Connect with Us

OBSH vlerësime për stafin mjekësor/ Tregon kur duhet bërë testi për koronavirusin

Politikë

OBSH vlerësime për stafin mjekësor/ Tregon kur duhet bërë testi për koronavirusin

Publikuar

-

Organizata Botërore e Shëndetësisë në Shqipëri ka shprehur vlerësimin dhe mirënjohjen ndaj punonjësve të shëndetit në Shqipëri, për angazhimin dhe përkushtimin e tyre ndaj qytetarëve në këto kohë të vështira kur ka shpërthyer COVID-19.

Gjithashtu OBSh përgëzon qytetarët shqiptarë për bashkëpunimin në zbatimin e masave të marra nga Qeveria për të siguruar distancimin shoqëror, ndërkohë që tregon se kur duhet bërë testi për koronavirusin.

“Këto masa janë tanimë mjeti më i fuqishëm që të gjithë bashkë, kemi për të kapërcyer këtë krizë. Zyra e OBSh-së në Shqipëri po punon duke u koordinuar ngushtësisht me Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për të siguruar që vendimet e marra të jenë në përputhje me rekomandimet e OBSh-së. Në këtë drejtim, ne duam të theksojmë se vendimi për t’u testuar për COVID-19 duhet të bazohet në faktorë klinikë dhe epidemiologjikë dhe që janë të ndërlidhur me një vlerësim të mundësisë për t’u infektuar. Testimi PCR i kontakteve asimptomatike ose lehtësisht simptomatike mund të konsiderohet në vlerësimin e individëve që kanë pasur kontakt me një rast COVID-19. Protokollet e depistimit duhet të përshtaten me situatën lokale”, thuhet në deklaratën e OBSH-së./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama “i dorëzuar”/ “Do kisha dhënë gjithçka që mos isha kryeministër në këtë situatë”

Publikuar

-

Nga

Edi Rama e ka thënë hapur se nuk do donte që të ishte kryeministër i Shqipërisë në këtë situatë në të cilën ndodhet vendi aktualisht.

Rama deklaroi se do të jepte gjithçka që të mos e drrejtonte ai vendin në këto momente.

“Në këtë detyrë ku jam dhe do kisha dhënë gjithçka që mos isha unë lideri i këtij vendi në këtë fazë, por e kam të pamundur që të flas ndryshe dhe të veproj ndryshe”, u shpreh kreu i qeverisë për Report Tv, duke nënkuptuar se e ka shumë të vështirë ta përballojë situatën.

Më tej, kryeministri tha se do bëjë gjithçka që Shqipëria ta mundë sa më shpejt koronavirusin.

LEXO EDHE:  Koronavirus mbërrin në Itali/ Konfirmohen dy kinezë të prekur

LEXO EDHE:  “Po mashtrohen shqiptarët”/ Berisha: Ekziston mundësia që rastet të jenë infektim brenda vendit

“Më shumë se asnjëherë të gjithë janë familja ime dhe asgjë që unë do bëja për familjen time nuk do ta lija pa e bërë për këta, për asnjë”, nënvizoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta sqaron rolin e Task Forcës së tij/ “Nuk duhet të kursehemi për infrastrukturën në shëndetësi”

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka folur për Task Forcën që ka ngritur në institucionin që ai drejton dhe për kritikat që ka marrë për këtë veprim.
Meta deklaron se krijimi i kësaj Task Force është keqkuptuar dhe thekson se ka si qëllim të ndidhmojë në monitorimin e situatës.
“Sa i takon Task Forcës mund të ketë pasur një keqkuptim, ajo është në funksion të presidentit, nuk dublon Task Forcën e ministrisë së Shëndetësisë. Është një Task Forcë që ndihmon për të monitoruar të gjitha zhvillimet, për të komunikuar me të gjitha shqetësimet që vijnë, me qëllim përmirësimin e gjithë menaxhimit shtetëror të menaxhimit të kësja situate”, u shpreh ai në studion e News 24.
Meta tha se të gjithë duhet të jemi bashkëpunues, reflektues, sepse është një eksperiencë e re që asnjëri prej nesh nuk e kishte menduar.
“Do të kërkohet një qasje tjetër e menaxhimit të kësaj situate dhe infrastrukturës shtesë të domosdoshme, për të cilën nuk duhet të kursehemi dhe absolutisht në varësi dhe nga skenarët e ndryshëm, sepse janë disa skenarë për zhvillimin e kësaj beteje në planin e shëndetit publik, duhet të kemi të gjithë skenarët edhe përsa i takon përballimit të efekteve në ekonomi. Jo vetëm që FMN-ja e bëri të qartë para disa ditësh, që do të kemi efekte ngadalësuese, ndërkohë që më parë efekte të tilla patëm dhe nga tërmeti.
Por njëkohësisht të gjithë e ndjejmë që efektet do të jenë në shumë drejtime dhe ne duhet të jemi të përgatitur për disa skenarë, të cilët unë shpresoj dhe besoj, që qeveria do t’i bëjë publik së afërmi dhe për këtë e rëndësishme, dhe besoj të jetë dëgjuar zëri i aktorëve të tjerë ekonomikë në vend që kanë shprehur shqetësimet e tyre legjitime.
Kjo është një krizë, është një emergjencë, të cilën do ta përballojmë të gjithë bashkë dhe mënyra më e mirë, por edhe e vetmja, është transparenca dhe bashkëpunimi”, nënvizoi Kreu i Shtetit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video/ Ja çfarë ndodh po të dalim trimërisht rrugëve

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video në rrjetet sociale, ndërsa shpjegon se pse është e domozdoshme strategjia me luftën ndaj koronavirusit, me të gjitha masat sado drastike mund të duken.

SHIKOJENI NË 80 SEKONDA SE PSE STRATEGJIA JONË E LUFTËS ËSHTË E VETMJA RRUGË PËR TË SHPËTUAR JETË, E PËR TA “LODHUR” ARMIKUN DHE ÇFARË NDODH, PO TË DALIM RRUGËVE TRIMËRISHT, DUKE LIRUAR ZINXHIRIN E MASAVE TË FORTA SHTRËNGUESE VETJAKE, FAMILJARE, SHTETËRORE!

🔴 SHIKOJENI NË 80 SEKONDA SE PSE STRATEGJIA JONË E LUFTËS ËSHTË E VETMJA RRUGË PËR TË SHPËTUAR JETË, E PËR TA “LODHUR” ARMIKUN DHE ÇFARË NDODH, PO TË DALIM RRUGËVE TRIMËRISHT, DUKE LIRUAR ZINXHIRIN E MASAVE TË FORTA SHTRËNGUESE VETJAKE, FAMILJARE, SHTETËRORE!

Gepostet von Edi Rama am Dienstag, 17. März 2020

LEXO TE PLOTE