Connect with Us

Andi Përmeti thirrje të fortë qytetarëve/ “Rri në shtëpi. Bëje për prindërit, bëje për gjyshërit”

Sociale

Andi Përmeti thirrje të fortë qytetarëve/ “Rri në shtëpi. Bëje për prindërit, bëje për gjyshërit”

Publikuar

-

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti iu ka drejtuar një thirrje të fortë qytetarëve që të zbatojnë masat kundër koronavirusit dhe të qëndrojnë në shtëpi.

Në një postim në rrjetet sociale, deputeti Përmeti thekson se lajmi i keq sot ishte se përveç shtimit të rasteve të të prekurve, koronavirusi ka infektuar edhe tre infermierë dhe një mjek.

Përmeti shkruan se të gjithë duhet të ndërgjegjësohemi për t’iu treguar të vërtetën mjekëve.

“Nje falenderim per te gjithe mjeket te cilet sot po rrezikojne jetet e tyre dhe te familjareve te tyre per te shpetuar tonat.

Ne duhet jo vetem te jemi mirenjohes ndaj tyre por sot me shume se kurre ne duhet ti mbrojme ata sepse vetem ata mund te na shpetojne ne neser.

Sot, lajmi i keq nuk ishte vetem rritja e numrit te personave te dale pozitive me CoVid-19 por edhe diagnostikimi pozitiv i nje mjeku dhe tre infermiereve, te cilet nuk ishin vene ne dijeni nga nje vizitor per udhetimin e tij ne Itali.

Raste te ngjashme, ku pacientet genjejne ekipet mjekesore kane ndodhur ne disa qytete te Shqiperise duke sjell vetekarantinimin e disa mjekeve dhe infermiereve te cilet te pakten per 14 dite nuk mund te jene ne sherbim te personave te semure.

LEXO EDHE:  Kandidati i PD –së “shuplakë” Bashës/ Njeriu i farsave që humbi turpshëm zgjedhjet 

Te gjithe duhet te ndergjegjesohemi per ti treguar te verteten ekipeve mjekesore sepse vetem ata mund tiu shpetojne.

Faleminderit.

Ndersa ju jeni duke luftuar ne kemi detyre tiu mbeshtesim dhe tiu mbrojme duke ndejtur ne shtepi.

Rri ne shtepi.
Guximi nuk vlen, kujdesi po.
Beje per prinderit, beje per gjysherit.
Vleresoje jeten tende dhe te te afermve te tu.”-shkruan Andi Përmeti në postimin e tij./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Shkon në 51 numri i personave të prekur nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli në një komunikim publik ka bërë të ditur se numri i personave të prekur nga koronavirusi në Shqipëri ka arritur në 51.

Rakacolli tha se janë 563 raste të testuara, ndërsa numri i të prekurve në 24 orët e fundit është shtuar me 9.

Sipas MSH, nga rastet e konfirmuara pozitivë:

Tiranë 34 raste

Durrës 5 raste (njëri prej të cilëve ka ndërruar jetë)

Lushnje 2 rast

Elbasan 2 raste

Fier 6 raste

Rrogozhinë 2 raste

Prej tyre:

20 janë të shtruar në spitalin Infektiv (nga Tirana, Durrësi, Fieri, Lushja dhe Rrogozhina).

Prej tyre janë në terapi intensive tre qytetarë, njëri prej të cilëve në respiracion të drejtuar.

Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

LEXO EDHE:  Mjeket e kryejne me mire punen, nese ne sfond ka muzike!

LEXO EDHE:  Mjekët në protestë: Do t’i dorëzojmë peticion Metës dhe Ramës

“Në vijim të hetimit të hollësishëm epidemilologjik të filluar ditën e djeshme në spitalin “Shefqet Ndroqi”, kanë dalë pozitiv edhe 4 raste personel shëndetësor (një mjek dhe 3 infermierë) të cilët kanë qenë në kontakt me pacientin, i cili aktualisht po trajtohet në spitalin infektiv dhe që, më herët ka qenë i shtruar në spitalin “Shefqet Ndroqi”.

Siç ju kemi njoftuar, nga gjurmimi i kryer, ky pacient është vizituar në spital nga një i afërm që vinte nga Italia, dhe që nuk e ka dhënë këtë informacion tek stafet mjekësore.

Personeli është në gjendje të mirë shëndetësore, pa simptoma dhe i vetëkarantinuar.

