Connect with Us

Pushohet nga puna mjeku qe genjeu per masat mbrojtese ndaj personelit

Sociale

Pushohet nga puna mjeku qe genjeu per masat mbrojtese ndaj personelit

Publikuar

-

Nepermjet nje postimi ne rrjetet sociale mjeku Ilir Allkja, njoftoi se nepermjet nje urdhri zyrtar ai eshte pushuar nga puna. Ai denoncoi disa dite me pare masat mbrojtese te mjekeve te urgjences perballe pacienteve me Covid-19. Me pas ai u pergenjeshtrua nga kryeministri Rama.

Allkja shkruan, “Miq sonte më është kërkuar të largohem nga puna pa motivacion!
Kerkova të ma jepnin me shkrim!
Hakmarrje e ulet e Edi Rames dhe e Skender Bratajt ne ditët kur Shqipëria ka nevojë më shumë se kurrë për mjekë !
Sonte po qendroj në punë kundër urdhrit verbal , në shërbim të pacientëve !
Ju dua shumë !”, shkruan Allkja./cna.al

1 Koment

1 Koment

  1. Ben

    15 Mars, 2020 at 8:25 am

    E meritoje o doctor mashtrues provincial.Shko qaj tek Pd-ja tani.

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Rikthehen reshjet e dëborës/ Si parashikohet moti për sot

Publikuar

-

Nga

Dita e sotme parashikohet të ketë mot të paqëndrueshëm dhe me reshje të dobëta në të gjithë vendin.

Në zonat malore në veri dhe lindje të vendit reshjet pritet të jenë në formë bore.

Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 11 / 16 °C

në vendet e ulëta: 10 /15 °C

në vendet malore: 2 / 7 °C

Ndërkohë era në veri dhe bregdet mund të arrijë deri e fortë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 15 mars 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Nëse jeni ne një lidhje do tregoheni shume kërkues dhe striktë ndaj partnerit. Ky i fundit nuk do ndihet rehat dhe mund te dojë edhe t’iu braktise. Beqaret duhet te kenë besim edhe tek vetja dhe tek miqtë e tyre te ngushte. Vetëm ne atë mënyrë do mund ta ndryshojnë statusin e tyre. Shpenzimet do i kryeni pa u menduar gjatë dhe mund te futeni edhe ne borxhe.

DEMI 21. prill – 21. maj

Nëse nuk doni ta vini shume ne rrezik lidhjen tuaj sot, mos luani shume me zjarrin. As mos e acaroni atë dhe as mos i kërkoni gjëra te tepruara. Mendoni njëherë çfarë i keni dhënë ju atij dhe bëni një baraspeshim. Beqaret ka rrezik te kenë surpriza te pakëndshme dhe do mërziten. Ne planin financiar është koha qe te ndiqni strategji strikte dhe te mos ndërmerrni shume rreziqe.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Ju te dashuruarit do keni mosmarrëveshje te njëpasnjëshme me partnerin, por kjo do ndodhe deri ne mesdite. Pasdite çdo gjë do ndryshoje sepse do reflektoni dhe do i kuptoni gabimet qe keni bere. Nëse jeni beqarë do e gjeni sot një person me te cilin te kaloni një periudhe të lumtur. Mos kini frike te hidhni hapa edhe sikur lidhja te mos zgjasë përherë. Buxheti do jete i mire nëse nuk shpenzoni pa llogari.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Mos u mundoni ta acaroni partnerin tuaj sot edhe pse gjithçka mund ta keni me shaka sepse ai nuk do jetë ne humor te mirë dhe mund te keni debate te forta. Beqaret le te joshin sa te duan dhe le t’ia lenë çdo gjë kohës. Me ngulm nuk behet asnjëherë asgjë. Ne planin financiar, për shkak te përpjekjeve qe keni bere, me ne fund situata di filloje te përmirësohet.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Edhe nëse partneri nuk ju kënaq aq sa duhet dhe nuk ua shpreh dashurinë qe ju mendoni se e meritoni, nuk duhet te shihni persona te tjerë sot. Para s ete hidhni hapa duhet fillimisht te flisni me te dhe te sqaroheni. Beqaret mund te kenë disa takime shume interesante dhe jeta do ju ndryshoje për mire. Me shpenzimet nuk do jeni te palogjikshëm megjithatë ende nuk do ketë përmirësime te mëdha.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Dite reflektimi do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Sot do i kuptoni edhe me mire gjerat dhe filloni te pranoni disa gabime. Beqarët do vazhdojnë te bëjnë te njëjtën jete dhe nuk do kërkojnë me ngulm ndryshimin e statusit. Ne planin financiar duhet te bëni edhe pak durim qe gjerat te përmirësohen. Te paktën tashme do jeni te ndërgjegjshëm për gabimet qe nuk duhet t’i bëni me.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Saturni do ju këshillojë te mos lini pas dore sot asnjë angazhim profesional apo te një tjetër fushe. Marrëdhënia ne çift do vazhdoje te mbetet e qete dhe e qëndrueshme gjithë kohës. Beqaret do jene goxha optimiste dhe te gatshëm te bëjnë çdo lloj gjeje për ta ndryshuar statusin e tyre. Ne planin financiar do e rigjeni ekuilibrin dhe do ndiheni shume me te qete.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Te dashuruarit nuk do kenë një dite perfekte, por gjithsesi me te këndshme se një dite me pare. Mjedisi yjor do i favorizoje tej mase beqaret dhe do i beje ata te përjetojnë emocione akoma me te forta nga sa e kishin menduar. Ne planin financiar do iu buzëqeshë fati dhe situata do ketë përmirësime te jashtëzakonshme. Mund te përfitoni për te hequr edhe disa para mënjanë.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Venusi do kombinohet mire me planetët e tere gjate kësaj dite dhe do iu ofroje një marrëdhënie shume te bukur ju te dashuruarve. Nuk do lindin as mosmarrëveshje elementare. Beqaret do kenë ende shume pikëpyetje për atë qe duhet te bëjnë prandaj nuk do guxojnë te dalin as neper takime. Buxheti do filloje dalëngadalë te ekuilibrohet. Përmirësimet e para do duken qe sot.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Beni kujdes me sjelljen gjate kësaj dite sepse po e ngritët me shume zërin dhe po e kritikuat ashpër partnerin ai mund te acarohet dhe mund t’iu thotë gjera qe do ju lëndojnë. Beqaret do ketë plot mundësi për njohje te reja, por do jete ne dorën e tyre nëse do përfitojnë apo jo. Shpenzimet vazhdoni t’i kryeni me maturi sepse pas sot gjendja nuk do jete e kënaqshme.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Kjo e sotmja do jete një dite shume e mire për te gjithë ju qe keni një lidhje. Mirëkuptimi, harmonia dhe bashkëpunimi do mbizotërojnë gjithë kohës. Beqaret do jene shume te angazhuar me pune dhe nuk do e kenë mendjen tek krijimi i një lidhjeje. Buxheti nuk do jete shume i keq megjithatë mundohuni te shpenzoni sa me pak qe te mundeni.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Sot, pas disa ditëve delikate qe mund te keni kaluar me partnerin, marrëdhënia do filloje te normalizohet. Do i kuptoni kufijtë deri ku duhet te shkoni dhe nuk do shkelni mbi tjetrin. Beqaret po nuk guxuan sot te hedhin hapa nuk kane për ta bere me kurrë. Gjendja e financave do varet plotësisht nga mënyra juaj e te menaxhuarit. Tregohuni te kujdesshëm dhe nuk do keni probleme.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Marrja e ilaçeve anti-inflamatorë mund të përkeqësojë COVID-19

Publikuar

-

Nga

Autoritetet franceze kanë paralajmëruar se njerëzit nuk duhet të përdorin ilaçe anti-inflamatore nëse kanë simptoma të ngjashme me koronavirusin sepse kjo mund të përkeqësojë gjendjen e tyre.

Ministri i shëndetësisë i vendit, Olivier Véran, i cili është një mjek dhe neurolog i kualifikuar, thotë se “Marrja e anti-inflamatorëve si ibuprofen apo kortizon,  mund të jetë një faktor në përkeqësimin e infeksionit. Ai këshillon që në rastin e etheve të përdoret paracetamoli.

Sipas ekspertëve të shëndetësisë ilaçet anti-inflamatore, në sëmundjet infective kanë tendecë të zvogëlojnë përgjigjen e sistemit imunitar të trupit.

Pacientët francezë janë detyruar të konsultohen me farmacitë që nga mesi i janarit nëse dëshirojnë të blejnë qetësues, përfshirë ibuprofen, paracetamol dhe aspirinë, për të kujtuar rreziqet.

Jean-Louis Montastruc, drejtuesi i farmakologjisë në spitalin Toulouse, i tha radios RTL: “Ilaçet anti-inflamatore rrisin rrezikun e komplikimeve kur ka ethe ose infeksion.”

Ministria franceze e shëndetësisë njoftoi të premten në mbrëmje se numri i rastit të koronavirusit në vend ishte rritur me 800 brenda 24 orëve. Véran tha se kishte 3,661 raste të konfirmuara që kishin çuar në 79 vdekje. Nga të sëmurët, 154 persona janë në kujdes intensiv.

Véran tha në konferencën e tij të përditshme se evolucioni dhe përhapja e virusit ishte “e shpejtë dhe e vërtetë”, por që 98% e atyre që kishin testuar pozitivisht ishin shëruar, shkruan “The Guardian”/ CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE