Connect with Us

Masat kundër koronavirusit/ Ambasada Gjermane bën njoftimin e rëndësishëm

Sociale

Masat kundër koronavirusit/ Ambasada Gjermane bën njoftimin e rëndësishëm

Publikuar

-

Ambasada Gjermane në vendin tonë bën të ditur se nisur nga situata e koronavirusit, ka mbyllur zyrën e vizave dhe pashaportave, deri në një njoftim të dytë.

“Nisur nga gjendja aktuale zyra e vizave dhe pashaportave të Ambasadës Gjermane në Tiranë do të vazhdojnë të mbeten të mbyllura për publikun deri në një njoftim të dytë. Kjo vlen edhe për çështje të tjera konsullore sikundër janë vërtetimet, legalizimet dhe lejet e kalimit të kufirit, thuhet në njoftimin e ambasadës gjermane.

Më tej, thekson se “Të gjithë personat, që kanë një datë të konfirmuar aplikimi, i cili është i pamundur për shkak të mbylljes së Ambasadës, do të njoftohen automatikisht me email në momentin e duhur lidhur me datën e re të aplikimit. Jeni të lutur të verifikoni emailet, që ju mbërrijnë në SPAM”.

LEXO EDHE:  Keni kartëmonedha 500 lekëshe të vitit 1991?/ BSH bën një njoftim të rëndësishëm

“Lutemi të hiqni dorë nga pyetjet individuale lidhur me datën e re të aplikimit, pasi kërkesa të tilla për fat të keq nuk mund të marrin përgjigje. Për aplikimet e bëra deri më tani: Ambasada do të njoftojë ata aplikues, pashaportat e të cilëve duhet të tërhiqen pas lëshimit të vizës përkatëse. Në raste urgjente drejtojuni ju lutem Ambasadës me email apo në rrugë telefonike. Qëndroni të informuar rredh gjendjes së mëtejshme përmes faqes sonë të internetit”-thuhet në njoftim.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Ju lutem të bëhemi të gjithë pjesë e zgjidhjes”/ Manastirliu thirrje qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu i ka drejtuar një apel të fortë qytetarëve, që të bashkëpunojnë me personelin shëndetësor dhe të ndajnë çdo informacion me ta.

“Një thirrje kam për të gjithë. Ju lutem, ju lutem të bëhemi të gjithë bashkë pjesë e zgjidhjes. Ndani me stafet tona cdo informacion. Kështu lehtësoni punën e tyre”-tha Manastirliu.

Po ashtu ajo tha se 2268 mjekë, infermierë, farmacistë, ekspertë të shëndetit publik, studentë të Mjekësisë, i janë përgjigjur thirrjes së Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për t’ju bashkuar frontit të parë të luftës me COVID-19.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Këshillat e ekspertit të CNN/ Si të mbrohemi nga koronavirusi?

Publikuar

-

Nga

Eksperti i CNN për shëndetësinë, Doktor Sanjay Gupta u është përgjigjur pyetjeve të qytetarëve lidhur me koronavirusin.

Ndiqni këshillat e tij sesi duhet të sillemi në një ambient pune apo në kushtet e izolimit.

Kur bëhet fjalë për marrjen e masave paraprake kundër Covid-19 ose koronavirusit të ri në zyrë, çfarë mund të bëjnë punonjësit?

“Unë mendoj se rregullat bazë duhet të zbatohen, padyshim. Nëse jeni i sëmurë, mos shkoni në punë. Kjo duhet të zbatohet me apo pa përhapjen e koronavirusit. Nëse shihni dikë të sëmurë, padyshim nuk duhet të qëndroni afër atij personi dhe kur them se mos qëndroni afër atij personi, distanca që ato pika spërklash përhapen është zakonisht nga 1 deri në 2 metra. Pra, kjo është një lloj largësie e sigurt për sa i përket një distance sociale brenda një hapësire zyre, gjithashtu brenda çdo lloj hapësire tjetër.

Kjo është arsyeja pse shumë evente me grumbullime masive po anulohen, pasi është e vështirë të ruash distancën sociale, duke qenë se personat ulen apo qëndrojnë pranë njëri-tjetrit. Prandaj, ruani distancën dhe qëndroni në shtëpi nëse jeni sëmurë. Pastroni hapësirat sa më shumë që të jetë e mundur, bëhuni ai personi i fiksuar pas pastrimit për pak kohë. Unë kam qenë i tillë për shumë kohë. Mendoj se ju mund të përfitoni nga kjo”.-raporton A2 CNN.

