Connect with Us

Koment: Corona është një sprovë

Sociale

Koment: Corona është një sprovë

Publikuar

-

Një virus po sillet rreth botës. Orë pas ore numri i të infektuarve rritet. Paniku po përhapet. Por kjo nuk ndihmon. Në krizë duhet bërë më e mira e mundshme: të nxirren mësime, mendon Sabine Kinkartz.    

Janë gjëra të vogla, që këto ditë flasin më shumë për gjendjen e republikës sonë, se çdo gjë tjetër. Një e-mail p.sh, në të cilin drejtori i shkollës së djalit tonë u komunikon prindërve, atë që ka lexuar në faqen e internetit të Tagesschau (edicioni televiziv i ARD). Që kryebashkiaku i Berlinit ka shpallur mbylljen e shkollave. Por më shumë ai nuk mund të na thotë, shkruan drejtori i shkollës, sepse informacionin zyrtar nga ana e shtetërore ende nuk e ka marrë. “Me sa duket  drejtuesit e shkollave nuk duhen informuar”, shkruan ai me ironi po në një farë mënyre edhe pa ditur se ç’mund të bëjë.

Gjermania është një shtet me organizim federal. Ka qeverinë qfederale, Bundesregierung, dhe qeveritë e 16 landeve të federatës. Landet kanë të drejtën e bashkëvendosjes, nëse duhet marrë vendim. Në disa fusha të politikës, si p.sh. në politikën e arsimit, qeveritë e landeve kanë madje të drejtë të vendosin vet, se çfarë të bëjnë apo të mos bëjnë. Madje kur bëhet fjalë për shëndetësinë, përgjegjësia kalon deri tek niveli i tretë, pra i delegohet nivelit lokal.

Kinkartz Sabine Kommentarbild AppSabine Kinkartz

Gabim në sistem?

Kjo do të thotë, që në Gjermani nuk drejtohet e vendoset vetëm nga një pikë qendrore. Në këtë mënyrë duhet diskutuar dhe vendosur. Në krizën e Corona-s del në pah njëri apo tjetri defekt në sistem. Ndoshta tani për tani nuk mund të ndryshohet asgjë. Ne duhet të punojmë e të bëjmë më të mirën. Ashtu sikurse duhet të bëjmë më të mirën edhe në këtë situatë kur papritur vërshoi infeksioni Corona. Njësoj si edhe në rastet kur ndodhin vërshime, çahen diga e të duhet t’i përvishes punës për të shpëtuar çfarë të mundesh prej përmbytjeve.  Edhe tani gjithsecili mund të ndihmojë e duhet ta bëjë këtë.

Ne jemi tërësisht të befasuar, por mund të bëjmë diçka. Duhet t‘i thërrasim mendjes, ta ngadalësojmë ritmin e jetës sonë, të reflektojmë dhe të heqim dorë nga disa gjëra. Kjo nuk do të thotë, që secili tani të merret me vetvehten. Jo, nuk kërkohet egoizëm – blerja e me shumicë e pakove të letrës higjenike kur mjafton vetëm një – ajo që kërkohet është fryma e solidaritetit. Falë mjeteve tona moderne të komunikimit ne mund të shkëmbejmë dhe të mbështetemi emocionalisht me njeri-tjetrin edhe pa qenë ulur në kontakt pranë njeri-tjetrit.

Njerëzit do të vdesin

Natyrisht do të ketë edhe viktima. Si mundet që virusi Corona të kalojë me më pak humbje jetësh njerëzore se sa sëmundjet e zemrës, të sistemit kardiovaskular apo gripi i zakonshëm. Edhe pa virusin e ri në Gjermani vdesin vit për vit rreth 850.000 vetë. Kjo është rrjedha e jetës.

Infeksioni Corona nuk është apokalipsi, ashtu sikurse po stilizohet në mbarë botën. Thjeshtë ai është një rrezik më shumë. Megjithatë një gjë që askush nuk mund ta përjashtojë tërësisht nga vetja dhe prandaj disa reagojnë në panik. Eshtë e provuar shkencësrisht, që njeriu rreziqet, që mendon se mund t’i influencojë vet, i konsideron më të ulëta nga rreziqet ndaj të cilave e gjen veten tërësisht të pambrojtur.

Jeta do të vazhdojë

LEXO EDHE:  Ngjela: Pse kemi ardhur deri në këtë gjendje?

Të ofrojë mbrojtje, edhe psikologjikisht, kjo është detyra e politikës. Qeveria tani thotë, se me kredi dhe ndihma financiare për punën afatshkurtër do të kujdeset, që ekonomia dhe qytetarët që punojnë të kenë likiditet, kjo masë e zbut frikën, qetëson dhe jep sinjalin, se jeta do të vazhdojë.

Do të bëhet edhe më mirë, sa më shumë ne do të mund t’i vonojmë infeksionet. Sa më shumë të infektuar njëherësh do t’i duhet të përballojë sistemi i shëndetësisë, aq më i lartë do të jetë numri i të vdekurve. Këtë politikanët duhet ta bëjnë vazhdimisht të qartë duke ruajtur integritetin dhe duke i apeluar arsyes së qytetarëve.

Tani nuk është koha për të pyetur, nëse politika po vepron shumë ngadalë, nëse bën gabime apo kush e ka fajin, që dikça nuk funksionon. Tani është koha, që bashkarisht të bëjmë më të mirën në këtë situatë të vështirë. Gjykimet e konseguencat prej saj mund t’i nxjerrim më vonë. E rëndësishme është, që ne të nxjerrim edhe mësime nga kriza. Çfarë ka funksionuar, çfarë mund të bëjmë herën tjetër më mirë?

Eshtë e qartë, që një pandemi mund të ndodhë sërish. Ne duhet ta vlerësojmë që aktualisht kemi të bëjmë „vetëm” me infeksionin Corona, të cilin 80 përqind e popullsisë pothuajse nuk do ta ndjejë. Por mund të kishte qenë edhe një virus më i fortë vdekjeprurës.

Mësimet nga kriza

Edhe një të mirë e ka kriza. Ne mund ta marrim si shkas atë, për të rishqyrtuar zhvillimet difektoze të globalizimit. Diçka që është aq e rëndësishmë si prodhimi i medikamenteve dhe zhvendosja tërësisht e prodhimit jashtë Europës, ishte një gabim i madh. Këtë duhet ta ndryshojmë pavarësisht se kushton para. Po ashtu duhet rimenduar, se si duhet t’i trajtojmë mjekët, infermierët dhe kujdestarët. Nesë kriza e Coronës tërheq vëmendjen ndaj kushteve të papranueshme në spitalet gjermane, atëherë ajo ka vërtetë edhe një aspekt të mirë.

Ah po, e-maili i drejtorit të shkollës, pas dy orësh pasoi një e-mail i dytë me të dhëna konkrete: që nga dita e martë deri në fund të pushimeve të Pashkëve më 19 prill shkollat në Berlin do të jenë të mbyllura. Përjashtim do të ketë vetëm për provimet e përfundimit të nivelit të mesëm shkollor dhe ato të maturës. Provimet do të zhvillohen. Unë e konsideroj këtë një vendim të peshuar mirë duke marrë parasysh pasojat. Ashtu si edhe shumë vendime të tjera në Republikën tonë Federale gjatë këtyre ditëve. Por gjithashtu ato edhe na mësojnë ne, se si mund të bëhet më mirë në të ardhmen.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Doktori tregon mënyrën/ Si mund të krijohen maska në kushte shtëpie

Publikuar

-

Nga

Doktor Gëzim Xhepa ka thënë këshilla se si mund të krijohen maska në kushte shtëpie, duke qenë se farmacitë kanë mungesa nga kërkesat e shumta.

Xhepa bën me dije se maska bëhet me 8 shtresa nape, të zhytur në tretësirë të ngopur me sodë buke dhe të hekurosur.

“Në kushtet e mungesës së maskave profesionale këshilloj të prodhohen në familje maska me napë në 8 shtresa. Maska të lahet në ujë të përvëluar çdo ditë, të futet në tretësirë të ngopur me sodë buke dhe të hekuroset pa u shpëlarë”, shkruan ai në rrjetet sociale, ndërsa thekson se soda e bukës minimizon poret e napës dhe e kthen në filtër biologjik.

LEXO EDHE:  Video-Gjashtë këshilla si të mbroni veten dhe të tjerët nga COVID-19

LEXO EDHE:  Video-Gjashtë këshilla si të mbroni veten dhe të tjerët nga COVID-19

“Ngrirja më sodë buke, jo vetëm vret me mjedisin bazik, por duke lidhur shtresat e maskës minimizon poret e saj, duke u transformuar në filtër biologjik”, vijon më tej doktori./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rikthehen reshjet e dëborës/ Si parashikohet moti për sot

Publikuar

-

Nga

Dita e sotme parashikohet të ketë mot të paqëndrueshëm dhe me reshje të dobëta në të gjithë vendin.

Në zonat malore në veri dhe lindje të vendit reshjet pritet të jenë në formë bore.

Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

LEXO EDHE:  Kryemadhi: Jam e gatshme të futem në burg/ Qytetari bën komentin epik

LEXO EDHE:  Dy konferenca të njëpasnjëshme/ Rama dhe Meta vijojnë “luftën” ?

në bregdet: 11 / 16 °C

në vendet e ulëta: 10 /15 °C

në vendet malore: 2 / 7 °C

Ndërkohë era në veri dhe bregdet mund të arrijë deri e fortë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 15 mars 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Nëse jeni ne një lidhje do tregoheni shume kërkues dhe striktë ndaj partnerit. Ky i fundit nuk do ndihet rehat dhe mund te dojë edhe t’iu braktise. Beqaret duhet te kenë besim edhe tek vetja dhe tek miqtë e tyre te ngushte. Vetëm ne atë mënyrë do mund ta ndryshojnë statusin e tyre. Shpenzimet do i kryeni pa u menduar gjatë dhe mund te futeni edhe ne borxhe.

DEMI 21. prill – 21. maj

Nëse nuk doni ta vini shume ne rrezik lidhjen tuaj sot, mos luani shume me zjarrin. As mos e acaroni atë dhe as mos i kërkoni gjëra te tepruara. Mendoni njëherë çfarë i keni dhënë ju atij dhe bëni një baraspeshim. Beqaret ka rrezik te kenë surpriza te pakëndshme dhe do mërziten. Ne planin financiar është koha qe te ndiqni strategji strikte dhe te mos ndërmerrni shume rreziqe.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Ju te dashuruarit do keni mosmarrëveshje te njëpasnjëshme me partnerin, por kjo do ndodhe deri ne mesdite. Pasdite çdo gjë do ndryshoje sepse do reflektoni dhe do i kuptoni gabimet qe keni bere. Nëse jeni beqarë do e gjeni sot një person me te cilin te kaloni një periudhe të lumtur. Mos kini frike te hidhni hapa edhe sikur lidhja te mos zgjasë përherë. Buxheti do jete i mire nëse nuk shpenzoni pa llogari.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Mos u mundoni ta acaroni partnerin tuaj sot edhe pse gjithçka mund ta keni me shaka sepse ai nuk do jetë ne humor te mirë dhe mund te keni debate te forta. Beqaret le te joshin sa te duan dhe le t’ia lenë çdo gjë kohës. Me ngulm nuk behet asnjëherë asgjë. Ne planin financiar, për shkak te përpjekjeve qe keni bere, me ne fund situata di filloje te përmirësohet.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Edhe nëse partneri nuk ju kënaq aq sa duhet dhe nuk ua shpreh dashurinë qe ju mendoni se e meritoni, nuk duhet te shihni persona te tjerë sot. Para s ete hidhni hapa duhet fillimisht te flisni me te dhe te sqaroheni. Beqaret mund te kenë disa takime shume interesante dhe jeta do ju ndryshoje për mire. Me shpenzimet nuk do jeni te palogjikshëm megjithatë ende nuk do ketë përmirësime te mëdha.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Dite reflektimi do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Sot do i kuptoni edhe me mire gjerat dhe filloni te pranoni disa gabime. Beqarët do vazhdojnë te bëjnë te njëjtën jete dhe nuk do kërkojnë me ngulm ndryshimin e statusit. Ne planin financiar duhet te bëni edhe pak durim qe gjerat te përmirësohen. Te paktën tashme do jeni te ndërgjegjshëm për gabimet qe nuk duhet t’i bëni me.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

LEXO EDHE:  Aleati i Bashës ashpërson gjuhën/Rama po tallet, po na detyron të …!

LEXO EDHE:  Vendimi me 6 muaj burg i Krenar Çoçajt/ Krizë mes motrave Vjollca

Saturni do ju këshillojë te mos lini pas dore sot asnjë angazhim profesional apo te një tjetër fushe. Marrëdhënia ne çift do vazhdoje te mbetet e qete dhe e qëndrueshme gjithë kohës. Beqaret do jene goxha optimiste dhe te gatshëm te bëjnë çdo lloj gjeje për ta ndryshuar statusin e tyre. Ne planin financiar do e rigjeni ekuilibrin dhe do ndiheni shume me te qete.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Te dashuruarit nuk do kenë një dite perfekte, por gjithsesi me te këndshme se një dite me pare. Mjedisi yjor do i favorizoje tej mase beqaret dhe do i beje ata te përjetojnë emocione akoma me te forta nga sa e kishin menduar. Ne planin financiar do iu buzëqeshë fati dhe situata do ketë përmirësime te jashtëzakonshme. Mund te përfitoni për te hequr edhe disa para mënjanë.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Venusi do kombinohet mire me planetët e tere gjate kësaj dite dhe do iu ofroje një marrëdhënie shume te bukur ju te dashuruarve. Nuk do lindin as mosmarrëveshje elementare. Beqaret do kenë ende shume pikëpyetje për atë qe duhet te bëjnë prandaj nuk do guxojnë te dalin as neper takime. Buxheti do filloje dalëngadalë te ekuilibrohet. Përmirësimet e para do duken qe sot.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Beni kujdes me sjelljen gjate kësaj dite sepse po e ngritët me shume zërin dhe po e kritikuat ashpër partnerin ai mund te acarohet dhe mund t’iu thotë gjera qe do ju lëndojnë. Beqaret do ketë plot mundësi për njohje te reja, por do jete ne dorën e tyre nëse do përfitojnë apo jo. Shpenzimet vazhdoni t’i kryeni me maturi sepse pas sot gjendja nuk do jete e kënaqshme.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Kjo e sotmja do jete një dite shume e mire për te gjithë ju qe keni një lidhje. Mirëkuptimi, harmonia dhe bashkëpunimi do mbizotërojnë gjithë kohës. Beqaret do jene shume te angazhuar me pune dhe nuk do e kenë mendjen tek krijimi i një lidhjeje. Buxheti nuk do jete shume i keq megjithatë mundohuni te shpenzoni sa me pak qe te mundeni.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Sot, pas disa ditëve delikate qe mund te keni kaluar me partnerin, marrëdhënia do filloje te normalizohet. Do i kuptoni kufijtë deri ku duhet te shkoni dhe nuk do shkelni mbi tjetrin. Beqaret po nuk guxuan sot te hedhin hapa nuk kane për ta bere me kurrë. Gjendja e financave do varet plotësisht nga mënyra juaj e te menaxhuarit. Tregohuni te kujdesshëm dhe nuk do keni probleme.

LEXO TE PLOTE