plotë reformash të thella transformuese për të cilat, sipas nesh, ka nevojë Shqipëria.
Por nuk e pretendojmë fare copy right-in. Le ta marrë ai autorësinë, vetëm t’i qëndrojë deri në fund dhe të mos e lerë rrugës si shumë premtime të tjera në këto vite. Ose të paktën të bëjë aq sa ka në dorë, se ne e dimë që jo çdo dëshirë në këtë botë realizohet. E mira do të kishte qenë që kjo temë të ishte hapur para 30 korrikut, meqë ishin për t’u votuar ndryshimet kushtetuese për hapjen e listave. Me atë rast, kishim testuar edhe vullnetin e Edi Ramës, se mbase e pranonte edhe ai. Por edhe po të ishte kundër, arritje do të konsiderohej, se do të tregohej diferenca mes dy kampeve. Gjithësesi të shohim sa do të jetojë dhe çfarë fati do të ketë kjo tezë reformatore, sepse kemi hyrë tashmë në fushatë, ku praktikisht lejohet që ta ulësh në tokë sa herë të duash Zotin”, shkruan Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ndryshimet kushtetuese/ ODIHR: Të gatshëm të adresojmë rekomandime

Publikuar

-

Nga

Ndryshimet kushtetuese/ ODIHR: Të gatshëm të adresojmë rekomandime

Përfaqësuesi i mazhorancës në Këshillin Politik, Damian Gjiknuri, i ofroi opozitës kohë që të sjellin draftet për çështjen e koalicioneve parazgjedhore dhe të formulës së shpërndarjes së mandateve, ndërsa opozita, nga ana e saj ka kërkuar që çështja duhet të shkojë në ODIHR.

Zv/kryetari i PD, Edi Paloka, deklaroi sot në “Ilva Now” se marrëveshja e nënshkruar në 14 janar përfshin një nen që specifikon se kur çështjet nuk kanë zgjidhje, duhet të dërgohen në ODIHR. Elisa Spiropali, ministrja e PS për Marrëdhëniet me Parlamentin, u përgjigj duke thënë se ODIHR nuk mund të reagojë mbi të gjithë sistemin, por i duhet një draft specifik.

Për të hedhur më shumë dritë mbi rastin në fjalë, gazetari Ervin Koçi, i drejtoi një pyetje ODIHR nëse do të përfshihej në këtë çështje, duke ofruar një opinion mbi kërkesën e opozitës në lidhje me koalicionet parazgjedhore dhe hapjen e listave të kandidatëve.Zëdhënësja e ODIHR, Katya Andrusz, u përgjigj për Euronews Albania duke thënë se ODIHR ka mbështetur punën e Komisionit Parlamentar dhe të Këshillit Politik përpara se të miratoheshin ndryshimet e Kodit Zgjedhor, dhe se janë të gatshëm të ofrojnë më shumë ndihmë në adresimin e rekomandimeve.

LEXO EDHE:  Marrëveshje me Ramën?/ Deputetët dhe aleatët kundër Bashës  

LEXO EDHE:  Genc Pollo del hapur në mbështetje të Ramës

“Jemi gati të vazhdojmë ta mbështesim Këshillin sipas nevojës, dhe mirëpresim detaje të mëtejshme nga Këshilli në lidhje me synimet që kanë, dhe se si mund të ofrojmë ndihmë konkrete. Si gjithnjë, jemi të gatshëm të ndihmojmë Shqipërinë me adresimin e rekomandimeve të ODIHR në lidhje me zgjedhjet”, tha zëdhënësja e ODIHR, Katya Andrusz.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Mblodhi gjithë llumin në qeveri”/ Spahiu: Rama nuk fiton mandat të tretë edhe sikur Skëndërbeu…

Publikuar

-

Nga

“Mblodhi gjithë llumin në qeveri”/ Spahiu: Rama nuk fiton mandat të tretë edhe sikur Skëndërbeu të zgjohet nga varri

Ish kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu, nuk i ka kursyer deklaratat e forta ndaj kryeministrit Rama mbrëmjen e sotme në ‘Open’ .

Teksa diskutohej për mundësitë që Rama ka për të fituar një mandat të tretë, Spahiu e quajti Ramën një “Skënderbe që ka në krah mamica”.

“Edhe sikur të zgjohet Skëndërbeu nga varri nuk e fiton dot një mandat të tretë, sepse Edi Rama ka në krah mamica.

LEXO EDHE:  Berisha: Rilind monstra politike shqiptare, jo si Enver Halil Hoxha por si Edvin Kristaq Rama!!

LEXO EDHE:  "Mbyllen pubet, diskotekat, palestrat”/ Rama: Administrata nga nesër do punojë nga shtëpia

Një mamicë heq, njërën vë, Rama nuk udhëheq dot me mamica”, tha Kreshnik Spahiu.Ai shtoi se në krye të qeverisë Rama shkatërroi meritokracinë.

“Nuk e prisja që një njeri i lindur nga një falije intelektuale, të mblidhte gjithë llumin në qeveri.

Janë shkattruar të gjitha parametrat e meritokracisë . Është prodhuar një shtet shumë i dobët./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE