Connect with Us

Arrin në 100 numri i të vdekurve nga koronavirusi në ShBA

Bota

Arrin në 100 numri i të vdekurve nga koronavirusi në ShBA

Publikuar

-

Në Shtetet e Bashkuara, COVID-19 vazhdon të përhapet dhe numri i të vdekurve arriti shifrën 100, sipas njoftimeve të sotme ende jozyrtare.

Shtetet më të goditura të Amerikës vazhdojnë të jenë Uashingtoni, Nju Jorku dhe Kalifornia.

Numri i rasteve të konfirmuara si në Uashington ashtu edhe në Nju Jork po arrin në rreth 1,000. Në shtetin Uashington, zyrtarët raportojnë për të paktën 48 vdekje që nga fillimi i pandemisë.

Zyrtarët thanë se administrata do të bëjë ç’është e mundur për të frenuar pandeminë.

“Për një vend kaq të madh, ne po ecim mirë,” tha Presidenti Trump.

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara në SHBA e ka kaluar shifrën 5,000 ndërkohë që është shtuar numri i testimeve.

Presidenti Trump tha: “Do të vdesin shumë njerëz. Qëllimi ynë është të pakësojmë numrin e njerëzve që mund të vdesin.

NJU JORK: A DO TE KETE KARANTINË?

Guvernatori i New York-ut Andrew Cuomo tha të martën se nuk kishte në plan të impononte karantinë në asnjë prej qyteteve në shtetin e tij.

“Nuk kam asnjë interes dhe asnjë plan të çfarëdolloji, që të vendos karantinën në ndonjë qytet,” tha Cuomo në një konferencë shtypi.

New York
New York

Sidoqoftë, ai tha se ekziston mundësia që të ketë mbyllje më dramatike, përveç mbylljes së restoranteve, bareve dhe shkollave, për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

LEXO EDHE:  Meta mesazh nga Kryetari i Komisionit të Sigurisë Kombëtare në Kongresin Amerikan, kongresmeni Michael McCaul

Ai tha gjithashtu se numri i rasteve në shtetin e Nju Jorkut pritet të arrijë kulmin pas 45 ditësh.

Ndërkohë, në kryeqytetin Uashington tani per tani ka thjesht mbyllje shkollash, kinemash, palestrash dhe restorantesh.

MUNGESË VENTILATORËSH

SHBA aktualisht ka rreth 160,000 ventilatorë, shumë më pak se 740,000 që do të duheshin në rastin e një pandemie “të rëndë” si gripi spanjoll i vitit 1918.

Presidenti Trump u ka thënë shteteve të ndryshme amerikane që të mos presin ndihmën federale për pajisje të tilla “nëse mund t’i marrin ato më shpejt duke i siguruar vetë”.

Zyrtarët theksuan sot se do të zgjerojnë metodat e telemjekësisë. Pacientët nuk do të duhet të paguajnë nëse kontaktojnë dhe konsultohen me mjekun përmes internetit, pa u dashur të shkojnë vetë te mjeku.

Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut Bill de Blasio tha të martën se banorët duhet të jenë të përgatitur për mundësinë që të qëndrojnë brenda në shtëpi për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri. Vendimi se si do të veprohet ka të ngjarë të merret brenda 48 orëve të ardhshme, tha kryebashkiaku.

Qyteti i Nju Jorkut gjithashtu nënshkroi marrëveshje me një laborator privat për të zgjeruar kapacitetin e testimit deri në 5,000 teste në ditë, tha ai.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Volkswagen do të pezullojë prodhimin në të gjithë Evropën/ Shkak koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Volkswagen po përgatitet të pezullojë prodhimin në të gjithë Evropën për shkak të betejës me pandeminë e koronavirusit.

Gjigandi gjerman deklaroi sot për mediat se prodhimi në uzinat e tij në Spanjë, Setubal në Portugali dhe Bratislava në Sllovaki do të ndalet para fundit të javës. Fabrikat në Itali që prodhojnë makina Lamborghini dhe motoçikleta Ducati gjithashtu do të pezullojnë punën.

“Duke pasur parasysh përkeqësimin e dukshëm aktual në situatën e shitjeve dhe pasigurinë e shtuar në lidhje me furnizimin me pjesë, prodhimi do të pezullohet në të ardhmen e afërt në fabrikat që operohen nga markat e grupit”, tha drejtori i përgjithshëm i Volksëagen Herbert Diess.

LEXO EDHE:  Meta mesazh nga Kryetari i Komisionit të Sigurisë Kombëtare në Kongresin Amerikan, kongresmeni Michael McCaul

LEXO EDHE:  Meta mesazh nga Kryetari i Komisionit të Sigurisë Kombëtare në Kongresin Amerikan, kongresmeni Michael McCaul

Ai deklaroi se fabrikat do të mbyllen duke filluar nga pasditja e së enjtes. Volkswagen, i cili zotëron gjithashtu markat si Skoda, Audi, Porsche dhe Bugatti, shpërndau 10.8 milion automjete për klientët në vitin 2019, më shumë se çdo prodhues tjetër makinash. Afërsisht 44% e 668,000 punonjësve të këtij grupi jetojnë në Gjermani, ku kompania është një forcë udhëheqëse në sektorin e madh prodhues të vendit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Konfirmohet vendimi/ BE mbyll kufijtë për 30 ditë nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Liderët e Bashkimit Evropian kanë vendosur të mbyllin kufijtë për 30 ditë për shkak të koronavirusit.

Mësohet se ata kanë rënë dakord me propozimin e Komisionit Evropian dhe kanë ndaluar udhëtimet në zonën e Shengenit të BE-së.

Lajmin e ka konfirmuar Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, i deklaroi se të gjithë krerët e shteteve dhe qeveritë e BE-së kanë qenë pro këtij vendimi.

Gjatë një video-konference ai konfirmoi se kanë miratuar udhëzimet e propozuara nga Komisioni për Menaxhimin e Kufijve.

LEXO EDHE:  SHBA vret kreun Shtetit Islamik në Libi

LEXO EDHE:  Raportet Kosovë-Serbi/ Vuçiç: Vlerësojmë mbështetjen e SHBA, kemi qëndrime të ndryshme

“Për të kufizuar më tej përhapjen e virusit, ne kemi rënë dakord të forcojmë kufijtë e jashtëm duke zbatuar një kufizim të koordinuar të përkohshëm të hyrjeve jo emergjente për 30 ditë”, theksoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Doktori amerikan apel qytetarëve/ “Bëni kujdes, kulmi i të infektuarve me virus rreth datës 1 maj”

Publikuar

-

Nga

Doktori i sëmundjes infektive në SHBA, Anthony Fauci, ka treguar se kur mund të jetë kulmi i rasteve të të prekurve me koronavirus.

Gjatë një deklarate për shtyp, Faucci tha se vendi mund ta shikojë kulmin pas 45 ditësh, konkretisht rreth datës 1 maj.

Duke iu referuar ekspertëve, ai tha se kulmi mund të arrijë për disa ditë dhe jo një ditë të vetme

LEXO EDHE:  Marrëdhënia me SHBA/ Rama: Ndeshem me buzëqeshje gati të keqardhur

LEXO EDHE:  Pse është e mundur rizgjedhja e Donald Trumpit për një mandat tjetër

Faucci këshilloi qytetarët të zbtojnë këshillat dhe të bëjnë shumë kujdes, pasi theksoi se numri i të infektuarve do të vijë duke u rritur./ CNA.al

LEXO TE PLOTE