Connect with Us

Burrë e grua me koronavirus, kontakte me banorët/ Izolohet i gjithë fshati në Roskovec

Sociale

Burrë e grua me koronavirus, kontakte me banorët/ Izolohet i gjithë fshati në Roskovec

Publikuar

-

Një fshat i tërë në Roskovec është izoluar pasi një çift bashkëshortësh, janë konfirmuar të prekur nga koronavirusi.

Bëhet fjalë për fshatin Mbërs, të njësisë Administrative Kurjan, bashkia Roskovec.

Mësohet se burrë e grua kanë pasur kontakte të ngushta me banorët  dhe si pasojë gjithë fshati është izoluar.

Dy postblloqe policie janë vendosur në hyrje dhe dalje të fshatit Mbers, duke bllokuar lëvizjen e banorëve.

Sipas bashkisë së Roskovecit, do lejohen te lëvizin vetëm automjetet e autorizuara për furnizimet bazë ushqimore të fshatit dhe këto nën kontroll të rreptë të policisë.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Video-“Do t’ia dalim mbanë”/ Tritan Kalo tregon dy “armët” kryesore si ta përballojmë “luftën” me koronavirusin

Publikuar

-

Nga

Ndërsa numri i personave të prekur nga koronavirusi në vendin tonë ka shkuar në 51, mjekët vijojnë të japin mesazhe sensibilizimi për qytetarët, sesi të përballohet kjo situatë.

Profesor Tritan Kalo është shndërruar në një nga figurat më të rëndësishme të këtyre ditëve me këshillat e tij.

Mëngjesin e sotëm, nëpërmjet një video-mesazhi, profesor Kalo është fokusuar tek informimi dhe vetndërgjegjësimi, të cilat i quan si dy “armët” kryesore të kësaj lufte.

Informacioni vetëm në burime zyrtare dhe respektimi i të gjithë rregullave të higjienës personale, do të jetë më e lehtë për ta përballuar këtë situatë të vështirë.

“Qëndroni në shtëpi. Beteja ndaj Covid-19 bëhet në disa fusha e drejtime, informimi dhe vetndërgjegjësimi mbeten dy nga fushat kryesore te fitores në këtë luftë. Kujdesuni maksimalisht për t’u vetëizoluar, për të respektuar masat e distancimit social, për të respektuar higjenën vetjake dhe atë kolektive, për të jetuar në mjedise që ajrosen herë pas here, për t’u ushqyer në mënyrën më të shëndetshme të mundshme, për të menduar pozitivisht që gjithshka do të kalojë, sikundër kanë kaluar edhe shumë e shumë epidemi të tjera, për të mos e ulur për asnjë çast respektin e dashurinë për njëri-jatrin, për t’u informuar nga burime te besueshme profesionale e zyrtare, dhe jo të bëheni pre e informimeve bajate e keqadashëse, për të patur besimin e duhur në aftësitë dhe profesionalizmin e personelit mjeksor në përgjithsi, dhe atë të Sëmundjeve Infektive në veçanti, e mbi të gjitha, për të ruajtur në çdo çast e rrethanë mirënjohjen për mantelbardhët. Bashkë do t’ia dalim mbanë”, tha mjeku Tritan  Kalo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“80% do e kalojnë koronavirusin pa shenja”/ Mjeku tregon çfarë nuk duhet të përdorni

Publikuar

-

Nga

Eksperti i Shëndetit Publik në Gjermani, Fahri Beqa ka folur për situatën e krijuar nga koronavirusi.

Në një lidhje direkte për “Abc-ja e mëngjesit” , mjeku theksoi se 80% e kalojnë sëmundjen pa e kuptuar fare, pasi nuk shfaqin shenja.

 “Në fillim në Gjermani kemi pasur një testim agresiv, të gjithë udhëtarët që kanë ardhur në vende me rrezikshmëri të lartë. Ata njerëz janë testuar ose janë vetëizoluar për 14 ditë deri sa të përfundojë periudha e inkubacionit. Në këtë mënyrë është parë që një numër i madh i njerëzve nuk kanë paraqitur asnjë siptomë dhe sipas të gjitha të dhënave 80% do e kalojnë sëmundjen pa e kuptuar fare.

Këta njerëz të cilët nuk e zhvilojnë sëmundjen dhe janë mbartës. Këta e mbartin sëmundjen tek të tjerët. Të gjitha këto masa që jemi duke ndërmarrë për të mbrojtur këtë shtresë.”-tha mjeku.

Beqa po ashtu u pyet nga moderatori edhe për një çështje mjaft të diskutuar së fundmi, atë të përdorimit të ibuprofenit për të trajtuar këtë virus.

Mjeku theksoi se ka pasur disa të dhëna që ibuprofeni ka ndikuar në zhvillimin më të shpejtë të sëmundjes, mirëpo kjo nuk është vërtetuar. Sipas tij është mirë që deri në momentin që të vërtetohet ky medikament nuk duhet të përdoret.

Ky është një debat shumë i diskutueshëm faktikisht derisa ka pasur disa të dhëna që ibuprofeni ka ndikuar në zhvillimin më të shpejtë të sëmundjes, mirëpo kjo nuk është vërtetëtuar. Derisa të vërtetohet e kundërta duhet të shmangemi përdormit. Nuk është mirë që ibuprofeni të përdoret. Nëse ky mediakament zokonisht përdoret për të zbritur temperaturën ka edhe shumë alterantiva të tjera që të përdoren”-u shpreh mjeku.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Surprizat e motit/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Publikuar

-

Nga

Moti për ditën e sotme parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin, ndërsa temperaturat do të pësojnë rritje.

Kështu, sipas IGJEUM, temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

Në bregdet: 7 / 15 °C
Në vendet e ulëta: 4 /16 °C
Në vendet malore: -1 / 9 °C

Era pritet të fryjë e lehtë deri mesatare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE