Connect with Us

Tërmeti i 26 nëntorit/ Rama: Publikohet thirrja për tenderin e shkollave

Lajme

Tërmeti i 26 nëntorit/ Rama: Publikohet thirrja për tenderin e shkollave

Publikuar

-

Publikohet thirrja për tenderin ndërkombëtar të shkollave.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama gjatë një videolive në rrjetet sociale, ku foli për betejën me koronavirusin dhe për rindërtimin e banesave të shembura nga tërmeti i 26 nëntorit.

Kreu i qeverisë deklaroi se 7.9 miliardë lekë janë vënë në dispozicion për ndërtimin e shkollave dhe konvikteve, ndërsa 8.7 miliardë për banesat.

“Sot, tani që ne po flasim ne kemi nxjerrë thirrjen publike për tenderin ndërkombëtar të shkollave. 7.9 miliardë lekë, pra 79 milion dollarë pa tvsh për shkolla të reja, për 59 shkolla të reja, 8 konvikte që do ndërtohen nga e para në Universitetin Bujqësor dhe 4 konvikte të reja në Qytetin Studenti. Këto dhe 8.7 miliardë për shtëpitë tanimë janë të shpallura prej disa ditësh, bëjnë plot 16.6 miliardë ose 160 milionë dollarë, të cilat kjo qeveri as nuk do t’i lëvizë nga destinacioni, as nuk do t’i lërë pa paguar në kohë edhe sikur të gjithë donatorët të na thonë ndjesë t’i kam por tani kemi koronën”, tha Rama./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Nuk mundi të shkojë në ditëlindjen e së bijës/ Najada Çomo prek me fjalët: Jam mbyllur në një dhomë me lot plot

Publikuar

-

Nga

Nuk mundi të shkojë në ditëlindjen e së bijës/ Najada Çomo prek me fjalët: Jam mbyllur në një dhomë me lot plot

Vajza e doktoreshës së njohur Najada Çomo, Greis Çomo, ka festuar ditëlindjen, por ndryshe nga vitet e tjera këtë vit ka munguar prezenca e nënës së saj.

Për këtë arsye, shefja e Shërbimit Infektiv në QSUT i kërkon falje të së bijës me një status në rrjetet sociale, ku gjithashtu e uron për ditëlindjen.

Najada Çomo thotë se po qëndron në spital për t’i shërbyer pacientëve me Covid-19, ndërsa tregon se po rri e vetme në një dhomë me plot lot.“Zemër, e di që u trishtove, që nuk erdha, edhe për 1 orë në festën për ditëlindjen tënde që është më e bukura për mua, por e mbyllur në dhomë vetëm, sigurisht me lot, plot.

LEXO EDHE:  Balliu paralajmëron Ramën/ “E ardhmja jote do jetë në duart e gjykatave, drejtësisë dhe burgjeve”

LEXO EDHE:  Ja kush është mafiozi që i çon qesen me para kryebanditit Edi Rama

Mendova që duhet t’i shërbej pacientëve Covid, ju lashë vetëm e di, ty edhe babin. E bukur Greis, vetëm vite të bukura, të uroj në jetë, mami të do shumë”, shkruan doktoresha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Tjetër humbje për “Portokallinë”/ Aktorja e njohur konfirmon largimin

Publikuar

-

Nga

Tjetër humbje për “Portokallinë”/ Aktorja e njohur konfirmon largimin

Aktorët e Portokallisë prej gati gjashtë muaj kanë qenë pjesë e një debati të fuqishëm me Top Channel. Përplasjet kanë qenë me drejtorin Ben Blushi. Ata kanë kërcënuar deri në largime, ditët e fundit dhanë edhe dorëheqjen.

Por mesa duket pas përlasjeve të forta me Blushin, aktorët e “Portokallisë” janë tërhequr nga lëvizja që pritej. CNA.al raportoi se ata kanë patur negociata me Vjollca Hoxhën, aksioneren e Top Channel, e cila mesa duket i ka mbushur mendjen të kthehen disa personazheve të emisionit të humorit.

Por përtej kësaj, disa aktorë nuk kanë pranuar të bëjnë pazare dhe kanë vendosur të largohen përfundimisht nga “Portokalli”. Njëra prej tyre është aktorja shumë e dashur për publikun Egla Ceno.

Ajo ka konfirmuar lajmin dhe në një prononcim për “Iconstyle”, ka deklaruar se ka pasur mospërputhje artistike me regjisorin Altin Basha.

LEXO EDHE:  Ja kush është mafiozi që i çon qesen me para kryebanditit Edi Rama

LEXO EDHE:  Nga Albana Vokshi/ Rama pro oligarkëve, përgjysmon tatimin mbi dividentin

“Nuk do jem më në ‘Portokalli’ për arsye krejt profesionale: Mospërputhje artistike me regjisorin. Momentalisht jam duke rikthyer në Teatër ‘Zyrtarisht Beqare’ që do hapi edicionin e 22-të të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit në Elbasan, nga data 30 Shtator deri në datë 4 Tetor dhe po punoj për një action short movie. Ndoshta Portokallisë i rikthehem në të ardhmen”, është shprehur Egla Ceno./ CNA.al

Kërcënuan me largime/ Zb*then aktorët e Portokallisë

Largimet e bujshme/ Pse ka plasur konflikti i aktorëve të Portokallisë me Ben Blushin?!

Nuk kanë të ndalur largimet nga Top Channel/ Një tjetër aktor braktis “Portokalli” pas më shumë se një dekadeEkskluzive-Largohet moderatori kryesor i Portokallisë/ Përplasje me Ben Blushit

Xhemi Shehu e konfirmon publikisht/ “Do largohem nga ‘Portokalli’”

Plas në Top Channel/ Ben Blushi “shpartallon” Portokallinë

Ekskluzive-Dorëzohet Ben Blushi/ Portokalli qendron në Top Channel

LEXO TE PLOTE

Lajme

Raporti/ Kompanitë e medias sociale po fshijnë provat për krime lufte

Publikuar

-

Nga

Kompanitë e mediave sociale po heqin video dhe imazhe që sipas një raporti të ri nga organizata Human Rights Watch mund të jenë jetike në ndjekjen penale të krimeve të rënda. Facebook, YouTube dhe Twitter përmes formulave algoritmike të Inteligjencës Artificiale për heqin video që konsiderohen të papërshtatshme ose të paligjshme. Organizata Human Rights Watch thotë se prova që mund të jenë jetike, janë duke humbur ose shkatërruar.
Ky është sistemi rus nga u lëshua raketa, që prokurorët thonë se u shkaktoi rrëzimin e avionit të kompanisë “Malaysian Airlines” MH17 në vitin 2014.

Videot u grumbulluan nga faqet e mediave sociale nga organizata Bellingcat – provat e së cilës u përdorën nga një ekip shumëkombësh që drejtoi hetimet. Rusia mohon përgjegjësinë.

“Ajo që dimë nga Bellingcat është se në fazat e mëvonshme të hetimit, ata u kthyen për të parë burimet, disa nga postimet e mediave sociale që ata do të kishin përdorur për të mbështetur hetimet e tyre, në mënyrë që t’ua paraqisnin ato autoriteteve gjyqësore në Holandë. Por vunë se ato ishin hequr”, thotë Belkis Wille me organizatën Human Rights Watch.

Provat nga mediat sociale luajnë një rol qendror në shumë hetime, si këto video të zbuluara nga Amnesty International që pretendojnë se tregojnë abuzime të kryera nga ushtria nigeriane gjatë ofensivës së saj kundër grupit terrorist Boko Haram. Në raportin e saj të ri – të titulluar ‘Video të Padisponueshme’ – Human Rights Watch paralajmëron se provat jetësore po fshihen.

“Ajo që kemi filluar të vërejmë vitet e fundit, veçanërisht që nga viti 2017, është se ne mund të shohim një video ku le të themi ushtarë ekzekutojnë dikë, ose një video propagandistike të ISIS-it, dhe nëse pesëmbëdhjetë minuta ose një orë më vonë do të ktheheshim për të parë përsëri videon, ajo është zhdukur papritur”, thotë Belkis Wille.

LEXO EDHE:  Rama mesazh qytetarëve/ “Përdorni dizifektantin pasi nuk është për zbukurim”

LEXO EDHE:  Ja kush është mafiozi që i çon qesen me para kryebanditit Edi Rama

Kompanitë e mediave sociale i thanë organizatës Human Rights Watch se atyre u kërkohet me ligj të heqin materiale që mund të jenë ofenduese ose që nxisin terror, dhunë ose urrejtje. Ashtu si moderatorët njerëzorë, shumë përdorin gjithashtu algoritme të inteligjencës artificiale për të fshirë materialet.“Në ditët e sotme këto algoritme janë aq të efektshme saqë po heqin përmbajtjen brenda një minute të postimit. Kështu që, asnjë përdorues nuk arrin ta shoh përmbajtjen para se ajo të hiqet”, thotë Belkis Wille.

Kjo përfshin agjencitë e zbatimit të ligjit që ndjekin dënimet penale. Gjykata Penale Ndërkombëtare lëshoi urdhrin e saj të parë të arrestimit në 2017 bazuar kryesisht në provat e mbledhura nga mediat sociale, për komandantin libian Mahmoud Al-Werfalli, i akuzuar për vrasjen e disa robërve të luftës.

Grupet e shoqërisë civile si Arkivi i Sirisë po përdorin videot në mediat sociale për të dokumentuar krime të mundshme të luftës – përfshirë përdorimin e armëve kimike.

“Ajo që po kërkojmë është krijimi i një lloj mekanizmi global, një lloj arkivi apo biblioteke”, thotë Belkis Wille.

Human Rights Watch thotë se është në dialog me kompanitë e mediave sociale për krijimin e një arkivi të tillë. Twitter tha se nuk është në gjendje t’u sigurojë organizatave të shoqërisë civile qasje në përmbajtjen e përdoruesve pa një urdhër të duhur ligjor. Facebook-u dhe YouTube nuk iu përgjigjën kërkesave të Zërit të Amerikës për komente deri në momentin e këtij publikimi./VOA

LEXO TE PLOTE