Connect with Us

Koronavirusi/ Kush rrezikohet veçanërisht dhe pse?

Blog

Koronavirusi/ Kush rrezikohet veçanërisht dhe pse?

Publikuar

-

Burra, gra dhe fëmijë janë të infektuar me virusin e ri Corona me denduri të barabartë. Por pasojat janë shumë të ndryshme. Faktorë vendimtarë janë mosha, gjinia dhe sëmundjet e mundshme të mëparshme.

Virusi i ri Corona mund të përhapet me shpejtësi në javët dhe muajt e ardhshëm dhe dy të tretat e popullsisë do të infektohen. Kjo nuk ka gjasa të ndryshojë kur të ngrohet përsëri moti dhe të marrë fund sezoni klasik i ftohjes ose gripit, thotë Christian Drosten, virologu kryesor në spitalin e Berlinit Charité.

Sidoqoftë, infeksioni do të shfaqet në formë të butë në shumicën e personave të infektuar. Një shumicë e popullsisë do të ketë formuar në vjeshtë antitrupa kundër SARS-CoV-2, kur të vijë vala tjetër e ftohjes.

Pse duhet të mbrohen në veçanti njerëzit e moshuar?

Njerëzit e moshuar janë veçanërisht të rrezikuar, pasi shkalla e vdekshmërisë rritet në mënyrë eksponenciale nga mosha rreth 65 vjeç. Në Kinë, për shembull, shkalla e vdekshmërisë së personave të infektuar deri në moshën 40 vjeç ishte 0.2%, por midis moshës 70 dhe 79 vjeç, shkalla e vdekshmërisë tashmë ka arritur 8%, dhe nga 80 vjeç, shkalla është 14.8%.

Prandaj, në javët dhe muajt e ardhshëm, të moshuarit, në veçanti, duhet të mbrohen, veçanërisht nëse vuajnë nga sëmundje paraprake. Ky grup rreziku në të vërtetë duhet të shmangë turmat, koncertet ose takimet në klube.

Gjyshja dhe gjyshi nuk duhet patjetër të përdoren për t’u kujdesur për nipërit dhe mbesat në karantinë ose situata të ngjashme të jashtëzakonshme. Përkundrazi, anëtarët e rinj të familjes duhet të sjellin në shtëpi blerje për të moshuarit, në mënyrë që ata të shmangin vizitat e panevojshme në supermarket.

Cilat sëmundje të mëparshme rrisin rrezikun e infektimit me Corona?

Pothuajse të gjithë të ndjerët kanë qenë të sëmurë para infektimit të tyre me Corona. Sipas një analize të OBSH-së të rasteve në Kinë, personat e moshuar me sëmundje kardiovaskulare, me diabet, tension të lartë të gjakut, sëmundje kronike të frymëmarrjes dhe kancer janë veçanërisht të rrezikuar.

Pse preken burrat më shpesh se gratë?

Sipas të dhënave të OBSH-së, burrat vdesin në mënyrë të konsiderueshme më shpesh se gratë nga SARS-CoV-2. Shkalla e vdekjes në Kinë në mes të shkurtit ishte 2.8% për burrat dhe 1.7% për gratë. Madje një grip i zakonshëm i godet shpesh burrat më fort se gratë.

LEXO EDHE:  Prindërit në Facebook, fëmijët në Snapchat

Sistemi imunitar femëror është më rezistent se ai i burrave. Kjo është kryesisht për shkak të estrogjenit të hormoneve seksuale femërore, i cili stimulon sistemin e imunitetit dhe kështu lufton patogjenët më shpejt dhe në mënyrë më agresive. Testosteroni i hormonit seksual mashkullor, nga ana tjetër, e frenon sistemin e imunitetit.

Ekzistojnë gjithashtu “arsye gjenetike”, sipas virologut Thomas Pietschmann në një intervistë për DW. Arsyeja është se “disa gjene që lidhen me imunitetin, për shembull, gjenet përgjegjëse për njohjen e patogjenëve, janë të koduara në kromozomin X. Meqenëse gratë kanë dy kromozome X dhe burrat kanë vetëm një, gratë kanë një avantazh këtu.”

Përveç disponimit gjenetik, megjithatë, një faktor vendimtar është gjithashtu mënyra e jetesës. Burrat shpesh bëjnë jetë më pak të shëndetshme se gratë. Në Kinë, për shembull, rreth 52% e të gjithë burrave pinë duhan, por as 3% e të gjitha grave. Një mushkëri e dobësuar nga pirja e duhanit është më e ndjeshme ndaj infeksioneve të frymëmarrjes.

Pse janë më pak të rrezikuar fëmijët?

Me virusin e ri Corona, fëmijët çuditërisht nuk janë ndër anëtarët më të dobët të shoqërisë – në përputhje me këtë, nuk ka fëmijë midis vdekjeve deri tani. Sigurisht, fëmijët gjithashtu janë të infektuar me virusin, por nuk sëmuren, ose tregojnë vetëm simptoma të buta. Arsyeja për këtë ende nuk është kuptuar plotësisht. Mjekët supozojnë se “sistemi jo specifik” tashmë i lindur është efektiv tek fëmijët e vegjël.

Si mbrojtje ndaj patogjenëve të parë, nëna i jep mbrojtje specifike imuniteti fetusit, dhe më vonë të porsalindurit, përmes qumështit të gjirit. Kjo mbrojtje e lindur imune përfshin, për shembull, qelizat vrasëse – qelizat e bardha të gjakut që sulmojnë të gjithë patogjenët që hyjnë në trup përmes mukozës ose lëkurës.

Ky “imunizim pasiv” zakonisht zgjat derisa fëmijët të krijojnë sistemin e tyre të mbrojtjes. Rreth moshës 10 vjeç, fëmijët kanë zhvilluar mbrojtjen e tyre specifike të imunitetit. Por edhe pas kësaj, sistemi i tyre mbrojtës mbetet i aftë të mësojë gjatë gjithë jetës së tyre kur shfaqen patogjenë të rinj./ DW

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Koronavirusi/ A po bën Gjermania sa duhet për të ngadalësuar shpërthimin?

Publikuar

-

Nga

Shkollat po mbyllen në të gjithë vendin, ndeshjet sportive janë pezulluar dhe thuajse gjithçka është anuluar. Por disa thonë se masat parandaluese të Gjermanisë nuk janë të mjaftueshme për të ndaluar përhapjen e virusit.

Email pas emaili mbërrin në kutinë e postës elektronike. I pari është nga punëdhënësi, që anulon të gjitha takimet për javët e ardhshme. Pastaj një organizator koncertesh, që njofton se artisti yt i preferuar nuk do të performojë në fundjavë. Pastaj të kontaktojnë prindërit, që e shtyjnë vizitën te nipërit dhe mbesat – të gjithë duke marrë masa paraprake për të frenuar përhapjen e virusit Corona.

Në Gjermani, si në pjesë të tjera të Evropës, jeta publike ngadalë po ndalet. Ekipet në Bundesliga, në ligën e futbollit në Gjermani, fillimisht luanin në stadiume boshe dhe më pas i shtynë ndeshjet, fushat e lojërave janë të shkreta dhe krejt papritur në trenat e udhëtarëve dhe në kafeteritë e vendit të punës ke më shumë vend për këmbët. Shumica e landeve gjermane kanë urdhëruar që shkollat ​​dhe kopshtet të ndërpresin mësimet që nga java e ardhshme, kryetari i Bashkisë së Berlinit njoftoi edhe se të gjitha baret do të mbyllen. Ndoshta është vetëm çështje kohe përpara se këtë ta bëjnë edhe më shumë restorante dhe kinema, ashtu siç bënë në Itali.

Kontrolle në kufij Gjermani-Francë – i hapur vetëm për mallrat dhe punëtorët

Si shpëton jetën ruajtja e distancës

“Ne e dimë shumë mirë që në fazën e tanishme të pandemisë duhet të ndërpresim praktikisht të gjitha kontaktet me njerëz të tjerë, po të duam të kemi ndonjë shans për të mbajtur sa më të ulët numrin e të infektuarve”, thotë Patrick Larscheid, nëpunësi i shëndetësisë publike për qarkun Berlin-Reinickendorf. Ai i ka bërë thirrje senatit të Berlinit të ndërmarrë hapa më vendimtarë kundër përhapjes së COVID-19, sëmundjes së shkaktuar nga virusi SARS-CoV-2. Ai kërkon që jeta publike të kufizohet sa më shumë që të jetë e mundur për të mbrojtur popullsinë.

