Connect with Us

Ndalimi i lëvizjes në këmbë/ Noka i përvishet Ramës: Po përpiqesh të na çmendësh të gjithëve

Politikë

Ndalimi i lëvizjes në këmbë/ Noka i përvishet Ramës: Po përpiqesh të na çmendësh të gjithëve

Publikuar

-

PD heq Flamur Nokën nga Kukës/ Zbulohet ku do kandidojë ish deputeti

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Flamur Noka, ka reaguar pas urdhrit të Kryeministrit Edi Rama, i cili lajmëroi qytetarët se nuk do lejohet as lëvizja në këmbë pas orës 18:00.

Në reagimin e tij në rrjetet sociale Noka shkruan se loja e kryeministrit me lloqe katundi nga Surreli është e rrezikshme dhe se po përpiqet të na çmendë të gjithëve

“Perfundimisht kryeministri yne duhet konsideruar i rrezikshem …Loja qe po luan vetem me lloqe katundi nga ekrani ne Surrel , pa dal asnje dite ne pune dhe pa asnje mase konkrete ne sitsemin shendetesor eshte loje me rrisk te larte ne kurriz te shendetit te shqiptareve eshte e rrezikshme e deri ne kriminale.

Qe ne shkurt PD dhe opozita dhane alarmin dhe percaktuan masat qe duhen marre per ti bere balle kesaj situate te rende . U kerkua te sigurohen maska per popullaten ,te siguroheshin tampone te mjaftueshem nderkohe kryeministri tallej me thirrjet tona .U kerkua te kontrollohej cdokush qe vinte nga Italia e te zbatohej karantina e detyrueshme ndersa kryeministri na percmonte..Ngritem zerin fort qe te siguroheshin aparate respiratore dhe medikamente si garanci per te perballuar valen goditese te Covid 19 por cdo gje binte ne vesh te shurdher ..

Pervec keshillave per te lare duart e per te bere joga cfare masash ka marre ai per sistemin shendetesor? Zero. Vetem vetburgosje pa afat per te gjithe.. .E shikoni cfare po ben qeveria italiane ,,ajo gjermane dhe vende tjera duke shtuar 4000 e 10000 poste reanimimi dhe blere po aq aparate respiratore .Shto ketu edhe miliardat qe po shkojne per blerjet e medikamendeve qe jane vertetuar ne Kine dhe ne Itali qe japin efekt rrezikshem ..

Edhe sivllai i tij Vuçiç mbreme deklaroi masat dhe qetesoi popullaten e vendit te tij duke i thene se ka rezerva ushqimore jo per kater muaj por per 4 vjet e ka blere medikamente dhe aparate respiratore qe ti bej balle me sukses kesaj beteje.Edhe Kosova qe eshte shtet shume me i vogel se ne akordoi 10 milion euro per pajisje e .A e din ky Kryeminister se disa antivirale qe jane vertetuar efektiv nuk egzistojne thuajse ne listen e barnave ne vendin tone dhe disa medikamente qe luftojne komplikacionin kryesor jane ne sasi te paperfillshme .

LEXO EDHE:  A e solli PD gjermanin plangprishës?/ Nga Andi BUSHATI

A e din ky kryeminister qe numri i aparateve respirator eshte i paperfillshem??Per keto masa sja ndjen kryeministritas te flas e jo me ti ndermarre ..A e ka degjuar njeri te flas per keto ??Asnjehere ..Per check up -in e Vilmes nuk i kurseu 120 milion Euro …Ndaj eshte i rrezikshem Sepse kryeministri yne ben vetem lloqe nga bunkeri .Asnje mase nuk degjojme te thote per te forcuar sistemin shendetesor qe te jete ne gjendje te perballoje valen goditese qe pritet te vije se shpejti.Te vetmet masa jsne burgosja kolektive pa afat dhe kercenime per gjoba e burg kush nuk i bindet .

Masa tjeter e rrrzikshme eshte mbyllja” e embel”mediave qe shqiptaret mos kene mundesi te mesojne te verteten por vetem ate qe do ju vij nga bunkeri i Surrelit .Kjo sjellje e nje kryeministri pa masa per fuqizim te sistemit shendetesor eshte e rrezikshme .Ai mbase eshte i bindur se Covid 19 e lufton me propogande pa masa drastike financiare per shendetesine dhe ekonomine. Por kjo eshte cmenduri..Dhe tashme po perpiqet te na cmend te gjjtheve.”

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Anisa Bahiti: Mos e gjuani me gur LSI, ajo ju bëri milionerë!

Publikuar

-

Nga

Anisa Bahiti: Mos e gjuani me gur LSI, ajo ju bëri milionerë!

Kryetarja e Lëvizjes Rinore për Integrim në Elbasan, Anisa Bahiti, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, për largimet e anëtarëve të LSI nga kjo parti duke iu bashkuar PS.

Në shkrimin e saj ajo shprehet se këta individë po largohen pasi u bënë milionerë nga LSI dhe se partia për ta ishte si hotel me 5 yje.

‘Disa nga njerëzit më të pushtetshëm të LSI ndër vite po largohen dhe më e bukura është se, bëjnë sikur kanë qenë të persekutuar.

Po largohen ata që LSI e kanë pasur më shumë se shtëpinë e tyre, ata që e kanë pasur hotelin e tyre, ose me saktë, suitën me 5 yje . Ata që, kur ishte Berisha në pushtet, ishin drejtorë, deputetë, ministra e kryetarë bashkie e minibashkie. Ata që, kur ishte LSI me Ramën në pushtet, ishin sërish ministra, deputetë e drejtorë. Po largohen duke e gjuajtur LSI me gurë, kur në fakt ata morën vetëm të mira materiale dhe pushtet personal prej saj, ata që mijëra të rinj shqiptarë, një ndër të cilët edhe unë, që votojnë ndër vite, u kanë zënë rrugën dhe i kanë marrë peng të ardhmen. Po. Sepse në pushtet ata favorizonin karrierën e nipave, mbesave, vëllezërve dhe të përkëdhelurve të tyre. Në të njëjtën kohë që deputeti i Beratit ishte Ministër, ishte dhe deputet dhe kishte vëllain drejtor të targave dhe patentave të qarkut të Durrësit. Kështu dhe shume të tjerë…

Fatkeqësisht ata për shumë kohe gëzuan mbështetjen dhe mbrojtjen deri në sektarizëm dhe krahinalizëm të drejtuesve të LSI. Aq i dhimbshëm është ky fakt sa, këta mysafirë të “hotelit me 5 yje” po largohen pa paguar, duke ja lënë borxhet në kurriz elektoratit, anëtarësisë dhe rinisë së partisë. Sërish askush nuk u kërkon ndjesë atyre mijëra vetëve për deputetët,ministrat dhe drejtorët të cilët iu vunë mbi kokë ndër vite .

LEXO EDHE:  Blushi dhe Vjollca thërrasin në ndihmë koronavirusin

LEXO EDHE:  Intervista me djalin e kryeministrit/ Gregori “sfidon” hapur Ramën

Ishin po ata drejtues që nuk pyetën asnjë ditë elektoratin dhe anëtarësinë a duhet të largoheshin nga parlamenti, a duhet të braktisnin zgjedhjet e pushtetit vendor, duke i lënë njerëzit rrugëve të vetmuar përballë pushtetit më të çmendur të të gjitha kohërave të ortakëruar me oligarkinë vendase.

Për çdo kënd që kishte mendimin ndryshe për këto dy çështje automatikisht kishte një dënim, “pushkatim” politik nga sekti drejtues, pavarësisht kontributeve ndër vite dhe mbështetje pa kusht ndaj deputeteve, drejtorëve dhe ministrave që po i braktisin sot duke shkuar tek “Rilindja”.

Fatmirësisht autorja e këtij shkrimi nuk është më pjesë e asnjë strukture drejtuese të LSI dhe është drejtuese e një media modeste rajonale, si e tillë u bën dy thirrje atyre që po ikin; së pari, mos godisni me gurë partinë që ju bëri milionerë. Dhe të rinjëve ; votojeni LSI-në sa më shumë por vetem nëse ajo ka një program konkret dhe strategji reale për ju . Dhe mbi të gjitha kërkojini llogari drejtueseve që të mos ju vënë më në krye vetëm ata që iu përmbushin oreksin sektit të tyre dhe të kërkojnë ndjesë me fakte dhe jo vetëm me fjalë për milionerët që po e shkelmojnë duke ikur tek “Rilindja”!

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi akuza Veliajt/ Po tenton të blejë njerëzit e LSI, i josh me punësime në Bashki

Publikuar

-

Nga

Kryemadhi akuza Veliajt/ Po tenton të blejë njerëzit e LSI, i josh me punësime në Bashki

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi gjatë një takimi me disa banore te kryeqytetit hodhi akuza ndaj Bashkisë së Tiranës, se po tentojnë të blejnë njerëzit e LSI-së.

Gjatë fjalës së saj, Kryemadhi akuzoi drejtpërdrejt Erion Veliajn duke thënë se ai tentoi të blejë ish-deputeten Silva Caka.

“Dje kemi qeshur dhe kemi lluar të bëjmë barcaleta tashmë sepse ju janë turrur të gjithë njerëzve që janë protagonistë apo individë të LSI apo LRI dëgjojmë dhe qeshim nga ana tjetër e telefonit sesi drejtorë të bashkisë marrin dhe ju premtojnë vende punë anëtarëve të LSI për t’i futur në Bashkinë e Tiranës.

Ose më qesharakja është sesi Lali Eri fton Silva Cakën, deputeten e LSI, dmth janë këto janë banalitete që gjejnë vemje politike të cilat faktikisht Shqipëria për hir të së vërtetës e ka këtë defekt.

LEXO EDHE:  Kryemadhi “masakron” Ramën/  Numëron dështimet e qeverisjes

LEXO EDHE:  Kërkesa për kartën e studentit/ Rama jep lajmin e mirë

Dhe gjithmonë duhet rigjenerimi, rifreskimi i klasës  politike për të sjellë njerëz të rinj, gura të reja dhe çdo konsumim politik që vjen të cilët faktikisht i kanë dhënë kosto politike  grupeve të caktuara politike apo njerëzve të caktuar. Kjo është demokracia”, tha ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Horror në Presidencë/ Ilir Meta kërcënon dhe intimidon verbalisht Silva Cakën

Publikuar

-

Nga

Horror në Presidencë/ Ilir Meta kërcënon dhe intimidon verbalisht Silva Cakën

Largimi i emrave me peshë nga LSI që i janë bashkuar PS kanë sjellë panik për degradimin e partisë së Ilir Metës.

Gazetari Bledi Mane ka nxjerrë detaje nga këto lëvizje, duke u shprehur se presidenti Ilir Meta ka nisur kërcënimet dhe intimidimet verbale ndaj ish deputetes Silva Caka, pasi kjo e fundit i ka vënë në dukje degradimin e LSI.

Mane shprehet se LSI do i largohet një tjetër emër në 14 shkurt, dhe ai është Edmond Haxhinasto i cili është deleguar në Njësinë 4.

Postimi i plotë i Bledi Manes:

Mesditën e së martës shërbimi i sigurisë së Gardës së Republikës brenda Presidencës, njoftoi urgjentisht komandën qëndrore për një incident që ndodhte ndërkohë. Nga brenda zyrës së Presidentit Ilir Meta vinin klithmat dhe ulërimat e frikshme të një burri që shoqëroheshin me qarjen dhe refuzimin e një zëri femëror. Ndërkohë në protokollin e vizitorëve të Presidentit gjendej i shënuar vetëm emri i ish deputetes së LSI-së Silva Caka.

LEXO EDHE:  Blushi dhe Vjollca thërrasin në ndihmë koronavirusin

LEXO EDHE:  Blushi dhe Vjollca thërrasin në ndihmë koronavirusin

Zonja në fjalë ishte thirrur nga Ilir Meta urgjentisht dhe po i kërkohej llogari pse nuk pranonte të punonte e të kandidonte në Njësinë Nr.4 në kryeqytet. Situata po agravohej dhe Ilir Metës po i linin nervat. Iu turr në mënyrë kafshërore një femre duke e fyer, poshtëruar e kërcënuar.

Pavarësisht degradimit presidencial, ashtu stoike ish deputetja Caka ia qartësoi prerë Ilir Metës se partia e LSI po degradonte dhe shumë zëra dhe shumë emra të arsyeshëm po i largoheshin.

Pas Nasip Naços, Lefter Kokës, Aleksandër Lipivanit, Gledjon Rehovicës, Silva Cako është një tjetër poltikane e re që nuk gjen dot veten në partinë familjare Meta. Ndërkohë në Njësinë 4 është deleguar Edmond Haxhinasto i cili sipas grafikut pritet të largohet nga LSI-ja më 14 shkurt./CNA.al

LEXO TE PLOTE