Connect with Us

Jo vetëm rindërtimin/ Rama i beson Ahmetajt edhe menaxhimin e situatës së koronavirusit

Politikë

Jo vetëm rindërtimin/ Rama i beson Ahmetajt edhe menaxhimin e situatës së koronavirusit

Publikuar

-

Arben Ahmetajt i është besuar një tjetër post i rëndësishëm përveç atij të Ministrit të Shtetit për Rindërtimin.

Mësohet se Ahmetajt i është besuar menaxhimi i situatës së koronavirusit në vendin tonë. Vendimi është marrë në mbledhjen e Këshillit të Ministrave.

Ahmetaj është vendosur në krye të grupit që do të përballojë këtë situatë të vështirë për Shqipërinë, pas asaj të tërmetit të 26 nëntorit, ku mbetën viktimë 51 persona./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama përhap panik/ “Jemi në luftë pa bomba”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama në një lidhje me emisionin “Open”, e ka konsiderur situatën me të cilën po përballet vendi sipasojë e pandemisë se koronavirusit, si një luftë pa bomba.

Ai tha se të gjithë duhet të mobilizohen njësoj sikur ti shikonin bombat, plagët apo viktimat.

“Kur unë thashë që jemi në luftë, shumë thanë që kjo nuk është luftë, por një sëmundje kalimtare. Sot presidenti i Francës flet për luftë, Merkel flet për luftë, presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës flet për luftë. Jemi në luftë dhe vetëm masat shtrënguese janë e vetmja rrugë për t’u përballur me këtë armik.

Ne jemi përgatitur për çdo skenar, por njerëzit nuk kanë nevojë të dëgjojnë sa shtretër u mbushën, sa ngelën bosh, por për informacion.

LEXO EDHE:  Nga Jorida TABAKU/ Nuk janë njerëzit është sistemi!

LEXO EDHE:  OBSH vlerësime për stafin mjekësor/ Tregon kur duhet bërë testi për koronavirusin

Këtu të gjithë duhet të mobilizohen njësoj sikur ti shikonin bombat, plagët, edhe pse në fakt nuk i  shikojnë bombat qe bien apo viktimat, për të kuptuar që kjo është luftë.

Kjo luftë synon të ndajë përgjithmonë nga të moshuarit dhe nga ata që janë shumë pak rezisten afër nesh.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shtyrja e afatit të shlyerjes së kredive/ Sejko zbulon kategoritë që nuk përfitojnë nga vendimi

Publikuar

-

Nga

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko ka treguar mbrëmjen e sotem kategoritë që nuk e përfitojnë nga vendimi për shtyrjen e afatit të shlyerjes së kredive.

Sejko tha se nga ky vendim nuk përfiton administrata shtetërore, mjekët dhe mësuesit apo ata që e marrin pagën e tyre në mënyrë automatike dhe i tërheqin nga ATM-të nëpërmjet kartës së kreditit.

“Mësuesit dhe mjekët i marrin pagat në mënyrë automatike dhe i tërheqin nga ATM-të nëpërmjet kartës së kreditit. Problemi është tek pjesa e kredisë. Një pjesë e administratës publike ka kredi. Edhe ata që punojnë në privat. Të gjithë punonjësit kanë një trajtim të ngjashëm bankat aplikojnë kredi, kredi konsumatore dhe kredi për banesa.

Kreditë konsumatore kanë këstet e tyre dhe për banesat kanë këstet e tyre. Mund të kenë probleme financiare por jo thelbësore nga kjo. Nuk janë të ekspozuar dhe të riskuar pasi përderisa i jepet rroga dhe ata do e paguajnë. Mjekët dhe mësuesit do e paguajnë kreditë. Nuk ndryshon asgjë financiarisht tek ata. Një pjesë e tyre e mirë duan ta paguajnë. Të tjerë kanë probleme financiare. Rastet ndryshojnë. Po të hyjmë në analizë mund të kemi aq shumë kategori rastesh sa nuk do i sqaronim dot”, u shpreh ai në emisionin “Real Story”.

LEXO EDHE:  Rama bën “për ujë të ftohtë” ambasadorët/ Ende kemi diplomatë parazitë!

LEXO EDHE:  OBSH vlerësime për stafin mjekësor/ Tregon kur duhet bërë testi për koronavirusin

Ai theksoi se nga ky vendim përfitojnë klientët e prekur nga kriza e koronavirusit dhe ata do të duhet të kontaktojnë bankat./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama iu përgjigjet kritikave për testimet/ Ja sa teste COVID-19 janë bërë deri dje në rajon

Publikuar

-

Nga

Kreu i qeverisë, Edi Rama ka publikuar një grafikë me shifrat e testimeve për COVID-19 në vendet e Ballkanit Perendimor.

Sipas të dhënave të paraqitura, Shqipëria rënditet e duta sa i përket testimeve me 605 të tilla, 200 më pak se Kroacia e cila ka numrin më të lartë të testimeve dhe pse mos harrojmë që është një vend i BE.

Po ashtu Serbia që ka numër të njëjtë të infektuarish sa Shqipëria ka kryer gjysmat e testimeve që ka bërë vendi jonë.

LEXO EDHE:  Ironi sy më sy/Rama-Meta nuk kursejnë as njëri-tjetrin

LEXO EDHE:  Rama bën "për ujë të ftohtë" ambasadorët/ Ende kemi diplomatë parazitë!

Numër të ulët testimesh kanë edhe Bosnja, Kosova apo Mali i Zi dhe pse kanë shumë më pak pacientë.

STATUSI I EDI RAMËS

JA SA TESTE COVID-19 JANË BËRË DERI DJE NË RAJONIN TONË

(Sqaroj se mungon Maqedonia e Veriut sepse nuk dispononim shifrën e konfirmuar zyrtarisht të ditës së djeshme)

LEXO TE PLOTE