Instituti i Shëndetit Publik po vazhdon pa u ndalur hetimi epidemiologjik dhe testimi i rasteve të dyshuara.”-tha Rakacolli.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Bllokohen 24 shqiptarë në Hungari/ Një prej tyre me simptoma koronavirusi

Publikuar

-

Nga

24 shqiptarë të “ngecur” në Hungari për shkak të bllokimit të kufijve, nuk u lejuan të kalonin kufirin me Serbisë dhe Hungarisë.  Burime për ABC News nga Ministria e Jashtme, bëjnë me dije se grupi është kthyer në Budapest, është nën kontakt nga ambasada jonë në Hungari.

Ndërkohë një prej turistëve shqiptarë u paraqit me temperaturë të lartë dhe është veçuar nga grupi i autobusit dhe është transportuar me ambulancë.

Ndër të tjera mësohet se grupi i shqiptarëve të ndaluar ishte në përfundim të një udhëtimi turistik me autobuz në Budapest, u kthye në kufirin serb.  Ambasada shqiptare në Hungari po organizon kthimin e tyre me avion nesër në orën 6 të mëngjesit.

LEXO EDHE:  Humbi vëllain në aksident/ Mesazhi prekës i kreut të PD: Ku po shkon, pse Zot pse?

LEXO EDHE:  Humbi vëllain në aksident/ Mesazhi prekës i kreut të PD: Ku po shkon, pse Zot pse?

Ende nuk janë siguruar të gjitha biletat për ta, dhe po komunikohet me kompaninë e fluturimit për vendet e lira. Ndërsa ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme nuk jep informacion zyrtar mbi raste të ngjashme nëpër Evropë.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Lufta” me COVID-19/ Simptomat, kujdesi dhe mbrojtja

Publikuar

-

Nga

Ndërkohë që Shqipëria dhe shumë vende të botës po përballen me “luftën”, kundër Covid-19, Instituti i Shëndetit Publik ka dhënë disa këshilla se cilat janë simptomat dhe si duhet të kujdesemi në lidhje me koronavirusin.

Instituti i Shëndetit Publik jep përgjigje për pyetjet kryesore rreth Koronavirusit, si ta dallojmë dhe mbrohemi prej tij. Këshilla të thjeshta, por shumë të rëndësishme.

A mund të përhapet infeksioni nga Koronavirusi i ri nga një rast që nuk ka simptoma (rast asimptomatik)?

Sipas të dhënave të disponueshme aktualisht, njerëzit simptomatikë janë shkaku më i shpeshtë i përhapjes së virusit. OBSH e konsideron të rrallë infeksionin nga Koronavirusi përpara se të shfaqen simptomat megjithëse edhe kjo mundësi ekziston.

A është e vërtete që Koronavirusi i ri mund të transmetohet përmes kontaktit me shufrat apo dorezat mbajtëse të autobusëve duke qenë afër një personi që kollitet?

Bazuar në të dhënat e disponueshme konsiderohet shumë e pamundur që një infeksion te mund të merret përmes shufrave apo dorezave , mbajtëse të autobusit. Nga ana tjetër aktualisht jemi në mes të sezonit të gripit. Prandaj nëse shfaqen simptoma të tilla si ethe, kollë, dhimbje fyti, ethe, ose simptoma më të rënda si pneumoni dhe vështirësi në frymëmarrje duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Sidoqoftë për të parandaluar infeksionet, përfshirë infeksionet e frymëmarrjes është praktikë e mire të lani duart shpesh dhe me kujdes pasi të prekni objektet dhe sipërfaqet potencialisht të ndotura para se të prekni fytyrën, sytë  dhe gojën.

Sa i rrezikshëm është virusi i ri?

Ashtu si sëmundjet e tjera të rrugëve të frymëmarrjes, infeksioni i ringa Covid -19 mund të shkaktojë simptoma të lehta ftohje, dhimbje fyti, kollë dhe ethe, ose simptoma më të rënda si pneumoni dhe vështirësi në frymëmarrje

Sipash ISHP, Covid-19, rrallë herë mund të jetë fatale. Njerëzit më të ndjeshëm ndaj formave të rënda janë të moshuarit dhe ata me sëmundje ekzistuese të tilla si diabeti dhe sëmundjet e zemrës.

Cili është ndryshimi midis simptomave të gripit, një ftohje të zakonshme dhe Koronavirusit të ri?

