Connect with Us

Basha ngul këmbë për propozimet e PD/ “Kryeministri t’i adaptojë pa humbur kohë, nuk janë shpikje”

Politikë

Basha ngul këmbë për propozimet e PD/ “Kryeministri t’i adaptojë pa humbur kohë, nuk janë shpikje”

Publikuar

-

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka ngulur këmbë që kryeministri Edi Rama të adoptpjë pa humbur kohë masat e propozuara nga PD.
Basha përmendi të gjitha masat që janë propozuar nga ai dhe janë plotësuar nga qeveria, siç ishte shtyrja e shlyerjes së kredive dhe tha se këta nuk janë shpikje të demokratëve.
“Dua t’i përsëris thirrjen kryeministrit që pa humbur kohë të adaptojë masat tona, që në fakt nuk janë shpikje të PD, por masa që i kanë bërë dhe shtete e tjera. Por normalisht duke ditur kapacitetet e Shqipërisë. Tre pikat kryesore të paketës sonë janë shëndetësia me fokus mjekët, shtresat në nevojë dhe qytetarët në nevojë, si dhe ekonomia. Kjo është paketa e Partisë Demokratike, edhe pse disa prej këtyre janë adaptuar nga qeveria”, tha lideri i PD-së në një lidhje me Euro News./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Shtyrja e afatit të kredive/ Rama firmos dokumentin me Gent Sejkon

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama dhe guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, kanë firmosur dokumentin për shtyrjen e kësteve të kredive për shkak të situatës së krijuar në vend nga koronavirusi.

Lajmi bëhet i ditur nga Rama, i cili në një postim në rrjetet sociale thotë se ky vendim do të protokollet mbrëmjen e sotme.

“U tha u bë! Sapo e firmosa po jua çoj përpara se sa të protokollohet pas pak minutash, të gjithë atyre që kanë një biznes dhe janë në hall me bankat për shkak të luftës. Ju lutem të gjithëve miq, kini besim dhe bëni durim”, shkruan kreu i qeverisë krahas dokumentit.

LEXO EDHE:  Avokat Ngjela akuza të rënda Ramës dhe Thaçit/Kërkojnë t’i japin Serbisë, Mitrovicën për Rusët

LEXO EDHE:  Basha sfidon publikisht Xhafajn/Na i trego njëherë e mirë procesverbalet

Vendimi parashikon shtyrjen e afatit të pagimit të kësteve të kredive për biznese dhe individë deri në datën 31.05.2020. Për të përfituar, kredimarrësit duhet të komunikojnë me kredidhënësit duke u argumentuar këtyre të fundit arsyet nevojat për shtyrjen e pagimit të kësteve dhe pas rishikimit të kërkesës do të merret përgjigja brenda 3 ditëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lajm i mirë për pacientin zero me koronavirus në Shqipëri/ Analiza e parë del negative

Publikuar

-

Nga

Analiza e pacientit zero ka dalë negative pas mjekimit në Spitalin Infektiv për koronavirusin.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama në një postim në rrjetet sociale.

Rama deklaron se nëse del negative edhe analiza e e dytë, atëherë do kemi të shëruarin e parë nga ky virus në vendin tonë.

“Një lajm i mirë. Kontakti i parë i pacientit zero që kurohet në Spitalin Infektiv doli negativ në testin e parë. Nëse edhe në testin e dytë pas 48 orësh ky rezultat do të konfirmohet, atëherë do të kemi të shëruarin e parë. Të presim dhe të lutemi që zoti t’u japë forcë të sëmurëve dhe heronjve me bluza të bardha, në vijën e zjarrit me armikun. Durim, besim dhe durim, durim, durim! I love you”, shkruan kreu i qeverisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk ka ditur asnjëherë të thotë një gjë për tu vlerësuar”/ Rama i ashpër me Bashën

Publikuar

-

Nga

Kryeminitri Edi Rama nuk i ka kursyer aspak thumbimet për kryetarin e opozitës Lulzim Bashën, pavarësisht se nuk pranoi të komentojë gjatë deklaratat e këtij të fundit.

“Nuk ka ditur asnjëherë të thotë një gjë për tu vlerësuar, por ka thënë gjëra për të nxitur mosmarrëveshje”, tha Rama në studion e Euro News gjatë një interviste me gazetaren Ilva Tare.

“Shtëpia jonë është një shtëpi që ka shumë halle dhe duhet të bëjmë absolutisht gjithçka , pra të kalojmë një situatë shumë të vështirë, një luftë pa hedhur në erë themelet e Shqipërisë dhe pa i hapur një gropë”, deklaroi më tej kryeministri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE