Connect with Us

Surprizat e motit/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Sociale

Surprizat e motit/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Publikuar

-

Moti për ditën e sotme parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin, ndërsa temperaturat do të pësojnë rritje.

Kështu, sipas IGJEUM, temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

Në bregdet: 7 / 15 °C
Në vendet e ulëta: 4 /16 °C
Në vendet malore: -1 / 9 °C

Era pritet të fryjë e lehtë deri mesatare./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Ata sot janë Shqipëria”/ Propozimi: Dy mijë euro pagë për mjekët, një mijë euro për infermierët

Publikuar

-

Nga

Ndërkohë që Shqipëria po përballet me “betejën” kundër koronavirusit, ata që janë në vijën e parë të frontit janë mjekët dhe infermierët.

Nisur nga kjo situatë, kreu i Konfederatës së Sindikatave të Shqipërisë, Kol Nikollaj ka bërë një propozim sa i takon pagës së bluzave të bardha.

Në nkë deklaratë për mediat, Nikollaj propozon që paga për mjekët të shkojë në 2 mijë euro dhe për infermierët 1 mijë euro.

“Dalja masive e shqiptarëve ditën e shtunë pas një thirrje spontane për të duartrokitur bluzat e bardha ishte tregues i qartë se sot mjekët dhe infermierët janë ata që duhet të na bashkojnë dhe jo të ndajnë.
Coronavirusi tashmë është mes nesh ka marrë jetë njeriu, mbi 50 persona janë të infektuar qindra të tjerë janë në pritje të përgjigjes së analizave dhe 2.5  milionë shqiptarë të tjerë rezidentë  në vend janë në ankth të vetkarantinuar në banesat e tyre.
Në ballë të kësaj betejë janë bluzat e bardha, të cilët në emër të betimit Hipokratit kanë vënë shëndetin e pacientëve përpara vetes, familjes dhe jetës tyre.
Ata nuk kërkojnë merita, në kërkojnë reklamë nuk na dalin duke na dhënë mend në ekrane, por zgjedhin ti dalin përballë coronavirusit me objektiv parandalimin e përhapjes tij. Sot ata janë në krye të detyrës dhe në nuk kemi asgjë në dorë vec mbështetjes pa kufi për ta në cilëndo rrethanë.
Sot ka vend pa fund për kritika, por koha nuk është e duhura dhe pse është e kuptueshme se militantët e opozitës dhe mazhorancës do konsumojnë politikën e ditës, por në lumin e injorancës tyre nuk mbyten më as familjarët e tyre dhe jo më qytetarët shqiptarë të cilët e dinë mirë kur është koha për propagandë, kur është koha për opozitë dhe kur është koha për solidaritet.
Sot respekti për mjekët nuk duhet të jetë i përkohshëm deri sa të kalojmë këtë krizë, por permanent dhe dinjiteti i tyre duhet të triumfojë mbi militantizmin.
Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë prej tre vitesh i ka propozuar qeverisë shqiptare rritjen e pagës për mjekët dhe infermierët.
Ne kemi kërkuar që paga për mjekët të shkojë deri në 2 mijë euro ndërsa për infermierët të shkojë deri në 1 mijë euro.”-thuhet në deklaratë.

Më tej, theksohet se “kjo kërkesë e jona në tetor të 2018 u prit me skepticizëm, por koha dëshmoi se ishte e drejtë dhe e logjikshme.”

LEXO EDHE:  Ndryshon Era, ja si duket ajo tani (Foto)

LEXO EDHE:  Mot i kthjellët por shumë i ftohtë/ Ja sa do arrijnë temperaturat

Sipas KSSH, pandemia me koronavirusin do ndryshojë rrënjësisht sistemin shëndetësor në të gjithë globin dhe për pasojë edhe në Shqipëri.

“Bluzat e bardha do jenë ndër njerëzit më të paguar në shoqëri, pasi ata kanë në dorë gjënë më të shtrenjtë, jetën tonë.
Ky nivel page  i propozuar nga KSSH nëse do ishte miratuar sot do ishte kthyer në një armë të fortë në betejën kundër covid 19.
Në radhë të parë do ishte ndaluar hemorragjia e bluzave të bardha dhe sot do kishim më shumë ushtarë të kualifikuar në betejë.
Pasi të kalojmë këtë sfidë, mazhorancë opozitë sindikata grupe interesi shoqëri civile duhet të bëhemi  bashkë të mësojmë nga gabimet dhe rikuperimet ti nisim me bluzat e bardha, pasi ata janë sot Shqipëria.”-përfundon deklarata./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 17 mars 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Sot do kaloni një krize te vështirë ju te dashuruarit dhe ne shume momente do ndiheni keq. Si ju ashtu dhe ai qe keni ne krah do e ngrini zërin me shume nga sa duhet. Beqaret do jene pafund sensuale dhe shume veta do mundohen t’i bëjnë për vete. Ne këtë mënyrë ata do mund te bëjnë edhe zgjedhjen me te mire. Ne planin financiar mund te ndërmerrni edhe rreziqe nëse jeni te sigurte se do fitoni shume.

DEMI 21. prill – 21. maj

Sot do ndiheni here pas here te mërzitur ju te dashuruarit sepse rutina do ju pushtoje. Nëse nuk bëni përpjekje për te ndryshuar situatën mund te bini shpejt edhe ne depresion. Beqaret do jene me te privilegjuar ne dashuri dhe me shume mundësi do arrijnë ta bëjnë për vete atë qe pëlqejnë. Sektori i financave nuk do jete aspak ashtu si keni dëshiruar prandaj ulini ne maksimum shpenzimet.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Dite shume e kënaqshme ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Me partnerin nuk do keni as problemin me te vogël dhe buzëqeshja do mbizotërojë gjithë kohës. Beqaret ka mundësi qe te realizojnë disa nga takimet me te bukura dhe mund ta ndryshojnë edhe statusin. Ne planin financiar do jeni shume me te logjikshëm dhe do arrini ta mbani situatën nen kontroll.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Dite shume sensuale do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Do jeni pozitive dhe te buzëqeshur gjate gjithë kohës. Nga ana tjetër, ne mbrëmje do kaloni edhe çaste romantike. Beqaret do kenë disa takime, por vetëm një qe do realizojnë ne mesdite do ju pëlqejë tej mase. Buxhetin do dini si ta menaxhoni gjithë kohës dhe gjendja ka për te qene shume me e mire nga me pare.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Dite shume e qëndrueshme ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Do ndiheni shume me te qete pasi do i zgjidhni një e nga te gjitha problemet qe keni pasur. Për beqaret do ketë plot mundësi për takime, por jo te gjithë do mund te bëjnë zgjedhjen përfundimtare. Ne planin financiar fati do jete gjithë kohës ne jetën tuaj kështu qe mund ta kryeni pa frike edhe ndonjë shpenzim me te madh.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Do jeni shume impulsive sot ju te dashuruarit dhe do i thoni fjale te gabuara atij qe keni ne krah. Marrëdhënia mes jush do përkeqësohet me shume nga sa mund ta kishit menduar ndonjëherë. Beqaret duhet te ndjekin instinktin e tyre sepse ai do i çojë ne rrugën e duhur. Sektorin e financave do arrini ta mbani me shume nen kontroll dhe nuk do keni asnjë lloj tronditjeje.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Rrethanat do ju mundësojnë përmirësimin e jetës tuaj ne çift gjate kësaj dite. Do jeni shume me te hapur me partnerin dhe nga ana tjetër edhe me tolerante me te prandaj gjithçka do ju ece për mrekulli. Beqaret kane për te pasur një dite mbresëlënëse kur do ndodhin edhe ndryshimet e shumëpritura. Ne planin financiar duhet te bëni me shume përpjekje qe gjendja te ketë disa përmirësime.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Ka mundësi te tregoheni xheloze për parterin tuaj gjate kësaj dite dhe te mundoheni ta kontrolloni atë. Marrëdhënia ne çift mund te ketë disa tronditje te vogla, por jo problematike. Beqaret nuk duhet kurrsesi te ndërmarrin shume rreziqe vetëm për ta ndryshuar statusin sepse do vije qe dite qe do pendohen. Buxheti do ekuilibrohet ndjeshëm dhe do mund te kryeni disa shpenzime me tepër.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Jeta juaj me atë qe keni ne krah do jete pasionante dhe emocionuese sot. Ne çdo moment do përjetoni kënaqësi te forta dhe ndonjëherë do ju duket sikur jeni ne ëndërr. Beqaret duhet t’i shprehin pëlqimet e tyre sepse përndryshe nuk kane si ta ndryshojnë statusin. Për financat mos e dëgjoni aspak mendimin e njerëzve rreth e rrotull përveçse te specialisteve te fushës.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Jeta juaj ne çift nuk do ketë as probleme dhe as tension gjate kësaj dite. Do i merrni gjerat shtruar dhe do e shihni me optimizëm te ardhmen. Beqaret do jene me lozonjare dhe do i shprehin pëlqimet me tepër nga me pare. Ka mundësi qe një pjese te hedhin ndonjë hap me shume. Dielli do jete planeti qe do ua ngrohe xhepin. Situata financiare do jete edhe me e mire nga sa e kishit menduar ndonjëherë.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Ata qe janë ne një lidhje kane njohur edhe dite me te mira. Sot ne disa raste mund t’iu dalin edhe mosmarrëveshje dhe probleme te vogla. Beqaret do kenë shume pune dhe sado qe do duan ta ndryshojnë statusin, nuk do munden dot. Plutoni do ju beje shume te logjikshëm me shpenzimet kështu qe edhe situata e financave do mbetet e kënaqshme.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Edhe pse dita do filloje pak e zymte për çiftet gjerat do përmirësohen shpejt dhe mbrëmja ka për te qene goxha emocionuese. Përgatituni edhe për surpriza. Beqaret do jetojnë ne një ambient shume harmonik dhe te mbushur me mundësi interesante njohjeje. Financat nuk do jene te këqija dhe kjo për shkak te menaxhimit te mire qe keni bere se fundmi. Vazhdoni ne këtë rruge dhe nuk do pendoheni.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Thirrja e specialistes/ Kujdes nga këta objekte, koronavirusi mund të qëndrojë deri në tre ditë

Publikuar

-

Nga

Detina Zalli, pedagoge në Oxford në një lidhje me emisionin “Opinion” tregoi se kush janë objektet ku mund të qëndrojë më gjatë koronavirusi.

Zalli shpjegon se koronavirusi qëndron më gjatë në sipërfaqe si plastika dhe çeliku, duke qëndruar aty dhe për rreth tre ditë.

“Në fakt ka patur shumë studime mjkësore. Një studim në Kinë, ka treguar që virusi qëndron 24 orë në një sipërfaqe që është e sheshtë si dërras dhe deri në tre ditë si plastika ose çeliku. Preferon sipërfaqe të sheshta, ndërsa rrobat për shembull nuk janë sipërfaqe të shesht mendohet se nuk qëndron gjatë. Edhe këpuca ka sipqërfaqe, nëse prek këpucën dhe prek me dorë gojën ose syrin do merret. Ushqimi nuk është rrezik, por rrezik janë më tepër lugët, gotat, për shembull një kafe që përdoret nga të gjithë njerëzit dhe nëse prekim me duar fytyrën me duar mund të trasmetohet.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE