Connect with Us

Zhupa thirrje Veliajt/ “Pezullo këstin e parë të taksave dhe tarifave vendore për bizneset”

Politikë

Zhupa thirrje Veliajt/ “Pezullo këstin e parë të taksave dhe tarifave vendore për bizneset”

Publikuar

-

Zëdhënësja e Partisë Demokratike Ina Zhupa i ka kërkuar Bashkisë së Tiranës të pezullojë këstin e parë të taksave dhe tarifave vendore për bizneset, i cili duhet të paguhet më datë 20 prill.

Zhupa thotë se kjo masë është jashtëzakonisht e nevojshme sidomos për bizneset e vogla që sot janë të mbyllura për shkak të rrezikut të infektimit nga virusi dhe janë edhe më të varura nga të ardhurat e tyre ditore.

“Shumë nga detyrimet mujore duhet t’i kryejnë gjithsesi, gjë që e rëndon pozitën e tyre financiare. Për këtë i bëj thirrje Bashkisë Tiranë pezullimin e këstit të parë, deri në stabilizimin e normalitetit të punës së biznesit. Sot barra fiskale në Bashkinë Tiranë, është më e larta ndonjëherë, me tarifa dhe taksa të reja dhe të rritura mbi 33% edhe nga viti i kaluar. Biznesi i vogël duhet të paguajë mesatarisht rreth 900 mijë lekë të vjetra. Bashkia Tiranë duhet të reagojë sa më shpejt, kjo masë do ishte një frymëmarrje lehtësimi, mbi të gjitha për biznesin e vogël që ccdo ditë që e mban mbyllur ka kosto dhe jo vetëm mungesë fitimesh”, deklaron ajo./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Manastirliu paralajmëron abuzuesit/ Zbulon sa shtretër janë në dispozicion

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tha se deri më tani situata paraqitet e qetë dhe tregoi se kanë mbi 9 mijë shtretër në dispozicion, përfshirë edhe spitalet jopublike. Manastirliu ka përgënjeshtruar lajmin se ka mungesë tamponesh dhe prandaj bëhen më pak teste.

“Ne jo vetëm që kemi tamponë, kemi kitet dhe reagentët për të kryer atë analizë që duhet në raport me konfirmimet e rasteve, por vijojmë të furnizohemi në vazhdim. Ndërkohë që po planifikojmë të hapim një qendër tjetër me aparatura që i kemi dhe presim të furnizohemi me kitet për të hapur qendrën e dytë në ambientet e QSUT”, u shpreh ajo në emisionin “Opinion”.

“Tamponi nuk i bëhet çdo njeriu, sepse mund të jetë edhe një grip i lehtë. Patjetër që është edhe ky opsion për të bërë testet e shpejta, por ne jemi duke bashkëpunuar me OBSH dhe OBSH ende nuk i ka validuar testet e shpejta. Ne duam cilësi maksimale pëmes testeve të laboratorit të ISHP, që është i certifikuar”, vijoi më tej ministrja.

Ndërkohë për abuzimet me çmimet, Manastirliu paralajmëroi se kush rrit çmimet do të dënohet me 10 milionë lekë.

LEXO EDHE:  Historiku i taksës së Kombit/ Tri skenarët që iu propozuan Qeverisë

LEXO EDHE:  Gazetari ironizon Ramën e Veliajn/ "Bashkë me depozitat, të heqin edhe çatitë"

“Ju e dini që akti-normativ parashikon një seri gjobash për të gjithë ata tregtues me shumicë apo pakicë ngrejnë çmimiet e tregut, referencat janë të vitit paraardhës. Vetëm në rastet kur i ndikohen nga tregu nuk marrin gjoba, këtu flasim për pajisjet mjekësore, dihet që dhe në tregun botëror mjekësor janë ngritur. Fakti që jemi në një situatë të jashtëzakonshme, nuk do të thotë që shteti nuk funksion. Të gjithë abuzuesit do të marrin dënimin e merituar, 10 milionë lekë që ngrejnë çmimet”, nënvizoi ajo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vetëm 22 shkelje në të gjithë Shqipërinë/ Rama publikon grafikët dhe falenderon qytetarët

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka publikuar dy grafikë informacioni lidhur me situatën e vetëkarantinimit të qytetarëve.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Rama deklaron se gjatë ditës së sotme janë regjistruar vetëm 22 shkelje në të gjithë territorin e Shqipërinë.

Lideri i qeverisë falenderon qytetarët që kanë zbatuar të gjitha vendimet e marra ditët e fundit dhe thekson se numri i shkeljeve është ulur.

LEXO EDHE:  Erion Veliaj rrëzon Samir Tahirin

LEXO EDHE:  Foto-Kandidat përballë Veliajt/ Galdini ngre stendat për mbledhjen e firmave të fundit

“Sot vetëm 22 shkelje në gjithë territorin e Republikës së Shqipërisë! Fantastike! Shumë mirënjohje të gjithë motrave e vëllezërve të ardhur nga Italia dhe të gjithë atyre që janë këshilluar me vetëkarantim. Shkeljet totale nga fillimi i kontrolleve intensive dhe matjeve në regjistrin digjital janë përsëri shumë pak! Mirënjohje dhe sa më shumë durim të gjithëve”, shkruan Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vetëm në Shqipëri kam parë mjekë të sëmuren”/ Kryemadhi përplaset me Piperon

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, teksa kritikoi ashpër masat e ndërmarra nga qeveria lidhur me pandeminë e koronavirusit, ka hasur kundërshtinë e mjekut infeksionit Pëllumb Pipero nga studio e “Open”.

Kryemadhi tha se nuk bie aspak dakort me masat e qeverisë. Kritikoi ndalimin e levizjes së këmbësoreve por edhe faktin që kemi 8 mjekë (personel shëndetësor) të infektuar.

“Vetëm në Shqipëri kam parë unë të sëmuren 8 mjekë dhe infermierë. Megjithatë jemi në dorë të Zotit”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Emrat/Kush janë dy këshilltarët e LSI që u bashkuan me Veliajn

LEXO EDHE:  Historiku i taksës së Kombit/ Tri skenarët që iu propozuan Qeverisë

Ndërsa ndërhyri Dr.Pipero, duke theksuar se po flet si mjek, pa ngjyrime politike, se masat janë të domozdoshme në këtë rast./CNA.al

LEXO TE PLOTE