Simptomat janë të ngjashme dhe përbehen nga kollë, ethe, ftohje. Sidoqoftë ato shkaktohen nga viruse të ndryshme, prandaj, në rast të dyshimit për Koronavirus është e nevojshme të kryhen teste laboratorike për të konfirmuar diagnozën.

Sa zgjat periudha e inkubacionit?

Periudha e inkubacionit paraqet periudhën e kohës midis infeksionit dhe zhvillimit të simptomave klinike. Aktualisht vlerësohet se ndryshon midis 2 dhe 11 ditëve, deri maksimumi në 14 ditë.

A mund të transmetohen koronaviruset dhe Koronavirusi i ri nga person tek tjetri?

Po, disa koronaviruese mund të transmetohen nga një person tek tjetri, zakonisht pas kontaktit të ngushtë të anëtareve të familjes ose në një mjedis të kujdesit shëndetësor. Koronavirus i ri, përgjegjës për sëmundjen Covid 19, gjithashtu mund të transmetohet nga person tek tjetri, përmes kontaktit të ngushtë me njëperson të infektuar.

Koronavirus i ri, përgjegjës për sëmundjen e Covid -19 gjithashtu mund të transmetohet nga një person tek tjetri.

LEXO EDHE:  Rama dhe Basha gati për zgjidhje në tavolinë/ Zbulohen detajet e marrëveshjes

LEXO EDHE:  Rama dhe Basha gati për zgjidhje në tavolinë/ Zbulohen detajet e marrëveshjes

Kush mund të infektohet nga Koronavirusi i ri?

Personat të cilët jetojnë ose kanë udhëtuar në zona të infektuara me Koronavirus-in e ri mund të rrezikojnë infeksionin. Aktualisht Koronavirusi i ri nisi në Kinë ku raportohet numri më i madh i rasteve. Në vendet e tjera shumica e rasteve kanë udhëtuar në vendet e prekura. Pak raste të tjera kanë ndodhur tek ata që kanë jetuar ose bashkëpunuar ngushtë me njerëz të infektuar në Kinë. Po ashtu ka vende ku ka qarkullim komunitar si psh në Korenë e Jugut, Hong Kong, Japoni, Tailandë si dhe kohët e fundit ënItali.

Cilat janë rregullat për dezinfektimin?

Larja e duarve dhe dezinfektimi janë çelësi për parandalimin e infeksionit. Duhet të lani duart shpesh dhe tereshit me sapun dhe ujë për të paktën 20 sekonda. Nëse sapuni dhe uji nuk janë të disponueshëm, mund të përdoret gjithashtu solucion për duart me bazë alkooli me të paktën përqendrim 60%.

A është e sigurt marrja e pakove nga vendet e prekura?

Po, është e sigurt. OBSH deklaron se njerëzit që marrin pako nuk rrezikojnë që të bien në kontakt me Koronavirusin-in e ri, sepse ai nuk është në gjendje të mbijetojë në sipërfaqe  për një kohë të gjatë.

Sa kohë mbijeton Koronavirusi i ri në sipërfaqe?

Informacionet paraprake tregojnë që virusi i rimund të mbijetojë disa orë, edhe pse është ende në studim. Përdorimi i dezinfektuesve të thjeshte është në gjendje të vrasë virusin duke frenuar aftësinë e tij për të infektuar njerëzit, për shembull dezinfektuesit që përmbajnë 75% alkool ose me 1 % me bazë klori zbardhues.

A transmetohet virusi përmes rrugës ushqimore?

Zakonisht sëmundjet respiratorë nuk transmetohen në ushqim, i cili megjithatë duhet të trajtohet duke respektuar praktikat më të mira të higjienës dhe duke shmangur kontaktin midis ushqimit të përpunuar dhe të pagatuar.

A mundet që një llambë dezinfektimi me rreze ultraviolet të shkatërrojë Covid -19?

Llambat UV nuk duhet të përdoren për të sterilizuar duart ose zona të tjera të lëkurës, pasi rrezatimi UV mund të shkaktojë acarim të lëkurës.

A janë tharësit e duarve efektivë në shkatërrimin e Covid-19?

Tharësit e duarve nuk janë efektivë në shkatërrimin e Covid -19. Për të mbrojtur vetën kundër koronavirusit të ri, duhet të lani shpesh duart me ujë dhe sapun dhe të përdorni dezinfektues me bazë alkooli. Pasi lani duart, duhet ti thani ato plotësisht duke përdorur shami ose kartopecete.

LEXO TE PLOTE