Connect with Us

Italia me dekret të ri/ Mbështetje ekonomike për këdo, nga këstet e kredisë, te qiratë e rimbursimet

Bota

Italia me dekret të ri/ Mbështetje ekonomike për këdo, nga këstet e kredisë, te qiratë e rimbursimet

Publikuar

-

Në përpjekje për të parandaluar përhapjen e Covid-19, qeveria italiane vijon me masa drastike. Dekreti i fundit parashikon masa në aspekte të ndryshme, por thelbi qëndron te shtyrja e kësteve të kredive, shtyrja e pagesës së taksave, bllokimi i punës së autoriteteve fiskale, pezullimin e sesionit të diplomimeve, të parashikuar për në qershor, shtyrjen e kolaudimit të makinave, fatura dritash, uji, etj, të riduktuara, rimbursim të biletave të humbura tashmë, si spektakël apo gara sportive, etj, etj.

Një pjesë e rëndësisishme e dekretit i dedikohet sipërmarrjes, dhe pezullimit të pagesave fiskale të parashikuara për muajin mars. Sa i përket familjeve, dekreti parashikon një kupon prej 600 eurosh për prindërit që punojnë dhe të cilët me mbylljen e shkollave apo kopshteve janë të detyruar të rrijnë në shtëpi me fëmijët. Me 600 euro kupon synohet t`i vihet në ndihmë duke punësuar një baby-sitter, shkruan Scan.

Për profesionistët e lirë po vlerësohet mundësia e një rimbursimi mes 500 dhe 600 euro. Për familjet por edhe për sipërmarrjen pritet një moratorium për këstet e kredive, me afat 18-mujor, për shtëpinë e parë. Pritet edhe një mbështetje për ata që nuk paguajnë dot qiranë e shtëpisë. Kolaudimi i makinave do të shtyhet me 3 muaj, ndërkohë që shumë e shumë fonde parashikohen edhe për sektorë të caktuar, kryesisht të ekonomisë

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Gjermani/ Ashpërsohen masat në disa shtete

Publikuar

-

Nga

Numri i viktimave nga koronavirusi në Gjermani ka shkuar në 9. Ditën e sotme ka humbur jetën një grua 86-vjeçare nga Bavaria.
Ndërkohë të gjitha shtetet po ashpërsojë masat për të parandaluar përhapjen e COVI-19.
Kancelari i Austrisë Sebastian Kurz njofton se masat do të forcohen përsëri në mënyrë të konsiderueshme. Ai deklaron se nuk duhet të takohen më shumë se pesë njerëz menjëherë në një vend.
Masa drastikë janë duke u marrë edhe në Evropë. Spanja ka shpall “gjendjen e emergjencës”, Danimarka, Polonia, Republika Czecheke dhe Estonia kanë mbyllur kufijtë, Berlini ka mbyllur lokalet, e ndërsa Franca ka mbyllur restorantet dhe dyqanet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Një firmë mund të nxjerrë teste për COVID-19/ Trump dhe Gjermania “në luftë” për ta blerë

Publikuar

-

Nga

Presidenti i SHBA, Donald Trump po i ofron shuma të mëdha parash shkencëtarëve gjermanë që po punojnë për një vaksinë kundër virusit Corona. Ai dëshiron të ketë të drejta të drejta ekskluzive për punën e tyre, raporton gazeta gjermane Welt am Sonntag.

Një burim qeveritar gjerman i tha gazetës se Trumpi po bën gjithçka që ka në dorë për ta siguruar vaksinën “vetëm për SHBA”.

Por një zëdhënës i ministrisë së Shëndetësisë në Gjermani i tha gazetës Die Welt se qeveria gjermane mendon ndryshe. “Qeveria gjermane është shumë e interesuar që zhvillimi i vaksinave dhe trajtimeve kundër virusit të ri Corona të bëhet në Gjermani dhe në Evropë”. Edhe qeveria gjermane po i ofron firmës përparësi financiare.

Firma CureVac, e vendosur në jug të Gjermanië po bën kërkime për disa vaksina të mundshme, dhe dy prototipe do të zgjidhen për test. Bashkëthemeluesi i CureVac dhe shefi i sektorit të prodhimit Florian von der Mülbe i tha Reutersit se kompania shpreson ta ketë një vaksinë eksperimentale në qershor ose korrik. Pas kësaj do të merret aprovimi për ta testuar atë tek njerëzit.

LEXO EDHE:  700 kg drogë nga Shqipëria në Itali/ Pse nuk u kap këtu?

LEXO EDHE:  Bëhet “nami” në Itali/69 të arrestuar, mes tyre politikanë e biznesmenë

Dy javë më parë, shefi i atëhershëm i bordit i CureVac, Daniel Menichella u takuan në Shtëpinë e Bardhë me Trumpin dhe me stafin e tij. Nëntë ditë pas takimit, më 11 mars, firma CureTec e largoi Menichellan nga posti dhe e zëvendësoi me themeluesin e kompanisë Ingmar Hoerr./ DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Masat mbrojtëse ndaj koronavirusit/ Ja sa kushton një maskë në Gjermani

Publikuar

-

Nga

Me shpërthimin e koronavirusit, farmacitë rritën ndjeshëm numrin e ccmimit të maskave dhe të dezinfektatëve.

Ndërkohë që në Shqipëri një maskë e thjeshtë kirugjikale kushton 100 lekë të reja dhe një maskë më e karbon kushton rreth 800 lekë të reja, në Gjermani duket se shifra e këtyre maskave është edhe më e lartë.

Në dyqanet online vihet re se një maskë kushton plot 29.99 euro dhe maska e thjeshtë kushton 19.99 euro, ndërsa transporti ofrohet falas.

LEXO EDHE:  Dhuna në familje/ Arrestohet një shqiptar në Itali

LEXO EDHE:  Dhuna në familje/ Arrestohet një shqiptar në Itali

Shumë shtete kanë bërë thirrje të mos abuzohet me ccmimet e maskave dhe dezinfektantëve, madje kanë marrë edhe masa të ashpra ndaj tyre për abuzimin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE