Connect with Us

“Korça rrezikon të kthehet në vatër për COVID-19”/ Andi Përmeti thirrje urgjente qeverisë

Politikë

“Korça rrezikon të kthehet në vatër për COVID-19”/ Andi Përmeti thirrje urgjente qeverisë

Publikuar

-

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti i ka drejtuar një thirrje të fortë kryeministrit Rama dhe ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastriliu, lidhur me situatën nga koronavirusi në vend.

Sipas deputetit, Korça rrezikon të bëhet vatër për COVID-19. Bindjen e tij deputeti i lidh me faktin se në këtë qytet një mësues i shkollës private “Omiros”, u diagnostikua pozitiv me koronavirus.

Korça rrezikon shumë, por jo vetëm për shkak të rastit të sotëm. Përmeti thekson dhe faktin se qyteti juglindor priti në fundjavë qindra qytetarë nga Tirana por dhe se ka lidhje të fortë me Kosturin, një nga vatrat kryesore të CODIV-19 në Greqi.

Përmeti bën thirrje urgjente që të bëhen sa më parë analizat, të identifikohen rastet dhe të izolohen ato.

“Korca asnje rast te CoVid-19 por potencial per nje vater te re te CoVid-19.
Nje thirrje publike si korcar per Kryeministrin Edi Rama dhe Ministrin e Shendetesise Ogerta Manastirliu.

Sot Korca mori lajmin fatkeq qe nje mesues i shkolles private “Omiros” eshte diagnostikuar pozitiv para 4 ditesh. Mesuesi eshte shtetas grek, banues ne Kostur, i cili per here te fundit kishte dhene mesim ne Korce me dt.9 mars, 4 dite perpara diagnostikimit, per rrjedhoje me shume mundesi (duke shpresuar qe jo) te kete qene mbartes i virusit edhe me dt. 9. Sot Korca po kalon panik duke qene se mesuesi i ka dhene mesim rreth 77 nxenesve te cilet keto dite kane takuar prinder, gjysher. Po ky mesues ka kontaktuar me dhjetra koleg te cilet me pas kane takuar femijet, prinderit.
Per fat te mire askush nuk ka simptoma.

LEXO EDHE:  “Pandemia do të vazhdojë edhe për 18-24 muaj”/ Pipero kërkon të vihen në punë spitalet rajonale

Sigurisht ky nuk eshte nje rast per panik dhe aq me pak nje rast per te patur frike por qartazi ky eshte nje rast per te pasur kujdes. Ministria e Shendetesise nuk ka momentalisht nje vater potenciale me te madhe se Korca. Sot Edi Rama dhe Ministria e Shendetesise duhet te siguroje tampona per te gjithe personat qe kane patur kontakt te drejtperdrejte dhe familiaret e tyre.

Korca rrezikon dhe rrezikon shume jo vetem me rastin e sotem por edhe si nje qytet qe ne fundjave priti qindra qytetare te ardhur nga Tirana per fundjave (cmenduri me vete kjo) por edhe sepse ka nje lidhje shume te forte me Kosturin (nje nga vatrat kryesore te CoVid-19 ne Greqi).
Ky rrezik shmanget duke bere nje ore e me pare analizat, duke identifikuar saktesisht personat e prekur (shpresoj te jene 0) dhe duke i izoluar ata. Vetem kjo eshte zgjidhja. Cdo vonese do e shnderroje kujdesin ne frike, friken ne panik dhe panikun ne rrezik real per te gjithe qytetaret e Korces.

Thirrja ime vjen si korcar qe ka familjare dhe miq ne ate qytet pavarsisht keqardhjes qe kete thirrje kolegeve te tyre Rama dhe Manastirliu duhet tia kishin bere te paret deputet e PS Korce. (Ata te Republikes se Re qekur nuk marrin rrogen ne Kuvend kane harruar qe Korca ekziston si qytet).

Ne pritje te reagimit nga Kryeministri dhe Ministria e Shendetesise.”

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Shqipëria është bërë gati për në BE”/ Rama flet nga OKB: Ja çfarë përfaqëson integrimi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar në fjalimin e tij në mbledhjen e Asamblesë së OKB-së se procesi i integrimit evropian është spirancë për të ardhmen e Shqipërisë.

