Connect with Us

Mësuesi me koronavirus/ Zbardhen detaje të reja nga rasti i Korçës

Sociale

Mësuesi me koronavirus/ Zbardhen detaje të reja nga rasti i Korçës

Publikuar

-

Mediat raportuan sot se në shkollën private “Omiros” në Korçë, një mësuese ka rezultuar pozitiv me COVID-19 dhe për këtë janë njoftuar edhe klasa dhe kolegët e tij.

Për CNA.al, burime zyrtare nga drejtoria e Shkollës, kanë treguar se bëhet fjalë për një mësues grek nga Kosturi i cili punonte edhe për shkollën e Korçës.

Ai është konfirmuar si person me COVID-19 pas analizave, përgjigja e të cilit ka dalë ditën e premte.

Personi në fjalë nga data 9 mars nuk ka hyrë në Shqipëri. Pra konfirmimi i tij si rast ka ndodhur 4 ditë pasi ai është larguar nga Shqipëria.

Sot janë të paktën 8 ditë nga largimi i tij nga Korça.

Mesohet se njoftimi është bërë zyrtarisht për të vënë në dijeni kolegët, fëmijët dhe familjarët e tyre.

LEXO EDHE:  Tërhiqet senati i UBT-së?/ Malltezi përgënjeshtron lajmin, publikon vendimin

Janë  kontaktuar të gjithë prindërit e fëmijëve ku mësuesi kishte dhënë mësim ,77 nxënës gjithsej.

Nuk kishte shenja as nga fëmijët dhe as nga familjarët e tyre gjatë gjithë periudhës që nga data 09.03.2020 që ka qenë kontakti i fundit me mësuesin. Gjithashtu u kontaktua i gjithë stafi mësimor i shkollës, ku dhe ata nuk kanë pasur asnjë shenje, thanë burime zyrtare për CNA.al.

Në Korçë, nuk ka asnjë rast tjetër të konfirmuar deri këto momente. Dhe ky mesues që punonte në Korçë ka rezultuar pozitiv të paktën 4 ditë pasi ka dalë nga Korça.

Autoritetet ndërkohë po monitorojnë situatën dhe po merren masa konkrete për këtë rast, i pari që raportohet si individ pozitiv më COVID-19 por që nuk jeton në Korçë./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Video-Nga “Shekspiri në kohë murtaje”, te “Dua më shumë Shqipërinë”/ Mesazhet e artistëve nga vetëkarantinimi

Publikuar

-

Nga

Beteja me Virusin Korona vazhdon në të gjithë botën. Artistët të gjendur këto ditë me familjen e tyre brenda dyerve të shtëpisë sjellin për “Report TV” mesazhe optimiste, për më shumë shpresë, paqe edhe kurajë.

Robert Aliaj Dragot së bashku me vajzën e tij, Gala, japin një mesazh përmes këngës fortë të dashur, “Dua më shumë Shqipërinë” .

Aktori Laert Vasili u bën apel shqiptarëve që të kenë më shumë kujdes për familjarët edhe të moshuarit.

Shkrimtarja Anilda Ibrahimi përmes romanit “Për kë bien kambanat” të Ernest Heminguejit, sjell mesazhin e saj nga shtëpia në Itali.

Sopranoja shqiptare Shpresa Beka përmes një arie operistike shprehet optimiste bën apel për më shumë kujdes për familjarët.

Sopranoja Shpresa Beka përmes një videomesazhi nga shtëpia bën apel për të gjithë shqiptarët që tregohen të kujdesshëm, për vete edhe familjet e tyre në këto ditë.

Në një kohë kur ministria e Arsimit ka vendosur pezullimin e mësimit, si masë kundër përhapjes së koronavirus, nxënësit e shkollave 9 vjeçare dhe të mesme nuk janë shkëputur nga procesi i mësimit, sic tregon për emisionin “Rreze Dielli” gjimnazistja Kamila Hoxhalli.

Ajo thotë se nëpërmjet grupeve të krijuara në rrjetet sociale, mësuesit shpjegojnë mësimin, dërgojnë video të ndryshme sqaruese si dhe japin detyrat e shtëpisë.

Ndërkohë ajo ka edhe një mesazh për të gjithë moshatarët e saj, që kohën në shtëpi ta shfrytëzojnë jo vetëm për të mësuar, por edhe për të zgjeruar më tej njohuritë e tyre.

Shkrimtarja Anilda Ibrahimi ka zgjedhur që mesazhin e saj për “ReportTV” në këto ditë që mbarë bota gjendet në kaos për shkak të COVID-19 e sjell nga shtëpia e saj në Itali. Ajo ka zgjedhur përmes romanit “Për kë bien këmbanat” të Ernest Heminguejit të paralelizojë realitetin e këtyre ditëve, ku të gjithë njerëzit janë të njëjtë përballë Virusit Korona.

LEXO EDHE:  Grabitja me dhunë në Korçë/Kapet njëri prej autorëve, po vidhte sërish

Edhe aktori Laert Vasili i është bashkuar iniciativës së artistëve brenda edhe jashtë vendit, ku përmes një videomesazhi nga shtëpia për “ReportTV” u bën apel shqiptarëve që këto ditë të kenë më shumë kujdes për të moshuarit.

LEXO EDHE:  Foto-Makina del nga rruga/ Përfundon brenda biznesit

Robert Aliaj Dragot dhe vajza e tij, Gala sjellin për të gjithë telespektatorët tanë një mesazh edhe një duet për më shumë kurajë në këto ditë të vështira që po kalon mbarë bota.

Këngëtarja Orgesa Zaimi është një nga artistet që i është bashkuar nismës së shumë artistëve të tjerë për të përcjellë mesazhe sensibilizimi për të ndjekur disa keshilla që ju mbajnë larg prekjes nga Covid-19, një virus që po merr jetë njerëzish në mbarë botën.

Ditët e saj në izolim Orgesa po i kalon me fëmijët e saj dhe duket se po e shijon këtë gjë, pasi shpesh puna dhe angazhimet e kufizojnë kohën e qëndrimit me fëmijët në shtëpi.

Për balerinën Isida Mollaymeri nuk kanë qenë aspak të thjeshta këto ditë izolimi. Ajo tregon në një lidhje për emisionin “Rreze Dielli” se nuk e ka patur të thjeshtë të prishte rutinën e saj në një kohë kur po mësohej me teatrin e ri të Operas dhe Baletit.

Ajo thotë se vazhdon provat e baletit në shtëpi, edhe pse dy shfaqje janë anuluar.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Ju na ndihmoni duke respektuar rregullat, ne ju shërbejmë me vetëmohim”/ Mesazhi prekës i mjekut

Publikuar

-

Nga

Bluzat e bardha, janë ata që po qëndrojnë në vijën e parë të frontit, në luftën kundër koronavirusit, i cili po merr jetë njerëzish.

Por, krahas punës së palodhshme që po bëjnë në qendrat shëndetësore, ata po përpiqen të sensibilizojnë njerëzit se kjo luftë është e përbashkët dhe se vetë ndërgjegjësimi i tyre do të bënte që kjo betejë të fitohej.

Nëpërmjet një videomesazhi ne emisionin “Rreze Dielli” në Report Tv, kirurgu Enton Bollano ka thënë se duhet të zbatojmë me rigorozitet të gjitha masat e dhëna nga ministria e Shëndetësisë, së pari për familjet tona, e së dyti për gjithë shoqerinë.

