Connect with Us

“Pacienti zero nis rrugën e shërimit nga koronavirusi”/ Manastirliu nxjerr foton e mjekëve luftëtarë

Politikë

“Pacienti zero nis rrugën e shërimit nga koronavirusi”/ Manastirliu nxjerr foton e mjekëve luftëtarë

Publikuar

-

Pas daljes së përgjigjes së analizës së parë të koronavirusit për pacientin zero pas mjekimit në Spitalin Infektiv, ka ardhur edhe reagimi i ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliut.
Në një postim në rrjetet sociale, Manastirliu thotë se pacienti ka nisur rrugën e shërimit, ndërsa për ta verifikuar nëse është shëruar plotësisht po kryhen testime të tjera.
“Pacienti parë që nis rrugën e shërimit nga #COVID-19 Në testin e parë pas trajtimit, rezulton negativ kontakti i parë i pacientit që u identifikua me koronavirusin e ri në Shqipëri. Do të kryhen testime të tjera për të monitoruar gjendjen e pacientit!”, shkruan ministrja krahas një fotoje të mjekëve që po luftojnë prej ditësh me këtë virus./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Shtyrja e afatit të kredive/ Rama firmos dokumentin me Gent Sejkon

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama dhe guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, kanë firmosur dokumentin për shtyrjen e kësteve të kredive për shkak të situatës së krijuar në vend nga koronavirusi.

Lajmi bëhet i ditur nga Rama, i cili në një postim në rrjetet sociale thotë se ky vendim do të protokollet mbrëmjen e sotme.

“U tha u bë! Sapo e firmosa po jua çoj përpara se sa të protokollohet pas pak minutash, të gjithë atyre që kanë një biznes dhe janë në hall me bankat për shkak të luftës. Ju lutem të gjithëve miq, kini besim dhe bëni durim”, shkruan kreu i qeverisë krahas dokumentit.

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Rama pa trasparencë dhe pa strategji, mbledhja e qeverisë fasadë

LEXO EDHE:  Greqia në alarm nga koronavirusi/ Shkon në 66 numri i personave të infektuar

Vendimi parashikon shtyrjen e afatit të pagimit të kësteve të kredive për biznese dhe individë deri në datën 31.05.2020. Për të përfituar, kredimarrësit duhet të komunikojnë me kredidhënësit duke u argumentuar këtyre të fundit arsyet nevojat për shtyrjen e pagimit të kësteve dhe pas rishikimit të kërkesës do të merret përgjigja brenda 3 ditëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lajm i mirë për pacientin zero me koronavirus në Shqipëri/ Analiza e parë del negative

Publikuar

-

Nga

Analiza e pacientit zero ka dalë negative pas mjekimit në Spitalin Infektiv për koronavirusin.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama në një postim në rrjetet sociale.

Rama deklaron se nëse del negative edhe analiza e e dytë, atëherë do kemi të shëruarin e parë nga ky virus në vendin tonë.

“Një lajm i mirë. Kontakti i parë i pacientit zero që kurohet në Spitalin Infektiv doli negativ në testin e parë. Nëse edhe në testin e dytë pas 48 orësh ky rezultat do të konfirmohet, atëherë do të kemi të shëruarin e parë. Të presim dhe të lutemi që zoti t’u japë forcë të sëmurëve dhe heronjve me bluza të bardha, në vijën e zjarrit me armikun. Durim, besim dhe durim, durim, durim! I love you”, shkruan kreu i qeverisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha ngul këmbë për propozimet e PD/ “Kryeministri t’i adaptojë pa humbur kohë, nuk janë shpikje”

Publikuar

-

Nga

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka ngulur këmbë që kryeministri Edi Rama të adoptpjë pa humbur kohë masat e propozuara nga PD.
Basha përmendi të gjitha masat që janë propozuar nga ai dhe janë plotësuar nga qeveria, siç ishte shtyrja e shlyerjes së kredive dhe tha se këta nuk janë shpikje të demokratëve.
“Dua t’i përsëris thirrjen kryeministrit që pa humbur kohë të adaptojë masat tona, që në fakt nuk janë shpikje të PD, por masa që i kanë bërë dhe shtete e tjera. Por normalisht duke ditur kapacitetet e Shqipërisë. Tre pikat kryesore të paketës sonë janë shëndetësia me fokus mjekët, shtresat në nevojë dhe qytetarët në nevojë, si dhe ekonomia. Kjo është paketa e Partisë Demokratike, edhe pse disa prej këtyre janë adaptuar nga qeveria”, tha lideri i PD-së në një lidhje me Euro News./ CNA.al

LEXO TE PLOTE