Connect with Us

Kanada, gjendje emergjence edhe në Ontario/ 304 milion dollarë kundër COVID-19

Bota

Kanada, gjendje emergjence edhe në Ontario/ 304 milion dollarë kundër COVID-19

Publikuar

-

Koronavirusi vijon të përhapet edhe në Kanada, ku tashmë edhe në Ontario, provinca ku jeton shumica e komunitetit shqiptaro-kanadez, është dekretuar gjendja e emergjencës shëndetësore.

Kryeministri Doug Ford ka deklaruar se kjo situatë pa precedent në historine e provincës do të zgjasë të paktën deri në datën 31 Mars.

Si masë kundër përhapjes së koronavirusit, janë ndaluar të gjitha takimet me prezencën e më shume se 50 vetave si dhe janë mbyllur kopshtet e çerdhet, kinematë, baret dhe restorantet. Këta të fundit lejohen vetëm të përgatisin ushqim per take out ose delivery.

Mediat raportojnë se deri në një urdhër të dytë, dyqanet ushqimore, qendrat tregëtare dhe farmacitë do vazhdojnë të funksionojnë rregullisht, por një pjesë me orare të reduktuara. Edhe transporti publik do vazhdojë funksionimin normal, pa përjashtuar reduktimet në orare të caktuara si pasojë e kufizimit të numrit të personave që lëvizin për shkak të mbylljes së institucioneve shkollore.

Deri në këto momente, në Ontario numerohen 190 raste individësh të testuar me Koronavirus, pa llogaritur ata që ndodhen në karantinë në bazën ushtarake të Trenton. Në rang Kanadaje llogariten rreth 600 të tillë.

Gjithashtu, Zyra e Prokurorit të Provincës po heton për të konfirmuar nëse vdekja e një 70 vjeçari në Spitalin Mbretëror Viktoria në Barrie lidhet me COVID-19.

Në të njejtën kohë, për të luftuar intensivisht kundër COVID-19 qeveria e Ontarios ka vendosur të investojë 304 milionë dollarë, nga të cilat 100 milionë për rritjen e numrit të shtretërve në spitale, 50 milionë për të ofruar më shumë teste depistimi në 25 qendrat përkatëse, 50 milionë për blerjen e materialeve mbrojtëse (doreza, maska etj.) për personelin shëndetësor, 50 milionë për të siguruar depistim 24/24 në qendrat ku jetojnë të moshuarit, 4 milionë për komunitetet autoktone për të cilat parashikohet dhe dërgimi i mjekëve në rezervat ku jetojnë si dhe 100 milionë të tjera si mbështetje për situatën në vazhdimësi.

Vendimi i qeverisë së Doug Ford është mbështetur dhe përshëndetur si nga krybashkiaku i Torontos John Tory po ashtu edhe nga shefja e opozitës neodemokrate Andrea Horwath.

Nga ana e tij, Dr. Michael Werner, drejtor i spitalit Michael Garron në Toronto, është shprehur dje për Radio-Kanada që masat duhet të jenë akoma më të forta sepse, sipas tij, mendohet që Koronavirusi do të infektojë nga 30% deri në 70% të banorëve. Për një grup prej 50 vetësh kjo do të thotë që mund të infektohen nga 15 deri në 35. Dr. Ëerner ka bërë thirrje që të mbyllet gjithshka në mënyrë imediate.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Turqia konfirmon viktimën e parë nga koronavirusi/ 3.614 shtetas turq do evakuohen 

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi vijon të përhapet në mënyrë të frikshme, ndërsa tashmë ka shënuar viktimën e parë edhe në Turqi.

Lajmi është konfirmuar nga Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, i cili në një konferencë për shtyp tha se “Një pacient, 89 vjeç ndërroi jetë, ndërsa 51 raste të tjera u diagnostikuan pozitivë”

Kështu, edhe në Turqi numri i rasteve të konfirmuara u rrit në 98.
Nga mbi 197,000 raste të konfirmuara në botë, numri i vdekjeve i tejkalon 7.900, ndërsa më shumë se 81,000 pacientë janë rikuperuar, sipas Ëorldometer.

Numri i rasteve aktive është më shumë se 107,000 – 93% i butë dhe 7% në gjendje kritike.

Nga ana tjetër, Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, lidhur me masat e marra për koronavirusin e ri (Covid-19) deklaroi se deri në mesnatë do të evekuohen 3.614 shtetas turq që ndodhen përkohësisht ose janë studentë në 9 vende evropiane dhe të cilët kanë aplikuar për t’u kthyer në vend, raporton Anadolu Agency (AA).

