Connect with Us

“Në çdo luftë ka tradhtarë”/ Rama thumbon Bashën: Kur të zgjohesh nga gjumi laj mirë sytë

Politikë

“Në çdo luftë ka tradhtarë”/ Rama thumbon Bashën: Kur të zgjohesh nga gjumi laj mirë sytë

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama nuk i ka kursyer aspak kritikat për kryetarin e opozitës Lulzim Bashën, teksa foli për deklaratat e këtij të fundit. Kreu i qeverisë e cilësoi Bashën si tradhtar në këtë luftë të shqiptarëve me koronavirusin.

“Në çdo luftë ka tradhtarë dhe dezertorë, kështu që kjo është një tjetër provë që është luftë”, u shpreh ai, ndërsa i ashpër ka qenë edhe kur u pyet në një lidhje me Report Tv për “vjedhjen” e sugjerimeve të PD-së.

“Linckonl thoshte: Sikur mediokrit të mos grindeshin për të drejtën e autorit bota do të kishte shkuar shumë më parë. Për mua nuk ka pikë rëndësie kjo polemikë, thjesht është për të ardhur keq që shfrytëzohet një logo e rëndësishme për të nxitur ndjenja dhe reagime që nuk janë ato që duhet të ketë i gjithë populli i bashkuar kur bën një luftë”, vijoi më tej Rama.

Ndryshe nga herët e tjera kur e ka ftuar në tryezë të bashkëpunojnë, këtë radhë kryeministri thumboi Bashën duke i thënë të qëndrojë në shtëpi e të lajë mirë sytë kur zgjohet nga gjumi.

“Në këtë rast e ftoj të rrijë në shtëpi, të mos luaj vendit dhe kur të zgjohet nga gjumi të lajë mirë sytë dhe kur të flasë nga zyra të thotë gjërat e duhura e të mos tregojë atë që ka parë në ëndërr”, deklaroi Rama./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

OBSH vlerësime për stafin mjekësor/ Tregon kur duhet bërë testi për koronavirusin

Publikuar

-

Nga

Organizata Botërore e Shëndetësisë në Shqipëri ka shprehur vlerësimin dhe mirënjohjen ndaj punonjësve të shëndetit në Shqipëri, për angazhimin dhe përkushtimin e tyre ndaj qytetarëve në këto kohë të vështira kur ka shpërthyer COVID-19.

Gjithashtu OBSh përgëzon qytetarët shqiptarë për bashkëpunimin në zbatimin e masave të marra nga Qeveria për të siguruar distancimin shoqëror, ndërkohë që tregon se kur duhet bërë testi për koronavirusin.

“Këto masa janë tanimë mjeti më i fuqishëm që të gjithë bashkë, kemi për të kapërcyer këtë krizë. Zyra e OBSh-së në Shqipëri po punon duke u koordinuar ngushtësisht me Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për të siguruar që vendimet e marra të jenë në përputhje me rekomandimet e OBSh-së. Në këtë drejtim, ne duam të theksojmë se vendimi për t’u testuar për COVID-19 duhet të bazohet në faktorë klinikë dhe epidemiologjikë dhe që janë të ndërlidhur me një vlerësim të mundësisë për t’u infektuar. Testimi PCR i kontakteve asimptomatike ose lehtësisht simptomatike mund të konsiderohet në vlerësimin e individëve që kanë pasur kontakt me një rast COVID-19. Protokollet e depistimit duhet të përshtaten me situatën lokale”, thuhet në deklaratën e OBSH-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama “i dorëzuar”/ “Do kisha dhënë gjithçka që mos isha kryeministër në këtë situatë”

Publikuar

-

Nga

Edi Rama e ka thënë hapur se nuk do donte që të ishte kryeministër i Shqipërisë në këtë situatë në të cilën ndodhet vendi aktualisht.

Rama deklaroi se do të jepte gjithçka që të mos e drrejtonte ai vendin në këto momente.

“Në këtë detyrë ku jam dhe do kisha dhënë gjithçka që mos isha unë lideri i këtij vendi në këtë fazë, por e kam të pamundur që të flas ndryshe dhe të veproj ndryshe”, u shpreh kreu i qeverisë për Report Tv, duke nënkuptuar se e ka shumë të vështirë ta përballojë situatën.

Më tej, kryeministri tha se do bëjë gjithçka që Shqipëria ta mundë sa më shpejt koronavirusin.

“Më shumë se asnjëherë të gjithë janë familja ime dhe asgjë që unë do bëja për familjen time nuk do ta lija pa e bërë për këta, për asnjë”, nënvizoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta sqaron rolin e Task Forcës së tij/ “Nuk duhet të kursehemi për infrastrukturën në shëndetësi”

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka folur për Task Forcën që ka ngritur në institucionin që ai drejton dhe për kritikat që ka marrë për këtë veprim.
Meta deklaron se krijimi i kësaj Task Force është keqkuptuar dhe thekson se ka si qëllim të ndidhmojë në monitorimin e situatës.
“Sa i takon Task Forcës mund të ketë pasur një keqkuptim, ajo është në funksion të presidentit, nuk dublon Task Forcën e ministrisë së Shëndetësisë. Është një Task Forcë që ndihmon për të monitoruar të gjitha zhvillimet, për të komunikuar me të gjitha shqetësimet që vijnë, me qëllim përmirësimin e gjithë menaxhimit shtetëror të menaxhimit të kësja situate”, u shpreh ai në studion e News 24.
Meta tha se të gjithë duhet të jemi bashkëpunues, reflektues, sepse është një eksperiencë e re që asnjëri prej nesh nuk e kishte menduar.
“Do të kërkohet një qasje tjetër e menaxhimit të kësaj situate dhe infrastrukturës shtesë të domosdoshme, për të cilën nuk duhet të kursehemi dhe absolutisht në varësi dhe nga skenarët e ndryshëm, sepse janë disa skenarë për zhvillimin e kësaj beteje në planin e shëndetit publik, duhet të kemi të gjithë skenarët edhe përsa i takon përballimit të efekteve në ekonomi. Jo vetëm që FMN-ja e bëri të qartë para disa ditësh, që do të kemi efekte ngadalësuese, ndërkohë që më parë efekte të tilla patëm dhe nga tërmeti.
Por njëkohësisht të gjithë e ndjejmë që efektet do të jenë në shumë drejtime dhe ne duhet të jemi të përgatitur për disa skenarë, të cilët unë shpresoj dhe besoj, që qeveria do t’i bëjë publik së afërmi dhe për këtë e rëndësishme, dhe besoj të jetë dëgjuar zëri i aktorëve të tjerë ekonomikë në vend që kanë shprehur shqetësimet e tyre legjitime.
Kjo është një krizë, është një emergjencë, të cilën do ta përballojmë të gjithë bashkë dhe mënyra më e mirë, por edhe e vetmja, është transparenca dhe bashkëpunimi”, nënvizoi Kreu i Shtetit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE