Connect with Us

Pipero apel qytetarëve/ “Mos shihni shifrat, gjithësecili nga ne mund të jetë i infektuar”

Lajme

Pipero apel qytetarëve/ “Mos shihni shifrat, gjithësecili nga ne mund të jetë i infektuar”

Publikuar

-

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero deklaron se në vend mund të ketë 500 persona të infektuar por që nuk kanë shenja dhe nuk e dinë që janë me koronavirus.

Pipero thotë se gjithësecili nga ne mund të jetë i infektuar, ndërsa kërkoi që qytetarët të zbatojnë këshillat që i janë dhënë.

“Nga eksperienca e mëparshme e marrë nga Kina dhe Itali, për çdo rast ka 1-2 të infektuar të tjerë të fshehur. Janë 51 të infektuar por në total mund ta kenë virusin 500 persona. Po ashtu mësua nga eksperienca me Kinën dhe Italinë bumi është nga fundi i javës së 3 apo të 4.  Duhet theksuar se shumë mund të jenë të infektuar por nuk manifestojnë sëmundje. Gjithësecili nga ne mund të jetë i infektuar, por shqiparët nuk duhet të shohin shifrat, nuk duhet të shofin statistikat, ato t’ia lemë shkencëtarëve. Qytetarët duhet të zbatojnë të gjitha këshillat”, u shpreh mjeku në emisionin “Open”./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Tërmeti i 26 nëntorit/ Rama: Publikohet thirrja për tenderin e shkollave

Publikuar

-

Nga

Publikohet thirrja për tenderin ndërkombëtar të shkollave.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama gjatë një videolive në rrjetet sociale, ku foli për betejën me koronavirusin dhe për rindërtimin e banesave të shembura nga tërmeti i 26 nëntorit.

Kreu i qeverisë deklaroi se 7.9 miliardë lekë janë vënë në dispozicion për ndërtimin e shkollave dhe konvikteve, ndërsa 8.7 miliardë për banesat.

“Sot, tani që ne po flasim ne kemi nxjerrë thirrjen publike për tenderin ndërkombëtar të shkollave. 7.9 miliardë lekë, pra 79 milion dollarë pa tvsh për shkolla të reja, për 59 shkolla të reja, 8 konvikte që do ndërtohen nga e para në Universitetin Bujqësor dhe 4 konvikte të reja në Qytetin Studenti. Këto dhe 8.7 miliardë për shtëpitë tanimë janë të shpallura prej disa ditësh, bëjnë plot 16.6 miliardë ose 160 milionë dollarë, të cilat kjo qeveri as nuk do t’i lëvizë nga destinacioni, as nuk do t’i lërë pa paguar në kohë edhe sikur të gjithë donatorët të na thonë ndjesë t’i kam por tani kemi koronën”, tha Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Çdo rast i konfirmuar llogaritet si 5 të infektuar”/ Arben Gjata tregon spitalet e vëna në dispozicion

Publikuar

-

Nga

Koordinatori i Task Forcës për Koronavirusin dhe Rektori i Universitetit të Mjekësisë, Arben Gjata deklaroi pasditen e sotme se çdo rast i konfirmuar me koronavirus llogaritet si 5 të prekur.

Gjata e cilësoi Urgjencën Kombëtare si një nga investimet më të rëndësishmë që është bërë, ndërkohë që i kërkoi sërish vullnetarëve t’i bashkohen stafit mjekësor.

Teksa u pyet në studion e Abc News, rektori i “Universitetit të Mjekësisë” tregoi se Spitali Infektiv do të pajiset edhe me burime të tjera, konkretisht me 25 deri në 28 respiratorë.

Ai zbuloi se aktualisht janë në dispozicion 100 deri në 120 shtretër, por nëse kalohen kapacitetet është parashikuar të kthehen në spitale COVID-19 spitali “Shefqet Ndroqi”, ish-kirugjia 2 dhe 3, si dhe më pas do të rishikohet edhe për hapësira te “Spitali Amerikan”.

LEXO EDHE:  Dyshohet me koronavirus, pasi u kthye nga Italia/ Gruaja nga Lushnja izolohet në karantinë

LEXO EDHE:  Përhapja e koronavirusit në Itali/ Ambasada shqiptare bën njoftimin e rëndësishëm

“Nga pikëpamja shkencore, ky virus ka një pjesë të fshehur. 80% e rasteve nuk janë me shenja klinike. Nesë preket 1-2 për qind e popullsisë do shpallet epidemia. Rastet e diangostikuara duhen shumëzuar me pesë për të parë se sa mund të jetë numri i të prekurve në vend. Shumë shpejt do të trajnohen të gjithë mjekët e familjes, do të bëhen publike të gjithë numrat e telefonave. Parimi i parë në këtë sëmundje është se nëse nuk mbrohet stafi mjekësor do të humbin njerëz në shërbim. Është propozuar që konsultat për të sëmurët kronik të bëhen nëpërmjet telefonit me mjekun e familjes”, nënvizoi Gjata./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Po bëjmë organizime për javën tjetër”/ Besa Shahini: Do vijojë mësimdhënia online

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Arsmimit Besa Shahini ka treguar se duke filluar që nga dita e nesërme do të bëjnë organizime për mësimdhënien gjatë javës tjetër.

Shahini tha se aktualisht do të vijojë mësimdhënia online dhe se do të merren masa që në leksione të mos jetë më shumë se një mësues në dhomë.

Ministrja deklaroi në një lidhje me emisionin “Rudina” në Tv Klan, se deri më tani janë dezinfektuar disa shkolla dhe po vijohet me dezinfektimin e të tjerave.

Ajo nuk harroi të falenderojë stafin arsimor për të gjithë bashkëpunimin, pasi theksoi se janë disa grupe që po kordinojnë gjithë punën. Sipas saj, qëllimi prioritar është të finalizohen të gjitha leksionet online.

LEXO EDHE:  Dyshohet me koronavirus, pasi u kthye nga Italia/ Gruaja nga Lushnja izolohet në karantinë

LEXO EDHE:  OSHEE publikon shifrat zyrtare për 2019-ën/ 7.4 miliardë lekë humbje

Ndërkohë, teksa u pyet se si e kalon kohën, Shahini tha se gjatë gjithë ditës komunikon me mësuesit, bën videomesazhe dhe gatuan lehtë për vete./ CNA.al

LEXO TE PLOTE