Kryeministri deklaroi se Shqipëria ka kohë që është gati, por ajo pret që BE-ja të bëjë pjesën e saj.“Procesi i integrimit europian përfaqëson një spirancë për ne. Ne presim me padurim  dhe e kam thënë në Tiranë dhe Bruksel se Shqipëria ka kohë që është gati dhe pret që BE të bëjë pjesën e saj. Integrimi është një aspiratë mbarë rajonale dhe burim frymëzimi në një rajon të transformuar më të 6-ta vendet e rajonit që kanë rënë dakort të hyjnë në një treg të përbashkët bazuar në standartet e BE-së.

Ballkani i Hapur është shenja dhe prova kemi ne si rajon ka për rritjen e punësimit, tregtisë dhe të ndihmojë në zgjidhjen e konflikteve njëherë e përgjithmonë”, tha Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Pabarazi në qasjen e vaksinave”/ Rama në OKB: Duhet një traktat i ri ndërkombëtar për përballimin e pandemive

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur fjalimin e tij në mbledhjen e Asamblesë së OKB, ku ka evidentuar disa prej sfidave me të cilat është përballur bota dhe Shqipëria sëfundmi. Në fjalën e tij, Rama ka falenderuar të gjithë vendet që ndihmuan Shqipërinë në periudhën më të vështirë të pandemisë.

Kryeministri theksoi se më shumë se gjysma e popullsisë shqiptare është vaksinuar dhe se pritet që në 10 muajt e ardhshëm të vaksinohet edhe pjesa tjetër e popullsisë.

Gjithashtu Rama është shprehur se mbështet propozimin për një traktat të ri ndërkombëtar për përballimin e pandemive përmes bashkëpunimit.Sot kemi më shumë se gjysmën e popullsisë shqiptare të vaksinuar dhe presim të kemi të kemi të gjithë popullsinë e vaksinuar gjatë 10 muajve të ardhshëm. Pa bashkëpunim kostoja do të jetë më e lartë. Kjo është arsyeja pse vjet mjekët shqiptarë shkuan në Lombardi dhe në këmbim pritëm mjekët italian në shtëpinë tonë. Falenderoj ata që na janë gjendur të na ndihmojnë, Turqinë. KE që luftoi për të përshpejtuar ofrimin e vaksinave, Kroacisë, Letonisë që na u gjendën me vaksina.

Pabarazia në qasjen e vaksinës ka nxjerrë në pah një qasje të ndryshme për nismat globale, Kjo është arsyeja pse vazhdojmë të jemi avokat për një traktat të ri ndërkombëtar për reagimin ndaj pandemive, Është e nevojshme të përmirësojmë qasjen ndaj vaksinave sepse ata që nuk janë ta pavaksinuar rrezikohen. Eksperienca e gjatë dhe e fortë e OKB nëse na ka mësuar diçka është se sfidat kërkojnë kontributin e të gjithëve”, ka thënë ndër të tjera Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Publikuar

-

Nga

cna lajme politik

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD, kjo parti do të ishte shumë ndryshe.

Kjo është një pyetje që ka një mijë e një përgjigje por unë do të jap vetëm një, ndryshe. PD do të ishte ndryshe nëse Sokol Olldashi do të ishte në krye të saj”, ka thënë ai.

I ftuar në emisonin “Zona Zero”, në Top News, Glauk është shprehur se shumë njerëz e kanë humbur besimin tek politika, pasi shumë politikanë e konsiderojnë politikën si profesion dhe jo një përgjegjësi.

Shumë persona e konsiderojnë politikën profesion, pra jo përgjegjësi. Pra nuk mundesh ta trajtosh si punë është përgjegjësi, të jesh politikan është përgjegjësi shumë e madhe.

LEXO EDHE:  “Pandemia do të vazhdojë edhe për 18-24 muaj”/ Pipero kërkon të vihen në punë spitalet rajonale

LEXO EDHE:  Shifra e të infektuarve me koronavirus në Poloni, 16 herë më e lartë se në pranverëPërsa i përket situatës në të cilën, PD ndodhet sot, Glauk shprehet se është në momentin e saj më të vështirë dhe e përçarë.

PD është në një moment shumë të vështirë, në mos më të vështirin që ka pasur ndonjëherë. Tetë vjet në opozitë, është më e përçarë se kurrë. Me demokratë nga të dyja anët që po i hidhen në fyt njëri-tjetrit. Është një moment shumë i keq për PD dhe më dhimbset. Shpresoj që zgjidhja të vijë shumë shpejt”, ka thënë Glauk Olldashi.

Sipas tij, PD mund të arrijë të ringrihet nëse forcon strukturat.

Për mua PD duhet të vijë te forcimi i strukturave., PD nuk funksion mirë se nuk i ka strukturat funskionale”, shprehet Glauk Olldashi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE