Connect with Us

Në Itali vetëm dy viktima të koronavirusit pa patologji shtesë/ Të tjerët me sëmundje kronike

Bota

Në Itali vetëm dy viktima të koronavirusit pa patologji shtesë/ Të tjerët me sëmundje kronike

Publikuar

-

Vetëm dy persona që humbën jetën nga koronavirusi në Itali nuk kishin sëmundje të tjera.

Ky është rezultati i të dhënave mjekësore të ekzaminuara deri më tani nga Instituti i Lartë i Shëndetësisë italiane.

Presidenti i Institutit, Silvio Brusaferro, gjatë një konference për shtyp të mbajtur sot në Mbrojtjen Civile  në Romë tha se viktimat janë me moshë mesatare mbi 80 vjet, ose e thënë më ndryshe 80.3. sipas tij, viktimat janë kryesisht meshkuj, ndërsa 25.8% janë gra.

“Gratë janë 25.8 përqind. Mosha mesatare e të ndjerëve është dukshëm më e lartë se ato të tjera pozitive. Grupmoshat janë mbi 70 vjeç, me kulmin midis 80 dhe 89 vjeç. Shumica e këtyre njerëzve janë bartës të sëmundjeve kronike”, u shpreh ai.

LEXO EDHE:  “Mezi pres rastin e parë me koronavirus në Shqipëri”/ Habit drejtoresha e Inspektoratit Shëndetësor

Këto janë të dhënat e para minimale të hollësishme të siguruara deri më tani nga Mbrojtja Civile mbi shkaqet e vdekjes së pacientëve me koronavirus.

Brusaferro nuk dha një numër të saktë të vdekjeve të koronavirusit, por sqaroi se sipas të dhënave të analizuara, shumica e viktimave “kishin patologji serioze dhe në disa raste fillimi i një infeksioni respirator mund të çojë më lehtë drejt vdekjes”./ CNA.al 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Papa Francesku mban meshën online/ Mesazhe për të prekurit me koronavirus

Publikuar

-

Nga

Edhe këtë të dielë Papa Francesku ka shmangur grumbullimin e besimtarëve dhe daljen e tij në dritare sipas traditës dhe e ka dhënë meshën online.

Papa ka dhënë mesazhe të forta lidhur me betejën kundër koronavirusit, që ka shpërthyer me ashpërsi në Itali dhe në disa shtete të tjera.

“Këtë mëngjes kreshme të gjithë së bashku lutemi për të sëmurët dhe për njerëzit që duhet të shkojnë në punë në këtë periudhë të vështirë. T’i falenderojmë sepse me punën e tyre shoqëria vazhdon jetën”, deklaroi Papa Francesku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rritet bilanci në Greqi/ Shkon në 4 numri i viktimave nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Rritet numri i viktimave në Greqi.

Mediat e shtetit fqinj raportojnë se deri më tani numri i viktimave ka shkuar në 4.

Sot ka humbur jetën një burrë 53-vjeçar që ishte shtruar në spital në Selanik.

Ndërkohë kujtojmë se ditën e djeshme humbën jetën dy pacientë, një 67-vjeçar në Spitalin e Përgjithshëm Zakynthos dhe një 90-vjeçar në Spitalin e Përgjithshëm Ptolemais. Viktima e parë në shtetin fqinj u regjistrua tre ditë më parë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

COVID-19/ Gati ilaçi i parë për ta neutralizuar atë! Kërkon më pak kohë se një vaksinë

Publikuar

-

Nga

Është zhvilluar  ilaçi i parë i specializuar për t’iu kundërpërgjigjur koronavirusit  Sars-CoV2 apo COVID-19 si njihet ndryshe.

Ai është një antikorp monoclonal, i specializuar për të njohur proteinat që virusi përdor për të sulmuar qelizat respiratore njerëzore.

Kërkimi është publikuar në “ BioRxiv” nga grupi i universitetit holandez të Utrecht i udhëhequr nga Chunyan Wang. Në artikull  evidentohet se kërkuesit kanë deklaruar se do të duhen disa muaj që ilaçi të jetë i disponueshëm sepse do të duhet të eksperimentohet për të pasur sigurinë për efikasitetin e tij.

Duke u lidhur me proteinën që gjendet në sipërfaqen e virusit, antikorpi monoklonal e ndalon që të lidhet me qelizat dhe në këtë mënyrë e bën të pamundur për virusin që të penetrojë në brendinë e tyre për t’u shumuar. Për këtë motiv, kërkuesit janë të bindur se antikorpi ka potenciale të rëndësishme  “për trajtimin dhe parandalimin e COVID-19”.

Kërkuesit po punonin prej kohësh për një antikorp kundër SARS kur shpërthehu epidemia e Covid-19 ose e  Sars2 dhe kuptuan se antikorpet efikase kundër sëmundjes së parë arrinin të bllokonin edhe të dytën.

LEXO EDHE:  U kapën me 100 mijë euro drogë/ Pranga 2 shqiptarëve

LEXO EDHE:  U kap me gjysëm kg kokainë/ Arrestohet shqiptari në Itali

Studimet vijojmë akoma dhe antikorpi duhet t’i nënshtrohet testeve shumë rigoroze por kërkuesit shpresojnë që të bindin një kompani farmaceutike që ta prodhojë.

E gjithë kjo, sipas shkencëtarëve të Utrecht, do të marrë shumë më pak kohë sesa po të zhvillohej një vaksinë për koronavirusin e ri, shkruan agjencia e lajmeve ANSA .

LEXO TE PLOTE