Connect with Us

Koment/ Virusi Corona e arti i së mundshmes

Bota

Koment/ Virusi Corona e arti i së mundshmes

Publikuar

-

Politika, thuhet gjithmonë, është arti i së mundshmes. Kjo fjali zakonisht shoqërohet me një ngritje të supeve dhe shqiptohet kur nuk merren në moment vendime të rëndësishme, kur hidhen dëm mundësitë për të ardhmen apo kur padrejtësitë nuk luftohen me vendosmëri.

Pas një jave të mirë ngjarjesh percepituese nxituese dhe vendimesh që kanë ndikim të gjerë në jetën publike dhe private, njeriu fshin sytë me habi: e mundur është në fund të fundit, shumë më tepër sesa mendohet në përgjithësi.

Prioriteti i ekonomisë – jo më në fuqi

Papritur janë shkencëtarët ata që përcaktojnë tonin në politikë. Modele kompjuterike bëhen bazë për vendime largvajtëse. Prioriteti i ekonomisë që mbizotëron përndryshe së paku është pezulluar përkohësisht. Përballë kërcënimit shumë konkret nga COVID-19, ka zënë vend një ndjenjë vendosmëri e tipit “Ne do t’ia dalim mbanë – pavarësisht se si”.

Sado e mprehtë dhe e rrezikshme është pandemia e Coronas, ajo është më urgjentja, por në asnjë mënyrë kërcënimi i vetëm për njerëzit në planetin blu. Marrim për shembull fushën e mjedisit, bie fjala ndryshimin e klimës: shkencëtarët kanë paralajmëruar për këtë prej dekadash. Modele kompjuterike shumë bindëse tregojnë me ngulm, se si do të ndryshojë jeta në Tokë, po të mos merren masa vendimtare – sa më herët, aq më mirë.

LEXO EDHE:  Afganistan/90 të vrarë nga orteqet

Deri tani, kjo nuk ka çuar në asnjë veprim vërtet vendimtar. Ose një problem tjetër mjedisor: flakja gjithnjë e më shumë pa kriter dhe ngarkimi i tokës me mbeturina plastike. Ose zhdukja masive e specieve. Në shumicën e rasteve ne e dimë saktësisht se çfarë duhet të bëjmë. Por ajo që ndodh është shumë pak e shumë ngadalë.

DW Kommentarbild Matthias von HeinMatthias von Hein

Sigurisht që është më e lehtë të mobilizosh një shoqëri të tërë kur bëhet fjalë për mbrojtjen konkrete të jetës tënde dhe atë të njerëzve të tu të dashur. Po të mos luftohet në të ardhmen një rrezik të perceptohet si abstrakt. Ose një rrezik që shfaqet ndoshta më fort në vende të tjera sesa te ti.

E mundur është shumë më tepër nga ajo që mendohet

Kësaj i shtohet problemi i qylaxhinjve. Po të mbetemi te shembulli i ndryshimit të klimës: nga masat që merren tani, ato që përfitojnë nuk janë vetëm vendet që i paguajnë dot këto masa.
Sidoqoftë, dikur, pandemia e Coronas do të jetë pjesë e historisë. Nëse atëherë dikush na thotë që politika është vetëm arti i së mundshmes, atyre mund t’u kujtojmë se ajo që është e mundur është shumë më tepër nga ajo që mendon./DW

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Beteja me koronavirusin/ Angela Merkel mesazh solidarizimi për qytetarët

Publikuar

-

Nga

Në kohën kur njerëzimi po lufton me koronavirusin e ri, një mesazh solidarizmi për qytetarët ka ardhur nga kancelarja gjermane Angela Merkel.

Kancelarja thotë se ka ardhur koha që të dëshmojmë sesa e duam njëri-tjetrin duke zbatuar këshillat e ekspertëve për të ndërprerë kontaktet me njëri-tjetrin dhe për të qëndruar larg.

“Është koha kur të gjithë mund të dëshmojmë se sa mendojmë dhe bëjmë për njëri-tjetrin. Këtë mund ta bëjnë të gjithë sepse disa kontakte këto kohë do të ndërpriten. Për shembull ekspertët na thonë që gjyshërit të mos takohen me nipërit dhe mbesat sepse duam të sigurojmë që më të rrezikuarit nga ky virus të mos kenë nevojë të shkojnë në spital e të mos infektohen fare. Gjithkush mund të ndihmojë me sjelljen e tij që të ngadalësohet shpejtësia e infektimit e të mos mbingarkohet sistemi ynë shëndetësor”, deklaron Merkel./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Masa drastike në Nju Jork kundër koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Nju Jorku po merr masa të forta për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit.

Autoritetet në Nju Jork kanë njoftuar se restorantet do të përmbushin vetëm porosi që klientët t’i marrin ushqimet me vete, pa shërbim në mjedisin e restorantit, ndërkohë që duke filluar nga e hëna në mbrëmje do të mbyllen palestrat, kinematë e objekte të tjera publike si në Nju Jork, ashtu edhe në Nju Xhërsi dhe Konektikat.

Guvernatorët e tre shteteve thanë se biznese të domosdoshme si supermarketet do të qëndrojnë hapur deri në orën 20, ndërsa bizneset e tjera do të mbyllen.

Këto janë masat më drastike në ndonjë shtet amerikan deri tani.

Shteti i Nju Jorkut ka një nga vatrat aktive të infektimit dhe ka regjistruar të paktën tre viktima nga COVID-19, megjithëse ka imponuar masa për të kufizuar lëvizjen dhe përhapjen e infeksionit në zonën e prekur.

Bill de Blasio, kryebashkiaku i Nju Jorkut, qyteti më i populluar amerikan si dhe guvernatori i shtetit të Nju Jorkut, Andrew Cuomo, të dy demokratë i kanë bërë thirrje qeverisë federale të angazhojë ushtrinë dhe Korpusin e Inxhinierëve të Ushtrisë për të reaguar ndaj krizës.

“Në këtë realitet, Shtetet e Bashkuara duhet të veprojnë si në situatë lufte, qeveria federale duhet të mobilizojë të gjitha burimet e nevojshme dhe të fillojë analizat,” tha kryebashkiaku De Blasio për rrjetin MSNBC.

“Duhet të fillojmë të ngremë pavione të reanimacionit në spitale, jo vetëm në Nju Jork por në të gjithë Amerikën,” shtoi ai.

LEXO EDHE:  Tragjedia në Elbasan/ Viktimat anëtarë të së njëjtës familje

LEXO EDHE:  Të vdekur dhe të plagosur gjatë sulmeve me bombë në Turqi

Guvernatori Cuomo tha se qeveria federale duhet të veprojë me masa të njëjtësuara në të gjitha shtetet, në vend që të lejojë që shtetet të veprojnë individualisht. Ai paralajmëroi se sistemit shëndetësor amerikan po i kanoset krizë me dyndjen e një numri të madh pacientësh.

Shumë autoritete lokale po ndjekin rekomandimet e Qendrës për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve, duke mbyllur shkollat publike. Në disa shtete janë mbyllur baret. Ndërkaq janë mbyllur në masë kinematë si dhe sallat e koncerteve e aktiviteteve sportive.

Thirrjet e zyrtarëve të Nju Jorkut pasojnë rritjen e numrit të viktimave në SHBA, që të hënën arriti në 69 në shkallë kombëtare duke shkaktuar panik se spitalet amerikane mund të ngarkohen përtej kapacitetit siç ka ndodhur në Itali.

Paniku ka përfshirë edhe bursën ku aksionerët reaguan me frikë pasi Banka Qendrore uli normat e interesit për të penguar recesionin. Të hënën në mëngjes indekset e bursës së Nju Jorkut regjistruan rënie prej deri në 8%.

Presidenti Donald Trump deklaroi gjendje emergjence të premten. Por democratët e kanë kritikuar se nuk i ka kushtuar seriozitetin e duhur problemit dhe është përpjekur ta zbusë në komentet e tij rrezikun./VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

SHBA/ Mbi 3,700 raste të konfirmuara, 69 të vdekur nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Mbi 3 mijë e 700 është numri i personave të infektuar me koronavirus në Shtetet e Bashkuara ndërsa 69 kanë vdekur. ShBA vazhdon përpjekjet për të penguar përhapjen e epidemisë që ka arritur në 49 nga të 50 shtetet. Masat kanë çuar në mbylljen e shkollave e lokaleve si dhe anulimin e aktiviteteve publike në shumë vende.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump dhe anëtarë tjerë të administratës po përpiqen të zbutin panikun, pasi raftet e dyqaneve në mbarë vendin po boshatisen nga frika e izolimit.

“Nuk keni pse bleni kaq shumë gjëra. Merreni me qetësi”, tha presidenti të dielën në një konferencë.

“Nuk kemi mungesë në furnizim, vetëm se njerëzit po blejnë tri deri në pesë herë më shumë sesa zakonisht”, tha ai.

Zoti Trump foli në konferencë me anëtarë të task forcës kundër koronavirusit por nuk pranoi pyetje.

Koronavirusi tha ai,“është diçka që e kemi nën kontroll”, përpara se nënpresidenti Mike Pence, drejtues i Task Forcës, të fliste një orë.

Disa zyrtarë u shprehën të kujdesshëm rreth rrugës që i pret ShBA.

“Më e keqja ende është para nesh” tha drejtuesi i Institutit Kombëtar për Alergji dhe Sëmundje Infektive, Dr. Anthony Fauci, ndërsa sekretari i shëndetit Alex Azar, paralajmëroi mundësinë që pandemia të mbingarkojë sistemin amerikan të kujdesit shëndetësor.

Komentet bëhen ndërsa më shumë shtete po urdhërojnë masa që ndalojnë grumbullimet publike.

Guvernatori Gavin Newsom urdhëroi mbylljen e të gjithave bareve në shtetin më të populluar të ShBA, Kaliforni.

Ai gjithashtu deklaroi se personat 65 e më shumë vjeçarë duhet të qëndrojnë në izolim në shtëpi, pasi janë të rrezikuar nga COVID-19.

Vendimi i guvernatorit të shtetit të Ohajos, Mike DeWine, ndalon qytetarët të hanë brenda restoranteve. Mundësia e vetme është të marrin ushqimin me vete ose të porosisin nga shtëpia.

Masa të njëjta janë ndërmarrë edhe në Nju Jork dhe Los Anxhelos, dy qytetet më të mëdha në vend. Kjo pas rregullave të reja të prezantuara nga kryetarët e bashkive të dy qyteteve që të mbyllen të gjitha vendet e argëtimit si kinematë.

“Po marrim një seri veprimesh në kuadër të përpekje për të shpëtuar jetët e më të dashurve tanë dhe fqinjëve” tha kryebashkiaku i Nju Jorkut, Bill de Blasio.

Rekomandimet e Qendrës Kombëtare për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve sugjerojnë ndalimin e grumbullimeve të më shumë se 50 njerëzve gjatë 8 javëve të ardhshme.

FAUÇI: ÇDO MUNDËSI ËSHTË NË TRYEZË

I pyetur nëse duhet të ketë masa mbarëkombëtare siç bënë vendet tjera, zoti Fauci tha se çdo mundësi është në tryezë dhe se gjithçka do të ëhet për të mbrojtur popullin amerikan.

Zyrtarët në 35 nga 50 shtete ose kanë mbyllur shkollat ose kanë rekomanduar të mbyllen.

LEXO EDHE:  Shkon në 14 numri i viktimave nga koronavirusi në Itali

LEXO EDHE:  Afganistan/90 të vrarë nga orteqet

Radhë të gjatë dhe panik është vërejtur në aeroportet e vendit ndërsa autoritetet po punojnë me rregullat e reja që synojnë parandalimin e virusit.

Radhët e gjata janë të papranueshme, tha sekretari në detyrë i sigurisë kombëtare, Chat Wolf, ndërsa shpjegoi para gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë se procesi është rregulluar dhe se pritjet kanë rënë për 30 minuta.

Sipas Departamentit të Sigurisë Kombëtare ata me shtetësi amerikane dhe banorët që kthehen nga vendet me të cilat janë ndërprerë fluturimet, duhet të kryejnë teste mjekësore para se të kthehen.

Nëse nuk kërkohet trajtim mjekësor, këta qytetarë dërgohen në shtëpi ku kalojnë dy javë në vet-karantinë.

Të huajt që jetojnë në ShBA por që kanë udhëtuar në vendet e ndaluara, nuk do të lejohen të kthehen në Shtetet e Bashkuara.

Një zyrtar i Departamentit të Sigurisë Kombëtare tha se ata duhet të udhëtojnë në një vend të tretë, që nuk është vend i ndaluar nga ShBA, ku duhe të presin për dy javë në vet-karantinë përpara se të nisen për Shtetet e Bashkuara.

ShBA ka më shumë se 3 mijë e 700 raste të konfirmuara me koronavirus, në 49 nga 50 shtete.

Në mbarë vendin janë raportuar 69 vdekje.

PAKETË EMERGJENCE

Senati, që kontrollohet nga republikanët, të hënën shqyrton një paketë të emergjencës të cilën dhoma e përfaqësuesve e kontrolluar nga demokratët e ka miratuar.

Legjislacioni parasheh fonde për bizneset e vogla dhe të mesme të cilave u janë rritur shpenzimet nga lejet e sëmundjeve. Fondi ndihmon edhe individët që humbën pagën pasi u futën në karantinë ose nga aktiviteti i reduktuar ekonomik.

Në qendër të masave emergjente të presidentit është shtimi i testimeve për koronavirus.

Shtetet e Bashkuara janë kritikuar për ritmin e futjes në përdorim të pajisjeve të testimit ndërsa zoti Trump kërkoi rritje të kapacitetit testues, që përfshin edhe pikat ku njerëzit shkojnë me makinë për t’u kontrolluar nëse kanë simptoma.

Shtëpia e Bardhë tha se 1.9 milion teste do të mundësohen këtë javë dhe një faqe online do të jetë e aksesueshme brenda pak ditësh, e cila do të jetë në shërbim të atyre që janë prioritet i testimit.

Rekomandimet për distancën shoqërore po i respektojnë edhe korrespondentët e Shtëpisë së Bardhë të cilët nga e hëna janë më pak në numër. Secili reporter do të ketë ulësen e tij dhe një hapësirë boshe anash.

Rekomandimet që njerëzit të mos mblidhen në grupe solli vendimin e rrjetit të kafeneve të Starbucks që njerëzit mund të marrin kafe me vete por jo të ulen në mjediset e tyre./VOA

LEXO TE PLOTE