Connect with Us

Mashtrime të paprecedenta në kohën e Koronavirusit/ Platforma televizive Digitalb gënjen qytetarët

Lajme

Mashtrime të paprecedenta në kohën e Koronavirusit/ Platforma televizive Digitalb gënjen qytetarët

Publikuar

-

Organi më i lartë i futbollit në Europë (UEFA), vendosi që të shtyjë Europianin e planifikuar për t’u luajtur këtë vit, për shkak të situatës së jashtëzakonshme të CONVD-19, teksa ky kompeticion do të zhvillohet vitin e ardhshëm.

– Po çfarë nuk shkon në këtë mes? Eventet u anuluan, Digitalb shpalli fitoren…

Drejtori i Supersportit, njëkohesisht dhe komentator sportiv, Dritan Shakohoxha, mashtroi hapur disa ditë më parë, abonentët e “Supersportit”, pjese e platformës “Digitalb” duke deklaruar, se pas lajmit që po qarkullonte prej kohësh se do të shtyhej Europiani, “Digitalb” menjëherë bleu Copa America. Një mashtrim ordiner ky, pasi licencën e këtij kopeticioni, i shtyrë gjithashtu për vitin e ardhshëm disiponohet nga një tjetër agjensi të drejtave. “CNA” e sfidon publikisht Shakohoxhën të tregojë dokumentin e blerjes së “Coppa Americas”. Në rast të kundërt të bëjë një deklaratë publike dhe t’iu kërkojë falje abontentëve që janë mashtruar pa pikë turpi dhe t’iu kthejë paratë të gjithë atyre që kanë bërë abonimet nga momenti i deklaratës së Shakohoxhës. As  Europian dhe as Coppa America, por vetëm deklarata delirante dhe nxitje për të shitur sa më shumë abonime. “Viktimat” gjithmonë mbeten të njëjtë… qytetarët shqiptarë.

“Zyrtarisht do të vendoset shtyrja e Europianit. Një ekskluzive e ‘Supersportit’. Digitalb po sot që u mor vesh lajmi që mund të shtyhet Europiani, zyrtarizon blerjet e Copa America. Kjo verë nesë do të luhet Europiani do të jetë Botërori i parë me 2 finale Botërore, se do të jetë dhe Europiani dhe Coppa America.O të dyja ose njëra do të luhet, nuk do të diskutohet”, deklaronte Shakohoxha disa ditë më parë.

LEXO EDHE:  Italia planifikon masa drastike nga koronavirusi/ Mbyllen të gjitha shkollat

– Video e mëposhtme flet vetë, ajo tregon gjithçka çfarë ka thënë Shakohoxha dhe çfarë ka ndodhur relisht. Në një situatë që të gjithë ishin në dijeni se Europiani do të shtyhej për shkak të Koronavirusit,Shako gënjeu kur tha atë ditë që Digitalb bleu të drejtën e transmetimit të Copa Amerika, licencën e së cilit e disponon një tjetër agjensi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

I mori 25 mijë euro për operimin e këmbës/ Ish-miku nuk pranon t’ia kthejë: E dija që m’i dhe dhuratë

Publikuar

-

Nga

I mori 25 mijë euro për operimin e këmbës/ Ish-miku nuk pranon t’ia kthejë: E dija që m’i dhe dhuratë

Puntata e fundit e rubrikës “Shihemi në Gjyq” kishte në qendër konfliktin e dy ish-miqve, Janit dhe Gëzimit.

10 vite më parë, Jani ndodhej në një gjendje të rëndë shëndetësore e cila i rezultoi edhe në koma, i ka kërkuar para hua Gëzimit për të kryer një operacion.

Vlera e parave që i nevojiteshin Janit për operacionin e  këmbës ishin 25 mijë Euro të cilat Gëzimi ia kërkon mbrapsht, ndërsa Jani mohon marrjen e tyre.

Gëzimi: Ndenji shumë kohë në koma. Ndenji 123 ditë në koma.

Eni Çobani: E keni diskutuar përpara kësaj seance me njëri-tjetrin këtë bosht? E ke takuar ndonjëherë zotin Jani?

Gëzimi: Ka shumë vite që s’e kam takuar.

Jani: Për mua këto janë gjëra të kota. Se këtë faqe nuk e ka nxirë njeri. Unë kam pasur punë në Greqi.

Gëzimi: Edhe kur u takuam para 3 muajsh…

Jani: Ku më gjete ti mua? Ku jemi takuar? A të thashë “hajde me mua”?

Gëzimi: “Unë e dija që m’i dhe dhuratë këto lekët”.

LEXO EDHE:  Covid-19 i mori jetën/ AKU reagon për ish-drejtorin: Shembull i shkëlqyer në punë

LEXO EDHE:  Covid-19 përhapet më shumë në dhoma me ajër të thatë apo me lagështirë?/ Ja çfarë thonë studiuesit

Eni Çobani: Pra, të ka thënë “dhuratë”? 25 mijë Euro dhuratë?

Jani: Nuk bën vaki në botë. Vetëm gënjen e mashtron. Unë t’i kem marrë atij lekë? Nuk ka shanse, nuk bën vaki.

Gëzimi: Unë nuk shkova te noterja se ky më tha “do të ta shpërblej”.

Jani: Ik ore, s’të vjen turp. Haram të qofshin paratë e mia.

I vetmi njeri që është në dijeni të këtyre parave, sipas Gëzimit, është një zonjë që kujdesej për Janin, e quajtur Eleni.

Dokumentet e saj të identifikimit i ka Jani, pasi thotë se ajo ka qenë me të në momentin e aksidentit, por zonja në fjalë nuk dihet ku ndodhet.

Rastit nuk iu gjend një zgjidhje pasi palët nuk arritën të binin në dakordësi me njëri-tjetrin për të gjetur një rrugë të përbashkët.

LEXO TE PLOTE

Lajme

Njohja e patentave në Itali/ Ambasada jep lajmin e mirë për shqiptarët

Publikuar

-

Nga

Njohja e patentave në Itali/ Ambasada jep lajmin e mirë për shqiptarët

Ambasada Italiane në vendin tonë ka reaguar në lidhje me çështjen e njohjes së patentave shqiptare në vendi fqinj.

Në një postim në faqen zyrtare në Twitter njofton se marrëveshja e firmosur mes dy vendeve në mars të këtij viti dhe që hyri në fuqi në 12 korrik shumë shpejt do të nisë zbatimin.

“Lidhur me Marrëveshjen mbi patentat, e cila ka hyrë në fuqi më 12 korrik, ju informojmë se janë duke u kryer verifikime për të zgjidhur disa probleme teknike për të bërë të mundur që të interesuarit të mund të paraqesin sa më shpejt kërkesë për konvertimin e patentave të tyre” shkruan ambasada.

LEXO EDHE:  Beteja me koronavirusin/ Lajm i mirë nga Italia  

LEXO EDHE:  Covid-19 i mori jetën/ AKU reagon për ish-drejtorin: Shembull i shkëlqyer në punë

Kjo do të thotë se shqiptarët që kanë marrë lejet e drejtimit në atdheun e tyre pas marrëveshjes mes dy vendeve nuk kanë nevojë për provime teorike apo praktike në Itali pasi konvertimi do të bëhet automatikisht./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Video/ Inceneratori i Tiranës shtrihet në Zimbabve

Publikuar

-

Nga

Inceneratori i Tiranës shtrihet në Zimbabve (VIDEO)

Geogenix BV, kompania guackë e regjistruar në Holandë, e cila zotëron koncesionin e inceneratorit të Tiranës ka arritur të shtjerë në dorë kontratën e shumëpërfolur të mbetjeve Zimbabve. Pas shumë akuzash dhe skandalesh, të cilat përfshinë edhe ministrat e qeverisë së Zimbabves, Geogenix ia ka dalë të marrë miratimin e propozimit të pakërkuar për të marrë me koncesion administrimin e mbetjeve në Harare, kryeqytetin e Zimbabves.

Marrëveshja fillimisht është miratuar nga Këshilli Bashkiak, ku është prezantuar nga Mauro Bianchi, përfaqësues i kompanisë Geogenix

Pas miratimit në këshillin bashkiak, koncesioni është miratuar dy javë më parë edhe nga qeveria e Zimbabves duke i hapur rrugë realizimit të projektit. Në pamjet e bëra publike nga mbledhja e Këshillit Bashkiak të Harares, ngjitur me Bianchin është edhe një person tjetër me maskë si përfaqësues i kompanisë Geogenix. Mediat në Zimbabve raportojnë se personi në fjalë është shtetas shqiptar. Por MCN nuk mundi të konfirmojë nëse bëhet fjalë për Mirel Mërtirin, personin që zotëron inceneratorët në Shqipëri.

LEXO EDHE:  Rivaliteti mes fuqive të mëdha pas krizës së koronavirusit/ Ç’duhet të bëjë Amerika?

Tentativat e kompanisë që ka me koncesion inceneratorin e Tiranës për të marrë një kontratë të ngjashme edhe në Zimbabve kanë nisur disa vite më parë, kur ajo nënshkroi një marrëveshje mirëkuptimi me bashkinë e Harares. Në atë kohë, bashkia e kryeqytetit kishte hapur tender për menaxhimin e  mbetjeve, por tentoi t’ia jepte kontratën 134 milionë dollarëshe, pa garë kompanisë së inceneratorit të Tiranës. Skandali u denoncua në mediat e Zimbabves, të cilat akuzuan ministrin e punëve lokale, Juli Moyo, si të përfshirë në korrupsion.

LEXO EDHE:  Rritja e rasteve me Covid-19/ OBSH jep lajmin shpresëdhënës

Pas këtyre akuzave, këshilli bashkiak i Harares e anuloi marrëveshjen e mirëkuptimit në korrik të vitit të kaluar. Por një vit më pas koncesioni është miratuar, edhe pse nuk dihet nëse vlera e tij është 134 milionë dollarë sa u raportua vjet.

LEXO TE PLOTE