A do të shohim së shpejti një situatë të ngjashme me Italinë edhe në Gjermani? Si masë për të ndaluar përhapjen e virusit, në Itali janë mbyllur për momentin të gjitha dyqanet, përveç farmacive dhe supermarketeve – që i kanë mbyllur dyert e tyre baret, restorantet dhe madje edhe berberët. Ngjarjet avancojnë shpejt.

LEXO EDHE:  Shënohet viktima e parë nga koronavirusi në Evropë

LEXO EDHE:  Raportonin të vërtetën për koronavirusin/ Zhduken dy gazetarët kinezë

Këto ditë, dashamirësit e kinemave në Gjermani lënë një vend të lirë mes tyre, ndërsa shumë vetë po e shmangin krejtësisht kinemanë nga frika e infeksionit. Shkollat ​​po mbyllen, edhe shteti i Baden-Württemberg e shtyu fillimin e semestrit veror. Ngjarjet kulturore – si Festivali tradicional i Beethoven në Bonn ose Java e Amerikës Latine-Karaibeve në Berlin – po anulohen, siç ndodh edhe me panairet e shumta tregtare. Jeta publike po mbyllet, por për momentin vazhdon, në lëvizje të ngadaltë.


Blerjet në panik i lënë raftet bosh në supermarkete. Me gjermanët që blejnë me shumicë mallrat e konservuara dhe letrat higjenike për në WC për t’i pasur për çdo rast, dyqanet kanë më pak mallra të mbetura për t’ua dhuruar nevojtarëve, thotë Jochen Brühl, kreu i Tafel Deutschland, kuzhinës popullore, e cila mbështet më shumë se 1.5 milion njerëz me sende ushqimore të tepruara dhe donacione të tjera. Brühli i inkurajoi ata që kanë blerë më shumë se u duhet, që të dhurojnë.

A janë këto masa të mjaftueshme?

Numrat e pasagjerëve në aeroportin e Frankfurtit ranë me 14.5% në javën e fundit të shkurtit. Industria e taksive raporton humbje të të ardhurave deri në 40% – humbje që ata po përpiqen t’i kompensojnë, duke ofruar ulje të thella për njerëzit me abone mujore në transportin publik.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i ka akuzuar disa vende për masa të pamjaftueshme për të luftuar pandeminë e virusit Corona. “Ne jemi thellësisht të shqetësuar që disa vende nuk po i afrohen këtij kërcënimi me nivelin e angazhimit politik të nevojshëm për ta kontrolluar atë,” tha drejtori i përgjithshëm në Gjenevë të enjten. Çështja se cilave shtete u referohej ai mbeti pa përgjigje – por është e mundur që Gjermania të llogaritet mes tyre./ DW

LEXO TE PLOTE

Blog

A është realisht joverbale pjesa dërrmuese e komunikimit njerëzor?

Publikuar

-

Nga

Shpesh thuhet se më shumë se 93 për qind e të gjithë komunikimit midis njerëzve, është joverbal. Duke pasur parasysh përpjekjen që bëjmë në zgjedhjen e fjalëve tona (domethënë komunikimit tonë verbal), a mund të jetë realisht e saktë kjo statistikë?

Le të fillojmë, duke rishikuar historinë e këtij konstatimi të cituar gjerësisht. Megjithëse shumë pak njerëz e dinë se origjinën e këtij konstatimi, ai vjen nga një studim i kryer nga Mehrabian dhe Viener në vitin 1967.

Në eksperimentin e tyre, studiuesit u lexuan pjesëmarrësve në eksperiment një listë fjalësh (si “e dashur”, “mjaltë”, “vërtetë”, “brutale” etj) me një ton neutral, negativ ose pozitiv, teksa u treguan në një ekran foto me një shumëllojshmëri shprehjesh fytyre, që përputheshin ose jo me këto fjalë.

Gjykuar nga tingulli i fjalëve dhe emocioneve të paraqitura në foto, ata u kërkuan pjesëmarrësve të identifikojnë qëllimin që qëndronte pas fjalëve.

Ata zbuluan se vetëm 7 për qind e gjykimit bazohej në fjalët aktuale, 38 për qind bazohej tek toni i zërit, dhe 55 për qind në shprehitë e fytyrës (pra gjithsej një gjykim 93 për qind joverbal). Duke pasur parasysh metodologjinë e këtij studimi, nuk është çudi që pjesëmarrësit nuk i morën parasysh fjalët.

Përkundrazi, ata i kushtuan vëmendje të madhe shenjave para-gjuhësore. Por a do të thotë, që ky komunikim joverbal, nuk ka dhe aq shumë peshë sa kanë menduar deri tani shumë nga ne? Përgjigja varet nga ajo sesi i perceptojmë fjalët e njerëzve për t’iu përgjigjur qëllimeve të tyre.

LEXO EDHE:  Vokshi publikon video-skandalin/ Rilindja nuk kursen as fëmijët

LEXO EDHE:  Pse maskat mund të rrisin dhe jo ulin, rrezikun e prekjes nga koronavirusi

Siç ka shkruar më vonë autori i studimit Albert Mehrabian, “kur ka mospërputhje midis qëndrimeve të komunikuara gojarisht dhe gjuhës së trupit, përbërësi i dytë duhet të dominojë në përcaktimin e qëndrimit total që konstatohet”.

Pra thënë shkurt, kur fjalët e dikujt duket se përputhen me sinjalet e tyre joverbale, me shumë mundësi ata do t’u kushtojmë vëmendje të plotë fjalëve. Vetëm atëherë dyshojmë se fjalët e dikujt, nuk përputhen me sinjalet e tij joverbale që ne “dëgjojmë” gjatë komunikimit joverbal.

Atëherë, çfarë mund të bëni për të qenë një komunikues më i mirë, dhe për të shmangur keqkuptimet?

Krijoni përputhshmëri midis mesazheve tuaja verbale dhe joverbale. Nëse ndiheni të trishtuar, sigurohuni që kjo ndjenjë të përputhet me shprehinë e fytyrës. Nëse jeni të lumtur, tregojeni këtë me tonin tuaj të zërit, dhe gjuhën e trupit. Sa më shumë qëndrueshmëri të krijoni, aq më shumë besim do të ndërtoni tek të tjerët, dhe aq më shumë do të kenë rëndësi fjalët tuaja të zgjedhura me kujdes./ Psychologytoday–Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

SHBA, Kina, interneti 5G: Teoritë kryesore konspirative mbi koronavirusin

Publikuar

-

Nga

Gripi i Vuhanit, koronavirusi kinez, virusi Covid-19, ose thjesht koronavirusi siç disa preferojnë ta quajnë disa, nuk ka nevojë për prezantim. Është një problem me të cilin duhet të përballemi

që të gjithë. Virusi fillimisht u shfaq në Kinë, dhe në më pak se 2 muaj, është përhapur në çdo kontinent të botës. Shumica e njerëzve, bien dakord se virusi u shfaq fillimisht në një treg ushqimor në Vuhan. Por disa teoricienë të konspiracionit nuk e besojnë këtë histori, dhe kanë variantet e tyre.

Fajtore është qeveria amerikane

Ka disa zëra, se koronavirusi u krijua nga qeveria e Shteteve të Bashkuara. Ky pretendim u artikulua për herë të parë nga televizioni rus “Channel One”. Një nga gazetarët, tha se qeveria amerikane e krijoi qëllimisht virusin për të shkatërruar ekonominë e Kinës.

Prezantuesi e bazoi pretendimin e tij në faktin se “korona” do të thotë kurorë në gjuhën ruse por edhe atë latine. Dhe siç e dimë të gjithë, presidenti Donald Trump ishte dikur anëtar jurie në disa spektakle bukurie, dhe kurorëzues i Miss-eve. Gazetari tha që kjo ishte arsyeja se pse virusi mori këtë emër.

U krijua nga miliarderi amerikan Bill Gejts

Në tetorin e vitit 2019, fondacioni “Bill & Melinda Gates”, organizoi një seminar ku u diskutua se sa ishte e përgatitur bota, për t’u përballur me një epidemi të tillë. Dhe 2 muaj më vonë u shfaq virusi Covid-19.

Teoricienët e komplotit thonë se ai aktivitet, ishte preludi i epidemisë së ardhshme. Ata theksojnë se fondacioni i Gejts kishte financuar më parë Institutin Pirbrajt me seli në Britaninë e Madhe, që ka aktualisht një patentë mbi një vaksinë kundër koronavirusit. Ata e akuzojnë miliarderin amerikan, se e shkaktoi epideminë në mënyrë që të shiste vaksinat.

Koronavirusi është shkaktuar nga interneti 5G

Vuhan ishte një nga qytetet e para kineze që instaloi internetin 5G. Dhe pikërisht aty u shfaq për herë të parë virusi Covid-19. A është një rastësi? Dana Eshli mendon se jo. Eshli beson se Covid-19 është shkaktuar nga valët e rrezatimit, të lëshuara nga interneti 5G. Ajo i bazoi pretendimet e saj në një studim 20-vjeçar, që ka zbuluar se rrjeti 5G është i rrezikshëm për shëndetin e njeriut. Kjo pasi ai dobëson sistemin imunitar të njeriut, duke e lënë atë shumë të brishtë përballë sëmundjeve virale.

Virusi u krijua nga vetë qeveria kineze

Disa njerëz besojnë se Kina e krijoi vetë virusin Covid-19, si pjesë e programit të saj të armëve biologjike. Ata thonë se ky virusi ka dalë aksidentalisht nga laboratori, duke e shkaktuar edhe epideminë aktuale. Laboratori në fjalë është Laboratori Kombëtar i Biosigurisë. Është e vetmja strukturë në pronësi të qeverisë kineze, që është e aftë të kryejë studime në lidhje me viruset vdekjeprurëse.

LEXO EDHE:  Foto/ Fëmijët e Angelina Jolie ndjekin hapat e saj

LEXO EDHE:  Shënohet viktima e parë nga koronavirusi në Evropë

Fajtore është qeveria kanadeze

Disa njerëz besojnë se qeveria kanadeze e Xhastin Trudo, e krijoi virusin Covid-19 në Laboratorin Kombëtar të Mikrobiologjisë në Uinipeg. Teoricienët e komplotit, thonë se dy spiunë kinezë e vodhën virusin prej andej, dhe e dërguan atë në Institutin e Virhanit në Vuhan, ku më pas shkaktoi epideminë. Spiunët në fjalë janë dr.Keding Çeng dhe gruaja e tij dr.Xianguo Qiu. Çifti punoi në laboratorin kanadez, derisa u pushuan papritmas nga puna në vitin 2019, pikërisht për shkak të vjedhjes së mostrave të virusit

Virusi u soll nga hapësira përmes një meteori në tetor 2019

Një ngjarje e pazakontë, ndodhi në verilindje të Kinës në orët e para të 11 tetorit 2019. Një meteorit shpërtheu në qiell pak pas mesnatës, duke e ndriçuar qiellin e natës si të ishte ditë. Teoricienët e konspiracionit, thonë se meteori ee solli virusin Covid-19 nga hapësira. Por kjo hipotezë hidhet poshtë nga shkencëtarët. Edhe sikur të kishte ndodhur diçka e tillë, ata nuk mendojnë se virusi mund t’i mbijetonte temperaturave ekstreme gjatë momenti të rënies në tokë, që arrijnë deri në 650 gradë celcius.

Një grup njerëzish, e krijuan atë nga HIV

Kjo teori mbështet nga një grup studiuesish indianë. Ata thonë se virusi Covid-19 është disi i ngjashëm m virusin HIV-1, dhe kjo është një provë e mjaftueshme për të vërtetuar se dikush e

ka modifikuar HIV, për të krijuar këtë virus të ri.Ata e publikuan studimin e tyre në internet. Studiuesit nuk përmendën emra, prandaj ne nuk i njohim përgjegjësit për këtë modifikim. Por botimi i kësaj teorie shkaktoi shumë debate, duke bërë që studiuesit ta tërhiqnin atë.

Birra Corona

Corona Extra, është një birrë që prodhohet në Meksikë. Ajo nuk ka lidhje me koronavirusin, dhe nuk e shkakton apo përhap atë. Birra e mori emrin e saj nga fjala spanjolle dhe njeherazi latine që do të thotë kurorë. Që nga shpërthimi i epidemisë, kjo markë birre ka pësuar një rënie të madhe të shitjeve. Motori i kërkimit, Google, është përmbytur që nga janari nga kërkimet për “virusin e birrës korona”, “virusin e birrës” dhe “koronavirusin e birrës”./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE