Connect with Us

Albin Kurti shkarkon ministrin e Brendshëm

Kosova & Rajoni

Albin Kurti shkarkon ministrin e Brendshëm

Publikuar

-

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkarkuar nga detyra ministrin e Brendshëm, Agim Veliu.

Vendimi për shkarkimin e Veliut, erdhi pasi ky i fundit kundërshtoi Kurtin, në lidhje me qëndrimin e tij për të mos shpallur gjendjen e jashtëzakonshme.

“Mbrëmë vonë, pas mesnate, Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, z. Agim Veliu, për televizionin Klan Kosova, u deklarua kundër qëndrimit të Kryeministrit të Republikës së Kosovës mbi shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme. Ai, gjithashtu, në këtë deklarim, përhapë panik duke thënë se “numri i të prekurve po rritet prej ore në orë”. As Ministria e Shëndetësisë e as Instituti  Kombëtar i Shëndetësisë Publike nuk thanë që numri i të infektuarve me COVID-19 po rritet nga ora në orë. Në këto momente, kur e gjithë administrata publike po bën përpjekje maksimale për të minimizuar dëmet nga virusi Korona, udhëheqësit e institucioneve qendrore, përfshirë këtu anëtarët e kabinetit qeveritar duhet të demonstrojnë maturi si në vendime ashtu edhe deklarime.

Përmes deklaratave të tij të bëra publikisht, por jo edhe të mbështetura me qëndrime të tij në mbledhje të brendshme, Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, z. Veliu ka dëshmuar mungesë të theksuar lidershipi dhe ka minuar hapur punën e qeverisë, pjesë e të cilës ai është.”-shprehet Kurti.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

E gjithë Europa nën “ethet” e koronavirusit/ Konfirmohen rastet e para në shtetin e vetëm të paprekur

Publikuar

-

Nga

Mali i Zi ka konfirmuar dy rastet e para të infektimit me COVID-19.

Lajmi është konfirmuar nga vetë kryeministri malazez, Dushko Markoviç në rrjetet sociale.

Bëhet fjalë për dy gra të moshës 72 dhe 47-vjeçe, nga Podgorica dhe Uqlini, që ishin kthyer njëra nga Spanja ndërsa tjetra nga SHBA, ka njoftuar kryeministi Dushko Markoviç.

Kujtojme që Mali i Zi, deri më tani ka qenë shteti i vetëm në Evropë pa raste të koronavirusit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Dy raste të reja me COVID-19 në Kosovë/ Shkon në 19 numri i të infektuarve

Publikuar

-

Nga

Konfirmohen dy raste të reja me COVID-19 në Kosovë.  Mësohet se aktualisht numri i të prekruve tani ka shkuar në 19.

Mediat kosovare raportojnë se dy të prekurit janë një cift nga Gjakova që kishin ardhur nga Dussefdorfi i Gjermanisë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka konfirmuar infektimin e bashkëshortëve të moshave 54 dhe 49 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës i bën thirrje qytetarëve të mbajnë distancë nga tjetri, të reduktojnë daljet dhe të ndjekin rekomandimet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

387 të infektuar nga koronavirusi në Greqi/ Shërohen 14 persona

Publikuar

-

Nga

Numri i të infektuarve nga koronavirusi po vjen duke u rritur në Greqi.

Profesori i sëmundjes infektive Sotiris Tsiodras në një konferencë zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë deklaroi se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 35 raste të reja.

Tsiodras njoftoi gjithashtu se 14 qytetarë të infektuar kanë dalë nga spitali pasi janë shëruar.

Mediat e shtetit fqinj raportojnë se deri më tani numri i të prekurve ka shkuar në 387, ndërsa 5 pacientë kanë ndërruar jetë. Mosha mesatare e viktimave është 68 vjec./ CNA.al

LEXO TE PLOTE