Connect with Us

“Rrini të qetë dhe bëni durim”/ Rama: Nuk do të vijë fundi i muajit pa pagën e gjithkujt që qëndron në shtëpi

Politikë

“Rrini të qetë dhe bëni durim”/ Rama: Nuk do të vijë fundi i muajit pa pagën e gjithkujt që qëndron në shtëpi

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama iu ka drejtuar një apel qytetarëve të rrinë të qetë, pasi sipas tij, për të gjithë ata që rrinë në shtëpi, nuk do të vijë fundi i muajit pa marrë pagën.

“Ju lutem të gjithë atyre që janë në shtëpi pas mbylljes së aktivitetit ekonomik, të rrinë të qetë dhe bëjnë durim, të enjten do të kemi gati planin e garancisë financiare për kompensimin e pagave të munguara të çdo biznesi!

LEXO EDHE:  Mos u tremb Luli, Rama nuk i hapi listat

Nuk do të vijë fundi i muajit pa pagën e gjithkujt ndër ju që qëndron në shtëpi si pasojë e mbylljes së biznesit ku punon!

Durim ju lutem dhe besim që po punojmë papushim për të mos lënë asnjë vetëm në përballimin e pasojës financiare të mosvajtjes në punë!”-shkruan Rama.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Ngjarja e rëndë në Vlorë/ Leskaj: Një vdekje e paralajmëruar, qeveria e projekteve 3D është modeli i surrogatove televizive

Publikuar

-

Nga

Deputeti i PD Buajr Leskaj ka reaguar pas ngjarjes së rëndë që ndodhi mesditën e sotme në Vlorë, ku një nën e re i dha fund jetës së bashku me foshnjën e saj.

Në një reagim në rrjetin social Facebook, Leskaj shkruan se kjo ishte një vdekje e paralajmëruar, teksa ngriti alarmin e mungesës së institucioneve që duhet tu vijnë në ndihmë njerëzve.

Një vdekje e paralajmëruar!

Në një shoqëri që “çmendet” për formate të tipit “Përputhen”, “Big Brother”, “Love Story” e dhjetëra programeve televizive vanitoze e pa vlera, nuk ka njeri nge, kohë e dëshirë të ngrejë institucione që t’u vijnë në ndihmë njerëzve. Viktima e radhës, një nënë e re nga qyteti ynë, e cila ende shumë e re, e mposhtur nga hallet, mori në qafë edhe krijesën e vet engjëllore e të pafajshme.LEXO EDHE:  Mos u tremb Luli, Rama nuk i hapi listat

LEXO EDHE:  “Le të më gjej një fakt Rama”/ Gjetan Gjetani ‘plas bombën’ pas shkarkimit

Dhe të gjithë, ndoshta e dinin hallin e saj, por askush nuk i shkoi në ndihmë, pavarësisht se mjetet e mënyrat ekzistojnë.

Por qeveria e projekteve 3D, modelin e surrogatove televizive pëlqen, sepse kështu i do Shqipërinë e shqiptarët, me halle, probleme, pa shtyllë kurrizore e të nënshtruar që t’i sundojë.

Ndiej keqardhje e trishtim të thellë, por edhe një ndjenjë të fortë faji e përgjegjësie për këtë rast tragjik.

Që bëhet edhe më tragjik për faktin se ndodhi në Vlorë, por edhe se ndodhi pikërisht në Ditët e Ndërgjegjësimit për Luftën kundër Dhunës ndaj Grave“, shkruan Leskaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Bashën po e braktisin një e nga një”/ Fatos Tarifa: “Uragani” Berisha e ka izoluar

Publikuar

-

Nga

Ish ambasadori i Shqipërisë në SHBA Fatos Tarifa u shpreh se rrethi i Lulzim Bashës sa po vjen e po ngushtohet, ndërsa theksoi se uragani “Berisha” po e izolon.

I ftuar në Spotlight nga Alban Dudushi, në Vizion Plus, Tarifa u shpreh se njerëzit e Bashës po largohen një nga një.

“Siç ka nisur kjo lëvizje, fundi i së cilës nuk mund të parashikohet dot sot, duket se rrethi i z.Basha dhe ata që e ndjekin, pasuesit e tij po rrallohen nga një lëvizje popullore, që mua nuk më pëlqen për nga natyra e saj, e inicuar nga Sali Berisha.

Z.Basha po ndjehet gjithmonë e më shumë i izoluar duke pasur rreth vetes vetëm disa prej njerëzve me pozitë drejtuese në PD, por që janë të zgjedhurit e tij. Disa prej tyre e kanë braktisur dhe disa do ta braksin. Dhe ky izolim i plotë në këtë uragan si Berisha”, deklaroi ai.

Për ish-ambasadorin, ish-kryeministri Berisha mund t’ja marrë partinë kryedemokratit Basha pasi është më i fortë se ky i fundit.

Besoj se ndarja është e paevitueshme, ndarja ka ndodhur. Një grup njerëzish në nivele drejtuese të PD-së, janë që të vazhdohet me Lulzim Bashën. Ndërsa, pjesa më e madhe e elektoratit të djathtë duket se po ndjek Sali Berishën. Do të thotë se Berisha duket se po e merr partinë, dhe në qoftë se ky është qëllimi i tij, ai do e realizojë.Dhe të tjerë do i bashkangjiten Berishës, sepse ai është më i fortë, ai është realisht më i fortë. Ai është në faj, në faj më të rëndë. Basha është një lider i dobët, nuk arriti asnjëherë të bëhet një lider i vërtetë i PD-së, jo vetëm brenda Partisë, por edhe në garën e saj, në kontestimin që do i bënte PS-së.

Në këtë kuptim, po, do të krijohen dy parti. Basha do të jetë në gjendje të mbajë një pjesë të PD-së, ose të krijojë një fraksion si një parti të re, kjo mbetet për tu parë”, tha ai.

LEXO EDHE:  “Gjynah e shkreta, kur nuk i përgjigjet Zoti, shikon filxhanin”/ Rama “degjeneron” Kryemadhin

LEXO EDHE:  Foto-Çfarë nuk u pa nga parlamenti/ Ministrat “kokë me kokë”, Rama në tension

Sa i përket vendimit për përjashtimin e Berishës, ish-ambasadori tha se beson se Basha ka qenë i detyruar. Por, duke bindur amerikanët, po humbet partinë, sipas diplomatit.

Lulzim Basha ka qenë i detyruar, patjetër, që ta bëjë atë akt që bëri. E përjashtoi atë nga grupi parlamentar nën presion. Këtë mund ta diskutojmë, është i moralshëm apo jo.

Por ai, në atë moment, shumë vendimtar, mendoi ‘unë, të paktën jam i larë me amerikanët, bëra siç më kërkuan’, por po humbet partinë. Jo për faj të tij në këtë rast, ai mund ta humbasë, se se ka drejtuar siç duhet, se ka çuar ndonjëherë në fitore, por sepse Berisha ka filluar këtë lëvizje, që ka vetëm një synim ‘të shpëtojë kokën e vet’”, tha Tarifa.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tragjedia në Kosovë/ Meta: I tronditur, autorët meritojnë ndëshkimin më të ashpër ligjor

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka shprehur ngushëllimet për familjet e viktimave të sulmit më armë zjarri në Kosovë.

Meta shprehet besimplotë se institucionet përgjegjëse dhe drejtësia në Republikën e Kosovës do të zbulojnë sa më parët autorët.

Sipas tij autorët meritojnë ndëshkimin më të ashpër ligjor.

Thellësisht i tronditur nga akti kriminal në Gllogjan të Deçanit, ku sipas të dhënave paraprake raportohet për tre humbje jete dhe një të plagosur.Ju shpreh ngushëllimet më të sinqerta dhe solidaritetin e plotë familjeve të të vrarëve dhe të gjithë popullit të Kosovës, duke bashkëndarë me ta dhembjen e madhe për këtë ngjarje shumë të rëndë.

Të lënduarit i uroj shërim sa më të shpejtë dhe përgëzoj ekipet mjekësore për përkushtimin dhe profesionalizmin, që po dëshmojnë!

Kam besimin e plotë se institucionet përgjegjëse dhe drejtësia në Republikën e Kosovës do të zbulojnë sa më parët autorët, që meritojnë ndëshkimin më të ashpër ligjor”, shkruan Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE