Connect with Us

Lajm i mirë nga Infektivi/ Tre nga pacientët përmirësime të dukshme, si paraqitet gjendja e të tjerëve

Sociale

Lajm i mirë nga Infektivi/ Tre nga pacientët përmirësime të dukshme, si paraqitet gjendja e të tjerëve

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një lajm të mirë në lidhje me pacientët e prekur nga koronavirusi, të cilët ndodhen të shtruar në spitalin Infektiv në Tiranë.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama shkruan se tre nga pacientët kanë përmirësime të dukshme.

“Sot, në vigjilje të javës që sipas të gjitha statistikave ngre furtunën kemi të shtruar 20 motra e vëllezër, nga të cilët:

10 janë të moshës 60-85 vjeç
6 janë të moshës 50-60 vjeç
4 janë të moshës 30-49 vjeç

LEXO EDHE:  Shembja e Teatrit Kombëtar/ KE vë Ramën “me shpatulla pas muri”

Vetëm 3 prej të shtruarve janë në reanimacion dhe 1 prej tyre me frymëmarrje të drejtuar. Të tjerët janë në gjendje të qëndrueshme dhe 3 nga këta shfaqin shenja inkurajuese përmirësimi. Zoti u dhëntë mjekëve e infermierëve që kujdesen për ta të gjithë forcën e frymëzimin që u duhet dhe lutjet tona lehtësofshin rrugën e kthimit në jetën normale të çdonjërit prej të shtruarve”, shkruan Rama./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Shiu i lë vendin diellit/ Temperaturat pësojnë rritje të ndjeshme

Publikuar

-

Nga

Edhe pse e diela kaloi me shi, këtë javë përgjithësisht në vend do të mbizotërojë moti me diell e vranësira të lehta kalimtare.

Sipas SHMU, era, do të fryjë me drejtim veriperëndim e verilindje e lehtë e mesatare në brigjet detare, duke u shoqëruar me valëzim të forcës 3 dhe 4 ballë.

Sa i përket temperaturave sikundër shihet në tabelë, gjatë mëngjeseve parashikohen të ulëta.

LEXO EDHE:  Gazetari zbulon burrin e deputetes socialiste me virusin “Korona”

LEXO EDHE:  Gjuajtën Ramën me vezë / 60 orë pune në interes publik për secilin student

Gjatë orëve të mesditës rritja e tyre do të jetë e ndjeshme, veçanërisht në zonat e ulëta e bregdet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 16 mars 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Dielli do ndikoje më shumë nga të gjithë sot në jetën tuaj në çift kështu që keni për të kaluar momente shume të këndshme me partnerin. Edhe sikur dikush nga ziliqarët përreth të nxitë debate ju do arrini të sqaroheni sa hap e mbyll dytë. Beqaret do kalojnë një fazë të vështirë dhe nuk do ndihen gati për të filluar lidhje. Shpenzimet kryejini me sa me shume maturi sepse përndryshe do fillojnë problemet serioze.

DEMI 21. prill – 21. maj

Venusi do mundohet ta bëjë atmosferën sa më të ngrohtë sot ndërkohë që Neptuni do sjelle konfuzion. Kujdes me çdo hap qe do hidhni. Beqaret nuk do binden ende nga një person qe i josh dhe nuk do hedhin me hapa. Ne planin financiar ka rrezik te përballeni me disa surpriza te këqija dhe do ndiheni pafundësisht keq. Sado qe te mundohen te afërmit t’iu ndihmojnë ju do zhyteni ne borxhe dhe probleme.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Për shumicën prej jush qe jeni ne një lidhje gjerat do fillojnë te përmirësohen sot. Nuk do keni me një dite rutine përkundrazi emocionet do shtohen. Beqaret, edhe pse vetmia ju rendon shume, nuk do guxojnë te pranojnë ftesa sepse do kenë nevoje për me shume kohe. Për financat do jete një dite edhe me e favorshme. Do ndiheni te qete edhe kur te shpenzoni.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Ka rrezik qe te jeni shume posesive sot ju te dashuruarit dhe kjo do ju shkaktoje probleme te njëpasnjëshme ne çift. Nuk do keni me as durimin qe ju duhet. Beqaret g\nuk do bëjnë mjaftueshëm përpjekje për ta ndryshuar statusin dhe do mbeten po njësoj. Ne planin financiar gjendja do jete e mire, por nuk duhet te abuzoni me shpenzimet e as te jepni hua.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Te dashuruarit nuk do bëjnë me gabimet e dikurshme dhe për çdo dyshim do flasin hapur me partnerin. Ne këtë mënyrë do shmanget edhe çdo paqartësi. Dite eksplozive ka për te qene kjo e sotmja për beqaret. Gjithçka do ju ndryshoje rrënjësisht brenda pak minutave. Shpenzimet do i kryeni te pakontrolluara. Sot nuk do ndiheni keq, por nesër gjerat do marrin tatëpjetën.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Ditë shumë harmonike ka për të qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Do e mbështesni njeri-tjetrin pa dorashka dhe nuk do ndiheni me mire se me pare. Edhe beqaret do realizojnë sot takimin e jetës. Çdo gjë ka për te marre një tjetër drejtim për ta. Me shpenzimet tregohuni me te moderuar sepse përndryshe shume shpejt do ju fillojnë problemet dhe vështirësitë.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Mundohuni të mos e vini në rrezik jetën tuaj në çift gjatë kësaj dite sepse po ju filluan problemet do jetë e vështirë që gjendja të kthehet si më parë. Beqarët do kenë më në fund dashuri me shikim të parë dhe e gjithë bota do ju duket perfekte. Financat do konsolidohen akoma më shumë, kjo edhe fale ndihmës se madhe qe do iu japin familjaret.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Sot do kaloni një fazë shumë më të bukur ju të dashuruarit dhe do arrini të çliroheni plotësisht. Momentet intime do shumëfishohen. Beqaret duhet te vazhdojnë te tregohen te kujdesshëm sepse edhe sot do ju vijnë rrotull njerëz pa vlera. Financat do mbeten të njëjta, pra nuk do ketë as përkeqësime e as përmirësime te situatës. Flisni me disa miq specialiste te ekonomisë sepse ata mund t’iu ndihmojnë.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Sot ju të dashuruarit nuk do e keni mendjen ne një vend dhe do josheni shume nga disa persona. Mos tentoni te filloni aventura sepse keni për te pasur probleme shume serioze ne ditët ne vijim. Beqaret nuk do duan te bëjnë ndryshime ne jete edhe sikur para këmbëve t’iu vije ai qe kane ëndërruar. Financat do dini si t’i menaxhoni gjithë kohës kështu qe nuk do gjendeni ne vështirësi.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Ju të dashuruarit do keni vështirësi pafund gjatë kësaj dite dhe nuk do ndiheni aspak te qete. Do debatoni shpesh me partnerin dhe nuk do bini dakord për asgjë. Beqaret do jene shume te turpshëm dhe nuk do arrijnë dot të joshin asnjë person. Me shpenzimet mos u tregoni te paduruar sepse po ju filluan problemet zor se do e merrni veten kollaj. Mbrojeni sa me shume veten.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Ju të dashuruarit do jeni ne kërkim te qëndrueshmërisë sot dhe për këtë do jeni te gatshëm edhe te hiqni dore nga disa zakone te vjetra. Beqaret nga ana tjetër do ndihen mire sepse një pjese e dëshirave do ju plotësohen. Te paktën nuk do ndiheni vetëm sepse dashuritë e mëdha duan edhe pak kohe te vijnë. Ne planin financiar do i arrini objektivat dhe gjendja do ju stabilizohet goxha.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Urani do jete planeti me i favorshëm për te dashuruarit. Ai do ju beje te jeni edhe me te hapur me atë qe keni ne krah dhe do ju nxite te jeni edhe me shprehës. Ju beqareve nuk do ju mungoje aspak dëshira për te hedhur hapa te rëndësishme dhe do guxoni pafundësisht sot. Për financat do jete një dite me shume fat. Do arrini te bëni edhe disa investime te mira.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Bashkë do t’ia dalim mbanë”/ Mjeku i njohur mesazhe inkurajuese në krye të detyrës

Publikuar

-

Nga

Mjekët dhe infermjerët e Spitalit Infektiv janë padyshim heronjtë e heshtur të këtyre ditëve që po kalon vendi.

Në kyre të detyrës, me këshilla për kujdes por dhe mesazhe inkurajuese se bashkë do t’ia dalim ka shpërdarë mjeku i njohur infeksionist Tritan Kalo.

Teksa ka ndarë dhe disa foto, ku shihet stafi i mjekëve dhe infermierëve në Shërbimin e Sëmundjeve Infektive, Dr.Kalo shkruan se “nuk na mungojnë mjetet për t’u shërbyer, POR mbi të gjitha ju sigurojmë se NUKU na mungon humanizmi, dija e vullneti ynë për të bërë gjithshka të mundëshme në luftën për jetën e të sëmurëve tanë”.

Postimi i mjekut infeksionist Tritan Kalo:

15 Mars 2020….MBRËMJE në Shërbimin e Sëmundjeve Infektive…..Jemi këtu në krye të detyrës së bashku me Prof. N. Çomon, Dr. N. Kryemadhin, Dr. M. Qaton, Dr. Dr. A. Domin, Dr. A. Hoxhën si dhe një grup dijeplotë e vullnetplotë Infermjeresh, të mbështetur nga Sanitaret, Koordinatoret, etj….Bashkëqytetarë, ju DUHET të BINDENI se ato çka lexoni në shtypin botëror në lidhje me MUNDËSITË më të fundmit terapeutike të mjekimit, të të gjitha formave klinike të Covid-19 edhe ne po ua ofrojmë të sëmurëve tanë, për të bërë të mundur shpëtimin e jetëve të tyre….

LEXO EDHE:  Reforma Zgjedhore/ Deputeti i opozitës së re: Rama e fton kot, Basha e refuzon

LEXO EDHE:  Zbulohet skandali/ Rama-Dako, “luftë” turizmit, ja si i përzënë investitorët

NUKU na mungojnë mjetet për t’u shërbyer, POR mbi të gjitha ju sigurojmë se NUKU na mungon humanizmi, dija e vullneti ynë për të bërë gjithshka të mundëshme në luftën për jetën e të sëmurëve tanë….Ju duam shumë, na mirëkuptoni dhe na mirëbesoni…Njëkohësisht ajo çka na frymëson është edhe fakti se, SOLIDARITETI dhe MBËSHTETJA e kolegëve mjekë e infermjerë NUKU na mungon….BASHKËRISHT ne do t’ia dalim mbanë!!!

 

LEXO TE PLOTE