Connect with Us

Merkel thirrje për solidaritet/ Pritet shpallja e gjendjes se jashtëzakonshme, 733 të infektuar në ditë

Politikë

Merkel thirrje për solidaritet/ Pritet shpallja e gjendjes se jashtëzakonshme, 733 të infektuar në ditë

Publikuar

-

Qeveria gjermane ndihmon kompanitë me paketë prej 500 miliardë eurosh. Kriza e virusit korona ka një ndikim masiv në shumë kompani. Qeveria gjermane premton shuma të mëdha ndihme si kurrë më parë.

Kancelarja gjermane Angele Merkel u bëri thirrje të shtunën qytetarëve të reduktojnë kontaktet me njëri-tjetrin.

“Është koha kur të gjithë  mund të dëshmojmë sesa mendojmë dhe sa bëjmë edhe për tjetrin“ tha ndër të tjera kancelarja, në mesazhin e saj me video, të shtunën “Këtë mund ta bëjnë të gjithë sepse  disa lidhje këto kohë do të ndërpriten. Për shembull ekspertët  na thonë që gjyshërit të mos takohen me mbesat e nipërit. Sepse duam të sigurojmë që më të rrezikuarit nga ky virus të mos kenë nevojë të shkojnë në spital, e të mos infektohen fare.“ Ajo shtoi:„”Gjithkush mund të nidhmojë me sjelljen e tij që të ngadalësohet  shpejtësia e infektimit e të mos mbingarkohet  sistemi ynë shëndetësor.“

Mbyllen shkollat

Gjermania ende nuk e ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në mbarë vendin. Por ndërkohë të gjitha landet kanë vendosur gjatë këtyre tri ditëve  t’i mbyllin shkollat duke fillaur nga dita e hënë. Për fëmijët që i kanë prindërit në profesione kritike, si policë, zjarrfikës, infermirë ose forca shpëtimi, do të vihen në dispozicion struktura kujdestarie.

Disa lande kanë vendosur që ta kufizojnë edhe më shumë jetën publike. Kështu, për shembull, Berlini i ndalon aktivitetet me mbi 50 persona, për aktivitete me më pak njerëz organizatorët duhet të mbajnë lista me emrat e pjesëmarrësve. Lokalet duhet t’i vënë tryezat në distancë prej 1,5 metra nga njëra-tjetra. Kurse palestrat dhe pishinat, si edhe klubet, diskotekat, kinematë, do të mbyllen.

Edhe landi I Schleswig Holsteinit dhe Landi i Zarës, ka vendosur t’i mbyllë baret, klubet, muzetë, kinematë, pishinat dhe saunat. Veç kësaj ky land ndalon vizitat nëpër sterhimoret e të moshuarve. Masa të tilla lajmërohen edhe nga Lande të tjera.

500 miliardë euro ndihma 

LEXO EDHE:  Gratë më të fuqishme në botë/ Ja kush e kryeson listën për vitin 2019

Ministria Federale e Punës u bëri thirrje të gjithë punëdhënësve që të gjejnë zgjidhje pragmatike me punëmarrësit: Home office, pra punë nga shtëpia,fleksibilitet në orarin e punës, ose t’i dërgojnë punëtorët në pushime, ose në të ashtuquajturën punë të shkurtuar.

500 milardë euro për ekonominë krizën e virusit korona, qeveria federale gjermane dëshiron të ndihmojë kompanitë me programe kredie të pakufizuara. Këtë e thanë të premten në Berlin, Ministri i Financave, Olaf Scholz (SPD), dhe Ministri i Ekonomisë, Peter Altmaier (CDU). Sipas Altmaier, gjysmë trilionë euro mund të vihen në dispozicion nga Banka Shteëtrore, KfW, përmes një kornize garancie të rritur në masë të madhe. Si fillim, qeveria ka vënë në dispozicon të KfW-së 20 miliardë euro. Altmaier theksoi se “asnjë kompani e shëndetshme nuk duhet të falimentojë, e se asnjë vebd punë nuk duhet të humbasë për shkak të virusit korona.”

Deutschland Berlin | Coronavirus | Kreditzusage | PK Olaf Scholz & Peter Altmaier (picture-alliance/dpa/K. Nietfeld)

Scholz tha: “Nuk ka kufi të sipërm të shumës së kredisë që KfW mund të japë”. Altmaier tha se “eshtë koha për të vepruar së bashku”. Scholz theksoi: “Vendi ynë po përballet me një situatë shumë të rëndë”. Një ndjenjë e çuditshme  është e vetëkuptueshme. Sfidat janë të mëdha. Shkëmbimi global i mallrave është ndërprerë, shkollat janë mbyllur, panairet tregtare janë anuluar. “Kjo krizë na prek të gjithë.” Scholz shtoi më tej: “Kjo është arsyeja pse ne nuk po i japim paratë me pikatore, por me derdhje.”. Në fund, kjo do t’i kushtonjë shtetit “dhjetëra miliarda”, shuma e saktë nuk dihet ende.

Sipas intitutit të virologjisë në Berlin, Robert Koch, deri të shtunën në mbrëmje numri i të infektuarve me virusin korona në Gjermani ishte rritur në 3795, pra me 733, në krahasim me një ditë më parë. Tetë persona kanë vdekur si pasojë e virusit. Shumicën e rasteve të infektuara paraqiten në landin Nordrhein Westfalen, që është edhe landi me popullsi më të madhe në Gjermani.  /DW

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha politikë dhe këshilla për COVID-19 nga krevati

Publikuar

-

Nga

Lulzim Basha po përdor çdo mënyrë komunikimi që të përfitojë politikisht dhe ta përdorë situatën e pandemisë për polititikë dhe për të treguar se është një shtetar i vërtetë.

Por edhe kur do të heqë vetullat Luli nxjerr syrtë.

Sot në mëngjes në orën 9, zyra e shtypit të PD shpërndau një deklaratë për mediat me disa pika. Çdo ditë basha shpërndan deklarata me 3 pika.

Por në momentin e shpërndarjes Lulzim Basha ka qenë në shtëpi dhe selia e PD ka qenë bosh, pra deklarata ishte përgatitur një ditë më parë.

Basha njihet si një gjumash i madh dhe shpesh bashkëpunëtorët e tij theksojnë se ai nuk le takime përpara orës 11, pasi fle gjumë dhe në mëngjes bën tualet. Por sot kompania e propagandës është përpjekur të tregojë se Luli zgjohet dhe ka shpërndarë njoftimin e rradhës që në orën 9 megjithëse Luli ishte në gjumë për shtatë palë qejfe.

LEXO EDHE:  Shkruan Ylli Dylgjeri/Zonja Merkel nuk është Bashkia që duam!

LEXO EDHE:  Shkruan Ylli Dylgjeri/Zonja Merkel nuk është Bashkia që duam!

Ndodh edhe kështu, këshillat apo politikën mund t’i japësh edhe nga gjumi, kur zgjohesh thua fitore, megjithse s’ke fituar asgjë. Këtë skemë të Bashës demokratët dhe opinioni publik kanë 7 vite që e shohin tani nuk bën më asnjë përshtypje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha leksion qeverisë/ Ja hapat që duhen marrë menjëherë për të fituar betejën me COVID-19

Publikuar

-

Nga

Kryetari i opozitës këtë mëngjes ka kërkuar të bëhet transparencë nga qeveria për t’u përballur me këtë gjendje të pazakontë.

Basha deklaron se është e qartë për të gjithë tashmë se kjo krizë përballohet vetëm me veprime konkrete dhe hapa të vendosur dhe jo me gjysëm të vërteta apo akoma më keq, me propagandë.

Lideri i PD-së i ka dhënë leksion qeverisë duke i treguar se cilat janë sipas tij ato hapa që duhet të ndërmarrë për të fituar betejën me COVID-19.

“Shumë qytetarë kanë shprehur shqetësim mbi mungesën e tamponeve të testit për COVID 19. Është urgjente dhe e rëndësishme blerja e menjëhershme e një sasie të mjaftueshme tamponësh me të cilët kryhen testet që saktësojnë nëse je apo jo bartës i COVID 19. Sa më shpejt të identifikohen të prekurit, aq më shpejt mundësohet izolimi dhe trajtimi i tyre duke minimizuar përhapjen e mëtejshme të virusit. Çdo vonesë në sigurimin e një numri më të madh tamponësh testimi do të na kushtojë shumë.

Veç kësaj duhen krijuar ambjente të posaçme trajtimi për personat e prekur me COVID 19 edhe në qytete të tjera të vendit ku numri i të prekurve sa vjen e rritet. Të prekurit nga virusi nuk kanë pse të përplasen të gjithë në Tiranë kur mund tu krijohet mundësia të trajtohen në ambjente të ngritura në qendrat e qarqeve. Neglizhenca në marrjen e masave të menjëhershme për shtimin e pajisjeve dhe rritjen e kapaciteve të ambjenteve spitalore dedikuar trajtimit të personave me COVID 19 mund të ketë pasoja shumë të rënda.

LEXO EDHE:  Merkel zemërgjerë/ Takon familjarët e Dijamant Zabërgjës

LEXO EDHE:  Foto-Të gjithë e kemi humbur/ Ky është reagimi i paparë i Merkel kur sheh atletet e Ramës

Në këtë situatë, qeveria duhe të marrë masa urgjente të ndihmojë me ushqime dhe detergjentë familjet e varfra dhe ato në nevojë ekonomike. Çdo ditë që kalon e bën të vështirë dhe të pamundur që një pjesë e konsiderueshme e bashkëqytetarëve të përballojnë mbijetesën. Të gjitha vendet e prekura nga COVID 19 veç masave për parandalimin e përhapjes së virusit, kanë ndërmarrë hapa konkretë për të ndihmuar financiarisht qytetarët e izoluar në shtëpitë e tyre dhe bizneset që preken nga kjo situatë. Është koha që dhe qeveria shqiptare të veprojë për të ndihmuar familjet në nevojë”, shkruan Basha në rrjetet sociale, ndërsa i kërkon edhe qytetarëve të zbatojnë këshillat e dhëna nga mjekët.

“Të dashur bashkëqytetarë, kjo është një kohë sakrificash që gjithsecili prej nesh duhet ti bëjë për shëndetin e tij dhe të familjes. Prandaj është e rëndësishme të ndiqni me përpikmëri këshillat e mjekëve. Mos neglizhoni asnjë shqetësim që mund të keni dhe tregojini ato me vërtetësi përfshirë dhe historikun tuaj të udhëtimeve apo kontakteve që keni patur. Në këtë mënyrë e bëni më të lehtë trajtimin tuaj si dhe mbroni stafet mjekësore dhe qytetarët e tjerë”, nënvizon kryedemokrati./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Qeveria merr të tjera vendime/ Çfarë ndodh me qarkullimin nga dita e hënë

Publikuar

-

Nga

Qeveria ka marrë të tjera vendime në lidhje me lëvizjen e automjeteve që nga dita e hënë.

Pas konsultimeve në distancë me qeverinë, kryeministri Rama njofton se automjetet e atyre që lëvizin për punë do të mund të qarkullojnë deri në orën 8:00 të mëngjesit dhe nga ora 16:00 në 17:00 të pasdites.

“Të gjithë ata që ditën e hënë dhe në vijim do të jenë të angazhuar për punë, në sektorin publik apo privat, do të mund të qarkullojnë me automjete vetëm deri në orën 08.00 të mëngjesit dhe nga ora 16.00 deri në orën 17.00 të pasdites

Qarkullimi i automjeteve që nuk janë pjesë e shërbimeve shtetërore në lëvizje apo shërbimeve private që e kanë të domosdoshme lëvizjen, do të jetë e ndaluar rreptësisht për çdo automjet tjetër jashtë fashave të lejuara për vajtja/ardhje në punë

Shkelja e regjimit të qarkullimit të imponuar nga kushtet e luftës me armikun e padukshëm që kërkon pengje në familjet tona, do të ndëshkohet me heqjen e patentës së drejtimit per 3 vjet!

LEXO EDHE:  Gratë më të fuqishme në botë/ Ja kush e kryeson listën për vitin 2019

LEXO EDHE:  Merkel zemërgjerë/ Takon familjarët e Dijamant Zabërgjës

Qeveria do të publikojë nesër aktin – normativ për masat e veçanta administrative që do të hyjnë në fuqi menjëherë, deri në përfundimin e kësaj lufte për të mbrojtur sa më fort jetën e çdo shqiptari

frikë aspak, kujdes po!

LEXO TE PLOTE