Connect with Us

Koronavirusi/ Shtyhet afati për Reformën Zgjedhore

Politikë

Koronavirusi/ Shtyhet afati për Reformën Zgjedhore

Publikuar

-

15 marsi ishte caktuar si afati për miratimin e Reformës Zgjedhore në Kuvend, por situata nga koronavirusi ka çuar në shtyrjen e saj.

Kërkesa për shtyrjen e saj u bë nga bashkëkryetarët e tryezës për Reformës Zgjedhore, Rudina Hajdari dhe Damian Gjiknuri, të cilët kërkuan afat deri në fund të prillit.

Takimet për këtë reformën dhe diskutimet mes bashkëkryetarëve do të vijojnë ndërkohë por në formë virtuale, pasi takimet në tryezë janë ndaluar deri në një urdhër të dytë, si pjesë e masave shtrëngues për frenimin e përhapjes së koronavirusit, shkruan shqiptarja.com.

Në takimin e fundit u diskutua për ndryshimin e sistemit dhe depolitizimin e administratës zgjedhore, ku palët u larguan pa një konsensusi duke akuzuar njëra tjetrën se nuk duan ndryshimin e sistemit.

LEXO EDHE:  “Një vit me aventura!”/ Hajdari “ia numëron një për një" Bashës, paralajmëron tradhëtinë e radhës

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Shtyhet biseda me Presidenten e KE/ Rama tregon se kur do nisë rindërtimi i banesave të shembura nga tërmeti

Publikuar

-

Nga

“Plani ynë për rindërtimin as nuk shtyhet as nuk ndryshon”. Kështu deklaroi kryeministri Edi Rama gjatë një videolive pak minuta më parë, teksa po fliste për situatën në të cilën ndodhet vendi.

Rama tregoi se biseda me presidenten e Komisionit Europian Ursula von der Leyen është shtyrë për pak minuta më vonë, ndërsa tregoi se arsyeja e kësaj bisede janë fondet e premtuara në Konferencën e Donatorëve për rindërtimin e banesave të shembura nga tërmeti i 26 nëntorit.

Kreu i qeverisë tha se sapo të fitojmë betejën me koronavirusin, do të fillojnë ndërtimet e banesave.

“Kjo që na ka rënë është shumë herë më e tmerrshme se tërmeti që ra në nëntor, por atyre që i ra shtëpia mbi kokë nuk do t’i themi na falni po do prisni tani se ne nuk e nisim dot rindërtimin e shtëpive tuaja se lekët që kishim për ju na i mori korona. Me korona, pa korona ne do të nisim rindërtimin e  shtëpive, spitaleve dhe qendrave shëndetësore sapo korona të shporret nga shtëpia jonë e përbashkët dhe të gjithë të dalim në punë në Shqipëri. Siç ju kam njoftuar, kisha një bisedë telefonike me presidenten e Komisionit Europian zonjën e nderuar dhe miken e çmuar të familjes sonë Shqipërisë Ursula von der Leyen. Biseda u shty për në orën 19:30, pas pak, me kërkesën e sjellshme të presidentes e cila merreni me mend vetë se çfarë ngarkesash ka. Një nga arsyet pse do bisedoj me të është që së pari t’i kërkoj se përtej kësaj situate financiarisht të jashtëzakonshme të BE, fondet që BE premtoi në Konferencën e Donatorëve nuk do ndryshojnë destinacion sepse plani ynë për rindërtimin as nuk shtyhet as nuk ndryshon”, nënvizoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Askush nuk e di sa do të zgjasë kjo luftë”/ Rama apel qytetarëve të ulin shpenzimet familjare

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka dalë sërish një deklaratë për mediat ku u kërkoi qytetarëve që të zbatojnë aktin normativ për masat kundër përhapjes së koronavirusit, ndërsa bëri apel dhe për ulje e shpenzimeve familjare përkohësisht.

“Të dashur qytetarë koha që po kalojmë është një luftë botërore nervash ku kush nguron të bëjë gjënë e duhur, dhe kush ndalon lirinë e fjalës me detyrim për të zbatuar këshillat, kush dorëzohet e paguan nesër shtrenjtë. Ju kërkoj vetëm të bëni durim dhe të dëgjoni lutjen për të mirëkuptuar për masën e jashtëzakonshme të vështirësisë.

Të bombarduar me gjithë cfarë lajmesh, ju keni të drejtë të ankoheni, të mendoni se e dini më mirë, të acaroni dhe më shani, por askush nuk ka të drejtë të vendosë në diskutim dobinë jetike dhe të shkelë ligjin special që më ka rënë mua barra ti komunikoj.

Askush nuk e di sa mund të zgjasë kjo luftë. Ju lutem ta kuptoni se të mbyllësh aktivitetin prodhues është si të heqësh aparatin frymëmarrës. Kjo do të ishte vetëvrasje drejtuar një populli të tërë dhe nuk ka për të ndodhur. Vendimi nuk do të thotë sakrifikim i shëndetit të atyre që duhet të shkojnë në punë.

LEXO EDHE:  Rudina Hajdari sfidon Metën/ “Të bëjë vepra, jo vetëm fjalë”

LEXO EDHE:  Nga Myslim Murrizi te Rudina Hajdari dhe Dashamir Shehi/ Një shans për të provuar veten

Lufta duhet të na ndërgjegjësojë se të gjithë do të japim dicka nga vetja. Të gjithë duhet të ulim shpenzimet e zakonshme dhe ndryshojmë planin e ekonomisë sonë familjare përkohësisht. Nuk mund të rrimë në shtëpi si në pushime të detyruara , ku mqs nuk na lënë të dalim, hamë dhe pimë edhe më shumë se zakonisht, ndërkohë që shumë kujt duhet ti gjendemi dhe të sigurohemi që të mos mbetet pa ngrënë asgjë.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Paralajmërimi i Ramës për gjoba dhe sanksione/ Spaho kritika të ashpra

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Edmond Spaho ka krahasuar masat e marra nga kryeministri Edi Rama dhe nga qeveria italiane lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi.

Spaho ka publikuar një video në rrjetet sociale, ku Rama deklaron se do ta marrë sanksione të rënda dhe do të vendosë gjoba, ndërsa përmenden edhe masat e qeverisë italiane.

Demokrati thotë se COVID-19 nuk luftohet me gjoba, por thekson se duhet një plan i qartë social-ekonomik.

“Nuk luftohet virusi dhe pasojat e tij social-ekonomike vetëm me gjoba, gjoba, gjoba. Sot ekonomia shqiptare ka nevojë për garanci dhe mbështetje! Duhet përgjegjshmëri dhe një plan i qartë social – ekonomik. Pa buxhet në dispozicon nuk blihen mjetet mbrojtëse për mjekët. Pa buxhet në dispozicion nuk paguhen qytetarët që po detyrohen të rrinë në shtëpi. Pa buxhet nuk ndihmohen më të varfrit! Pa buxhet në dispozicion nuk rimbursohen bizneset. Kryeministër i skaduar”, shkruan Spaho krahas videos./ CNA.al

LEXO TE PLOTE