Connect with Us

Shkon në 9 numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë

Kosova & Rajoni

Shkon në 9 numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë

Publikuar

-

Ka shkuar në nëntë numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë ku vetëm sot janë konfirmuar 4 raste të reja.

Kjo është vërtetuar nga analiza që u janë bërë sot 70 personave të tjerë që kanë pasur kontakte me 5 të infektuarit e tjerë.

Të premten u raportuan rastet e para në Klinë dhe Viti. Pastaj të shtunën në mbrëmje dolën edhe rastet e reja në Komunën e Malishevës.

LEXO EDHE:  Rama ftesë Bashës/ "Të bëhemi një, nuk është koha për opozitarizëm"

Të tri këto qytete janë në karantininë.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Rritet bilanci në Greqi/ Shkon në 4 numri i viktimave nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Rritet numri i viktimave në Greqi.

Mediat e shtetit fqinj raportojnë se deri më tani numri i viktimave ka shkuar në 4.

Sot ka humbur jetën një burrë 53-vjeçar që ishte shtruar në spital në Selanik.

Ndërkohë kujtojmë se ditën e djeshme humbën jetën dy pacientë, një 67-vjeçar në Spitalin e Përgjithshëm Zakynthos dhe një 90-vjeçar në Spitalin e Përgjithshëm Ptolemais. Viktima e parë në shtetin fqinj u regjistrua tre ditë më parë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shkon në 5 numri i të prekurve me Koronavirus në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 5 numri i të prekurve nga Koronavirusi në Kosovë. 2 rastet e fundit që kanë rezultuar pozitivë janë një 42-vjeçar dhe një 37 vjeçare që nuk kanë lidhje më njëri-tjetrin.

Sipas ministrisë një nga rastet është nga Stublla e Vitisë (kontakt i rastit të parë)  i gjinisë mashkull 42 vjeç, dhe një rast 37 vjeç e gjinisë femërore, shtetase kosovare me qëndrim në Itali-Brescia, e cila ka ardhur në Kosovë me datë 01/03/2020 nëpërmjet Aeroportit Ndërkombëtar “Adem Jashari“.

Njoftimi i plotë:

Krahas tri rasteve pozitive të deritashme, sot pasdite me 14/03/2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me RT PCR janë konfirmuar  edhe dy raste të reja pozitive për virusin SARS-CoV-2:

Një rast nga Stublla e Vitisë (kontakt i rastit të parë)  i gjinisë mashkull 42 vjeç, dhe një rast 37 vjeç e gjinisë femërore, shtetase kosovare me qëndrim në Itali-Brescia, e cila ka ardhur në Kosovë me datë 01/03/2020 nëpërmjet Aeroportit Ndërkombëtar “Adem Jashari“. Vend qëndrimi i saj në Kosovë është fshati Bubavec, Komuna e Malishevës.

LEXO EDHE:  Nga Astrit Patozi/ Nuk kemi pse presim luftën e tretë botërore!

LEXO EDHE:  Rama ftesë Bashës/ "Të bëhemi një, nuk është koha për opozitarizëm"

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) gjatë datës 14 mars 2020, ka marrë informatë nga Klinika Infektive e QKUK-së për gjashtëdhjetë e shtatë raste të dyshimta në COVID-19.

Nga data 08.02.2020 deri me 14.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 207 mostra të dyshimta në virusin SARS-CoV-2 dhe gjithsej pesë (5) prej tyre kanë rezultuar pozitive.

Nga data 01.02.2020 deri me 14.03.2020 në Aeroportin ndërkombëtar “Adem Jashari” si dhe në pikat tokësore kufitare janë depistuar gjithsej 7.326 udhëtarë. Në Aeroportin “Adem Jashari” 479 udhëtarë, Merdare 3.328, Vërmicë 2.488, Jarinje 564, Dheu i Bardhë 109, Hani i Elezit 77, Kullë 224, Qafë Morinë 35,  Bërnjak 11, Qafë Prush 8, Muçibabë 2 dhe Glloboçicë 1 udhëtarë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosovë/ Shtyhen zgjedhjet në komunën e Podujevës për shkak të koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, vendosi të shtunën shtyrjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetarin e komunës së Podujevës, për shkak të gjendjes epidemike në vend pas konfirmimit të rasteve të para të infektimit me koronavirus.

Zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Podujevës që ishin paraparë të mbahen të dielën më 15 mars, pasuan dorëheqjen e Agim Veliut si kryetar i kësaj komune dhe emërimin e tij si ministër i Punëve të Brendshme, në qeverinë e Albin Kurtit.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, nëpërmjet një njoftimi tha se shtyrja e zgjedhjeve për kryetar të komunës në Podujevë, pasoi rekomandimin nga kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka.

“Data e zgjedhjeve do të përcaktohet më vonë, pas vlerësimit të gjendjes epidemiologjike dhe pas pranimit të vlerësimit se do të jetë e sigurt që të mbahen zgjedhjet për kryetar të komunës së Podujevës”, thuhet në njoftimin e presidentit të Kosovës.

LEXO EDHE:  Liberalizimi i vizave çështje politike?/ Veseli: Racizëm i skajshëm

LEXO EDHE:  Foto- Kapet me drogë/ Këngëtarja shqiptare përfundon në psikiatri

Autoritetet thonë se tre persona janë prekur me koronavirus.

Kosova ka mbyllur të gjithë kufijtë tokësor dhe linjat ajrore si dhe hyrje – daljet në komunat e Klinës dhe të Vitisë, dy qytete këto ku janë paraqitur rastet me koronavirus./VOA

LEXO TE PLOTE