Connect with Us

Apeli i deputetes së PS-së/ Të gjithë duhet ta konsiderojmë veten mbartës të koronavirusit

Sociale

Apeli i deputetes së PS-së/ Të gjithë duhet ta konsiderojmë veten mbartës të koronavirusit

Publikuar

-

Deputetja e Partisë Socialiste Klodiana Spahiu , në një lidhje me studion e “Ditari” në A2, duke folur lidhur me situatën nga koronavirusi, tha se të gjithë duhet ta konsiderojmë vetën si mbartës.

“Ne do të angazhohemi në çdo program që do të paraqitet nga Ministria e Shëndetësisë. Ne do të jemi të gatshëm që të japim ndihmën tonë kudo që të jetë nevoja.

Po komunikojmë me kolegët tanë në Amerikë apo Itali. Urojmë që trendi ynë të jetë shumë më i vogël dhe rastet të jenë sa më të pakta. Por, duhet të kuptojmë një gjë shumë të rëndësishme: duhet ta konsiderojmë veten si mbartës të virusit dhe të marrim masa kur hyjmë në shtëpi dhe të ruajmë të moshuarit”.

LEXO EDHE:  Çfarë është “imuniteti i tufës” dhe pse po flitet kaq shumë në Britaninë e Madhe?

Kujtojmë që Spahiu është një nga 5 deputetë mjekë i përgjigjen thirrjes së Manastirliut, në shërbim të luftës kundër COVID-19./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Radhët kilometrike në Kakavijë/ Ministria e Jashtme: Pala greke do shtojë kapacitetet testuese

Publikuar

-

Nga

Radhët kilometrike në Kakavijë/ Ministria e Jashtme: Pala greke do shtojë kapacitetet testuese

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka reaguar sërish për radhët e gjata të automjeteve në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës.

MEPJ deklaron se pas vendimit të autoriteteve greke për të kërkuar vetëizolim 7 ditor dhe çertifikatë të testit negativ për të gjithë shtetasit që kalojnë nga Shqipëria në Greqi duke nisur nga data 17 gusht, gjatë dy ditëve të fundit ka patur një fluks të shtuar qytetarësh në pikat e kalimit kufitar.

Ministria njofton se është vënë në kontakt të menjëhershëm me palën greke dhe fillimisht u bë i mundur shtimi i testimeve të kryera në pikat kufitare prej 200 testimesh në orë, ndërsa në këto momente është arritur të realizohen 330 testime në orë.“Testimi vazhdon pa ndërprerje, për të gjithë qytetarët që kërkojnë të kalojnë nga Shqipëria në Greqi. Ndërkohë, nga autoritetet greke na është premtuar shtimi i mëtejshëm i kapaciteteve testuese në orët në vijim. Po ashtu, jemi në bisedime për të zgjatur orarin e punës në pikat kufitare, në mënyrë që qytetarët të mund të kalojnë edhe në orë e vona të natës.

LEXO EDHE:  “Dritë në fund të tunelit”/ Rama zbulon se kur do të lehtësohet situata

LEXO EDHE:  Rritja e rasteve të reja rikthen karantinën?/ Triton Kalo qetëson shqiptarët: Na dëgjoni, na besoni, bashkëpunoni

Nga ana tjetër, Ministria e Shëndetësisë dhe Ministria e Mbrojtjes kanë vendosur në dispozicion të qytetarëve të bllokuar në rradhë disa ekipe mjekësore dhe autoambulanca, si dhe shërbime higjenosanitare. Ne vazhdojmë të jemi në kontakt të vazhdueshë me palën greke dhe shpresojmë që situata të shkojë drejt një zgjidhje sa më të shpejtë”, thuhet në deklaratë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Kaosi në Kakavijë/ Xhaçka dhe Haki Çako nisen drejt pikës kufitare

Publikuar

-

Nga

Situata në Kakavijë/ Xhaçka dhe Haki Çako nisen drejt pikës kufitare

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka dhe Drejtori i përgjithshëm i Agjencisë Kombëtare të Mbrojtjes Civile, Haki Çako, janë nisur drejt pikës kufitare të Kakavijës.

Pre disa ditësh në këtë pikë kufitare situata është shqetësuse pasi qindra qytetarë janë në pritje për të kaluar kufirin.
Radha e automjeteve ka shkuar në 20 kilometra.Mësohet se Xhaçka dhe Çako do të takojnë drejtues të pushtetit vendor dhe të policisë në kufirin e Kakavijës.

LEXO EDHE:  Covid-19 i pranishëm në Itali që nga dhjetori/ Zbulohen gjurmë në mostrat e ujërave të zeza

LEXO EDHE:  Koronavirus/ Më në fund të dhëna të detajuara nga Kina

Drejt Kakavijës janë drejtuar edhe efektivë të Batalionit të Mbështetjes Rajonale të Forcave të Armatosura ku pritet të mbërrijë dhe automjeti i posaçëm me 10 mije litra ujë si dhe ekipe mjekësore  për t’u ardhur në ndihmë qytetarëve të bllokuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Tentoi të kalonte jashtë radhe një automjet në Kakavijë/ Ndëshkohet polici

Publikuar

-

Nga

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit ka pezulluar menjëherë nga detyra punonjësin e Policisë A. Ç.

Punonjësi i Stacionit të Policisë Kufitare Kakavijë, duke shpërdoruar detyrën, ka tentuar të kalojë jashtë radhe një automjet me targa greke, për në shtetin grek.

Drejtoria e Standardeve Profesionale në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit ka nisur menjëherë hetimin disiplinor ndaj punonjësit të Policisë, për shkelje të rëndë.Ndërkohë, për situatën e krijuar pas ndërhyrjeve të njëpasnjëshme të Drejtorit të Departamentit për Kufirin dhe Migracionin tek homologët e policisë greke, këta të fundit kanë ndikuar në autoritetet shëndetësore greke dhe tashmë ka filluar të rritet lëvizja në drejtim të shtetit grek, pasi është shtuar personeli shëndetësor që kryen testet për COVID-19.

LEXO EDHE:  Koronavirus/ Më në fund të dhëna të detajuara nga Kina

LEXO EDHE:  Çfarë është “imuniteti i tufës” dhe pse po flitet kaq shumë në Britaninë e Madhe?

Policia e Shtetit falënderon qytetarët për durimin, mirëkuptimin dhe bashkëpunimin dhe fton cilindo që konstaton raste të abuzimit me detyrën nga ana e punonjësve të Policisë, të raportojë në 112 apo në Komisariatin Dixhital, duke iu garantuar anonimatin dhe reagim të shpejtë e të paanshëm./CNA.al

LEXO TE PLOTE