Connect with Us

Manastirliu përgënjeshtron PD-në për anullimin e Check Up-it/ Basha i përgjigjet menjëherë

Politikë

Manastirliu përgënjeshtron PD-në për anullimin e Check Up-it/ Basha i përgjigjet menjëherë

Publikuar

-

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka përgënjeshtruar pak minuta më parë Partinë Demokratike lidhur me lajmin se është anulluar kontrata 120 milionë euro e “Check Up”-it.

Në një postim në rrjetet sociale, Manastirliu shkruan se lajmi është i rremë dhe se “Check Up nuk është anulluar, por pezulluar deri në rikthimin e normalitetit, kur njerëzit do të vijojnë sërish të kontrollojnë falas gjendjen e tyre shëndetësore.

Lidhur me këtë vendim është pyetur edhe kryetari i PD-së Lulzim Basha në emisionin “Open” nga moderatorja Eni Vasili, e cila tha se për kryedemokratin është një lajm i keq.

Por Basha u përgjigje menjëherë duke thënë se ky nuk është lajm i keq për të por për qytetarët. Lideri i opozitës tha më tej se ky është një hap i parë të cilin dhe e përshëndeti.

LEXO EDHE:  Topalli më e ashpër se kurrë/Ndjej neveri për mbështetësit e Bashës

“Ky është një hap i parë që ndoshta me vonesë, por do ta përshendesja në emrin tim, në emrin e Partisë Demokratike dhe në emrin e opozitës”, deklaroi pa u ndalur gjatë Basha./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Manastirliu paralajmëron abuzuesit/ Zbulon sa shtretër janë në dispozicion

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tha se deri më tani situata paraqitet e qetë dhe tregoi se kanë mbi 9 mijë shtretër në dispozicion, përfshirë edhe spitalet jopublike. Manastirliu ka përgënjeshtruar lajmin se ka mungesë tamponesh dhe prandaj bëhen më pak teste.

“Ne jo vetëm që kemi tamponë, kemi kitet dhe reagentët për të kryer atë analizë që duhet në raport me konfirmimet e rasteve, por vijojmë të furnizohemi në vazhdim. Ndërkohë që po planifikojmë të hapim një qendër tjetër me aparatura që i kemi dhe presim të furnizohemi me kitet për të hapur qendrën e dytë në ambientet e QSUT”, u shpreh ajo në emisionin “Opinion”.

“Tamponi nuk i bëhet çdo njeriu, sepse mund të jetë edhe një grip i lehtë. Patjetër që është edhe ky opsion për të bërë testet e shpejta, por ne jemi duke bashkëpunuar me OBSH dhe OBSH ende nuk i ka validuar testet e shpejta. Ne duam cilësi maksimale pëmes testeve të laboratorit të ISHP, që është i certifikuar”, vijoi më tej ministrja.

Ndërkohë për abuzimet me çmimet, Manastirliu paralajmëroi se kush rrit çmimet do të dënohet me 10 milionë lekë.

LEXO EDHE:  Disa detaje pse dha dorëheqje e Eduard Halimi

LEXO EDHE:  Kritika e ashpër e ish-ministrit të PD/Basha nuk i njeh deputetët e rinj, do kenë nevojë për ne!

“Ju e dini që akti-normativ parashikon një seri gjobash për të gjithë ata tregtues me shumicë apo pakicë ngrejnë çmimiet e tregut, referencat janë të vitit paraardhës. Vetëm në rastet kur i ndikohen nga tregu nuk marrin gjoba, këtu flasim për pajisjet mjekësore, dihet që dhe në tregun botëror mjekësor janë ngritur. Fakti që jemi në një situatë të jashtëzakonshme, nuk do të thotë që shteti nuk funksion. Të gjithë abuzuesit do të marrin dënimin e merituar, 10 milionë lekë që ngrejnë çmimet”, nënvizoi ajo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vetëm 22 shkelje në të gjithë Shqipërinë/ Rama publikon grafikët dhe falenderon qytetarët

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka publikuar dy grafikë informacioni lidhur me situatën e vetëkarantinimit të qytetarëve.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Rama deklaron se gjatë ditës së sotme janë regjistruar vetëm 22 shkelje në të gjithë territorin e Shqipërinë.

Lideri i qeverisë falenderon qytetarët që kanë zbatuar të gjitha vendimet e marra ditët e fundit dhe thekson se numri i shkeljeve është ulur.

LEXO EDHE:  Disa detaje pse dha dorëheqje e Eduard Halimi

LEXO EDHE:  Memoriali turk në Tiranë/ Apltekin i mbyll gojën Bashës

“Sot vetëm 22 shkelje në gjithë territorin e Republikës së Shqipërisë! Fantastike! Shumë mirënjohje të gjithë motrave e vëllezërve të ardhur nga Italia dhe të gjithë atyre që janë këshilluar me vetëkarantim. Shkeljet totale nga fillimi i kontrolleve intensive dhe matjeve në regjistrin digjital janë përsëri shumë pak! Mirënjohje dhe sa më shumë durim të gjithëve”, shkruan Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vetëm në Shqipëri kam parë mjekë të sëmuren”/ Kryemadhi përplaset me Piperon

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, teksa kritikoi ashpër masat e ndërmarra nga qeveria lidhur me pandeminë e koronavirusit, ka hasur kundërshtinë e mjekut infeksionit Pëllumb Pipero nga studio e “Open”.

Kryemadhi tha se nuk bie aspak dakort me masat e qeverisë. Kritikoi ndalimin e levizjes së këmbësoreve por edhe faktin që kemi 8 mjekë (personel shëndetësor) të infektuar.

“Vetëm në Shqipëri kam parë unë të sëmuren 8 mjekë dhe infermierë. Megjithatë jemi në dorë të Zotit”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Ndryshimet statutore në PD/ Patozi: Statuti i kalçifikimit të pengmarrjes së PD. Ja 3 problemet

LEXO EDHE:  Nga Ilir LEVONJA/ Partia e humbësve

Ndërsa ndërhyri Dr.Pipero, duke theksuar se po flet si mjek, pa ngjyrime politike, se masat janë të domozdoshme në këtë rast./CNA.al

LEXO TE PLOTE