Connect with Us

Masa drastike nga koronavirusi/ Mbyllet zona Shengen

Bota

Masa drastike nga koronavirusi/ Mbyllet zona Shengen

Publikuar

-

Bashkimi Europian ka propozuar masa drastike sipasojë e situatës nga koronavirusi, duke ndaluar levizjen në zonën Schengen për 26 vendet anëtare të saj.

Pas një takimi të G7, presidentja e KE Ursula von der Leyen tha se duhet të ndalohet hyrja në vendet e Bashkimit Europian të të gjithë ekstrakomunitarëve, përfshirë edhe shqiptarët.

“Prandaj u propozoj krerëve të shteteve dhe qeverive të vendosin kufizime të përkohshme për udhëtimet. Këto kufizime duhet të qëndrojnë në fuqi, të paktën fillimisht, për një periudhë prej 30 ditësh, por ato mund të zgjaten nëse është e nevojshme” theksoi presidentja e KE-së.

LEXO EDHE:  I ftohtë i acartë/ Diskutohet mbyllja e shkollave për disa ditë në Juglindje

Propozimet pritet të miratohen nzyrtarisht nesër në thirrjen e konferencës së Këshillit Evropian./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Shkon në 352 numri i të prekurve me koronavirus në Greqi/ Nëntë në gjendje të rëndë

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 352 numri i të prekurve me koronavirus në Greqi, ku 21 raste janë konfirmuar vetëm në 24 orët e fundit.

Deri më tani katër persona kanë humbur jetën ndërkaq, numri i të shëruarve është 65.

Kujtojmë që vetëm dje në Greqi u konfirmuan 103 raste të reja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shkon në 15 numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 15 numri i pacientëve me koronavirus në Kosovë.

Dy rastet e fundit janë dy të fejuar që kanë ardhur sot nga Londra rreth moshës 26-vjeç.

Lajmin e ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, përmes një komunikate drejtuar mediave.

“Nga data 08.02.2020 deri me 16.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 263 mostra të dyshimta në virusin SARS-CoV-2 dhe gjithsej pesëmbëdhjetë prej tyre kanë rezultuar pozitive”, thuhet në komunikatë.

LEXO TE PLOTE

Bota

Macron mbyll dyert e Francës nga koronavirusi/ Nga e mërkura izolim për 45 ditë

Publikuar

-

Nga

Edhe Franca ka marrë masa drastike dhe do të izolohet ashtu sikurse Shqipëria, për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit.

Mediat vendase raportojnë se të mërkurën do të ketë një izolim total të gjithë Francës për 45 ditë dhe nuk do të mund të lëvizë askush përveç atyre që janë të pajisur me një dokumentacion nga shteti.

Presidenti francez Emmanuel Macron raporton se të gjithë qytetarët kanë 48 orë kohë që të marrin gjithçka që i duhet.

LEXO EDHE:  Rama në takimin e BERZH/ Ballkani mund të ketë modelin e tij të Shengen

LEXO EDHE:  I ftohtë i acartë/ Diskutohet mbyllja e shkollave për disa ditë në Juglindje

Gjithashtu mësohet se Ministria e Brendshme dhe ushtria janë duke u përgatitur dhe do të jepen leje për të lëvizur vetëm për mjekët, policët dhe për ata që kanë një punë të nevojshme për qytetarët e mbyllur në banesa./ CNA.al

LEXO TE PLOTE