Connect with Us

Studiuesit amerikanë testojnë një vaksinë për koronavirusin/ Vullnetare del nëna e dy fëmijëve

Bota

Studiuesit amerikanë testojnë një vaksinë për koronavirusin/ Vullnetare del nëna e dy fëmijëve

Publikuar

-

Studiuesit amerikanë kanë testuar sot një vaksinë eksperimentale për koronavirusin, i cili ka marrë mijëra jetë njerëzish në shtete të ndryshme.

Vaksina është injektuar në trupin e një gruaje të shëndetshme që ka dalë vullnetare, e quajtur Jennifer Haller. Shkencëtarët në Institutin Kërkimor Kaiser Permanente Washington në Seattle janë duke pritur me ankth rezultatet e para të vaksinës eksperimentale.

“Të gjithë ndihemi kaq të pafuqishëm. Kjo është një mundësi e mahnitshme për mua për të bërë diçka”, tha vullnetarja 43-vjeçare, e cila është nënë e dy adoleshentëve. Edhe fëmijët e saj mendojnë se është një gjë e mirë që nëna e tyre po merr pjesë në studim.

LEXO EDHE:  Shënohet viktima e parë e koronavirusit jashtë Kinës

Studimi është në fazën e parë dhe pritet që të eksperimentohet edhe te persona të tjerë, por pavarësisht kësaj edhe nëse rezulton i suksesshëm, doktor Anthony Fauci deklaron se vaksina nuk do të ishte e disponueshme për përdorim të gjerë për 12 deri në 18 muaj./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Koment/ Virusi Corona e arti i së mundshmes

Publikuar

-

Nga

Politika, thuhet gjithmonë, është arti i së mundshmes. Kjo fjali zakonisht shoqërohet me një ngritje të supeve dhe shqiptohet kur nuk merren në moment vendime të rëndësishme, kur hidhen dëm mundësitë për të ardhmen apo kur padrejtësitë nuk luftohen me vendosmëri.

Pas një jave të mirë ngjarjesh percepituese nxituese dhe vendimesh që kanë ndikim të gjerë në jetën publike dhe private, njeriu fshin sytë me habi: e mundur është në fund të fundit, shumë më tepër sesa mendohet në përgjithësi.

Prioriteti i ekonomisë – jo më në fuqi

Papritur janë shkencëtarët ata që përcaktojnë tonin në politikë. Modele kompjuterike bëhen bazë për vendime largvajtëse. Prioriteti i ekonomisë që mbizotëron përndryshe së paku është pezulluar përkohësisht. Përballë kërcënimit shumë konkret nga COVID-19, ka zënë vend një ndjenjë vendosmëri e tipit “Ne do t’ia dalim mbanë – pavarësisht se si”.

Sado e mprehtë dhe e rrezikshme është pandemia e Coronas, ajo është më urgjentja, por në asnjë mënyrë kërcënimi i vetëm për njerëzit në planetin blu. Marrim për shembull fushën e mjedisit, bie fjala ndryshimin e klimës: shkencëtarët kanë paralajmëruar për këtë prej dekadash. Modele kompjuterike shumë bindëse tregojnë me ngulm, se si do të ndryshojë jeta në Tokë, po të mos merren masa vendimtare – sa më herët, aq më mirë.

Deri tani, kjo nuk ka çuar në asnjë veprim vërtet vendimtar. Ose një problem tjetër mjedisor: flakja gjithnjë e më shumë pa kriter dhe ngarkimi i tokës me mbeturina plastike. Ose zhdukja masive e specieve. Në shumicën e rasteve ne e dimë saktësisht se çfarë duhet të bëjmë. Por ajo që ndodh është shumë pak e shumë ngadalë.

Matthias von Hein

LEXO EDHE:  Mjekonte të prekurit në Kinë/ Ndërron jetë doktori i parë nga koronavirus

LEXO EDHE:  Shënohet viktima e parë e koronavirusit jashtë Kinës

Sigurisht që është më e lehtë të mobilizosh një shoqëri të tërë kur bëhet fjalë për mbrojtjen konkrete të jetës tënde dhe atë të njerëzve të tu të dashur. Po të mos luftohet në të ardhmen një rrezik të perceptohet si abstrakt. Ose një rrezik që shfaqet ndoshta më fort në vende të tjera sesa te ti.

E mundur është shumë më tepër nga ajo që mendohet

Kësaj i shtohet problemi i qylaxhinjve. Po të mbetemi te shembulli i ndryshimit të klimës: nga masat që merren tani, ato që përfitojnë nuk janë vetëm vendet që i paguajnë dot këto masa.
Sidoqoftë, dikur, pandemia e Coronas do të jetë pjesë e historisë. Nëse atëherë dikush na thotë që politika është vetëm arti i së mundshmes, atyre mund t’u kujtojmë se ajo që është e mundur është shumë më tepër nga ajo që mendon.

Doni të njiheni me shifrat aktuale rreth virusit korona? – Klikoni në këtë hartë  interaktive të Universitetit ”Johns Hopkins“ në Baltimore, SHBA

LEXO TE PLOTE

Bota

Bilanc i frikshëm në Itali/ 349 të vdekur në 24 orët e fundit

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 2158 numri i viktimave nga koronavirusi në Itali, nga të cilët 349  vetëm në 24 orët e fundit.

Ndërkohë numri i të infektuarve në tolal është 27 980,  2749 prej të cilëve fatmirësisht janë shëruar.

1851 po kurohen në terapi intesive, 11025 në struktura spitalore e 10197 në kushte shtëpie.

LEXO EDHE:  Mjekonte të prekurit në Kinë/ Ndërron jetë doktori i parë nga koronavirus

Rajoni i Lombardisë është më shqetësuesi në përhapjen e pandemisë Covid -19. Deri më sot ky territor ka regjistruar 14 649 të infektuar e 1420 viktima me koronavirus.

LEXO TE PLOTE

Bota

Masa drastike nga koronavirusi/ Mbyllet zona Shengen

Publikuar

-

Nga

Bashkimi Europian ka propozuar masa drastike sipasojë e situatës nga koronavirusi, duke ndaluar levizjen në zonën Schengen për 26 vendet anëtare të saj.

Pas një takimi të G7, presidentja e KE Ursula von der Leyen tha se duhet të ndalohet hyrja në vendet e Bashkimit Europian të të gjithë ekstrakomunitarëve, përfshirë edhe shqiptarët.

“Prandaj u propozoj krerëve të shteteve dhe qeverive të vendosin kufizime të përkohshme për udhëtimet. Këto kufizime duhet të qëndrojnë në fuqi, të paktën fillimisht, për një periudhë prej 30 ditësh, por ato mund të zgjaten nëse është e nevojshme” theksoi presidentja e KE-së.

LEXO EDHE:  Mjekonte të prekurit në Kinë/ Ndërron jetë doktori i parë nga koronavirus

LEXO EDHE:  “Të gjithë skenarët janë në tavolinë”/ Kreu i OBSH mesazh paralajmërues për koronavirusin

Propozimet pritet të miratohen nzyrtarisht nesër në thirrjen e konferencës së Këshillit Evropian./CNA.al

LEXO TE PLOTE