LEXO EDHE:  Drogë në lokale nate/Arrestohen 7 trafikantë në Korçë, mes tyre dhe pronari

LEXO EDHE:  Grabitja me dhunë në Korçë/Kapet njëri prej autorëve, po vidhte sërish

“Këshilla ime është një dhe vetëm një. Zbatoni këshillat e ministrisë së Shëndetësisë për këto momente jo të zakonshme. Këtë bejeni për vete. Për fëmijët tanë dhe për ne. Higjiene dhe vetëm higjienë. Ju na ndihmoni duke respektuar rregullat, ne ju shërbejmë me vetëmohim” shprehet kirurgu dhe pedagogu i njohur.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Shkon në 55 numri i të prekurve nga koronavirusi/ Katër raste të reja në 24 orët e fundit

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 55 numri i personave të prekur nga koronavirusi në Shqipëri. Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino në një komunikim publik bëri të ditur se në 24 orët e fundit janë trestuar 42 persona të dyshuar, të cilët kanë pasur shenja të sëmundejs, dhe nga këta persona, janë identifikuar vetëm 4 raste të reja pozitiv ndaj Covid-19.

Po ashtu Bino bëri të ditur se 8 mjekë dhe infermierë në Spitalin Shefqet Ndroqi janë konfirmuar të prekur nga koronavirusi.

Gjithashtu ajo tha se

Sipas skenarit, pas spitalit Infektiv, spitali “Shefqet Ndroqi” do të kthehet në spital për trajtimin e pacienteve me COVID-19.
“​Jemi në terren cdo ditë për të vijuar gjurmimet e rasteve dhe kontaktet e personave që kanë rezultuar pozitivë.
Janë testuar në 24 orët e fundit 42 persona të dyshuar, qytetarë dhe personel shëndetësor, prej të cilëve janë konfirmuar 4 raste të reja me COVID-19. Deri në këto momente janë testuar 605 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 55 raste:
Nga rastet e konfirmuara pozitivë:
Tiranë 38 raste
Durrës 5 raste (njëri prej të cilëve ka ndërruar jetë)
Lushnje 2 rast
Elbasan 2 raste
Fier 6 raste
Rrogozhinë 2 raste
Prej tyre:
25 janë të shtruar në spitalin Infektiv (nga Tirana, Durrësi, Elbasani, Fieri, Lushja dhe Rrogozhina).
Prej tyre janë në terapi intensive tre qytetarë, njëri prej të cilëve në respiracion të drejtuar.
Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.
Pas hetimit të hollësishëm epidemiologjik në spitalin “Shefqet Ndroqi”, kanë dalë pozitiv edhe 2 raste personel shëndetësor që kanë qenë në kontakt me pacientin, i cili aktualisht po trajtohet në spitalin infektiv dhe që, më herët ka qenë i shtruar në spitalin “Shefqet Ndroqi”.
Nga hetimi i kryer, janë testuar 89 personel shëndetësor në spitalin “Shefqet Ndroqi” dhe prej tyre kanë rezultuar 8 mjekë dhe infermierë pozitivë. Duhet thënë që të gjithë janë në gjendje të mirë shëndetësore dhe të vetëkarantinuar.
Spitali “Shefqet Ndroqi” do të kthehet në spital COVID, sipas skenarëve, për të lehtësuar edhe fluksin në spitalin Infetiv dhe Ministria e Shëndetësisë po merr masa për zëvendësimin e personelit me mbi 2200 vullnetarët që i janë përgjigjur thirrjes për të ndihmuar stafet mjekësore në terren.
Dua të bëj një apel për mjekët të zbatojnë me kujdes masat mbrojtëse për parandalimin e infeksionit.
Në lidhje me testimet, dua të them që të gjitha rastet e testuara kanë qenë raste të dyshuara. Ne po përpiqemi të ndërpresim zinxhirin e transmetimit të infeksionit. Këtu po përqëndrohet puna e të gjithë shërbimit në këto momente.
Ju lutemi mos shkoni menjëherë në spital!
Telefononi 127 kur keni shenja të sëmundjes!
Pavarësisht masave të marra, e rëndësishme është izolimi social, masat vetjake, që të frenojmë sa më shumë përhapjen e infeksionit. Mënyra më e mirë për të ndihmuar personelin shëndetësor dhe për të përballuar këtë situatë është që qytetarët të qëndrojnë në shtëpi.”-tha Bino.

LEXO TE PLOTE