LEXO TE PLOTE

Bota

Koronavirusi në Hungari/ Soros, migrantët dhe epidemia

Publikuar

-

Nga

Në Hungari, qeveria fajëson migrantët e paligjshëm, studentët e huaj, politikanë të opozitës dhe miliarderin George Soros për përhapjen e virusit Corona. Kritikët flasin për një politikë të dobët shëndetësore.

Një pandemi, kjo po bëhet e qartë këto ditë, po i vë në provë vlerat demokratike dhe humaniste. Prandaj, politikanët qeveritarë në të gjithë Evropën janë veçanërisht të kujdesshëm në deklaratat e tyre. Nga njëra anë, ata bëjnë thirrje për mirëkuptim, kur të drejtat themelore siç është lëvizja e lirë e personave duhet të kufizohen përkohësisht dhe Evropa të vetëizolohet, nga ana tjetër ata theksojnë rëndësinë e solidaritetit dhe humanizmit. Këtu mund të luajë një rol kujdesi për të mos shtuar pasigurinë e përgjithshme.

Ndryshe paraqitet gjendja aktualisht në Hungari. Atje, kryeministri Viktor Orbán, qeveria e tij dhe analistët e tyre po kërkojnë kurbanë për pandeminë e virusit Corona: sipas deklaratave të tyre, fajtorët për përhapjen e virusit në Hungari dhe gjetkë janë migrantët e paligjshëm, studentët e huaj, politikanë të opozitës liberale dhe, e fundit, por jo më pak e rëndësishme, miliarderi amerikan me origjinë hungareze-hebreje George Soros dhe gjoja rrjeti i tij. Që javën e kaluar, gjatë një video-konference me krerët e shteteve dhe qeverive të BE, kryeministri i Hungarisë Viktor Orbán tha se ekziston një lidhje e qartë midis migrimit të paligjshëm dhe epidemisë së Coronas, pasi shumë migrantë kanë ardhur përmes Iranit, një nga vatrat kryesore të sëmundjes. Kjo është arsyeja pse Hungaria mbylli zonat e tranzitit për refugjatët në kufirin me Serbinë.

Të premten e kaluar Orbáni shkoi edhe më tej në intervistën e tij të përjavshme me radion shtetërore Kossuth-Rádió dhe foli për një “luftë me dy fronte”, në të cilën ndodhet Hungaria: “Nga njëra anë është fronti i quajtur migrim dhe nga ana tjetër fronti i epidemisë Corona”, tha Orbáni. Universitetet e vendit u mbyllën, sepse kishte shumë studentë të huaj, tha ai. “Sipas përvojës sonë,” tha Orbán, “ishin kryesisht të huajt që sollën epideminë në Hungari, dhe ajo përhapet edhe tek të huajt, dhe në Hungari, njerëzit në përgjithësi nuk e dinë këtë, ka disa dhjetëra mijëra studentë të huaj”.

Media e drejtuar nga qeveria kishte raportuar më parë për dy studentë iranianë, testet e të cilëve rezultuan pozitive për virusin Corona, të cilët, menjëherë pas kësaj u dëbuan për mosrespektimin e rregullave të karantinës. Zyrtarët hungarezë thanë se gjoja ata kishin ngritur krye kundër rregullave në objektin e karantinës. Kjo nuk ishte e verifikueshme, gazetarët e pavarur nuk mundën të flasin me studentët. “Fatkeqësisht, qeveria hungareze ka vazhduar stilin e saj të komunikimit të dhjetë viteve të kaluara edhe në krizën aktuale,” i thotë DW Áron Demeter, drejtori i programit të Amnesty International Hungaria. “Kërkohen armiq dhe të tjerët shpallen fajtorë në vend që të mendohet për përgjegjësinë vetjake.”

Zëdhënësi i Fondacionit të Shoqërisë së Hapur të George Soros (OSF), Csaba Csontos, e kritikon për DW retorikën e qeverisë hungareze. “Fatkeqësisht, edhe në krizën aktuale të Coronas, ajo nuk heq dot dorë nga lidhja e problemeve me migracionin.” Politologu Péter Krekó nga Instituti i Kapitalit Politik në Budapest i tha DW se një arsye për kërkimin e kurbaneve nga qeveria hungareze dhe media e saj është gjendja e dobët e shëndetësisë dhe e arsimit në vend. “Gjatë gjithë mandatit të Viktor Orbánit si kryeministër, kriza aktuale është sfida më e madhe për të,” tha Krekó, “sepse shëndetësia dhe arsimi janë fushat që kanë vuajtur më shumë nga politika fiskale kufizuese e qeverisë.” Qeveria është e shqetësuar se pakënaqësia me sistemin shëndetësor do të ketë pasoja politike, kështu që tani po kërkon fajtorë për të shpërqendruar vëmendjen, tha politologu.

Me të vërtetë, shqetësimi në lidhje me menaxhimin e krizave të qeverisë hungareze po rritet. Politikanët e opozitës kritikuan se Viktor Orbáni nuk e kuptoi në kohën e duhur seriozitetin e situatës, për shembull shkollat i mbylli shumë vonë. Kreu i Dhomës së Mjekëve të Hungarisë (MOK) Gyula Kincses, nga ana e tij, u ankua se mjekët dhe stafi mjekësor nuk kanë veshje të posaçme mbrojtëse në dispozicion, kështu që trajtimi për pacientët Covid-19 mund të pësojë kolaps. Qeveria e mohoi këtë dhe përshkroi deklaratat si “aksion politik” të opozitës. “Fatkeqësisht, qeveria i nuk sheh as opozitën dhe as shoqatat e fushës si partnerë,” i tha András Fekete-Györ, kreu i partisë opozitare Momentum, DW. “Kjo qasje, domethënë fakti që të gjithë ata që kritikojnë, shihen si armiq, e vështirëson menaxhimin e krizave.”/ DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Arrin në 100 numri i të vdekurve nga koronavirusi në ShBA

Publikuar

-

Nga

Në Shtetet e Bashkuara, COVID-19 vazhdon të përhapet dhe numri i të vdekurve arriti shifrën 100, sipas njoftimeve të sotme ende jozyrtare.

Shtetet më të goditura të Amerikës vazhdojnë të jenë Uashingtoni, Nju Jorku dhe Kalifornia.

Numri i rasteve të konfirmuara si në Uashington ashtu edhe në Nju Jork po arrin në rreth 1,000. Në shtetin Uashington, zyrtarët raportojnë për të paktën 48 vdekje që nga fillimi i pandemisë.

Zyrtarët thanë se administrata do të bëjë ç’është e mundur për të frenuar pandeminë.

“Për një vend kaq të madh, ne po ecim mirë,” tha Presidenti Trump.

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara në SHBA e ka kaluar shifrën 5,000 ndërkohë që është shtuar numri i testimeve.

Presidenti Trump tha: “Do të vdesin shumë njerëz. Qëllimi ynë është të pakësojmë numrin e njerëzve që mund të vdesin.

NJU JORK: A DO TE KETE KARANTINË?

Guvernatori i New York-ut Andrew Cuomo tha të martën se nuk kishte në plan të impononte karantinë në asnjë prej qyteteve në shtetin e tij.

“Nuk kam asnjë interes dhe asnjë plan të çfarëdolloji, që të vendos karantinën në ndonjë qytet,” tha Cuomo në një konferencë shtypi.

New York

Sidoqoftë, ai tha se ekziston mundësia që të ketë mbyllje më dramatike, përveç mbylljes së restoranteve, bareve dhe shkollave, për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Ai tha gjithashtu se numri i rasteve në shtetin e Nju Jorkut pritet të arrijë kulmin pas 45 ditësh.

Ndërkohë, në kryeqytetin Uashington tani per tani ka thjesht mbyllje shkollash, kinemash, palestrash dhe restorantesh.

MUNGESË VENTILATORËSH

SHBA aktualisht ka rreth 160,000 ventilatorë, shumë më pak se 740,000 që do të duheshin në rastin e një pandemie “të rëndë” si gripi spanjoll i vitit 1918.

Presidenti Trump u ka thënë shteteve të ndryshme amerikane që të mos presin ndihmën federale për pajisje të tilla “nëse mund t’i marrin ato më shpejt duke i siguruar vetë”.

Zyrtarët theksuan sot se do të zgjerojnë metodat e telemjekësisë. Pacientët nuk do të duhet të paguajnë nëse kontaktojnë dhe konsultohen me mjekun përmes internetit, pa u dashur të shkojnë vetë te mjeku.

Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut Bill de Blasio tha të martën se banorët duhet të jenë të përgatitur për mundësinë që të qëndrojnë brenda në shtëpi për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri. Vendimi se si do të veprohet ka të ngjarë të merret brenda 48 orëve të ardhshme, tha kryebashkiaku.

Qyteti i Nju Jorkut gjithashtu nënshkroi marrëveshje me një laborator privat për të zgjeruar kapacitetin e testimit deri në 5,000 teste në ditë, tha ai.

LEXO TE PLOTE