Connect with Us

Faktet/ Si gënjeu live në Euronews Lulzim Basha

Politikë

Faktet/ Si gënjeu live në Euronews Lulzim Basha

Publikuar

-

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha duket se nuk ndalet “në misionin” e tij, edhe në rastet kur Shqipëria po përballet me një situatë të rëndë siç është beteja me Covid-19.

Por, pavarësisht situatës, duket se ai nuk heq dorë së gënjyeri publikisht shqiptarët dhe demokratët.

Mbrëmjen e djeshme, në një komunikim live me Ilva Taren në Euronews Albania, Basha tha se strukturat e PD-së po shpërndajnë ndihma tek personat e mbyllur në shtëpi për shkak të koronavirusit.

“Edhe gjatë ditës së sotme më kanë njoftuar strukturat e PD-së, anëtarë të FRPD, të Forumit të Gruas, të cilët janë angazhuar në mënyrë lokale për të dhënë ndihma modeste”-tha Basha.

Në fakt, ky duket të jetë ndoshta i vetmi kryetar opozite në botë që del dhe vetëm gënjen.

Basha gënjen kur thotë se ka njerëz në terren. Është e konfirmuar nga CNA.al nëpërmjet burimeve zyrtare brenda PD-së se asnjë njeri nuk po bën shpërndarje.

Së pari, ska sesi të shpërndajë kur nuk lejohen mjetet. Me çfarë mjetesh ti shpërndajë kur nuk ka?

E dyta, njerëzit janë shpërndarë nëpër shtëpi dhe në selinë e PD-së nuk ka asnjë njeri. I vetmi që ka dalë dje në pak orë është Lulzim Basha dhe në orët e vona.

LEXO EDHE:  Kërkohet Vettingu i politikës/ Zbardhen katër pikat e platformës opozitare

E treta, nuk ka ku t’i marrë dhe ku t’i sigurojë këto ndihma kur njerëzit nuk po zgjidhin dot hallet e tyre, e po ua zgjidh Luli me gënjeshtra në media.

Dje ka thënë se ka nxjerrë të rinjtë dhe gratë dhe asnjë nuk ka dalë. Por, thjeshtë gënjen dhe vetëm gënjen.

Gënjen në mënyrë kaq të turpshme dhe të neveritshme saqë e bën veten edhe më të pabesueshëm se kurrë.

Ndoshta do të ishte më mirë që njerëzve t’iu thoshte publikisht se ne i kemi shmangur daljet tona, se nuk kemi si t’iu ndihmojmë. Po përpiqemi të japim këshilla.

Por gënjen publikisht duke thënë se po shpërndan ndihma, njëlloj siç gënjen me planin me tetë pika. Duke marrë rregulloren e OBSH-së dhe praktikat e saj në rastin e koronavirusit, një protokoll që po ndiqet zyrtarisht nga qeveria dhe ministria e Shëndetësisë, Lulzim Basha del dhe i bën propozim Edi Ramës. Për të mos thënë se Edi Rama një ditë përpara ia çon Lulit që ta njoftojë që ai të dalë dhe më pas del ankohet dhe gënjen, pse na kopjojnë. Edhe bën propozime në publik, edhe gënjen dhe pastaj thotë pse na kopjojnë. Edhe gënjeshtar edhe i paaftë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. arqile

    18 Mars, 2020 at 7:43 pm

    Ju te CNA jeni gazete pacavure servile e bythlepirese e rugacit EDIRAMES.

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha kërkon testimin e stafit mjekësor/ Flet për tenderin e respiratorëve: Nuk do ta sulmoj

Publikuar

-

Nga

Kryetari i opozitës Lulzim Basha nuk ka pranuar të komentojë deklaratat e kryeministrit Edi Rama dhe sulmet ndaj tij.

Ai tha se nuk është koha për debat politik, ndërsa theksoi se qeveria duhet të marrë masa për mjekët dhe duhet t’i bëjë atyre testim.

“Nuk dua të bëj asnjë aludim për debat politik, pasi sot nuk është çështje debatit mes meje dhe Ramës. Ajo që na shqetëson sot është shëndeti i shqiptarëve. Mënyra më e mirë është distancimi social, kufizimi në grup. Kjo do të vijojë të shkaktojë pasojë në ekonomi. Ajo që jemi përpjekur të bëjmë është të përpiqemi të fokusohemi në dy problemet kryesore, shëndeti i njerëzve që nis me personelin mjekësor, stafin mjekësor, gjithë punonjësit e shëndetësisë, ku siguria e tyre është kuqe. Kemi kërkuar të jenë ata përfituesit e parë të testimit të vazhdueshëm, për t’i bërë ballë kësa situate. Së dyti, masat për popullsinë në përgjithësi. Testimi, testimi, testimi për të gjithë”, u shpreh ai në një lidhje me News 24, ndërsa foli edhe për tenderin e respiratorëve.

“Sot është njoftuar më në fund një tender për respiratorët, pajisjet e nevojshme për trajtimin e këtyre pacientëve. Ka mbi 10 ditë që kanë nisur masat shtrënguese, por këto masa duhet të ishin marrë më parë”, deklaroi kryedemokrati, i cili tha se nuk do ta kritikojë këtë veprim por do ta mbështesë.

LEXO EDHE:  Basha paralajmëron nga çadra/ Nuk do tërhiqemi! Të gjithë po humbin me Ramën në pushtet

LEXO EDHE:  Basha plas “bombën”/ Saimir Tahiri në rrezik?

“E mbështes vendimin për tenderin, më mirë vonë sesa kurrë, e kanë sulmuar mediat se është marrë vendimi me vonesë, por unë nuk do ta sulmoj, unë e mbështes”, nënvizoi më tej Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha paralajmëron Ramën/ “Po merr masa frikësuese, do kërkojmë llogari”

Publikuar

-

Nga

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka folur sërish për masat e marra nga qeveria për situatën në të cilën ndodhet vendi.

Basha deklaron se masat shtrënguese të merreshin më parë, ndërsa masat e qeverisë i cilësoi frikësuese dhe kontradiktore.

Lideri i demokratëve paralajmëroi kryeministrin Edi Rama se nuk do t’i lërë pas dore këto masa, por theksoi se me to do merret pasi të fitohet beteja me koronavirusin.

“Ato ndërmarrje ku distancimi social është i pamundur, duhet proceduar me mbylljen e tyre. Mbyllja e tyre ka qenë kërkesë që ne e kemi mbështetur dhe do vazdhojmë ta mbështesim. Përkundër masat shtrënguese, frikësuese dhe kontradiktore për të cilat ne do kërkojmë llogari, por jo sot. Masat janë zgjidhje dhe menaxhimi, nuk është propaganda apo adhurim për propozuesit. Masat që po kërkojmë ne janë masa përmbajtësore. Duhet përkujdesi social, për njerëzit në moshë, të sëmurët. Kujdesi shëndetësor dhe kujdesi ekonomik, sepse rreziku nis me shoqërinë, por do t’i përcillet ekonomisë”, tha kryedemokrati në një lidhje me News 24./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Asnjë qindarkë kundër koronavirusit”/ Berisha akuza qeverisë: Qendrim i papërgjegjshëm

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha akuzon qeverinë se nuk ka disbursuar nga Thesari asnjë qindarkë kundër epidemisë së koronavirusit.

Berisha thekson se qeveria nuk ka shpenzuar asnjë qindarkë të vetmë për të blerë aparatet e frymëmarrjes së drejtuar dhe mjete të tjera për luftën kundër koronavirusit.

Sipas Bersiëshës, ky është një qendrim i papërgjegjshëm që i jep mundësi koronavirusit të bëje dëme të mëdha në Shqipëri, e cila aktualisht ka më pak se 1/10-1/12 e aparaturave të domosdoshme për mjekimin adekuat dhe shpëtimin e jetës të të sëmureve me coronavirus.

LEXO EDHE:  PD aksion qytetar, që Veliaj të mos mbyllë krimin e landfillit të Sharrës

LEXO EDHE:  Basha paralajmëron nga çadra/ Nuk do tërhiqemi! Të gjithë po humbin me Ramën në pushtet

Më tej ish kryeministri I ka bërë thirrje OBSH dhe vendeve mike të ndihmojnë Shqipërinë për mungesat e saj tejet të mëdha./CNA.al

LEXO TE PLOTE