Connect with Us

Koronavirusi!/ Donald Trump paralajmëron informacion të rëndësishëm për Codvid-19

Bota

Koronavirusi!/ Donald Trump paralajmëron informacion të rëndësishëm për Codvid-19

Publikuar

-

Presidenti amerikan, Donald Trump ka njoftuar sot se do të zhvillojë një konference shtypi për të dhënë një informacion shumë të rendësishëm të agjencisë federale të medikamenteve përsa i përket pandemisë së koronavirusit.

“Do të zhvilloj një konference shtypi sot për të diskutuar për një informacion shumë të rendësishëm të FDA-së përsa i përket Virusit kinez!”, shkroi sot në Twitter presidenti amerikan, pa dhënë shumë detaje por, duke përdorur formualën e kundërshtuar me të cilën ai emërton koronavirusin e ri.

(FDA)është organizata federale që mbikëqyr marketingun e medikamenteve në territorin amerikan.

LEXO EDHE:  Zbulohet strategjia/ Si e ka mbajtur Tajvani normën e infektimit nga koronavirusi të ulët

Sipas statistikave të Universitetit “Johns Hopkins” pandemia e koronavirusit ka shkaktuar të paktën 100 të vdekur dhe ka kontaminuar rreth 6 000 persona në SHBA.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Joe Biden fitore në tre shtete të tjera përballë Sanders

Publikuar

-

Nga

Joe Biden siguroi një fitore të lehtë ndaj rivalit Bernie Sanders në zjedhjet partiake të zhvilluara dje në tre shtete.

Ai e dërrmoi pretendentin Bernie Sanders me afro 40% diferencë në Florida, duke shënuar gjithashtu fitore bindëse edhe në Ilinoi dhe Arizona.

Rezultatet e fundit e shtojnë presionin ndaj zotit Sanders për të përmbyllur fushatën, ndërkohë që veniten shanset e tij për fitore.

Me daljen e rezultateve, ish-nënpresidenti Biden mbajti një fjalim serioz nga shtëpia e tij, duke bërë thirrje për unitet në një kohë që vendi përballet me epideminë në koronavirusit.

“Kjo epidemi është një emergjencë kombëtare, e krahasueshme me një situatë lufte”.

Senatori Sanders foli gjithashtu për situatën përballë epidemisë:

LEXO EDHE:  Zgjedhjet ne SHBA/Trump drejt fitores

LEXO EDHE:  Ukraina konfirmon rastin e parë me koronavirus

“Bota në fakt po përballet me një seri krizash të papara”.

Me përhapjen e rasteve të infektimit në mbarë vendin anketat, para zgjedhjeve të djeshme partiake tregojnë se shumica e votuesve e konsiderojnë zotin Biden më të aftë se rivalin Sanders në një moment krize të rëndë.

Shtatë ndër 10 të anketuar besojnë gjithashtu se zoti Biden ka shanse më të mira për të mundur Presidentin Trump.

Fitoret e njëpasnjëshme të zotit Biden sinjalizojnë se demokratët kanë filluar të anojnë nga ish-nënpresidenti Joe Biden si alternativa e partisë së tyre për t’u përballuar me Presidentin Trump në zgjedhjet e 3 nëntorit./VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

4 persona rezultojnë pozitivë/ Shkon në 35 numri i të infektuarve në Maqedoninë e Veriut

Publikuar

-

Nga

4 raste të reja me koronavirus janë konfirmuar mesditën e sotme në Maqedoninë e Veriut.

Ministria e Shëndetësisë deklaron se numri i pacientëve të infektuar me COVID-19 në vendin tonë ka shkuar në 35. Katër personat e konfirmuar orët e fundit janë nga Shkupi dhe fatmirësisht gjendja e tyre është e stabilizuar.

Ndërkohë, pasagjerët e dy avionëve të mbërritur nga Brukseli i janë nënshtruar testimit dhe pritet të dalin rezultatet e tyre. Momentalisht ata janë këshilluar të vetëizolohen në banesat e tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Arrin në 113 numri i të vdekurve nga koronavirusi në SHBA

Publikuar

-

Nga

Në Shtetet e Bashkuara, COVID-19 vazhdon të përhapet dhe numri i të vdekurve arriti shifrën 113, sipas njoftimeve të sotme ende jozyrtare.

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara në SHBA është të paktën 6,300 ndërkohë që është shtuar numri i testimeve.

Shtetet më të goditura të Amerikës vazhdojnë të jenë Uashingtoni, Nju Jorku dhe Kalifornia.

Numri i rasteve të konfirmuara si në Uashington ashtu edhe në Nju Jork po arrin në rreth 1,000. Në shtetin Uashington, zyrtarët raportojnë për të paktën 48 vdekje që nga fillimi i pandemisë.

Zyrtarët thanë se administrata do të bëjë ç’është e mundur për të frenuar pandeminë.

“Për një vend kaq të madh, ne po ecim mirë,” tha Presidenti Trump.

Presidenti Trump tha: “Do të vdesin shumë njerëz. Qëllimi ynë është të pakësojmë numrin e njerëzve që mund të vdesin.

NJU JORK: A DO TE KETE KARANTINË?

Guvernatori i New York-ut Andrew Cuomo tha të martën se nuk kishte në plan të impononte karantinë në asnjë prej qyteteve në shtetin e tij.

“Nuk kam asnjë interes dhe asnjë plan të çfarëdolloji, që të vendos karantinën në ndonjë qytet,” tha Cuomo në një konferencë shtypi.

New York
Sidoqoftë, ai tha se ekziston mundësia që të ketë mbyllje më dramatike, përveç mbylljes së restoranteve, bareve dhe shkollave, për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

LEXO EDHE:  Donald Trump dhe bota/ Çfarë do ndodhë nëse zgjidhet president?

LEXO EDHE:  Donald Trump dhe bota/ Çfarë do ndodhë nëse zgjidhet president?

Ai tha gjithashtu se numri i rasteve në shtetin e Nju Jorkut pritet të arrijë kulmin pas 45 ditësh.

Ndërkohë, në kryeqytetin Uashington tani per tani ka thjesht mbyllje shkollash, kinemash, palestrash dhe restorantesh.

MUNGESË VENTILATORËSH

SHBA aktualisht ka rreth 160,000 ventilatorë, shumë më pak se 740,000 që do të duheshin në rastin e një pandemie “të rëndë” si gripi spanjoll i vitit 1918.

Presidenti Trump u ka thënë shteteve të ndryshme amerikane që të mos presin ndihmën federale për pajisje të tilla “nëse mund t’i marrin ato më shpejt duke i siguruar vetë”.

Zyrtarët theksuan sot se do të zgjerojnë metodat e telemjekësisë. Pacientët nuk do të duhet të paguajnë nëse kontaktojnë dhe konsultohen me mjekun përmes internetit, pa u dashur të shkojnë vetë te mjeku.

Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut Bill de Blasio tha të martën se banorët duhet të jenë të përgatitur për mundësinë që të qëndrojnë brenda në shtëpi për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri. Vendimi se si do të veprohet ka të ngjarë të merret brenda 48 orëve të ardhshme, tha kryebashkiaku.

Qyteti i Nju Jorkut gjithashtu nënshkroi marrëveshje me një laborator privat për të zgjeruar kapacitetin e testimit deri në 5,000 teste në ditë, tha ai./VOA

LEXO TE PLOTE