Connect with Us

Manastirliu paralajmëron abuzuesit/ Zbulon sa shtretër janë në dispozicion

Politikë

Manastirliu paralajmëron abuzuesit/ Zbulon sa shtretër janë në dispozicion

Publikuar

-

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tha se deri më tani situata paraqitet e qetë dhe tregoi se kanë mbi 9 mijë shtretër në dispozicion, përfshirë edhe spitalet jopublike. Manastirliu ka përgënjeshtruar lajmin se ka mungesë tamponesh dhe prandaj bëhen më pak teste.

“Ne jo vetëm që kemi tamponë, kemi kitet dhe reagentët për të kryer atë analizë që duhet në raport me konfirmimet e rasteve, por vijojmë të furnizohemi në vazhdim. Ndërkohë që po planifikojmë të hapim një qendër tjetër me aparatura që i kemi dhe presim të furnizohemi me kitet për të hapur qendrën e dytë në ambientet e QSUT”, u shpreh ajo në emisionin “Opinion”.

“Tamponi nuk i bëhet çdo njeriu, sepse mund të jetë edhe një grip i lehtë. Patjetër që është edhe ky opsion për të bërë testet e shpejta, por ne jemi duke bashkëpunuar me OBSH dhe OBSH ende nuk i ka validuar testet e shpejta. Ne duam cilësi maksimale pëmes testeve të laboratorit të ISHP, që është i certifikuar”, vijoi më tej ministrja.

Ndërkohë për abuzimet me çmimet, Manastirliu paralajmëroi se kush rrit çmimet do të dënohet me 10 milionë lekë.

LEXO EDHE:  Rriten në mënyrë drastike çmimet/Apartamentet në Tiranë më të shtrenjtat në rajon 

“Ju e dini që akti-normativ parashikon një seri gjobash për të gjithë ata tregtues me shumicë apo pakicë ngrejnë çmimiet e tregut, referencat janë të vitit paraardhës. Vetëm në rastet kur i ndikohen nga tregu nuk marrin gjoba, këtu flasim për pajisjet mjekësore, dihet që dhe në tregun botëror mjekësor janë ngritur. Fakti që jemi në një situatë të jashtëzakonshme, nuk do të thotë që shteti nuk funksion. Të gjithë abuzuesit do të marrin dënimin e merituar, 10 milionë lekë që ngrejnë çmimet”, nënvizoi ajo./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Vetëm 22 shkelje në të gjithë Shqipërinë/ Rama publikon grafikët dhe falenderon qytetarët

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka publikuar dy grafikë informacioni lidhur me situatën e vetëkarantinimit të qytetarëve.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Rama deklaron se gjatë ditës së sotme janë regjistruar vetëm 22 shkelje në të gjithë territorin e Shqipërinë.

Lideri i qeverisë falenderon qytetarët që kanë zbatuar të gjitha vendimet e marra ditët e fundit dhe thekson se numri i shkeljeve është ulur.

LEXO EDHE:  Skandal me tenderat e sigurimeve në kompanitë publike/ Fituesit me 99.99% dhe pa garë

LEXO EDHE:  Foto/ Produktet me çmimet më të jashtëzakonshme  

“Sot vetëm 22 shkelje në gjithë territorin e Republikës së Shqipërisë! Fantastike! Shumë mirënjohje të gjithë motrave e vëllezërve të ardhur nga Italia dhe të gjithë atyre që janë këshilluar me vetëkarantim. Shkeljet totale nga fillimi i kontrolleve intensive dhe matjeve në regjistrin digjital janë përsëri shumë pak! Mirënjohje dhe sa më shumë durim të gjithëve”, shkruan Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vetëm në Shqipëri kam parë mjekë të sëmuren”/ Kryemadhi përplaset me Piperon

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, teksa kritikoi ashpër masat e ndërmarra nga qeveria lidhur me pandeminë e koronavirusit, ka hasur kundërshtinë e mjekut infeksionit Pëllumb Pipero nga studio e “Open”.

Kryemadhi tha se nuk bie aspak dakort me masat e qeverisë. Kritikoi ndalimin e levizjes së këmbësoreve por edhe faktin që kemi 8 mjekë (personel shëndetësor) të infektuar.

“Vetëm në Shqipëri kam parë unë të sëmuren 8 mjekë dhe infermierë. Megjithatë jemi në dorë të Zotit”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Çfarë po ndodh me tregun e qirasë/ Ku ia vlen të blesh apartament

LEXO EDHE:  Rriten në mënyrë drastike çmimet/Apartamentet në Tiranë më të shtrenjtat në rajon 

Ndërsa ndërhyri Dr.Pipero, duke theksuar se po flet si mjek, pa ngjyrime politike, se masat janë të domozdoshme në këtë rast./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk ndalohet koronavirusi me postblloqe”/ Kryemadhi-Ramës: Dil nga bunkeri dhe shko tek mjekët

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, një një lidhje me emisionon “Open”, ka shpërthyer në akuza ndaj kryeministrit Rama, lidhur me masat e marra për parandalimin e pandemisë së koronavirusit.

Kryemadhi u shpreh se virusi nuk parandalohet me postblloqe dhe gjoba, ndërsa i bëri thirrje atij të dalë nga bunkeri dhe të shkojë pranë mjekëve.

“Nuk jam fare e shqetësuar.  Jam partizane që gjërat ti shohim me pozitivitet.

Gjëja kryesore që duhet të jemi të shqetësuar është shëndeti i qytetarëve, që është lënë në dorë të fatit.

Më shqetëson mungesa e sftafit mjekësor. Kushtet e tmerrshme me të cilat ata punojnë.

Të vishesh me një veshje normale, nuk do të thotë që mbrohesh, kur një virus për hirë të së vërtetës është enigmatik.

Virusi nuk vitet me postoblloqe, por me një shëndetësi të zhvilluar për të ecur para.

LEXO EDHE:  Manastirliu ngushëllon familjet e Agim Sallakut dhe Arben Runës/ “Mesazhi i fundit që më dërgoi Profesor Sallaku”

LEXO EDHE:  Manastirliu ngushëllon familjet e Agim Sallakut dhe Arben Runës/ "Mesazhi i fundit që më dërgoi Profesor Sallaku"

Nuk ka ndalur njeri policia në Itali se ka dalur duke ecur në këmbë.

Shikoj më një kryeministër që duhet të jetë me maskë tek spitali, dhe duhet ti japi dorën mjekëve dhe infermierëve, por na del nga bunkeri vet.

Se ka frikë Edi Rama nga problemet me frymarrjen që ka nuk do të thotë që të masat e ndërmarra janë në rregull. Kam parë kreun e opozitës që shkon në zyrë dhe nxjerr masa. Ndërsa Rama ka frikë nga problemet shëndetësore që ka, dhe nuk lëziv nga Surreli.

Nëse  nuk e përballon dot, të japë dorëheqjen, ka plot socialiste të ndershëm.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE