Connect with Us

Një firmë mund të nxjerrë teste për COVID-19/ Trump dhe Gjermania “në luftë” për ta blerë

Bota

Një firmë mund të nxjerrë teste për COVID-19/ Trump dhe Gjermania “në luftë” për ta blerë

Publikuar

-

Presidenti i SHBA, Donald Trump po i ofron shuma të mëdha parash shkencëtarëve gjermanë që po punojnë për një vaksinë kundër virusit Corona. Ai dëshiron të ketë të drejta të drejta ekskluzive për punën e tyre, raporton gazeta gjermane Welt am Sonntag.

Një burim qeveritar gjerman i tha gazetës se Trumpi po bën gjithçka që ka në dorë për ta siguruar vaksinën “vetëm për SHBA”.

Por një zëdhënës i ministrisë së Shëndetësisë në Gjermani i tha gazetës Die Welt se qeveria gjermane mendon ndryshe. “Qeveria gjermane është shumë e interesuar që zhvillimi i vaksinave dhe trajtimeve kundër virusit të ri Corona të bëhet në Gjermani dhe në Evropë”. Edhe qeveria gjermane po i ofron firmës përparësi financiare.

Firma CureVac, e vendosur në jug të Gjermanië po bën kërkime për disa vaksina të mundshme, dhe dy prototipe do të zgjidhen për test. Bashkëthemeluesi i CureVac dhe shefi i sektorit të prodhimit Florian von der Mülbe i tha Reutersit se kompania shpreson ta ketë një vaksinë eksperimentale në qershor ose korrik. Pas kësaj do të merret aprovimi për ta testuar atë tek njerëzit.

LEXO EDHE:  Rekomandimi i KE/ Basha: Vendim i rëndësishëm, por Gjermania ...

Dy javë më parë, shefi i atëhershëm i bordit i CureVac, Daniel Menichella u takuan në Shtëpinë e Bardhë me Trumpin dhe me stafin e tij. Nëntë ditë pas takimit, më 11 mars, firma CureTec e largoi Menichellan nga posti dhe e zëvendësoi me themeluesin e kompanisë Ingmar Hoerr./ DW

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Gjermani/ Ashpërsohen masat në disa shtete

Publikuar

-

Nga

Numri i viktimave nga koronavirusi në Gjermani ka shkuar në 9. Ditën e sotme ka humbur jetën një grua 86-vjeçare nga Bavaria.
Ndërkohë të gjitha shtetet po ashpërsojë masat për të parandaluar përhapjen e COVI-19.
Kancelari i Austrisë Sebastian Kurz njofton se masat do të forcohen përsëri në mënyrë të konsiderueshme. Ai deklaron se nuk duhet të takohen më shumë se pesë njerëz menjëherë në një vend.
Masa drastikë janë duke u marrë edhe në Evropë. Spanja ka shpall “gjendjen e emergjencës”, Danimarka, Polonia, Republika Czecheke dhe Estonia kanë mbyllur kufijtë, Berlini ka mbyllur lokalet, e ndërsa Franca ka mbyllur restorantet dhe dyqanet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Masat mbrojtëse ndaj koronavirusit/ Ja sa kushton një maskë në Gjermani

Publikuar

-

Nga

Me shpërthimin e koronavirusit, farmacitë rritën ndjeshëm numrin e ccmimit të maskave dhe të dezinfektatëve.

Ndërkohë që në Shqipëri një maskë e thjeshtë kirugjikale kushton 100 lekë të reja dhe një maskë më e karbon kushton rreth 800 lekë të reja, në Gjermani duket se shifra e këtyre maskave është edhe më e lartë.

Në dyqanet online vihet re se një maskë kushton plot 29.99 euro dhe maska e thjeshtë kushton 19.99 euro, ndërsa transporti ofrohet falas.

LEXO EDHE:  Presidenti Trump i kërkoi Ukrainës të hetonte rivalin Biden

LEXO EDHE:  Reperi komplimenton Trump/ Ja përgjigjia e e presidentit

Shumë shtete kanë bërë thirrje të mos abuzohet me ccmimet e maskave dhe dezinfektantëve, madje kanë marrë edhe masa të ashpra ndaj tyre për abuzimin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Në Itali vetëm dy viktima të koronavirusit pa patologji shtesë/ Të tjerët me sëmundje kronike

Publikuar

-

Nga

Vetëm dy persona që humbën jetën nga koronavirusi në Itali nuk kishin sëmundje të tjera.

Ky është rezultati i të dhënave mjekësore të ekzaminuara deri më tani nga Instituti i Lartë i Shëndetësisë italiane.

Presidenti i Institutit, Silvio Brusaferro, gjatë një konference për shtyp të mbajtur sot në Mbrojtjen Civile  në Romë tha se viktimat janë me moshë mesatare mbi 80 vjet, ose e thënë më ndryshe 80.3. sipas tij, viktimat janë kryesisht meshkuj, ndërsa 25.8% janë gra.

“Gratë janë 25.8 përqind. Mosha mesatare e të ndjerëve është dukshëm më e lartë se ato të tjera pozitive. Grupmoshat janë mbi 70 vjeç, me kulmin midis 80 dhe 89 vjeç. Shumica e këtyre njerëzve janë bartës të sëmundjeve kronike”, u shpreh ai.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet presidenciale 2020/ Zbulohet kundërshtarja e Trump

LEXO EDHE:  Zyrtari i lartë jep lajmin e mirë/ Gjermania vijon mbështetjen e Shqipërisë drejt BE

Këto janë të dhënat e para minimale të hollësishme të siguruara deri më tani nga Mbrojtja Civile mbi shkaqet e vdekjes së pacientëve me koronavirus.

Brusaferro nuk dha një numër të saktë të vdekjeve të koronavirusit, por sqaroi se sipas të dhënave të analizuara, shumica e viktimave “kishin patologji serioze dhe në disa raste fillimi i një infeksioni respirator mund të çojë më lehtë drejt vdekjes”./ CNA.al 

LEXO TE PLOTE