Çfarë rekomandoni për të ruajtur shëndetin tonë mendor, ndërsa rrisim distancën sociale dhe punojmë nga shtëpia?

LEXO EDHE:  Punime në rrjet/ OSHE: Ja zonat pa energji elektrike  

LEXO EDHE:  Keni kartëmonedha 500 lekëshe të vitit 1991?/ BSH bën një njoftim të rëndësishëm

“Kjo është një pyetje e mirë dhe personalisht po mendoj shumë për këtë në fakt, kryesisht për miqtë dhe familjen time. Para së gjithash, distancimi social nuk do të thotë izolim social. Mendoj se ka shumë mënyra, me të cilat mund të qëndrojmë në kontakt dhe ndoshta më shumë se sa bëjmë zakonisht. Diçka rreth këtij virusi, që kam kuptuar ndërsa kam raportuar për të dhe kam biseduar me shumë persona në Shtetet e Bashkuara dhe në vende të tjera të botës, është se ne jemi në këtë betejë të gjithë së bashku.

Ky është një virus që prek këdo dhe nuk kursen askënd. Ne jemi të gjithë bashkë në këtë situatë dhe jemi në një pozicion ku sjelljet tona individuale kanë një ndikim të madh për personat përreth nesh. Shëndeti juaj varet shumë në sjelljet e mia dhe shëndeti im është kaq i varur në mënyrën e sjelljeve tuaja. Kështu që nëse ju praktikoni një higjienë të mirë dhe po siguroheni që nuk jeni një burim shpërndarjeje, ju nuk po e bëni këtë vetëm për veten, por për të gjithë personat që ju rrethojnë”.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Andi Përmeti thirrje të fortë qytetarëve/ “Rri në shtëpi. Bëje për prindërit, bëje për gjyshërit”

Publikuar

-

Nga

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti iu ka drejtuar një thirrje të fortë qytetarëve që të zbatojnë masat kundër koronavirusit dhe të qëndrojnë në shtëpi.

Në një postim në rrjetet sociale, deputeti Përmeti thekson se lajmi i keq sot ishte se përveç shtimit të rasteve të të prekurve, koronavirusi ka infektuar edhe tre infermierë dhe një mjek.

Përmeti shkruan se të gjithë duhet të ndërgjegjësohemi për t’iu treguar të vërtetën mjekëve.

“Nje falenderim per te gjithe mjeket te cilet sot po rrezikojne jetet e tyre dhe te familjareve te tyre per te shpetuar tonat.

Ne duhet jo vetem te jemi mirenjohes ndaj tyre por sot me shume se kurre ne duhet ti mbrojme ata sepse vetem ata mund te na shpetojne ne neser.

Sot, lajmi i keq nuk ishte vetem rritja e numrit te personave te dale pozitive me CoVid-19 por edhe diagnostikimi pozitiv i nje mjeku dhe tre infermiereve, te cilet nuk ishin vene ne dijeni nga nje vizitor per udhetimin e tij ne Itali.

Raste te ngjashme, ku pacientet genjejne ekipet mjekesore kane ndodhur ne disa qytete te Shqiperise duke sjell vetekarantinimin e disa mjekeve dhe infermiereve te cilet te pakten per 14 dite nuk mund te jene ne sherbim te personave te semure.

LEXO EDHE:  Kryeprokurori Llalla refuzon takimin me Saimir Tahirin

LEXO EDHE:  Kujdes!/ Ambasada e SHBA bën njoftimin e rëndësishëm

Te gjithe duhet te ndergjegjesohemi per ti treguar te verteten ekipeve mjekesore sepse vetem ata mund tiu shpetojne.

Faleminderit.

Ndersa ju jeni duke luftuar ne kemi detyre tiu mbeshtesim dhe tiu mbrojme duke ndejtur ne shtepi.

Rri ne shtepi.
Guximi nuk vlen, kujdesi po.
Beje per prinderit, beje per gjysherit.
Vleresoje jeten tende dhe te te afermve te tu.”-shkruan Andi Përmeti në postimin e tij./ CNA.al

LEXO TE PLOTE